אפליקציות במקום ערוצים: כך תיראה הטלוויזיה שלנו בקרוב

האפליקציות יחליפו את ערוצי הטלוויזיה, השַׁלט ייעלם, והצופים ייעשו מעורבים יותר בשידור ■ מרי מיקר, האנליסטית שמלווה את כלכלת האינטרנט כבר 20 שנה, מעריכה כי הגל הבא במהפכה הדיגיטלית ישטוף לנו את הסלון וישנה את הרגלי הצפייה בטלוויזיה

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

בעיני רבים, האינטרנט הוא כבר שותף מלא בחיי היומיום. החיבור התמידי לרשת, גילוי המידע ושיתופו ומסחר מקוון נהפכו לתנאי הכרחי כמעט לחיים המודרניים. הסערה הדיגיטלית שפוקדת את האנושות ב–20 השנים האחרונות היא אחד הדברים הקבועים יותר בחיינו. קהל המשתמשים הורגל כבר להשתנוּת התמידית של סביבת השימושים הדיגיטלית, כך שאף אחד אינו מופתע יותר מאפליקציה או משירות רשת חדשים שמשבשים את המוכר ומושכים אליהם את הקשב המוגבל של הגולשים.

בסביבה סוערת כזאת קשה מאוד לעשות סדר ולהצביע על מגמות מובהקות, שאפשר להגדיר ארוכות טווח. האנליסטית מרי מיקר מנסה כבר 19 שנה לעשות מעט סדר בתחום הכאוטי הזה, ולהצביע על מגמות ארוכות טווח. הדו"חות השנתיים שלה, תחת הכותרת "Internet trends report" ("דו"ח המגמות באינטרנט"), מאירים מגמות ומצביעים על השינויים העסקיים האדירים שהרשת מעוררת.

לאורך השנים נהפכו הדו"חות של מיקר לציוני דרך בהתפתחות האינטרנט, ובאחרונה היתה זו מיקר שחזתה את ההתרוממות המהירה של האינטרנט הנייד. לפני כמה שבועות פירסמה מיקר - שעזבה ב–2011 את בנק ההשקעות מורגן סטנלי לטובת קרן ההון סיכון הנודעת קליינר פרקינס - דו"ח נוסף, שבו היא מנתחת את המגמות המוכרות בענף, אך גם מוסיפה שתי מגמות עדכניות יותר: השינוי שמתחולל בדפוסי הצפייה בטלוויזיה והפוטנציאל העסקי הגדול הגלום בניתוח נתוני עתק (Big Data).

האפליקציות יחליפו את ערוצי הטלוויזיה

מרי מיקר צילום: REUTERS

מיקר מצטטת בדו"ח את המייסד והמנכ"ל של נטפליקס, ריד הייסטינגס, שציין ארבע מגמות עיקריות שיאפיינו את עולם הטלוויזיה בשנים הקרובות: פיצול המסכים בין סוגים רבים של מכשירים (טלוויזיה, טאבלטים וסמארטפונים), היעלמות השלט הרחוק, החלפה של הערוצים הרגילים בידי אפליקציות, ועלייה משמעותית בטלוויזיה האינטרנטית, בעיקר בצפייה נדחית (VOD). כל אלה יצמצמו את הצפייה בערוצים הליניאריים, בעיקר המסחריים. להערכת מיקר, העולם נמצא כיום רק בשלב התחלתי של צמיחה מהירה שצפויה בתחום הטלוויזיה הדיגיטלית בשנים הקרובות.

תחת הכותרת "השלט הרחוק נעלם והולך", קושרת מיקר בין מהפכת הסמארטפונים לבין זו הצפויה גם בטלוויזיה. בשלב הראשון של הניתוח היא מציגה כיצד עולם החומרה בתחום משתנה - ב–2013 כמעט 40% מהטלוויזיות שנמכרו בעולם היו מחוברות, כלומר מכשירים שניתן לצרוך באמצעותם תוכן אינטרנטי. על פי הנתונים שהיא מציגה, כ–240 מיליון טלוויזיות בעולם כבר מחוברות לרשת, וקצב המכירות של טלוויזיות מחוברת זינק ב–39% ב–2013, ועדיין גדל. מנגד, פחות מ–10% מכלל הטלוויזיות בעולם מחוברות לרשת, נתון המצביע על הפוטנציאל הגדול בתחום עבור חברות החומרה.

בתחום התוכן הטלוויזיוני, מיקר מעריכה כי האפליקציות יחליפו את ערוצי הטלוויזיה המסורתיים. באפריל 2014, למשל, כ–34 מיליון משתמשים צפו בתכנים של ערוץ הספורט ESPN באמצעות טאבלטים וסמארטפונים - כ–52% מכלל הצופים של ערוץ זה. עוד מציינת מיקר כי 48% מזמן הצפייה הכולל 
ב–ESPN הוא באמצעות האפליקציה של הערוץ.

השימוש באפליקציה של רשת BBC הבריטית מצביע על מגמה דומה. בפברואר 2014 סיפקו האפליקציה ואתר האינטרנט iPlayer של BBC כ–234 מיליון פריטי תוכן למשתמשיה - עלייה שנתית של 21%. 48% מהצפיות היו באמצעות מכשירים ניידים, לעומת 35% בלבד בשנה הקודמת.

חוויית הצפייה משתנה

עוד מראה מיקר כי חוויית השימוש בטלוויזיה משתנה, בדומה לשינוי שחל בעבר בחוויית הגלישה באינטרנט. גילוי התכנים שהצופה מעוניין בהם עובר ממדריכי הערוצים, לאפליקציות ייעודיות של גופי תוכן ולחיפוש טקסטואלי חופשי, כפי שמעדיפים משתמשי יוטיוב. מיקר מציינת כי חברות הכבלים מודעות לשינוי, ומציגה את מערכת ניהול התכנים של קומקאסט, חברת 
הכבלים הגדולה בארה"ב, המאפשרת למשתמשים לבצע חיפוש מבוסס מלים במערכת ניהול התכנים שלה.

מגמה נוספת שמציינת מיקר נוגעת לערוצי התוכן שמציעה יוטיוב. ערוצים אלה רושמים צמיחה מהירה מאוד. ערוץ המוסיקה של יוטיוב, למשל, משך במאי כ–86 מיליון משתמשים יחודיים - 166% יותר מהתקופה המקבילה אשתקד. ערוצים נוספים של יוטיוב, כמו ערוצי גיימינג, ספורט וחדשות, מושכים קהל דומה, וצומחים גם הם בקצב של יותר מ–160% בשנה.

שינוי זה משפיע באופן ניכר על שוק הפרסום בווידאו באתרי האינטרנט ובטלוויזיה. יוטיוב מאפשרת לצופים לדלג על הפרסומת לאחר כמה שניות, דבר שמחייב את המפרסמים לשכנע את הצופה להמשיך לצפות בפרסומת, גם אם יש לו את האפשרות לדלג עליה. המפרסמים חייבים להתאים את סרטוני הפרסומות לתנאים החדשים, ולהפוך את הפרסומות שלהם לפריטי תוכן המושכים קהל. מיקר מציינת לדוגמה פרסומות של נייקי ושל סבון דאב, שהצליחו למשוך 49 מיליון צופים בטלוויזיה ו–20 מיליון צופים ברשת.

מודל התמחור משתנה גם הוא בהתאם, שכן יוטיוב גובה תשלום רק עבור פרסומות שנצפו או עוררו פעולה מצד הצופים. עבור המפרסמים מדובר במודל תמחור יעיל ואפקטיבי יותר. בנוסף, היכולת של יוטיוב לאסוף את נתוני התגובה של משתמשים מאפשרת להם להדריך את המפרסמים כיצד לשפר את הפרסומות ולהגדיל את החזר ההשקעה שלהם במדיה זו. ערכים אלה לא קיימים כיום בפרסום בטלוויזיה המסורתית.

כבר לא בטטות ספה

כלי נוסף שעשוי להגביר את אפקטיביות הפרסום בטלוויזיה המחוברת הוא השילוב בין צפייה פסיבית לפעילות ברשתות חברתיות. על פי נילסן, 84% מהמשתמשים שיש להם מכשיר נייד - סמארטפון או טאבלט - משתמשים בו בזמן הצפייה בטלוויזיה. שיעור זה הכפיל את עצמו בשנתיים האחרונות. מיקר מציגה מחקר של טוויטר, שלפיו 53% מהצופים שגולשים בטוויטר תוך כדי צפייה בטלוויזיה זוכרים את הפרסומות, לעומת 40% בלבד שרק צופים ולא גולשים במקביל ברשת החברתית.

מהמחקר של טוויטר עולה עוד כי הנטייה של צופי הטלוויזיה שגולשים במקביל לטוויטר לרכוש את המוצרים המפורסמים כפולה מזו של צופים שאינם גולשים במקביל לצפייה. מיקר מעריכה כי ככל שצופה הטלוויזיה משתמש מקביל באמצעים נוספים המחוברים לרשת, כך גדלה המעורבות שלו בתכנים שעל מסך הטלוויזיה. מסתמן כי מרבית הגלישה המקבילה היא לשם חיפוש תוכן משלים, כך שהגלישה מחזקת את חוויית צפייה. לפיכך, מגמת ריבוי המסכים אינה מסיטה את תשומת הלב של הצופה מהטלוויזיה, אלא להפך — היא בעיקר מחזקת את המעורבות שלו בתכנים שעל המסך.

הזירה החברתית מחוללת שינוי נוסף בדפוסי צריכת התוכן בטלוויזיה, כך ששיעור גדל והולך מזמן הצפייה מופנה לשידורים חיים המועברים על ידי המשתמשים עצמם. מיקר מציגה כדוגמה את האתר Twitch, המעביר שידור חי של משחקי וידאו. האתר, שהוא הגדול מסוגו בארה"ב, מושך מדי חודש כ–45 מיליון גולשים ייחודיים - זינוק של פי חמישה בשלוש שנים. Twitch מדווח על כ–900 אלף משתמשים המשדרים את משחקי הווידאו שאותם הם משחקים.

בנוגע למעבר מערוצים ליניאריים לצריכת תכנים על פי דרישה (VOD), מדובר אמנם בתופעה מוכרת מזה כמה שנים, אך לטענת מיקר מגמה זו תמשיך ותעמיק. על פי מחקר של חברת הטלקום ורייזון, המספקת לצד שירותי טלפוניה ואינטרנט גם שירותי טלוויזיה, צעירים בגיל 16–34 מקדישים רק 41% מזמן הצפייה שלהם לערוצים ליניאריים, לעומת 59% בקרב שאר המשתמשים המבוגרים. 34% מזמן הטלוויזיה של הצופים הצעירים מוקדש לצפייה בתכנים ברשת, פי שלושה מזמן הצפייה בקרב צופים מבוגרים יותר. נתון זה מצביע כי בשנים הקרובות צפויה להימשך מגמת הירידת בצפיה בערוצים הליניאריים לטובת עלייה בצפייה בתכנים מהרשת.

יותר חיישנים - 
יותר מידע

תחום נוסף שמדגישה מיקר בסקירתה הוא ניתוח נתוני העתק - Big Data. ההיקף העצום של נתוני שימוש שנאספים, מתויגים ונאגרים על ידי חברות השירותים מאפשר הסקת תובנות בעלות ערך גדול לא רק עבור מפרסמים, אלא גם עבור משתמשים. מיקר מציינת כי היקף המידע שנאסף על המשתמשים צומח בהתאם למספר החיישנים שמצמיד לעצמו המשתמש. לדוגמה, אם מכשירי גלקסי S של סמסונג שהושק ב–2010 הכיל שלושה חיישנים - מכשיר גלקסי S5 של סמסונג שהושק השנה כולל עשרה חיישנים, המייצרים מידע רב הנוגע לאופי השימוש של בעל המכשיר. לזירה זו מצטרפים מכשירים נוספים, כמו צמידים, מצלמות, מחשבים לבישים, אוזניות, שכוללים חיישנים ומחוברים לרשת.

חברת המחקר IDC מעריכה כי 34% מכלל המידע הדיגיטלי בעולם רלוונטי לניתוח. עם זאת, רק 7% מכלל המידע בעולם מתויג, ורק 1% מהנתונים עוברים ניתוח. עם זאת, היקף התוכן המתויג צפוי לצמוח במהירות בשנים הקרובות, ככל שתופעת "האינטרנט של הדברים" (IoT) תתפוס תאוצה, ושיעור הנתונים הניתנים לניתוח יצמח. מיליארדי חיישנים יאפשרו לחברות העוסקות ב–Big Data לנתח כמות גדולה יותר של נתונים ולהבין טוב יותר את ההתנהגות האנושית. מיקר מאמינה כי תחום זה נמצא עדיין בחיתוליו, וצפוי לצמוח בצורה מהירה, ככל שיותר אנשים ישתמשו במכשירים ניידים המצוידים בחיישנים, שכן המידע שהם מייצרים מתויג וניתן לחיפוש ושיתוף.

צילום: Bloomberg

מיקר מציגה דוגמאות לשירותים שעושים שימוש בניתוח נתוני עתק. חברת צמיד הבריאות Jawbone ניתחה עד כה כ–100 מיליון לילות שינה של לקוחותיה - כלומר 27 אלף שנות שינה. על פי ניתוח נתונים אלה היא מספקת ללקוחותיה כמיליון המלצות בשבוע לשיפור חייהם. דוגמה נוספת היא חברת Automatic, שמוכרת מכשיר קטן המחבר את המחשב בכלי הרכב לרשת האינטרנט. איסוף של מאות מיליוני פרטים של נסיעות מדי יום מכל לקוחות החברה, מאפשר לה לנתח כמות גדולה של נתונים ולהסיק מסקנות המותאמות לכל נהג. המלצות אלה מאפשרות ללקוחות החברה לחסוך בממוצע כ–30% מצריכת הדלק שלהם.

בסקירתה הכללית על עולם האינטרנט, שבה פותחת מיקר את המצגת השנתית שלה, היא מראה כי הצמיחה המהירה של תחום האינטרנט הנייד לא נעצרה, אם כי קצב הצמיחה מואט בהדרגה. היקף משתמשי הסמארטפונים בעולם עלה בשנה החולפת בכ–20%, ועיקר הצמיחה מגיעה מארצות מתפתחות גדולות, כמו סין, ברזיל ואינדונזיה.

מספר הטאבלטים שנמכרו זינק בשנה האחרונה ב–52%, ולהערכת מיקר מדובר רק בתחילת הדרך. מיקר מציינת כי נכון לסוף 2013, בעולם יש כ–440 מיליון טאבלטים פעילים - שיעור חדירה של 6% בלבד מכלל המשתמשים. זאת, לעומת שיעורי חדירה של טלוויזיות וסמארטפונים, המסתכמים ב–78% ו–22%, בהתאמה. פער זה משקף את פוטנציאל הצמיחה של הטאבלטים. היקף תקשורת הנתונים שמקורה במכשירים ניידים זינק ב–2013 ב–81%, ועוד צפוי לצמוח בשיעור גבוה בשנים הקרובות.

האתר TWICHצילום: ללא

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות