איחוד רשתות הסלולר - מיליארדי שקלים מונחים על הרצפה

אם איחוד הרשתות של HOT ופרטנר יאושר, הוא יאפשר להן לחסוך מדי שנה עשרות מיליוני שקלים על השקעות בהקמת רשת ותפעולה ■ משרד התקשורת מעודד את האיחוד, אך מתעלם מהפגיעה האפשרית בתחרות

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

תארו לכם שהייתם מקבלים טלפון מפתיע המדודה שגרה במרכז תל אביב. הדודה נוסעת לחו"ל לשנים הקרובות ורוצה שתשמרו על הבית. שכר הדירה הוא 2,000 שקל בחודש. כיצד זה היה משפיע על החיים שלכם? כמה כסף יכולתם לחסוך, ומה הייתם עושים אתו?

דבר דומה קרה לחברות הסלולר בשבועיים האחרונים - מאז שפרטנר ו–HOT הכריזו על מיזם משותף בבעלות משותפת להקמת רשת סלולר דור 4. אם המהלך יאושר, הוא יאפשר לשתי החברות לחסוך כמעט מחצית מהוצאה מרכזית מאוד בבסיס העלויות שלהן - השקעות בהקמת רשת ותפעולה.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

הסתיים הסכסוך בין טמפו לאייל ברקוביץ': החברה תפצה אותו ב-600 אלף שקל

הישג לקשת: "הכוכב הבא" נמכר לשידור בארה"ב

מנכ"ל פרטנר חיים רומנוצילום: קמחי מוטי

הסכם כזה סולל את הדרך לעוד שיתופי רשת של כל חברות הסלולר האחרות. המשמעות שלו היא שיש על הרצפה כמה מיליארדי שקלים. אפשר לנסות לחשב כמה ההסכם שווה לפרטנר, ואז להבין איזה פוטנציאל התייעלות רואות בו גם פלאפון וגולן טלקום. לפי הערכות, פלאפון, שמארחת את HOT מובייל, תרשום בגין הסכם זה הכנסות של 200–250 מיליון שקל ב–2013. על פי הערכות של בנק סיטי, כ–80% מהכנסה זו יעברו ישירות ל–EBITDA של פלאפון. בשל ההנחה שקיבלה HOT מפרטנר, סביר יהיה להניח כי הסכום שתראה האחרונה יהיה נמוך יותר. על פי סיטי, האירוח שווה לפרטנר כ–100 מיליון שקל מ–2015 ואילך, ואולם מקורות יודעי דבר בתעשייה מעריכים את הסכום בכמה עשרות מיליוני שקלים.

הסכם הנדידה הקיים של HOT מובייל ברשת פלאפון מבוסס על רמת השימוש. הסכום שמעבירה HOT מובייל לפלאפון מדי חודש תלוי בנפח הגלישה של לקוחות HOT. ככל הנראה, ההסכם החדש עם פרטנר הוא במודל Indefeasible Rights of Use (IRU), שבו התשלום הוא קבוע ללא תלות בהיקף השימוש של הלקוח, מבלי לספור דקות וביטים. זו הקלה משמעותית עבור HOT.

במיזם המשותף גלום חיסכון לשתי החברות, הן בהוצאות הקמת התשתית (CAPEX) והן בהוצאות תפעול הרשת (OPEX). האנליסט מיכאל קלר מסיטי מעריך שפרטנר תחסוך מדי שנה 75 מיליון שקל בהשקעות הוניות וחיסכון של 30 מיליון שקל נוספים בהוצאות התפעול. האנליסט אורי ליכט מאי.בי.אי הצביע על נקודה נוספת - רשת דור 4 שתקום במשותף תצטרך לקנות שירותי תמסורת (תקשורת לאחור מהאתרים למתגים). כיום משלמת פרטנר כ–55 מיליון שקל בשנה על תמסורת לבזק, ומדובר בסכום נוסף שייגרע מבזק, וההוצאה תתחלק בין פרטנר ו–HOT. במסגרת ההסכם וכדי להיכנס לשותפות, HOT תשלם לפרטנר עד 2017 סכום שמוערך על ידי UBS ב–275 מיליון שקל.

התסכול של פרטנר

מדוע דווקא HOT ופרטנר חברו יחדיו? אולי מאחר שפרטנר חווה תסכול כלשהו. מנכ"ל החברה, חיים רומנו, חש שהוא עולה על מתחריו בכל היבט, אך החברה מציגה תוצאות טובות פחות רק בשל הסכמי הנדידה שיש למתחריו ולו אין. זהו פספוס היסטורי - עוד מלפני ימיו של רומנו בחברה - ועכשיו הוא רוצה לתקן.

פרטנר מחזרת אחרי HOT זה שישה חודשים. גורם המקורב לנושא מעריך כי פרטנר היתה כל כך נחושה עד שהסכימה להציע ל–HOT מחירים שהם קרוב למחצית ממה שהיא משלמת כיום. להערכת הגורם, יש אלמנט של קניבליזציה בהסכם שפרטנר חתמה, שכן הוא מעניק ל–HOT עוד תחמושת במלחמת המחירים הנמשכת, המאפיינת את שוק הסלולר. ככל שהוצאותיה של HOT מובייל יהיו נמוכות יותר, יהיה לה קל יותר להוריד מחירים ולהכות בשלוש החברות הגדולות.

במקביל למשא ומתן עם פטנר, HOT מובייל המשיכה לדבר עם פלאפון גם על נושא הקמת רשת משותפת לדור 4. ואולם, בפלאפון לא התלהבו מהרעיון, מכיוון שהמצב אינו סימטרי - פלאפון באה עם רשת מלאה ו–HOT מובייל מגיעה עם רשת בסיסית. מסיבה זו פלאפון לא הסכימה למודל של Joint Venture, אבל הסכימה לתת ל–HOT זכות מעבר ברשת. עד כה, הצדדים לא הגיעו להסכמה בנושא.

הסכמים נוספים בדרך?

מה יקרה הלאה? ברור למדי שהמתחרה, גולן טלקום, מברכת על ההסכם החדש ותשמח להסכם דומה עם אחת מהמפעילות הגדולות. אבל האם ייתכן גם הסכם משמעותי יותר - בין סלקום לפלאפון, למשל? בשביל לענות על כך צריך להבין מה קורה בירושלים.

מנכ"ל HOT, הרצל עוזרצילום: אייל טואג

במשרד התקשורת מברכים על ההסכם החדש. השר גלעד ארדן מקדם מיום כניסתו לתפקיד שיתוף רשתות, כדי למנוע קרינה ופגיעה נופית מיותרות.

המדיניות החדשה של המשרד שואפת למצוא איזון בין היעילות הגלומה בשיתוף רשתות, לבין הסכנה לתחרות. גם הרכיב האחרון חשוב. המשרד לא יקבל למשל את המודל המקסיקאי, שבו יש רק רשת אחת. במשרד עדיין סבורים שחשובה תחרות בין תשתיות, שתיתן מוטיבציה להמשיך לשדרג את איכות הרשת.

במשרד התקשורת מברכים כשחברה קטנה כמו HOT מובייל חותמת עם פרטנר, אבל מה יקרה אם פלאפון וסלקום יודיעו על חתימת הסכם דומה? במשרד התקשורת זעים באי נוחות בכיסא למשמע התסריט הזה. דואופול תשתיות הוא סוגייה בעייתית. במשרד התקשורת מודעים לכך שקיים איזון עדין בין היעילות המשקית לבין התחרות, ובימים אלה מתגבשת מדיניות בנושא זה. ארדן אמר בשיחות סגורות בעבר שהוא יכול לחיות בשלום גם עם שתי רשתות בלבד. מנכ"ל המשרד, אבי ברגר, נוטה יותר לכיוון של שלוש רשתות מלאות.

ההסכם החדש פותר למשרד התקשורת כאב ראש גדול של פינוי תדרים והקצאתם. גם במודל של שלוש רשתות מלאות, משרד התקשורת יכול בטווח זמן קצר יחסית להקצות שלוש רצועות תדרים בטכנולוגיית LTE (דור 4 סלולרי) לשלוש מפעילות. המשרד יוכל להקצות ספקטרום של כ–15 מגה הרץ לכל מפעילה
(כ–1,800 מגה) - כמות מספיקה של תדר שיוכל לספק שירות ברמה טובה ומהירות גלישה גבוהה.

"חבל לחזור 
אחורה בזמן"

דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבליםצילום: ניר קידר

כמעט כל מי שנשאל על ההסכם החדש של פרטנר עם HOT גומר עליו את ההלל. אך מי שיצטרך לדון בסוגייה הזו הוא הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, שיבחן את ההסכם היטב. הממונה קודם, דרור שטרום, אמר בנושא כי "אני מנעתי מהלך דומה, של איחוד רשתות שהציגו לי שלוש חברות הסלולר בתחילת שנות ה–2000 להקמת רשת משותפת, וכלל גם איחוד רכיב הליבה. גם כיום אני חושב שהחלטנו נכון. תשתית משותפת עלולה לצמצם את התחרות, והיא גם מחייבת אינטראקציה מתמדת בין מתחרים - וזה דבר מסוכן מאוד. זו דילמה".

לדבריו, "אולי עדיף שחברת התשתיות תהיה גורם נפרד שאינו בשליטת החברות. יכול להיות שנוצר (בקרב הרגולציה, א"ז) רצון לפצות את החברות על כך ש'התחרות פגעה בהן'. אני יודע שהרפורמה בשוק הסלולר הושגה בדם, יזע ודמעות ולא הייתי מסכן אותה כל כך מהר. חבל לחזור אחורה בזמן".

בכיר באחת מחברות הסלולר אמר בנושא כי "המפעילות החדשים שנכנסו, עשו זאת ללא רשת, בטח בחצי השנה הראשונה, וייצרו תחרות בלי רשת".

האם יש קשר בין הרשת לבין המחיר לצרכן ולתחרות?

הבכיר: "התחרות היא תוצר של חוסר שיווי משקל בנתחי השוק בענף, ואני לא רואה את זה משתנה בשנתיים־שלוש הקרובות".

מה לגבי תחרות בין טכנולוגיות?

"אין לזה משמעות, חוץ ממלחמות אגו של מהנדסים. כיום לכולם יש את אותן רשתות, וכל אחד אומר שהוא הכי מהיר. יש התכנסות עולמית לאותה טכנולוגיה וקשה לדמיין שתגיע רשת כלשהי שתהיה שונה".

יש מה לעשות עם התדרים שיתפנו

כתוצאה מההסכם ייווצר עודף בתדרים. שר התקשורת ומנכ"ל משרדו חייבים לזכור שהם הריבונים גם בשטחי הרשות הפלסטינית, ושם יש שתי מפעילות שנמצאות במחנק תדרים אדיר ותקועות בדור השני של הסלולר. צריך לדאוג גם להן לרשת דור 4.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה