הכירו את תל אביב טלקום: חברת השירותים הסודית של HOT

מאז שפיטרה HOT את טכנאיה, היא מקבלת את רוב שירותי הרשת שלה מחברת ת.א.ט, המעסיקה 600 עובדים ■ החברה רשומה תחת בעלות צרפתית, ובתביעה חדשה נטען: מדובר בעסקת בעלי עניין - החברה קשורה עסקית לבעלי HOT פטריק דרהי ■ HOT : נגיב בבית המשפט

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

מאז נמחקה HOT מהבורסה ונהפכה לחברה פרטית בבעלות מלאה של פטריק דרהי, עברו עליה הרבה תהליכים. HOT, שעדיין מדווחת לבורסה עקב האג"ח הנסחרות שלה, עשתה מהלכים אגרסיביים כמו לשלם לבעל הבית דמי ניהול של 50 מיליון שקל בשנה, וגם העלתה מחירים לצרכנים הן בשירותי האינטרנט והן בשירותי הטלוויזיה.

ואולם מכל המהלכים, המתוקשר ביותר הוא מאבק הטכנאים. חברת הכבלים החליטה לסגור את מערך הטכנאים שלה ולהוציא אותו למיקור חוץ. הטכנאים התאגדו ויצאו למאבק ארוך, וזה הוביל את החברה למשבר שירות ולנטישת לקוחות.

עובדה פחות ידועה היא שבמקביל הפחיתה HOT את העבודה עם החברות הקבלניות שלה לתחום שירות הלקוחות, ההתקנות ושדרוג הרשת. במשך שנים עבדה HOT עם שורה של חברות חיצוניות, כנהוג בשוק. אלא שבפברואר 2012 נפתחה בישראל חברה בשם ת.א.ט - תל אביב טלקום.

הפגנת עובדי HOTצילום: כוח לעובדים

אף שהחברה היתה חדשה בשוק הישראלי, ללא ניסיון בתחום הטלקום וההתקנות בבתי הלקוחות, די מהר היא החלה לקבל את רוב העבודות הקבלניות של HOT ולרכז תחתיה את שאר החברות הקבלניות. יש לציין כי ת.א.ט קמה עוד כש-HOT היתה חברה ציבורית, אך התחזקה בעיקר אחרי ש-HOT נמחקה מהבורסה ונהפכה לחברה פרטית, ב-27 בדצמבר 2012.

השבוע הוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה על ידי עו"ד רמי קוגן, בשם חברת בי־פוינט מערכות - אחת החברות הקבלניות שאיבדו את מעמדן כספקיות של HOT. התביעה שופכת אור על ת.א.ט ועל השתלבותה המהירה במשק הישראלי.

שוטף פלוס 126

בי־פוינט הוקמה ב-1992 ועובדת עם HOT כבר 22 שנה בתחום של התקנות בבתי לקוחות, תחזוקה וקריאות שירות. ההסכם האחרון שחתמה HOT עם בי־פוינט הוא מדצמבר 2012 ותוקפו לשלוש שנים, עד לאחד בינואר 2016. הסכם זה גילם ירידת מחירים של 20% ממה שקיבלה בי־פוינט עד אז. בדיוק באותו מועד התחילה ת.א.ט לפעול בשוק.

ת.א.ט רשומה ברשם החברות על שם חמישה בעלי מניות שווי זכויות: אזרח ישראלי בשם יצחק סוריה, חברה צרפתית בשם ERT אחזקות, ועוד שלושה אזרחי צרפת: גיאורגי מכלוף, רמנדה נעימה חג'ג' ועומק חג'ג'. כולם רשומים בכתובת דוד המלך 8 בירושלים. ואולם, כשהגיע שליח מטעם עו"ד קוגן למסור את כתב התביעה, הוא לא מצא נציג או תיבת דואר שאפשר להפקיד אצלם את כתב התביעה. כתובת החברה ת.א.ט היא רחוב הפלדה 28 באשדוד, אצל עו"ד אוריאל בובלי.

"ת.א.ט, היא חברה שהוקמה בפברואר 2012 ועיסוקה במתן שירותי התקנות וטיפול בקריאות שירות עבור HOT. ככל הידוע לתובעים, בעלת השליטה בת.א.ט, החברה הזרה ERT, היא חברה המצויה בשליטת פטריק דרהי 
ו/או שותפיו העסקיים בחברות/פעילויות/נכסים אחרים בחו"ל", נכתב בכתב התביעה.

מאז שהוקמה ועד היום, ת.א.ט גדלה ומקבלת עוד עבודות, על חשבון חברות אחרות שעבדו עם HOT. במארס 2013, בפרויקט גדול לשדרוג תשתיות בבאר שבע שבו היתה מעורבת בי־פוינט, קיבלה החברה לפתע הודעה כי מאותו רגע התחזוקה של כל בתי האב שעברו את השדרוג תתבצע באופן בלעדי על ידי ת.א.ט.

פטריק דרהיצילום: תומר אפלבאום

במאי 2013 קיבלו טכנאי HOT מסרון בזו הלשון: "בוקר טוב לכולם. לכל מי שמכיר קבלן או שכיר מבי־פוינט שמעוניין לעבוד באזור ראשון לציון, חולון, בת ים, ובעוד חודש באזור רחובות, נס ציונה, רמלה, לוד, תנאי תשלום לקבלן שוטף פלוס 15, לשכיר מענק בגובה משכורת. המבצע לשבוע הקרוב בלבד לטיפולכם". מדובר היה במבצע גיוס לת.א.ט.

חשוב להסביר: HOT היא אחת החברות בעלות מוסר התשלומים הגרוע בשוק התקשורת. היא משלמת לספקיה שוטף פלוס 126. משמעות המסרון היא שת.א.ט מקבלת תנאי תשלום אחרים משאר ספקיה או שהיא מוכנה לקבל על עצמה פער של 111 יום אשראי באופן קבוע. צריך כיסים די עמוקים עבור זה.

נראה כי ת.א.ט היא הצלחה עסקית גדולה, או כפי שמתארת בי־פוינט בתביעה: "אט־אט החלה HOT לנגוס בהיקפי הפעילות של החברה באזורים השונים. הכל אירע במקביל ממש לכניסתה של ת.א.ט כקבלן שירותים באזורים השונים, בהתאם לקצב ההיטמעות של ת.א.ט בכל אחד מהאזורים". בשלב האחרון הודיעה HOT לכל החברות הקבלניות שלה שהן צריכות לעבור לעבוד תחת ת.א.ט. חלק מהן הסכימו וחלק לא.

גורמים בשוק מעריכים כי כיום ת.א.ט מעסיקה, אם באופן ישיר ואם במודל קבלני, כ–600 עובדים ויש לה מחזור מצרפי של 25 מיליון שקל בחודש. באוקטובר האחרון טענו עובדי ת.א.ט כי מאז החלו לעבוד בחברה, ת.א.ט לא הפרישה להם דמי פנסיה לפי חוק פנסיה, ואף העבירו 
ל-TheMarker תלושי משכורת המוכיחים את הטענה. מת.א.ט נמסר אז: "החברה מקפידה לשלם את כל הזכויות הפנסיוניות והאחרות של העובדים".

ככל הידוע, ת.א.ט עובדת באופן בלעדי עם HOT ואין לה לקוחות אחרים. מנכ"ל החברה הוא רונן טרבלסי, איש עסקים מאשדוד במקור, המתגורר ביישוב עזר, חסר ניסיון ככל הידוע בתחום התקשורת. על פי דן אנד ברדסטריט, רשומה תחתו חברת ט. רונן אחזקה ושירותים, העוסקת בשירותי ניקיון. הוא מוזכר בכמה תיקים משפטיים, בעיקר בתחום יחסי העבודה בתביעות שהוגשו נגדו.

תביעה על סך 
45 מיליון שקל

עניינה של התביעה הוא למעשה סכסוך עסקי. בי־פוינט טוענת כי HOT הפרה חוזים מולה, ולמשל לא נתנה לה התראה של 60 יום על הפסקת חוזה, כפי שסוכם. בי־פוינט, שהיתה חברה שהעסיקה בשיאה 300 עובדים ונהנתה ממחזור חודשי של 4 מיליון שקל, הגיעה לחדלות פירעון והגישה כעת בקשת פירוק לבית המשפט. היא מטילה את האחריות על HOT ותובעת ממנה 45 מיליון שקל.

בכתב התביעה של בי־פוינט נגד HOT, ת.א.ט ובעלי השליטה בחברות, מאשימה בי־פוינט את HOT כי ההתקשרות עם ת.א.ט לא נעשתה מתוך שיקול כלכלי לטובת החברה, אלא כעסקת בעלי עניין לטובת בעל השליטה בחברה: "תהליך נישולה של החברה וכניסתה של ת.א.ט בנעליה במקביל נעשה לצורך קידום האינטרסים האישיים של האורגנים השונים, הן ב-HOT והן בת.א.ט, שלמעשה מנהלים את החברות האמורות כישות משפטית אחת תוך שנעשות ב-HOT, בסתר, עסקות בעלי עניין שאינן מדווחות ואינן עוברות את האישורים הנדרשים במוסדות החברה בהתאם להוראות חוק החברות". כחלק מהתביעה דורשים התובעים "הרמת מסך" וחשיפת החברות ובעלי השליטה בהן. "תכלית הרמת המסך היא למנוע שימוש לרעה באישיות המשפטית הנפרדת של החברה, כדי לממש מטרה בלתי כשרה הרצויה לבעל המניות".

עוד דורשים התובעים: "פסק דין הצהרתי בדבר בטלות כל ההתקשרויות של HOT עם ת.א.ט בהיותן עסקות חריגות שלבעל השליטה ב-HOT, פטריק דרהי, עניין אישי בהן, אשר לא עברו את אישורי מוסדות החברה בהתאם להוראות חוק החברות".

עו"ד רמי קוגןצילום: שני נחמיאס

הסכסוך העסקי יוכרע בבית המשפט, אך השאלה היא מהי חברת ת.א.ט ואם ההחלטה לעבוד עמה אכן "נגועה במניעים פסולים מצד HOT", כפי שנכתב בתביעה.

ונקודה לסיום: HOT היא כיום חברה פרטית, ואף שיש לה אג"ח המוחזקות בידי הציבור, היא נהנית מהחופש לעשות עסקות בעלי עניין. ואולם בהמשך החודש אמורה החברה האם אלטיס להיות מונפקת בבורסת יורונקס בהולנד. ההנפקה תחייב את אלטיס בדיווח נוקשה יותר לגבי עסקות בעלי עניין.

מחברת HOT נמסר בתגובה: "קיבלנו את התביעה ונגיב בבית המשפט". מת.א.ט נמסר בתגובה: "נגיב לטענות בבית המשפט".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט