הצעת חוק: ארגונים ממשלתיים ופרטיים יחוייבו לאפשר יצירת קשר במייל

הצעת תיקון חוק חדשה של ח"כ סתיו שפיר (עבודה) מבקשת לחייב ארגונים ממשלתיים ופרטיים לאפשר ללקוחות ליצור קשר לא רק באמצעות פקס אלא גם באמצעות מייל ■ "האינטרנט הוביל לכך שלמרבית משקי הבית בישראל יש גישה לדואר אלקטרוני, אך גישה לפקס אינה זמינה לרוב האזרחים"

אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה

הצעת תיקון חוק חדשה של ח"כ סתיו שפיר (עבודה) מבקשת לחייב ארגונים ממשלתיים ופרטיים לאפשר ללקוחות ליצור קשר לא רק באמצעות פקס אלא גם באמצעות מייל. לפי הצעת התיקון לחוק הגנת הצרכן ("מתן אפשרות לצרכן להתקשר באמצעות דואר אלקטרוני"): "במצב בו מקבל שירות מעוניין או נדרש למסור לנותן השירות הודעה בעניין כלשהו שבין הצדדים, כל נותן שירות ייתן למקבל השירות את האפשרות לבצע את פנייתו בכל עניין שהוא ובכל שלב בהתקשרות ביניהם באמצעות דואר אלקטרוני". לפי ההצעה תיקון זה יחול על משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, רשויות ממשלתיות, חברות ממשלתיות וגופים נוספים.

"ציבור הצרכנים הישראלי מוצא עצמו לא פעם במצוקה בעת ניסיון להתקשר עם ספקי שירותים שונים ובהם גופים ציבוריים ותאגידים פרטיים, החל מרשויות מקומיות, דרך תאגידי המים ועד לביטוח הלאומי, ספקי תקשורת ובנקים", נכתב בהצעת התיקון.

לפטופ

"המערכת הראשונה של דואר אלקטרוני הותקנה בישראל ב-1980, אולם מאז ועד היום, ספקי שירותים רבים אינם מציעים שירות ללקוחותיהם באמצעותו, ודורשים מהצרכן להשתמש באמצעי תקשורת שאינם זמינים בכל בית והינם יקרים לרכישה, כגון פקסימיליה, או הגעה פיזית אל נותני השירות, שזמינים רק בשעות העבודה המקובלות ועל כן נדרש הצרכן להפסיד שעות עבודה. בכך נוצר לא פעם סרבול בירוקרטי מיותר והאטה משמעותית בקבלת השירות. האטה זו גורמת לכך שצרכנים רבים מתלוננים על שאינם מקבלים שירות נאות.

"מהפכת האינטרנט הובילה לכך שלמרבית משקי הבית בישראל יש גישה לדואר אלקטרוני חינמי. לעומת זאת, הגישה למכשירי פקס אינה זמינה לרוב אזרחי ישראל, והופכת את השירות ליקר יותר. השימוש בדואר האלקטרוני הוא בטוח יותר, זמין יותר, מהיר יותר, חינמי וגם אקולוגי יותר. הוא מבטיח ללקוח שהמסמך שנשלח אכן נשלח, תועד והתקבל; הוא מאפשר פרטיות מלאה בהעברת מסמכים אישיים וחסויים וידיעה מוחלטת שפרטיותו של הלקוח נשמרת. בעולם כזה, מקומו של הפקס מתייתר, וטוב היה לו היינו מקדימים את היום בו ייהפך למוצג מוזיאוני".

על אף הישגיה בתחום ההיי-טק, ישראל משתרכת הרחק מאחור בכל הקשור להטמעת טכנולוגיות במגזר הציבורי, ובשכיחות השימוש בערוצים המקוונים בעת פניות לממשל. לפי הנתונים בדו"ח של ה-OECD שפורסם בנובמבר, ישראל ממוקמת במקום ה-27 מבין 30 מדינות ב-OECD בדירוג אחוז האזרחים שנעזרו ב-2012 בשירותים מקוונים בפנייה לגופי ממשל ובהגשת טפסים מקוונים.

לפי נתוני הדו"ח, כ-30% מאזרחי ישראל עשו ב-2012 שימוש בשירותים מקוונים כדי ליצור קשר עם הרשויות הממשלתיות. באיסלנד, דנמרק, נורווגיה, שוודיה ופינלנד, שמובילות את הדירוג, השתמשו בין 70% ל-86% מהאזרחים בשירותים מקוונים לשם פנייה לגופי הממשל. הממוצע ב-OECD עומד על 50%. רק בשלוש מדינות מהמופיעות בדירוג, אחוז האזרחים שהשתמשו בערוצים מקוונים נמוך יותר - באיטליה, בצ'ילה וביפן.

"ערוצים מקוונים יכולים להקל את הגישה למעגל רחב יותר של משתמשים ולספק נוחות גבוהה יותר וכן הוזלה של עלויות לכל המעורבים בתהליך וביניהם לממשלות. שירותים ציבוריים מקוונים יכולים לסייע לעסקים לחסוך זמן, להקטין עלויות אדמיניסטרטיביות ולהגדיל את הסבירות לשימוש בטכנולוגיות בעסק עצמו במטרה להגדיל תפוקות", ציינו מחברי הדו"ח.

לפי דו"חות קודמים של ה-OECD, הנגישות לאינטרנט בישראל ממוקמת מתחת לממוצע במדינות המפותחות, וגם במדד השימוש בטכנולוגיה במשקי בית דירוגה של ישראל נמוך בהרבה מהממוצע. במדד החדשנות הגלובלית של המוסד האקדמי הצרפתי INSEAD, אוניברסיטת קורנל האמריקאית ו-WIPO - הארגון העולמי לזכויות קניין רוחני - דורגה ישראל במקום ה-14 ב-2013, אחרי שטיפסה שלושה מקומות מ-2012. בדירוג זמינות שירותי הממשלה ברשת, דורגה ישראל במחקר של האו"ם במקום 16 לאחר זינוק של עשרה מקומות בין 2010 ל-2012.

ביולי האחרון פירסמו חברת הייעוץ טריגר-פורסייט מדלויט העולמית וגוגל דו"ח על הטמעת טכנולוגיות במגזר הציבורי והפרטי בישראל. "התמודדות מוצלחת עם האתגרים והמגמות שמולם ניצבת ישראל תיתכן רק בעזרת חדשנות, שרק לה יש הפוטנציאל להבטיח את החוסן והתחרותיות של המשק הישראלי", ציינו מחברי הדו"ח. "קשה לדמיין מדינה חדשנית באמת ללא ממשלה המשמשת דוגמה לשילוב של טכנולוגיות, הן כלקוח לכלים ולאמצעים מתקדמים והן כספק של שירותים חדשניים", הוסיפו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים