המשקיעים רצים להיי-טק: שיא בהיקף הגיוס הממוצע לסטארט אפ ברבעון

חברות מגובות הון סיכון גייסו 232 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה, לפי דו"ח המאני טרי ■ רובי סולימן, ראש מגזר היי-טק ב-PwC Israel: "עלייה נוספת בהשקעות בחברות בשלב ה-Seed, הנובעת בין היתר משפע היצע של חברות בשלבים התחלתיים"

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

בשבוע שעבר פירסמה חברת המחקר IVC נתונים לפיהם חברות היי-טק ישראליות גייסו 673 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה - עלייה של 53% בסכום הגיוסים בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, אך ירידה של 16% בהשוואה לרבעון הרביעי ב-2013. נתונים אלו שיקפו רבעון חזק במיוחד שמגיע בהמשך לתקופה של פריחה עבור חברות היי-טק ישראליות. היום מפרסמת פירמת רואי החשבון PwC את המאני טרי (MoneyTree) שמצביעים על מגמה דומה.

לפי דו"ח המאני טרי, חברות מגובות הון סיכון, כלומר שבהשקעה בהן השתתפה לפחות קרן הון סיכון אחת, גייסו 232 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה - עלייה של 18% לעומת הרבעון המקביל אשתקד וירידה של 23% בהשוואה לרבעון הרביעי ב-2013. הפער בין שני הדו"חות נובע ממתודלוגיה שונה בה משתמשות שתי החברות. IVC כוללים את כלל ההשקעות בחברות טכנולוגיה ישראל, כולל סבבי גיוס בהם השתתפו משקיעים פרטיים או זרועות השקעה תאגידיות ואילו ב-PwC כוללים רק סבבי השקעה בהן השתתפו קרנות הון סיכון ישראליות או קרנות הון זרות שיש להן לפחות שותף אחד בישראל, למשל סקויה.

נתוני PwC מצביעים על כך שבשני הרבעונים האחרונים גודל סבב הגיוס הממוצע לסטארט אפ גדל. הממוצע גיוס לחברה ברבעון הראשון של השנה היה 6.1 מיליון דולר וברבעון הקודם היה 6.8 מיליון דולר, בהשוואה ל-3.8 מיליון דולר ברבעון הראשון ב-2013. 7 עסקות השקעה ברבעון הראשון היו בגודל של מעל ל-10 מיליון דולר. מספר החברות שגייסו הון דווקא ירד ברבעון הראשון של השנה ל-38 חברות, בהשוואה ל-44 חברות שגייסו הון ברבעון הקודם ו-52 חברות שגייסו הון ברבעון המקביל בשנה שעברה.

"בשני הרבעונים האחרונים אנו עדים לשיא בגובה השקעה ממוצעת בחברה, עדות נוספת לבגרות ההיי-טק הישראלי והצורך בהשקעות משמעותיות לחברות בוגרות יותר, כמו כן, לזמינות הכסף לסוג ההשקעות הללו. בנוסף, אנו רואים עלייה נוספת בהשקעות בחברות בשלב ה-Seed, הנובעת בין היתר משפע היצע של חברות בשלבים התחלתיים ושילוב של זמינות הכסף להשקעות אילו מצד קרנות חדשות או ותיקות שגייסו קרנות המשך", מסר בדו"ח רובי סולימן, שותף, ראש מגזר היי-טק PwC Israel.

רובי סולימןצילום: יח"צ

"רבות דובר על התקופה הנוכחית בהיי-טק הישראלי, הצלחות חסרות תקדים באקזיטים, הנפקות היי-טק מוצלחות וכתוצאה מכך שיפור משמעותי בתשואות של קרנות הון סיכון. עם זאת, כפי שמעיד דוח זה, אנו עדיין לא רואים מגמה זו בכל העוצמה גם בצד ההשקעות מהקרנות. אנו כן רואים יציבות מסויימת ברמת ההשקעות עם נטיה לעלייה מסוימת ברבעונים האחרונים. בפועל כמות הכסף הזמינה להשקעות מצד הקרנות ומשקיעי היי-טק אחרים גדלה באופן משמעותי וניתן לצפות שככל שהצלחות ההיי-טק ימשכו כמות ההשקעות גם היא תגדל", הוסיף סולימן.

[

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו