התחרות בדרך לתקשורת הקווית: "הסיכון בהשקעה בבזק - פשוט גדול מדי"

אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר של אי.בי.אי, צופה מהפכת מחירים אצל בזק הדומה לזו שהתרחשה בסלולר ■ הוא מפחית המלצה לחברה, ומעדיף את סלקום ופרטנר: "שוק התקשורת נמצא בנקודת תפנית"

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

מרבית המשקיעים בישראל לא ממש נהנו מהסערה שפוקדת את שוק התקשורת הישראלי בשנתיים האחרונות. הירידות החדות שנרשמו במניות התקשורת הותירו אחריהן לא מעט משקיעים מאוכזבים, שלא האמינו כי ניתן לחולל בשוק זה תחרות מהר כל כך ובצורה כה אפקטיבית. עתה, לאחר שהרוחות שככו מעט כותב האנליסט אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר באי.בי.אי: "שוק התקשורת נמצא בנקודת תפנית, הפוקוס הרגולטורי צפוי לעבור מתחום הסלולר לקווי".

להערכת ליכט, "התחרות בתחום הנייד צפויה להירגע בהדרגה, והחברות יתפנו לנסות ולהרוויח קצת יותר מכל לקוח. הצעד הבא, להערכתנו, המעבר המדובר לארבע ואולי אפילו חמש קבוצות תקשורת, נמצא מעבר לפינה. כל שחסר כעת הוא שר תקשורת קצת יותר ערני, כזה שיודע לתעדף טוב יותר את הרפורמות אליהן הוא חותר. שכן לפחות כרגע, רפורמה של שני מיליארד שקל נמצאת בשיחה ממתינה ומחכה לשר". ליכט מתכוון לרפורמת השוק הסיטוני, שצפויה להרחיב את התחרות בבזק וב-HOT ועדיין תקועה על שולחנו של השר יותר מחצי שנה לאחר מינויו. "אנו מעריכים כי תחום התקשורת הקווית עומד לפני מהפכה עם מאפיינים דומים לזאת שעברה על ענף הסלולר, כניסה של מתחרים, פריסה של רשת חדשה וירידת מחירים משמעותית", כותב ליכט.

ליכט מציין כי רמת התחרות בשוק הסלולר הישראלי היא מהגבוהות בעולם, ולפיכך הוא מעריך כי "גם אם יירשם בעתיד איחוד בין שחקן חדש לאחת מהחברות הוותיקות, או שיאושרו שיתופי הפעולה הנרקמים, השוק הנייד ייחשב אחד השווקים התחרותיים בעולם". מנגד, מציג ליכט תמונה שונה בתחום הקווי: "בניגוד למגמה העולמית של ירידה במחירי תשתית האינטרנט, המחירים בישראל רק עולים, עלות דקת שיחה קווית בישראל גבוהה מעלות דקת שיחה סלולרית, וזה עוד לפני שהזכרנו שבזק היא אחת מחברות התקשורת הקווית הרווחית ביותר בעולם, אם לא הרווחית ביותר. משרד התקשורת הבין זאת, והתחיל בשורה של רפורמות, ששיאן בהקמתו הצפויה של שוק סיטוני בישראל והקמה של חברת תשתית נוספת, IBC, בשיתוף חברת חשמל, ויה אירופה וקבוצת שותפים. הצלחה של מהלכים אלו יכולה לחולל מהפך נוסף בשוק התקשורת בישראל".

בהתאם לתמונת שוק זו מעריך ליכט כי "הסיכון הגלום היום בהשקעה בבזק פשוט גדול מדי. נכון שקיימים גם תסריטים אופטימיים, הכוללים כישלון או דחייה משמעותית של הרפורמות הרגולטוריות, תהליכי התייעלות או ירידה במוטיווציה של המתחרות הפוטנציאליות לייצר תחרות, אך האפסייד גם במקרה של התממשות התסריט האופטימי אינו גדול מול הרמות שבהן המניה נסחרת כעת. מנגד, התסריט השני, המביא בחשבון רק חלק מהסיכונים בבזק, גוזר לחברה שווי נמוך משמעותית ממחירה כיום בשוק". ליכט מעניק למניית בזק מחיר יעד של 5.5 שקלים, ומפחית את המלצתו למניה מ"ניטרלי" ל"הפחת". בזק סיימה אתמול את המסחר במחיר של 6.12 שקלים.

אורי ליכטצילום: אייל טואג

באשר לתחום הסלולר, ליכט מגלה אופטימיות זהירה. להערכתו, התחרות צפויה להאט ב-2014, והחברות יצליחו לרשום שיפור קל בהכנסה החודשית הממוצעת למשתמש (ARPU). "תהליך איחוד הרשתות שכבר החל טומן בחובו פוטנציאל הצפת ערך משמעותי. הערכת השווי שלנו לפרטנר מביאה בחשבון באופן כמעט מלא את שיתוף הפעולה עם HOT מובייל. אנחנו מעלים את המלצתנו לענף הסלולר מ"ניטרלי" ל"קנייה" ומעניקים למניית סלקום מחיר יעד של 56 שקל ולפרטנר מחיר יעד של 37 שקל. סלקום היא מניית התקשורת המועדפת עלינו", כותב ליכט. המחיר של סלקום אתמול בתום המסחר היה 47.7 שקל ושל פרטנר - 32 שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?