נתניהו: באר שבע תהפוך למרכז הסייבר של חצי הכדור המערבי

יבמ תקים מרכז מחקר ופיתוח בתחום הסייבר בבאר שבע; נתניהו באירוע ההכרזה: "רק באמצעות שיתופי פעולה נצליח לפתוח דרכים בג'ונגל הסייבר"

אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה

כנס CyberTech 2014, שנפתח אתמול בתל אביב, קיבץ אליו את בכירי התעשייה העולמית וסיפק הצהרות חוזרות המצביעות על מחויבות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחום.

"באר שבע נהפכת למרכז סייבר לא של ישראל בלבד, אלא של כל חצי הכדור המערבי. זה החזון המעודכן שלי לחזון של דוד בן גוריון", אמר נתניהו בפתיחת הכנס. "העברנו יחידות משמעותיות של הצבא לדרום, אנחנו מתכוונים להציב את חדר המצב של הסייבר בבאר שבע ולייצר אשכול של תעשיית סייבר שתיהפך למשמעותית לא רק לתעשייה העולמית, אלא גם לתרומה לאופן שבו אנחנו רוצים לראות את הרשת - בטוחה, חופשית ומשגשגת", הוסיף.

סטיבן מילס, סגן נשיא בכיר ביבמ, הכריז בכנס על הקמת מרכז מחקר ופיתוח (מו"פ) ייעודי לתחום הסייבר בבאר שבע. המרכז החדש, שדבר הקמתו נחשף בעבר
ב–TheMarker
, יוקם בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן־גוריון בנגב. לצד נתניהו, נכחו במעמד ההכרזה נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, וראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'.

נתניהו וכרמי הכריזו במשותף על הקמת קרית סייבר לאומית בבאר שבע בשם Cyber Spark, שתכלול, לצד אוניברסיטת בן־גוריון ופארק ההיי־טק החדש בעיר, גם תיכון למדעים וטכנולוגיה ומרכז לפיתוח לימודי סייבר. מטה הסייבר הלאומי מתכנן גם להקים את מרכז ההתרעות הלאומי בתחום הסייבר בעיר.

בנימין נתניהוצילום: מוטי מילרוד

במקביל הודיעה יצרנית האלקטרוניקה האווירית (אוויוניקה) הצבאית לוקהיד־מרטין על הקמת מרכז מו"פ בתחום הסייבר בבאר שבע. המרכז יוקם בשיתוף עם EMC ועם אוניברסיטת בן־גוריון, בהשקעה של כמיליון דולר.

יבמ ולוקהיד־מרטין מצטרפות לשורה ארוכה של חברות שבחרו להקים בבאר שבע את פעילותן בתחום הסייבר, מתוך כוונה לייצר בעיר תחום מומחיות ייחודי לקראת העברתם של בסיסי צה"ל לאזור. עם אלה נמנות EMC, שמעסיקה בפארק ההיי־טק בבאר שבע יותר מ–90 עובדים; דויטשה טלקום, שמחזיקה בפארק משרדים בשטח של 950 מ"ר, שבהם מועסקים כ–100 עובדים וחוקרים מאוניברסיטת בן־גוריון; חממת הסייבר של JVP; ואינק וביט, חממת הסטארט־אפים של אלביט. אורקל, שהכריזה באוקטובר על כוונתה להשקיע מיליוני שקלים בפיתוח פעילות בתחום אבטחת הסייבר בישראל, מתכוונת אף היא להקים פעילות בעיר.

"אנחנו מאמינים שישראל תיהפך למקום מרכזי במומחיות הסייבר בעולם", אמר בכנס ראש מטה הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה, אביתר מתניה. "הדרישה שיש לנו כיום מספקי שירותים ברשת היא שהשירותים שהם יתנו לנו יהיו מאובטחים, אבל הדרישה השנייה היא שהעומדים בשער לא ינצלו את מעמדם לרעה, ובתוך כך גם ממשלות. אנחנו מבקשים אבטחה, אבל לא מוכנים לוותר על פרטיות. ככל שהתקפות הסייבר יגברו ויילכו, כך תגבר גם הסכנה לפרטיות. זהו בדיוק האתגר הטכנולוגי - איך לפתח פתרונות אבטחת מידע מבלי לסכן את הפרטיות של משתמשים ואזרחים", הוסיף.
מתניה ציין כי בקרוב תושלם ותוגש לראש הממשלה עבודתו של צוות שבוחן דרכים אפשריות להקטנת החסמים על ייצוא טכנולוגיות סייבר ויצירת שיתופי פעולה בינלאומיים בתחום. בין השאר ציין מתניה כי לפי מסקנות הצוות נדרשת הבחנה בין סייבר הגנתי לסייבר התקפי, וכי ההגבלות על יצוא טכנולוגיות סייבר הגנתי יוסרו לחלוטין.

"הממשלה קיבלה החלטה מודעת להקטין את החסמים על יצוא בתחום הסייבר", ציין נתניהו. "זה סיכון מסוים, אבל רק באמצעות שיתופי פעולה נצליח לפתוח מסלולים בג'ונגל של סיכוני הסייבר. שיתופי פעולה כאלה מאפשרים צמיחה של מאות חברות סייבר ישראליות, שמחציתן לא היו כאן לפני ארבע שנים. אנחנו רוצים לוודא שזה יקרה בקנה מידה רחב ורואים בזה שיתוף פעולה בין הממשלה למגזר העסקי", הוא הוסיף.

פריחה בחברות סייבר ישראליות

באוגוסט הודיעה יבמ על השלמת העסקה לרכישת טראסטיר, שהוקמה ב–2006 על ידי מיקי בודאי ושלמה קרמר - הרכישה הגדולה ביותר שביצעה יבמ בישראל. בעקבות הרכישה הודיעה יבמ על הקמת מעבדה חדשה לאבטחת סייבר שתפעל בישראל, ובה יעבדו יותר מ–200 מפתחים וחוקרים מטראסטיר ומיבמ. "רכישת טראסטיר יכולה להיות תרומה משמעותית לביסוסה של ישראל כמרכז אבטחת מידע עולמי. אני מאמין שכדי שזה יקרה, אנחנו זקוקים לארגונים כמו יבמ שיבואו ויקימו כאן את מרכזי המחקר שלהם", אמר בעקבות הרכישה בודאי, מנכ"ל ומייסד טראסטיר.

עם החברות שהכריזו לאחרונה על הקמה של פעילויות ייעדויות בתחום הסייבר בישראל נמנות בין השאר GM, GE, סיסקו ו–VMWare. לפי מידע שהגיע לידי TheMarker, מיקרוסופט - שגייסה באוקטובר את מיכל בלומנשטיק־ברוורמן, עד לאחרונה מנהלת מרכז הפעילות של RSA בישראל ובעבר מנכ"לית סאיוטה - בוחנת הזדמנויות לביצוע רכישות בתחום בישראל, וכך גם אמזון.

חברות נוספות שבוחנות פתיחה של מרכזי פיתוח ייעודיים בישראל, חלקם יתבססו על ביצוע רכישה, הן CA, שצפויה להכריז על הרחבה של הפעילויות שהיא מחזיקה בישראל כעת, ופאלו אלטו של היזם הישראלי ניר צוק, שבין המשקיעים בה נמנה שלמה קרמר, ממייסדי טראסטיר ואחד ממייסדי צ'ק פוינט. חברות נוספות שככל הנראה בוחנות אפשרויות דומות הן טרנד־מיקרו ו–FireEye, שגייסה בקיץ האחרון את אלי חייק, לשעבר מנכ"ל מקאפי ישראל.

לפי נתוני חברת המחקר IVC שהוכנו עבור הכנס, בישראל קיימות כיום 224 חברות בתחום אבטחת הסייבר, 114 מהן הוקמו מאז 2010. הגידול המהיר במספר הסטארט־אפים הישראליים שפועלים בתחום נתמך על ידי גידול משמעותי בהשקעות.
בשבוע שעבר הודיעו שתי חברות ישראליות, Adallom ו־Aorato על גיוסים בסכומים גבוהים: 15 מיליון דולר ו–10 מיליון דולר בהתאמה. לפי הנתונים שבידי IVC, ההשקעות בחברות סייבר ישראליות גדלו בין 2010 ו–2013 כמעט פי ארבעה: ב–2010 הושקעו 36 מיליון דולר, וב–2013 הסתכמו ההשקעות בתחום ב-141 מיליון דולר.

בימים הקרובים צפויות להיחשף השקעות חדשות בחברות סייבר ישראליות וכן עסקות נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?