הכירו את eToro הישראלית - הפייסבוק של המשקיעים

הרשת החברתית למשקיעים אספה בתוך שש שנים 3 מיליון משקיעים שסוחרים באמצעות האתר שלה וחולקים ביניהם מידע ורעיונות השקעה ■ המשתמש הפופולרי ביותר כרגע הוא משקיע מהודו שהשיג בתוך חצי שנה תשואה של 55% - 80 אלף איש עוקבים אחריו, ו-11 אלף מהם מחקים את פעולותיו באופן אוטומטי

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

תארו לעצמכם שהיתה לכם אפליקציה שמאפשרת לעקוב באופן שוטף אחרי תיק ההשקעות של וורן באפט, המשקיע הנערץ והעשיר בעולם. כך, בכל פעם שהוא היה קונה מניות בשוק הייתם יכולים לדעת זאת מיד, ולחקות את פעולותיו במדויק. כמה הייתם מוכנים לשלם על אפליקציה כזאת?

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

ובכן, אחר באפט עדיין קשה לעקוב. פעולות ההשקעה שלו אמנם מתפרסמות אחת לרבעון - עם פרסום דו"חותיה של ברקשייר התאוויי, חברת ההשקעות שלו - אבל זה קורה רק לאחר שבאפט כבר אסף כמות נכבדה של מניות, ולאחר שמחירן השתנה. אם תקנו כמה חודשים אחריו, ייתכן שההזדמנות שזיהה כבר תחמוק מכם.

עם זאת, ישנם מספיק משקיעים אחרים שמוכנים לפרסם מה הם קונים ומה הם מוכרים בזמן אמת. הם כנראה קצת פחות עשירים מבאפט וקצת פחות מוכשרים ממנו, אבל ישנם מספיק אנשים אחרים בשוק שמעוניינים לחקות אותם. על בסיס הצורך הזה החליטו האחים יוני ורונן אסיא וחברם דודו רינג להקים רשת חברתית שמתמקדת בהשקעות בשוק ההון - והעסק שלהם תופס אט־אט תאוצה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

דודו רינג (מימין), רונן אסיא ויוני אסיאצילום: ניר קידר

ארבעה לפטופים בבית קפה עם הכנסות של 
10 מיליון דולר

הסדר החוב של אי.די.בי מסתמן כמעקף הגדול של חוק הריכוזיות

יוני אסיא (32) החל לשחק עם מניות בשוק ההון כבר בגיל 16. בזמן שילדים אחרים שיחקו בכדורגל, הוא כבר נחשף לרזי עולם הפיננסים וחווה על בשרו רווחים והפסדים. תוך כדי שירות צבאי כמתכנת הוא השתתף בקורס ניהול תיקים במיטב, ובהמשך החל לנהל תיקי השקעות.

עולם ההשקעות שבו פעל אסיא הוא עולם סגור. מנהלי השקעות מקצועיים פועלים בחשאיות. הם לא רוצים שאחרים יידעו במה הם משקיעים ואילו השקעות הם מוכרים. החשאיות של עולם ההשקעות עומדת בניגוד לתרבות הרשתות החברתיות הרגילות - כמו פייסבוק, טוויטר ולינקדאין - שבהן אנשים נוהגים לספר לחבריהם על מעשיהם. ואולם למרות הניגודים, אסיא חשב שהחיבור בין שני העולמות האלה דווקא נכון ומתבקש.

לשם כך הוא רתם את אחיו רונן אסיא, מהנדס תעשייתי בהכשרתו, ואת חברו ללימודים רינג. יחד הקימו השלושה ב-2007 את חברת eToro - רשת חברתית למשקיעים. אביהם של יוני ורונן, אגב, הוא דוד אסיא, מייסד חברת מג'יק, שמשקיע בעצמו בחברות טכנולוגיה. לאמם, עו"ד נעמי אסיא, משרד המתמחה בפטנטים.

"אחי הגדול בא מרקע של עיצוב תעשייתי", מספר יוני אסיא. "הוא תמיד טען שיש לי תחביב של רואי חשבון - שאני אוהב להסתכל על אינסוף מספרים וטבלאות. eToro התחילה משיחה בינינו. לי יש רקע במחשבים, ולרונן יש רקע בעיצוב חוויית המשתמש. ידענו שאנחנו רוצים לשנות את ההתנסות הפיננסית לחוויה פתוחה לכולם. שהפעולות הפיננסיות יהיו מובנות ומהנות לשימוש. דודו, שלמד אתי אז לתואר שני, שמע על הרעיון, התלהב והצטרף".

פותחים את התיק לקהל הרחב

שש שנים לאחר הקמתה, eToro היא כבר חברה גדולה. היא מעסיקה 240 עובדים, 200 מהם ברמת החיל. ברשת שלה רשומים כיום 3 מיליון משתמשים, והם מנהלים דרכה את תיקי ההשקעות שלהם. האתר מאפשר לקנות ולמכור מניות, ובמקביל להחליף דעות עם סוחרים אחרים.

שווי העסקות שבוצעו על גבי הפלטפורמה של eToro מאז הקמתה כבר מגיע למאות מיליארדי דולרים. מאז הקמת הפלטפורמה התצבעו דרכה כ-100 מיליון עסקות. לחברה נדרשו שנים להגיע למספר של 50 מיליון עסקות - ופחות משבעה חודשים כדי להשלים את 50 מיליון העסקות הבאות. מכל עסקה מרוויחה eToro עמלה. בעסקת קנייה של מניות היא גובה עמלה של 0.1% מסכום העסקה.

eToro דומה לרשתות חברתיות אחרות מבחינת העיצוב וממשק המשתמש. לכל משתמש באתר יש עמוד, שמתנהל כמו קיר או טיימליין בפייסבוק. שם מופיעות הפעולות שביצע המשתמש - למשל רכישה של מניות.

באתר לא מתפרסם הסכום שהשקיע המשתמש ברכישת המניה אלא שמה בלבד. בעמוד של כל משתמש ניתן לראות את התשואות שהשיג על ההשקעות שביצע ואת הפוזיציות הפתוחות של המשתמש - כלומר את המניות שבהן הוא מחזיק בכל עת.

בנוסף, משתמשים ברשת יכולים להגיב זה על פעולותיו של זה, וכך ליצור שיח בעניינים פיננסיים. בדומה לטוויטר, ניתן לעקוב אחר משתמשים ברשת ולקבל עדכון על פעולות שהם מבצעים בשוק ההון.

צילום: ניר קידרצילום: ניר קידר

באתר של eToro ניתן לסחור במניות, מדדים וסחורות ואף במטבעות אקזוטיים. בתקופה הקרובה תתווסף האפשרות לסחור באתר בביטקוין - המטבע הווירטואלי שערכו נסק באחרונה. אסיא הוא בין המשקיעים הראשונים בביטקוין בעולם, והוא פעיל בקידום המטבע בישראל ובחו"ל.

"כל קנייה של מניה או מדד מופיעה על הקיר של המשתמש. כל האנשים ברשת מספרים מה עושים ברשת ברמה האמיתית - הם פותחים לקהל הרחב את תיק ההשקעות שלהם", אומר יוני אסיא, שהוא כיום מנכ"ל החברה.

מעקב אוטומטי 
אחר המצליחים

אחד הכלים המרכזיים באתר הוא היכולת להעתיק פעולות של משקיעים, כלומר להקצות סכום של כסף שיושקע לפי ההקצאות בתיק של משקיע אחר שמשתמש ברשת. eToro מדרגת את המשתמשים לפי מספר המשקיעים שמחקים את פעולותיהם.

את המשתמשים המובילים בדירוג מחקים לעתים יותר מ-10,000 משקיעים אחרים. המשמעות היא שבכל פעם שאחד מהם קונה מניה, למשל את מניית אפל או גוגל, eToro מבצעת רכישה דומה עבור כל העוקבים. העסקות שמהן גוזרת החברה עמלה מתבצעות באמצעות בית השקעות אירופי ייעודי, הכפוף לרגולציה בריטית ואירופית, והמנוהל מקפריסין ומבריטניה.

משתמשים שמשקיעים אחרים מחקים את פעולותיהם מתוגמלים כספית, ומקבלים כמה דולרים בכל חודש על כל אדם שמחקה אותם. המשתמשים עם מספר המחקים הגדול ביותר מרוויחים כך אלפי דולרים בחודש. התשלום ממריץ אנשים להצטרף לרשת החברתית ולחשוף את פעולותיהם.

בדירוג האנשים הזוכים לחיקויים הרבים ביותר ניתן לראות ייצוג למשקיעים ממגוון מדינות. אסיא מציין שהגיוון מאפשר למשקיעים לקבל פיזור סיכונים בפורטפוליו שלהם. במקום הראשון מדורג סוחר הודי שכ-11 אלף משתמשים מחקים כל פעולת קנייה ומכירה שלו. ב-180 הימים האחרונים הוא השיג תשואה של 55%. בנוסף, קרוב ל-80 אלף משתמשים ברשת עוקבים אחרי כל פעולה של המשקיע.

"גילינו מוקדם יחסית שקשה לשאול למשל מיהם עשרת האנשים הכי טובים בפלטפורמה. אין תשובה מיידית. לאנשים עם פרופיל סיכון גבוה יש סיכוי טוב להפסיד כסף, וגם התנהגות העבר לא מצביעה על העתיד. הגענו למסקנה שהדרך הכי פשוטה היא להסתמך על חוכמת ההמונים - ולומר שהכי טובים הם מי שמחקים אותם הכי הרבה אנשים, ומי שעלו באותו שבוע או חודש הכי הרבה במספר המעתיקים", מסביר אסיא. "האנשים שזוכים לאלפי חיקויים הם משקיעים פרטיים שהחלו להשקיע מהבית והגיעו למצב שיש אלפי אנשים שמחקים אותם. זה לא טריוויאלי - מנהל השקעות רגיל מנהל עשרות בודדות של משקיעים. אי אפשר לשאול מנהל השקעות כמה לקוחות יש לו, אבל אפשר לשאול את המחקים של משתמש מסוים אם כדאי לחקות אותו. כך אני יכול לקבל החלטות על בסיס שקיפות מוחלטת".

אחת התופעות המעניינות שמתארים אנשי eToro היא האחריות של משקיעים בעלי מספר גדול של עוקבים כלפי הקהל שלהם. "זוהי התנהגות שמאוד לא נפוצה בעולם הפיננסי השמרני", אומר אסיא.

"משקיעים ביחד ומרוויחים יותר"

eToro מספקת הצצה למיקרוקוסמוס של משקיעים פרטיים בשוק ההון. באופן הזה ניתן לקבל תובנות מעניינות על התנהגות המשקיעים. כך למשל, החברה גילתה שיש מתאם גבוה בין מספר העוקבים של משקיע לתשואות שהוא משיג. בתקופות שבהן צונחת התשואה של משקיע מסוים, יש ירידה במספר המחקים אותו. נראה גם כי יש נטייה לחקות משתמשים שהם פעילים יותר בתוך הרשת ומתקשרים עם העוקבים באופן שוטף. בין היתר משתמשים ברשת מפרסמים מידע וניתוחים פיננסיים בבלוג של eToro.

"הדבר הכי מעניין שאנחנו רואים הוא שבעולם ההשקעות אנשים מקבלים יחד החלטות טובות יותר מאשר לבד", אומר אסיא. "עשינו מחקר עם MIT שפורסם ב'הרווארד ביזנס רוויו', והראה שאנשים שמעורבים חברתית ומסתכלים מה עושים אנשים אחרים מצליחים יותר. כלומר, אנשים שמשתמשים בחוכמת ההמונים לניהול השקעות באופן עקבי מרוויחים יותר, בניגוד לסטנדרט שאנשים משקיעים לבד".

"זו מערכת לניהול השקעות שאנשים עושים גם בסכומים קטנים, ורואים שהם מתייחסים לכך ברצינות תהומית. אנשים שהצליחו לייצר תשואה של 2%-1% על 100 דולר מתנהגים באותו אופן שהיית מצפה שיתנהג מי שמשקיע 10,000 דולר. חשבנו שאנשים יתנסו הרבה יותר עם סכומי כסף קטנים, ויתייחסו ברצינות להשקעה רק כשיפקידו סכומים גדולים. בתוך עולם ההשקעות בדרך כלל רק אנשים שמנהלים מאות אלפי שקלים או דולרים משקיעים את הזמן, מנתחים את השווקים ומקבלים טיפול הולם. פה אנחנו רואים שאנשים שמשקיעים במאות דולרים עושים אותו הדבר בעזרת כלים שקיימים באינטרנט", מספר אסיא.

אחת התובנות של מנהלי eToro לגבי סוג המשקיעים שמשתמשים בשירותיהם היא שההשקעות שלהם מאופיינות בחיבור רגשי למניות: "אנשים שקונים אפל, גוגל ופייסבוק משקיעים במניות של חברות שהם משתמשים במוצרים שלהן. ביום המסחר הראשון במניה של טוויטר ראינו אלפי אנשים שבאו לקנות את המניה. ראינו שאנשים הגיעו מרשת חברתית לקנות מניה של רשת חברתית", אומר אסיא.

"אנשים משקיעים באופן משמעותי יותר בחברות של מוצרים שהם צורכים. באופן כללי, הם פחות רגישים לתוצאות פיננסיות ויותר רגישים לתוצאות מוצריות, כמו השקות של מוצרים. למשל כשאפל השיקה את האייפון, המניה שלה היתה המניה המובילה ב-eToro, ומאז היא ירדה - וגוגל נהייתה המניה הכי פופולרית. זה מקרה אחד שלא מנבא את העתיד, אבל אני מאמין שהכוח שיש לאנשים לזהות מגמות של מוצרים שהם צורכים הוא מאוד משמעותי. אנשים אוהבים בסופו של דבר מותגים מוכרים - מניות של חברות כמו אורבן אאוטפיטרס, קוקה קולה, מקדונלד'ס, יאהו ואפל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"