רפורמת השוק הסיטוני: קו בזק יימכר במחיר מפוקח שמתחיל ב-50 ש' לחודש

הקץ להפרדה בין "ספק אינטרנט" ל"תשתית"? ■ "המהלך יקל על הצרכן, ייצור כתובת אחת מולה הוא מתנהל, וישנה את המצב בו הלקוח מטורטר בין ספק התשתית לנותן שירותי הגישה, המטילים אחריות זה על זה כאשר ישנה תקלה בגלישה"

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

דרמה בשוק התקשורת לקראת פתיחת ענף התשתיות הקוויות לתחרות: אחרי תהליך בין כמעט 4 שנים, משרד התקשורת מפרסם כעת את פרטי "רפורמת הפס הרחב" הידועה גם בתור רפורמת השוק הסיטוני. משרד התקשורת מסביר: "הרפורמה תאפשר לחברות השונות (חברות תקשורת, ספקיות האינטרנט ואחרות) לרכוש תשתית אינטרנט וטלפון מבזק במחיר "סיטוני", ובכך תאפשר להן להציע לציבור את כל שירותי התקשורת במחיר מוזל, לרבות שידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט".

חברות שיקנו קו תשתית מבזק (בראשן סלקום ופרטנר), יוכלו למכור ללקוח חבילת שירותים שלמה, ותיגמר ההפרדה שקיימת בשוק בין "ספק אינטרנט" ל"תשתית". משרד התקשורת מסביר: "המהלך יקל על הצרכן, ייצור מצב בו יש כתובת אחת מולה הוא מתנהל - וישנה את המצב בו הלקוח מטורטר בין ספק התשתית לנותן שירותי הגישה, המטילים אחריות זה על זה, כאשר ישנה תקלה בגלישה".

גלעד ארדןצילום: עופר וקנין

משרד התקשורת עסק במשך מעל לשנתיים בחישוב עלות קו של בזק, אותו יצטרכו הספקיות לקנות. מבנה התמחור הוא מורכב, ומשתנה בהתאם למהירות אותה החברה תרצה לספק, אבל הוא מתחיל בעלות נמוכה של כ-50 שקל, כפי שנחשף ב-TheMarker. "התמחור שביצע משרד התקשורת (בכפוף לשימוע) קובע מחיר סיטונאי של כ-50 שקל בחודש (לפני מע"מ) עבור מהירות של 20 מגה (המחיר עולה בהתאם לרכישת קצב גבוה יותר ויחס העמסה משופר)".

קו של 100 מגה יימכר לפני מע"מ במחיר של כ-60 שקל לחודש. נושא המחיר נפתח עכשיו לשימוע. בזק צפויה לטעון כי המחיר נמוך מדי וככל הנראה תציג חישוב אלטרנטיבי, ואילו חברות הסלולר יטענו כי המחיר לקו יקר מדי - כך שייתכנו עוד שינויים במחיר. לוח הזמנים לשימוע הוא שהחברות יכולות להגיב לתמחור עד ה-16 בפברואר - חודש מהיום.

השר גלעד ארדן, שזוהי לעת עתה הרפורמה הגדולה ביותר בקדנציה שלו, אמר: "פתיחת האפשרות לכל חברות התקשורת להשתמש בתשתית האינטרנט של בזק ושל HOT בהמשך, במחירים סיטוניים, תאפשר סוף סוף תחרות בשוק התקשורת הביתי ותוביל להוזלת המחיר שהציבור משלם עבור סל שירותי התקשורת: טלפון, אינטרנט וטלוויזיה".

ישנה טענה כי השוק הסיטוני הוא רפורמה מתחרה לתשתית הסיבים שמקימה חברת IBC - הרי מדובר בשתי חלופות של חברות תקשורת להגיע לבית הלקוח. על כך משיבים ממשרד התקשורת: "המחירים שמפרסם המשרד מעודדים גם את המשך ההשקעה בתשתיות מצד חברת בזק, ומספקים תמריץ למיזם הסיבים האופטיים של חברת IBC לפרוש בהקדם את התשתית השלישית, סיב לכל בית.

"תשתית אינטרנט מבוססת סיבים אופטיים צפויה לספק חוויית גלישה טובה בהרבה מזו שמספקות החברות הקיימות בזק ו-HOT, דבר שיקל על IBC ביכולת החדירה לשוק. מוצר במהירות של 100 מגה, בעלות סיטונית של 84 שקל (לפני מע"מ), כפי שמבקשת לשווק חברת IBC שתציע קצבי גלישה גבוהים ומהירות סימטרית בהעלאה והורדה, בשונה מהמצב הקיים כיום, יוכל להתחרות גם בתנאי השוק החדשים שייווצרו".

הגלגלים של משרד התקשורת זזים לאט

רפורמת הפס הרחב תשפיע בעיקר על בזק בשלב זה, שתחויב למכור תשתית למתחרותיה, ואילו במשרד התקשורת מתחייבים לכפות זאת גם על HOT בטווח זמן של כמה שבועות. בזק קיבלה הבטחה כי אחרי שיתחיל לפעול השוק הסיטוני, היא תוכל למזג אליה את חברת בזק בינלאומי, שהיום פועלת בהפרדה מבנית מלאה ממנה.

משרד התקשורת נדרש גם לסוגיית האיתנות הפיננסית של בזק כחלק מהשימוע: "כידוע, בזק נהנתה משיעורי רווחיות גבוהים מאוד בשנים האחרונות. לאחרונה, המשרד ביצע בחינה כלכלית להשפעה הצפויה של המהלך על איתנותה הפיננסית של החברה. מהבחינה עולה שבזק תמשיך להיות רווחית (ברמה שתאפשר לה להמשיך ולהשקיע בתשתיות ולהחזיר תשואה נאותה לבעליה). מצבה הכלכלי נבחן מבלי לקחת בחשבון את יכולתה להתייעל כתוצאה מביטול ההפרדה המבנית הצפויה בבזק, ומהחיסכון בהוצאותיה הצפוי כתוצאה מהירידה בהיקף המכירות של שירותים קמעוניים".

רפורמת השוק הסיטוני נגררת כבר שנים במשרד התקשורת. במארס 2010 מינה משרד התקשורת את אמיר חייק לעמוד בראש ועדה שבחנה כיצד לפתוח את השוק הקווי לתחרות. בינואר 2011 הוועדה שכרה חברה כלכלית בשם פרונטיר כדי שתתמחר את עלות התשתית של בזק ו-HOT ומחיר קו בודד לבית הלקוח. ועדת חייק סיימה את עבודתה באוקטובר 2011 אבל חברת פרונטיר המשיכה לעבודה עד עתה, ועוד תידרש להשיב לשאלות חברות התקשורת במסגרת השימוע. לאורך השנים משרד התקשורת הוציא מיליוני שקלים על ייעוץ מקצועי לרפורמה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב