גולן ו-HOT נערכות לשיתוף הרשתות: 
מעכבות המשך הפרישה של תשתיות הסלולר

ל-TheMarker נודע כי גולן טלקום החליטה לפרק ולהוריד כמה אתרי סלולר שלה, וחלקם כבר ירדו מהאוויר

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

השלכות ראשונות להסכמי שיתוף הרשתות שמתגבשים בימים אלו בין פרטנר ו–HOT, ובין פלאפון לסלקום ולגולן טלקום: ל-TheMarker נודע כי גולן טלקום החליטה לפרק ולהוריד כמה אתרי סלולר שלה (אנטנות), וחלקם כבר ירדו מהאוויר. האתרים שפורקו הם אתרים שאין בהם די תנועה סלולרית. גולן מפרקת אתרים על מנת לחסוך בשכר דירה, סכום שמגיע לאלפי שקלים בחודש לאתר. רק באחרונה טען מיכאל גולן, מנכ"ל החברה, כי לגולן טלקום 700 אתרי סלולר קטנים (מתקני גישה) פועלים, וכי החברה מתכוונת להגיע ל–900 אתרים פועלים עד סוף השנה. חברת גולן טלקום מסרה לפנייתנו: אין תגובה.

גולן לא לבד. כבר לפני כמה שבועות חשפנו כאן כי HOT מובייל האטה מאוד את הבנייה של אתרי סלולר חדשים, פיטרה כעשרה עובדים שעוסקים בהקמת רשת הסלולר ועצרה הסכמים עם קבלנים חיצוניים הקשורים להקמת הרשת. במקביל, החברה פנתה למשרד התקשורת במכתב וטענה כי הסכם שיתוף הרשתות הנוכחי עם פרטנר מאפשר לחברה, כבר ברשת דור 3, לספק כיסוי ארצי מלא מבלי לבנות עוד אתרים. ל-HOT מובייל כיום כיסוי חלקי של ישראל, של כ-60% מרשת מלאה, פרישה שהיא רחבה בהרבה ממה ש-HOT מובייל התחייבה לו במכרז התדרים לנקודת זמן זו. מ-HOT מובייל נמסר: "אנו מקדימים את התוכנית והמחויבות לפרישת האתרים. פרשנו כבר כ-60% מהרשת, ואנו מחויבים ל–20% עד כה. אך טבעי שהחברה תבחן את המשך קצב פרישת האתרים לאור ההסכם שנחתם, וזאת בכפוף לקבלת כל האישורים הרגולטוריים".

הצעדים של שתי החברות מנוגדים למדיניות משרד התקשורת, וכן להתחייבות שלהן במכרז תדרי הדור השלישי. החברות התחייבו לבנות רשת בפרישה ארצית מלאה בתוך שבע שנים. כעת מסתמנת נסיגה מעמדה זו. חברות הסלולר החדשות רוצות לנצל את הסכמי שיתוף הרשתות שנוגעים לדור 4, ולהחיל אותם רטרואקטיבית גם על הדור השלישי. משרד התקשורת עדיין לא אישר לחברות לשנות את תוכניות הפרישה שאליהן התחייבו במכרז תדרי הסלולר.

בהערכת שווי שהזמינה HOT, ופורסמה בספטמבר 2012, הוערך כי ההשקעה ברשת דור 4 תעלה ל-HOT כ-200 מיליון שקל. עד כה, HOT עוקפת את כל התחזיות שלה. כך למשל, מעריך השווי (אילן שחורי, TASC) העריך שב-2013 החברה תרשום תזרים שלילי של כ-124 מיליון שקל, ואילו בפועל החברה רשמה בשלושת הרבעונים הראשון של שנה תזרים מזומנים חופשי של 250 מיליון שקל. גם בכל המדדים המרכזיים - EBITDA, רווח תפעולי, פרישת אנטנות ושיעורי חדירה בשוק הסלולר - HOT עוקפת את הערכת השווי שנעשתה אז.

יש לסוגיה גם השלכות משפטיות. נמצא מי שטען שאם המדינה תפטור את HOT מובייל וגולן טלקום מהפרישה המלאה שהתחייבו לה במכרז תדרי הדור השלישי, יוכלו מתמודדים אחרים במכרז ההוא לטעון שלו היו יודעים שאינם מחויבים להעמיד רשת מלאה, היו מצליחים להשיג ערבות בנקאית למכרז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?