באר שבע תהיה בירת הסיליקון של ישראל?

דויטשה טלקום, נס, אלביט וסיסקו הן רק חלק מהחברות שהחליטו להתמקם בבירת הנגב ■ אולם כדי שבאר שבע תהפוך לעמק סיליקון אמיתי, הממשלה חייבת להתייחס לסייבר כפרויקט לאומי ולפתח אותו בעיר הדרומית

אראל מרגלית
אראל מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אראל מרגלית
אראל מרגלית

כדי שבאר שבע תממש את ההבטחה להפוך לבירת הסייבר הלאומית של ישראל, הממשלה חייבת להפוך אותה לפרויקט לאומי ולתמוך בה לפחות כפי שהיא תומכת באינטל.

ועידת הסייבר של ישראל, שתיפתח הערב, תעסוק בתחום קריטי לצמיחה הכלכלית של ישראל בשנים הקרובות, וידונו בה בהרחבה בנושא הפארק לטכנולוגיות מתקדמות וחממת הסייבר שהוקמו בבאר שבע בתקופה האחרונה. כ-250 עובדים מועסקים כיום בפארק הדרומי, שהולך והופך למוקד משיכה משמעותי באזור. זה קורה כאשר חברות ענק כמו EMC, דויטשה טלקום, נס, אלביט וסיסקו מבינות את הפוטנציאל הגלום בעיר, והחלו להפוך אותה לליבת הסייבר האזורית.

העיסוק בפיתוח ההיי-טק בבירת הנגב אינו חדש: כבר ב-1999 הניח אהוד ברק, ראש הממשלה דאז, את אבן הפינה לפארק ההיי-טק של העיר, והכריז עליה כעמק הסיליקון של המדבר. אולם יותר מעשור לאחר מכן, לא קרה יותר מדי בנושא. על אף שהיו ניסיונות למשוך את ההייטקיסטים לעיר, במשך יותר מ-13 שנה הסתכמו ההבטחות בלא יותר מכותרות בעיתונים, והנאומים התאדו באוויר.

רק לפני כשנתיים וחצי, יותר מעשור לאחר שברק גזר את הסרט, החלה התמונה להשתנות; קבוצה של יזמים בראשותי ובשיתוף פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון בנגב, ורוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע, הגישה לממשלה הצעה להצטרף לגל הסייבר הצומח, ולהפוך את בירת הנגב לבירת הסייבר של ישראל. החיבור בין באר שבע לסייבר הצליח – וסוף סוף החלו חברות ענק טכנולוגיות להדרים.

פארק ההיי-טק גב ים בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

אולם לפנינו עוד דרך ארוכה, עד שבאר שבע תהפוך לעמק סיליקון ישראלי של ממש. ההתחלה היתה טובה: ראש הממשלה בנימין נתניהו אימץ את היוזמה והחברות הראשונות שתקעו יתד בבאר שבע, והתחייבו להעסיק עשרות עובדים, נהנו מסבסוד משמעותי של 40% ממשכורות המועסקים.

האתגרים הבאים של העולם

כעת, משהונחה התשתית, עלינו להתמקד באתגרים הגדולים שעימם מתמודד העולם בתחום הסייבר ולהפוך אותם להזדמנויות הגדולות של הסייבר הישראלי. מעבר חברות לענן יצר כמות אינסופית של מידע ונתונים המצריכים אבטחה; הצרכנות המקוונת והבנקאות און-ליין מחייבות הגנה מתמשכת על פרטי הלקוחות, הנתונים לגניבת זהויות ונכסים; עולם הרפואה הממוחשב והפרויקט הביומטרי המתוכנן יוצרים פתח לגניבת פרטים אישיים; גישת האקרים למערכות התעופה הופכת את השמים לסכנה שיש להילחם בה; ומערכות אוטומטיות במכוניות, ומערכות תחבורה ורמזורים - כולן חשופות להשתלטות עוינת. אלה הן רק חלק מהמשימות הגדולות והאתגרים הבאים של הגנת הסייבר האזרחי – והפוטנציאל של עיר הסייבר בבאר שבע.

כדי להפוך למרכז סייבר מתקדם ברמה עולמית, ממשלת ישראל חייבת להיענות לאתגר ולהפוך את מרכז הסייבר בבאר שבע לפרויקט לאומי. על הממשלה למשוך את חברות הענק הטכנולוגיות מתחומי התקשורת, מנועי החיפוש והרשתות החברתיות לבירת הנגב, להביא את המעסיקים הגדולים ולייצר עשרות אלפי מקומות עבודה חדשים.

כדי להצליח במשימה, עלינו להחזיר את ההטבה המקורית שניתנה לחברות הסייבר – השתתפות של 40% בשכר העובדים, ולהוסיף על כך הטבות מס לפיתוח קניין רוחני בישראל, שיהפכו את באר שבע ליעד אטרקטיבי בקנה מידה עולמי. מרכז הסייבר יחייב את הרשויות להצמיח סביבו גם מעטפת מלאה, החל מדיור לעובדי המקום, דרך סביבה חברתית-תרבותית, שתאפשר לצעירים הנשארים בבאר שבע לקיים חיים יצירתיים ועשירים.

האם החזון יהפוך למציאות?

בתוך חמש שנים יכול המרכז הבאר שבעי לכלול 5,000 עובדים מובילים בתחום הסייבר, לצד לפחות 10,000 עובדים נוספים בתחומים של עסקים קטנים ושירותים שיעטפו את בירת הסייבר החדשה. 15 אלף מקומות עבודה חדשים, לצד מוסדות תרבות ומרכזי מסחר תוססים הם אינם חלום. זו הדרך האמיתית לשדרג את העיר ולהניע תהליכים בעזרת מרכז מצוינות לאומי.

השקעה בפרויקט לאומי שכזה תשתלם למדינה, ותהפוך את באר שבע לבירה התוססת של המדבר. רק אם המדינה תשכיל להכיר במרכז הסייבר כפרויקט לאומי ממדרגה ראשונה, אפשר יהיה לדבר על באר שבע כהזדמנות הכלכלית הבאה של ישראל בעשור הקרוב, וכעמק הסיליקון של המדבר.

הכותב הוא חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה ומייסד קרן ההון סיכון JVP

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים