בזק תחויב למכור למתחרותיה 
קו טלפון ואינטרנט ב-50 ש'

לפי הרפורמה שמקדם שר התקשורת, גם HOT תחויב למכור קווים למתחרות

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

משרד התקשורת מתכוון לסיים בקרוב את ניסוחה של רפורמת השוק הסיטוני, שנתיים וחצי אחרי שהתחיל את הטיפול בה. ל-TheMarker נודע כי שר התקשורת, גלעד ארדן, הורה לאנשי משרדו לסיים את השימוע ברפורמה עוד השנה, כלומר עד יום שלישי הבא.

בשבוע הקרוב מתוכננים הדיונים המסכמים בנוגע לרפורמה. נציגי משרד התקשורת אף היו בבריטניה לפני שבוע אצל החברה המלווה את הצד הכלכלי של התהליך, פרונטיר, כדי לסגור פרטים אחרונים. 
ל-TheMarker נודע כי משרד התקשורת יחייב את בזק למכור קו בודד לבית הלקוח בכ-50 שקל בחודש. המחיר יהיה מעט נמוך יותר עבור מהירות נמוכה של 20-15 מגה־ביט לשנייה, ומעט גבוה יותר - קרוב יותר ל-60 שקל בחודש - למהירות של 100 מגה־ביט לשנייה.

שאול אלוביץ'צילום: דודו בכר

רפורמת השוק הסיטוני חשובה ביותר לתחרות בתקשורת הנייחת. כיום מגיעות לבית הלקוח רק שתי תשתיות קוויות, של בזק ושל חברת HOT. כלומר, הלקוח מתנהל מול דואפול של תשתיות שגורם לרמת תחרות נמוכה בענפי האינטרנט והטלפון. רפורמת השוק הסיטוני תחייב את בזק ואת HOT למכור קווים גם לחברות מתחרות, בראשן סלקום ופרטנר. שתי החברות יוכלו להגיע עם הקו הזה לבית הלקוח ולמכור לו חבילה שלמה של שירותים - טלפון, אינטרנט, שיחות לחו"ל ואף טלוויזיה.

משרד התקשורת יפרסם בקרוב שימוע לפעילות סיטונית שמכונה ביטסטרים, שבה חברת התקשורת המתחרה קונה מבזק כמעט את כל הקו. עם זאת, בחברות עדיין לא הגיעו להסכמה מי יבצע את העבודה בבית הלקוח. בשלב זה, לפי הרפורמה המתגבשת, נראה כי זה יהיה טכנאי של החברה הקטנה, אבל במקביל משרד התקשורת יתמחר גם עלות טכנאי של בזק (כ-120 שקל להתקנה) כדי לאפשר גם מודל התקנה כזה. המחיר שיפורסם הוא ללא מע"מ וגם אינו נוגע ל-HOT. במשרד התקשורת יתאימו את מודל התמחור גם לרשת HOT ותמחור קו שלה יפורסם בעוד כחודש וחצי.

הסכום שגובה בזק, בשליטתו של שאול אלוביץ' ובניהולה של סטלה הנדלר, מהצרכן הסופי תמורת קו אינטרנט הוא כ-86 שקל בחודש, ועל קו טלפון - 67 שקל בחודש. כלומר, לקוח בשני השירותים משלם לחברה 153 שקל בחודש לפני מע"מ. במחקר מאוקטובר האחרון קבע ארגון התקשורת של האו"ם (ITU) כי מחירי האיטנרנט בישראל הם גבוהים בהשוואה בינלאומית.

הרפורמה תחייב את בזק למכור קו (אינטרנט וטלפון) בכ-50 שקל בחודש, כך שמדובר בבשורה צרכנית משמעותית ומכה לא פשוטה לבזק. ההערכה היא כי בזק תתנגד לרפורמה ותנסה להראות כי עלות הקו בפועל גבוהה הרבה יותר. מי שהוביל את הטיפול ברפורמה במשרד התקשורת הוא הרן לבאות, סמנכ"ל הכלכלה.

סטלה הנדלרצילום: אלי דסה

יש ברפורמה גם צד חיובי עבור בזק. במסגרת הרפורמה החברה אמורה תוך כמה חודשים לקבל ביטול של חובת ההפרדה המבנית. על בזק חלה חובה רגולטורית של הפרדה מבנית, שבה כל החברות בקבוצה פועלות בנפרד. במסגרת הרפורמה, יותר לבזק למזג לתוכה את בזק בינלאומי, מהלך שיש עמו חיסכון של עד מאות מיליוני שקלים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"