כיצד השיגה יד2 את השווי הגבוה ביותר לחברת אינטרנט מקומית?

יד2 אכלה לעיתונים המודפסים את הארוחה; וואלה תתחזק בתחרות מול mako ו-ynet

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

1. האם המחיר של יד2 הוא בועה?

מחר בבוקר (ד') יגיעו לארץ קבוצת בכירים של אקסל שפרינגר על מנת למשש את הסחורה עליה הסכימו לשלם 806 מיליון שקל, השווי הגבוה ביותר שקיבלה חברת אינטרנט ישראלית, המניבה הכנסותיה מהשוק המקומי בלבד. בשעה שכל גופי התוכן הישראלים שחיים מפרסום מקומי איבדו משוויים בשנים האחרונות, יד2 נמכרה אתמול לפי שווי של 806 מיליון שקל, פי 23 (!!) משוויה לפני 8 שנים. זאת, לאחר שבשנת 2010 מכר מו"ל הארץ-TheMarker עמוס שוקן את מניותיו בוואלה לפי שווי חברה של 280 מיליון שקל, וב-2012 נמחקה וואלה ממסחר לפי שווי של 240 מיליון שקל. האם אין כאן בועה?

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

"גם כאשר קניתי את יד2 ב-2010 אמרו ששילמתי מחיר מופקע המייצג בועה", כך אמר היום אילן ישועה על המחיר הגבוה ששילמה אקסל שפרינגר עבור יד2. "בתשע השנים החולפות הצליחה יד2 להכפיל את הכנסותיה כל שלוש שנים. אני מאמין שמגמה זו תימשך לפחות עוד 9 שנים נוספות, כלומר יד2 עוד צפויה להכפיל את הכנסותיה שלוש פעמים לפחות. אני מסתכל על פונטציאל השוק שלה, וברור לי כי היא עדיין לא נגסה בחלק הארי שלו. בעבר המשתמשים שילמו לעיתונים הגדולים מיליארד שקל בשנה עבור הזכות לפרסם בלוחות שלהם. יד 2 'שתתה' לעיתונים רק חלק קטן משוק זה. הפוטנציאל שלה עוד גדול", מוסיף ישועה.

עוד מציין ישועה כי במהלך השבועות האחרונים ביצעו כל הגופים שהתעניינו ביד2 עבודות מחקר על השוק המקומי וכולם הגיעו למסקנות דומות כי פוטנציאל הצמיחה הוא עדין גבוה מאוד. "מלבד אקסל שפרינגר, קיבלנו בשבוע האחרון בלבד שלוש הצעות שהיו סביב המחיר הסופי שנקבע. כל הגופים אלו הבינו כי המודל העסקי של יד2 הוא חזק מאוד ורמת איומים עליו נמוכה יחסית. גם ב02010 אמרו שפייסבוק מאיים על יד2, אך כמו אז, גם היום אני חושב שפייסבוק אינו איום. פייסבוק נועדה לשימושים אחרים ותחום הלוחות אינו על הכוונת שלה. יד 2 היא מותג ופלטפורמת מסחר מאוד חזקה. יהיה קשה מאוד להדיח אותה מהשליטה בתחום הלוחות", אומר ישועה. "מכפיל השווי שהשגנו אינו חריג. ניתן לראות זאת בעסקות דומות שנעשו בעולם בחודשים האחרונים. למשל, העסקה הגדולה בה מכרה דויטשה טלקום את Scout24 נעשתה לפי מכפיל של 25 (רווח תזרימי ביחס לשווי תאגידי - א.ט.). רמות מכפילי השווי המקובלות כיום בתחום הלוחות הוא 20 עד 30", אמר ישועה.

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

ישועה צודק לגבי חוסנו של המודל העסקי שבנתה לעצמה יד2. אתרי הלוחות פוגשים את המשתמש ברגע קריטי: בדיוק לפני שהוא מבצע את העסקות הגדולות של חייו - מכירה או רכישה של דירה או רכב. קהל כזה, בעל נכונות גבוהה לבצע עסקה, שווה הרבה כסף עבור המפרסמים. יד 2 מציעה למתווכים, לסוחרי מכוניות, לקבלנים ואנשים פרטיים המנהלים עסקים קטנים, פלטפורמת פרסום ומסחר אפקטיביים מאוד. עד כמה אפקטיבית? הצמיחה המהירה שרשמה החברה מלמדת אותנו שהיא מאוד אפקטיבית.

אך האם החוסן הזה של המודל העסקי מצדיק שווי של פי 20 מהרווח התזרימי (EBITDA)? קשה לנתק את המכפיל שהושג בעסקה זו מהמכפילים הגבוהים שמקבלות בימים אלו חברות האינטרנט רבות. ייתכן שישועה צודק ושוויה של יד2 רק יעלה, אך באותה הנשימה אפשר להגיד כי פוטנציאל השוק של יד2 בישראל הוא מוגבל, והתחזית כי החברה תכפיל הכנסותיה לפחות עוד שלוש פעמים היא אופטימית מאוד. לזכותו של ישועה ייאמר כי בעבר הוא צדק, והרבה בזכותו וואלה רושמת עתה רווח הון של 700 מיליון שקל.

2. מה יעלה בגורלן של יד2 וואלה?

גם אם תרצה מאוד, אקסל שפרינגר תתקשה להוציא את פעילות יד2 מישראל. בניגוד לאקזיטים הגדולים של חברות אינטרנט מקומיות הנרכשות על ידי ענקים זרים, יד2 היא עסק מקומי, שחי משוק הפרסום המקומי, ומספק ערך רק למשתמשים ישראליים. לא ניתן יהיה לקטוף אותו ולהעבירו לחו"ל. "יש להם הרבה אתרי לוחות והם יודעים להעריך את היעילות של יד2, את פונציאל הצמיחה ואפקטיביות הפרסום בה. אני מאמין שיש לנו ידע לספק להם, אך גם המון מה ללמוד", אומר יבין גיל מור, מנכ"ל יד2.

כניסה של גוף רב משאבים כמו אקסל שפרינגר לשוק הפרסום המקומי צפויה לחזק את יד2 בתחרות הקשה על כספי המפרסמים. עבור הקבוצה הגרמנית, יד2 אינה נכס פיננסי, כפי שראתה בו בזק. סיכוי גבוה שאקסל שפרינגר תכווין את יד2 ליעדים ארוכי טווח, ותשחרר אותה לפחות בטווח הקצר מהצורך לייצר מזומנים והרבה, כפי שעשתה תחת וואלה. הדבר יגדיל את הגמישות של יד2 ואת כוחה לשמור על נתח שוק או לנגוס בנתח נוסף.

גם וואלה עשויה להפוך בעקבות העסקה לגוף אגרסיבי יותר, המסוגל לקחת סיכונים בזירה בה מתחריו הולכים ונחלשים והיכולת שלהם לקחת סיכונים הולכת וגוועת. אמנם רק חלק קטן מהרווח הענק שתניב העסק יישאר בקופת וואלה, אך גם חלק מהסכום יאפשר לה להרחיב את פעילות התוכן שלה, להיכנס בצורה חזקה יותר לתחום הווידיאו, ולהתחרות חזק יותר ב-mako של קשת וב-ynet. בבזק רוצים לחזק את תחום החדשות, אם מתוך רצון להשפיע או משיקולים עסקיים נקיים, ולאחרונה אף ניסתה yes להעביר חקיקה שתאפשר לה להקים ערוץ חדשות משלה. בקבוצה כבר מדברים על האפשרות למזג בין yes ובין וואלה לכדי גוף תוכן אחד, אך לא כולם מסכימים לכך. "לא חושב שיהיה מיזוג בין וואלה ו-yes", אומר אילן ישועה מנכ"ל וואלה. "המודל העסקי הוא שונה לגמרי, וגם הדנא האירגוני", הוא אומר.

אילן ישועהצילום: אייל טואג

3. כיצד הגיעה יד2 לשווי של 806 מיליון שקל?

כדברי אילן ישועה, מנכ"ל וואלה שרכש את יד2 לפני ארבע שנים, העלייה המהירה בשוויה של יד2 קשורה לירידה חדה לא פחות שהתרחשה בשווי העיתונות המסורתית. תנועת מספריים זו נסמכת על מעבר של הכנסות מהעיתונים הוותיקים ליד2. תחום הלוחות של העיתונות ריכז בשיאו הכנסות מצרפיות של מעל 1 מיליארד שקל בשנה, אך בעשור האחרון הוא נחתך באגרסיביות כאשר חלק ממנו זרם ליד2 וחלק אחר פשוט נבלע בחינמיות של הרשת.

העובדה כי אקסל שפרינגר, אחד המו"לים הגדולים בגרמניה, הוא זה שרוכש עתה את יד2, מדגישה עד כמה חלשים המו"לים הישראלים ועד כמה אנושה היא הפגיעה שמטיחה בהם המהפכה הדיגיטלית. לזכותם של עמוס שוקן (מו"ל הארץ-TheMarker) ונוני מוזס (מו"ל "ידיעות אחרונות") ייאמר כי כבר עם עלייתה לאוויר של יד2 בתחילת שנות ה-2000 זיהו השניים היטב את האיום שהדבר מהווה על ביצת הזהב שלהם. שוקן, שהיה שותף עסקי של הוריו של מייסד יד 2 שון תל, ניסה לרכוש את יד2 כבר בתחילת דרכו. נוני מוזס ניסה לעשות זאת בשנת 2006, אך החליט כי עדיף לו להקים אתר מתחרה בשם win win. שני המו"לים פיספסו את אפשרות לפצות עצמם על ירידת השווי של העיתונים שלהם, באמצעות רתימת מרכבתם לעלייה המטאורית של יד2.

שוקן ומוזס משלמים עכשיו את המחיר על כך שחששו לקחת סיכונים עסקיים בימים שעוד היה להם כסף. דווקא המרוויחה הגדולה מעליית השווי של יד2 היא קבוצת בזק שאינה סובלת, בלשון המעטה, מבעיות תזרימיות. הכסף שהיה יכול לעזור למו"לים לשרוד את המהפכה הדיגיטלית, ישמש עתה במרביתו לתחזוק פירמידת המימון של שאול אלוביץ'. כך ייאלצו עתה גופי התוכן המסורתיים להתכווץ בשל אי ראיית הנולד בימים בהם עוד היו חזקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים