החברה שמשחזרת מסרונים על פרשת הבר נוער: "אפשר להוציא מידע גם מטלפון שנשרף"

הודעות הווטסאפ ששלח עד המדינה לנאשם המרכזי בפרשה שוחזרו הודות "לטכנולוגיה של חברה חיצונית", לדברי המשטרה ■ 
החברה שעומדת כביכול מאחורי הטכנולוגיה ששימשה במצבע היא סלברייט מפתח תקוה, העוסקת בתחום הזיהוי הפלילי הסלולרי ביותר מ-100 מדינות ברחבי העולם

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

התפנית החדה בפרשת הרצח בבר־נוער הגיעה, כפי שדווח אתמול בעיתון "הארץ", הודות ל"שימוש בטכנולוגיה חדשה של חברה חיצונית", שאיפשרה לשחזר את המסרונים שנשלחו מהמכשיר של חגי פליסיאן החשוד המרכזי ברצח. הודעות הווטסאפ, נכתב, שוחזרו אף שנמחקו מהמכשיר. בתוכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל נטען כי החברה הטכנולוגית שעומדת מאחורי שחזור הודעות הטקסט היא סלברייט, ובכיר בחברה אף רואיין בה, אך סירב להתייחס למקרה הספציפי.

סלברייט היא אחת החברות ההזנק הישראליות הראשונות שקמו, והיא פעילה כבר מ–1999. המוצר הראשון והמוכר של החברה הוא קונסולה שבאמצעותה ניתן להעביר מידע מטלפון סלולרי אחד לשני. כמעט כל חברות הסלולר בעולם משתמשות במוצר כזה במטרה להעביר קבצים ונתונים כמו אנשי קשר ותמונות כאשר לקוח מחליף מכשיר. להערכת מנכ"ל החברה, יוסי כרמיל, סלברייט שולטת על הענף הזה עם כ–150 אלף עמדות מכירה של חברות סלולר בעולם.

החל ב–2007 פיתחה החברה פעילות עסקית חדשה: זיהוי פלילי סלולרי. בראיון שפורסם בנובמבר ב–MarkerWeek אמר מנכ"ל החברה: "חצי שעה עם הטלפון שלך ונדע עליך הכל. הטלפון הסלולרי שלך מספק לנו כמויות מטורפות של מידע: איפה היית, מתי היית, מה ביצעת ואיפה, מתי צילמת תמונות, מתי שלחת הודעות טקסט או הודעות וואטסאפ. יותר מ–70% מהפשעים המתקדמים מתחילים בטלפון הסלולרי, וכל חקירה מתחילה באיסוף המידע".

יוסי כרמילצילום: אייל טואג

"מי שרוצה להתחמק - שיתיך את המכשיר"

תחום הזיהוי הפלילי הסלולרי הוא כיום הקו העסקי המוביל של החברה, עם אלפי לקוחות (גופי ביטחון, ביון ושיטור) ביותר מ–100 מדינות. ליאור בן פרץ, סמנכ"ל המוצרים בסלברייט, מסביר כי עידן הסמארטפונים "משנה את כללי המשחק" בעבודת החקירה והשיטור: "ניתן לדלות מהמכשיר מידע רב ולעומק שלו. טלפונים סלולרים הם מבוססי זיכרון פלאש - רכיב שמאחזר מידע. גם כשאתה מוחק מידע מהטלפון הוא למעשה לא נמחק. אנחנו יודעים לגשת לכל אזורי הזיכרון במכשיר ובסבירות גבוהה לשחזר אותו - סרטוני וידאו, צילומים, מיקומים, הודעות טקסט, ווטסאפ, התחברות לבלוטות', מעבר בין רשתות סלולריות ומידע על אפליקציות".

מה לגבי שיחות קול?

"את זה אני לא יכול לשחזר, אבל מי אמר שהצד השני לא הקליט אותך?"

איזה מכשיר יותר קשה לך להוציא ממנו מידע?

"למכשירי ה–iOS מאייפון 4S ומכשירים מתקדמים יותר יש איכות אבטחה מרשימה עם הצפנה על החומרה, וזה בהחלט יכול להקשות עלינו את העבודה, אבל שום מכשיר לא 'חסין כדורים'".

בראיון בנובמבר סיפר בן פרץ כי החברה הצליחה לשחזר מידע גם מטלפון שהוטבע וגם מטלפון שנשרף חלקית ומי שרוצה להתחמק מסלברייט צריך, כפי הנראה, להתיך את המכשיר לחלוטין.

כל יום יוצאת אפליקציה חדשה שמבטיחה פרטיות והצפנה, כמו סנאפצ'אט (אפליקציה לשיתוף תמונות שנמחקות מיד) או טלגרם (סוג של ווטסאפ מוצפן). איך מתמודדים בעולם כזה?

"באמצעות מחקר ופיתוח. זה מרוץ עכברים ולכן מתוך 350 עובדי החברה, 200 עוסקים במחקר ומוסיפים תכונות ויכולות כל הזמן. האתגרים הם יומיומיים ונעשים פה דברים שהם על גבול הנדסת טילים".

בן פרץ מסביר כי בעבודה השוטפת, החברה אינה חשופה לתיקים של הלקוחות: "אנחנו חברת מוצרים - מוכרים את המכשיר, עושים הדרכות ומשם זה בידיים של השוטר, לצורך העניין. אלו חקירות מאוד רגישות. לפעמים מתייעצים אתנו, שואלים איך שולפים מידע מטלפון X או מבקשים גרסת תוכנה עתידית".

בן פרץ מסרב להתייחס למקרה הספיצפי של פרשת הבר־נוער ולענות אם המשטרה נעזרה בחברה. יש לציין כי שליפת מידע מהמכשיר היא רק מתודולגיית מחקר אחת, ואילו בסמכות רוב גופי השיטור בעולם לקבל מידע מחברות הסלולר עצמן. בישראל, על פי חוק נתוני המידע, המוכר כחוק "האח הגדול", המשטרה וגופים אחרים יכולים לבקש מידע מחברות סלולר בכפוף לצו שופט. אלא שהודעות ווטסאפ הן מידע שעובר על ערוץ הנתונים וחברת הסלולר אינן חשופות לו, וגם חברת ווטסאפ אינה שומרת את ההודעות על שרתיה ולכן הדרך היחידה לחלץ אותו היא מהכשירים עצמם שהשתתפו בשיחה.

רווחית מהיום הראשון

אי־אפשר להתעלם מסוגיות של פרטיות או יותר נכון היעדרה, כשזה מגיע לסמארטפון. ב–2011 עלתה לכותרות בארה"ב פרשה שבה נטען כי שוטרים ממישיגן עושים שימוש במכשיר של סלברייט במטרה לחלץ מידע על אזרחים שנעצרו בכביש על עברות תנועה קלות. בסלברייט מבהירים כי הם רק מוכרים את המוצרים לגופים שאמורים לפעול על פי החוק המקומי באותה מדינה. בכל מקרה, מוצרי סלברייט מיועדים למושאי חקירה ספציפים ולא למעקב אחרי הקהל הרחב. הפרשה במישיגן עשתה לחברה שירות אדיר מבחינת יחסי ציבור והזניקה את המכירות שלה.

סלברייט היא חברה חריגה בנוף ההיי־טק בעיקר משום שלא גייסה כסף מקרנות והיא רווחית מיומה הראשון. ב–2007 זיהה תאגיד האלקטרוניקה היפני סאן את הפוטנציאל, ורכש את סלברייט תמורת 17.5 מיליון דולר. מאז היא חברה יפנית, אך עדיין עיקר הפעילות שלה היא מישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית