פרטנר ו-HOT חתמו על שיתוף פעולה ראשון מסוגו לאיחוד רשת הסלולר

ההסכם נתון לאישור הממונה על ההגבלים ומשרד התקשורת ■ לטענת החברות, ההסכם לא יפגע בתחרות אלא יגביר את ההשקעות מבלי להגדיל את מספר האנטנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרטנר ו-HOT מובייל דיווחו בסוף השבוע כי חתמו על הסכם להקמת רשת סלולרית משותפת. החברות יקימו חברה בבעלות משותפת ‏(50% לכל אחת‏), וזו תקים רשת בטכנולוגיית דור רביעי ‏(LTE‏), שמשרד התקשורת צפוי להקצות לה תדרים ב-2014.

החברה החדשה תשמש זרוע הנדסית של שתי החברות, ותקים את כל תשתית האנטנות והתמסורת לרשת החדשה. ליבת הרשת, וכן הפעילות שאינה הנדסית, כגון מותג, מוקדי שירות, מערכות חיוב לקוחות וכדומה, ימשיכו לפעול בנפרד. ההסכם בין החברות הוא הסכם אסטרטגי ל-15 שנה לפחות, ושתי החברות דיווחו עליו לבורסה

כתבות נוספות באתר TheMarker:

עובדי תעש לא קיבלו משכורת ופתחו בעיצומים

הממשלה החליטה: שני יישובים חדשים יקומו בנגב; שלושה מפגינים נעצרו

סניף שירות של הוט מוביילצילום: ראובן שניידר

פרטנר דיווחה כי "החברה הודיעה על התקשרותה בהסכם שיתוף רשתות עם HOT מובייל. בהתאם להסכם, ובכפוף לקבלת אישורים רגולטוריים, הצדדים יקימו מיזם משותף בבעלות שווה, שיפעיל ויפתח רשת סלולרית משותפת לשתי החברות".

בין השאר נקבע כי HOT מובייל תשלם לפרטנר סכום חד פעמי עד תחילת 2017, ולאחר מכן "כל צד יישא במחצית ההשקעות ההוניות הדרושות להקמה ולשדרוג הרשת המשותפת, והנשיאה בהוצאות התפעוליות תהיה בהתאם למנגנון שנקבע בהסכם, המבוסס בין היתר על היקף תעבורת הנתונים שיצרוך כל צד מהרשת המשותפת".

חלק נוסף בהסכם נוגע לטווח המיידי, עוד לפני הקמת רשת דור רביעי בישראל: כיום רוכבת HOT מובייל באופן חלקי על רשת פלאפון במסגרת הסדר נדידה פנים ארצית, שנועד לאפשר לחברה הצעירה לספק כיסוי בכל חלקי הארץ עד שתשלים את פרישת האנטנות העצמאיות שלה. ההסכם החדש קובע כי בטווח הקרוב HOT תוכל לעבור לרכוב על הרשת של פרטנר.

עם זאת, ההסכם של HOT מובייל עם פלאפון קובע בלעדיות לפלאפון עד סוף 2014. בשלב זה לא ברור אם HOT תוכל להשתחרר מההסכם מוקדם יותר, או שתיאלץ להמתין לתום תקופת ההסכם. בכל מקרה, מדובר בכסף גדול: ב–2012, שבה פלאפון אירחה את HOT מובייל במשך חצי שנה, היה סכום האירוח 129 מיליון שקל. מאז גדלה רשת HOT מובייל ונהפכה לעצמאית יותר, אך גם השימושים גדלו משמעותית, ולכן ההערכה היא שעלות האירוח ב–2013 תגיע ל 200–250 מיליון שקל.

מבחינת פרטנר, ההסכם הוא סגירת פער מול המחרות, שכן פרטנר נותרה היחידה ללא הסכם אירוח משמעותי. פלאפון, מצדה, לא תוותר בקלות על הכנסה זו, שמגיעה היישר לשורת הרווח שלה. פלאפון מסרה בתגובה: "לפלאפון ו–HOT יש הסכם נדידה פנים ארצי בבלעדיות עד סוף 2014, ואנו צופים ש–HOT תכבד את ההסכם".

צרכני הסלולר ישלמו פחות?

להסכם החדש יש יתרונות רבים הן ברמה המשקית הן ברמה האזרחית־צרכנית. שיתוף רשתות מאפשר לצמצם את מספר מוקדי הקרינה, ובכך לצמצם את הפגיעה בנוף ולהפחית את הקרינה. כמו כן, הסכם מסוג זה יעיל יותר מבחינת ניצול התדרים, ומבחינה עסקית הוא חוסך הן בהוצאות הון על הקמת האתרים הן בהוצאות התפעול של הרשת, כגון תחזוקה וחשמל. למעשה, ההסכם מפחית במחצית את עלויות הקמת רשת דור רביעי ‏(עלות של מאות מיליוני שקלים‏), ולכן עשוי להוזיל גם את השירותים למשתמש הקצה.

לשיתוף רשתות יש כמה תקדימים בעולם. בשוודיה, ארבע חברות הסלולר הסתדרו בזוגות להקמת שתי רשות דור שלישי. דוגמאות נוספות אפשר למצוא בדנמרק, בקנדה, בהונג־קונג ובפולין. הדוגמה המוכרת ביותר היא בבריטניה, שבה התמזגו החברות Mobile–T ואורנג' והקימו מיזם משותף במודל הדומה לזה של פרטנר ו–HOT, תחת השם Everything Everywhere. גם כאן החברות שמרו על מותגים נפרדים שלכאורה מתחרים זה בזה.

עם זאת, לשיתוף מסוג זה יש גם חיסרון בולט, והוא החשש מאיבוד מתחרה, שכן במקום שהחברות יקימו שתי רשתות מתחרות, הן מקימות - לפחות באופן חלקי - רשת אחת משותפת. במשך שנים עודדו משרד התקשורת ורשות ההגבלים העסקיים תחרות מבוססת תשתיות, ולכן נקבע במכרז הדור השלישי שגם גולן טלקום וגם HOT מובייל חייבות להקים רשת עצמאית בפרישה ארצית מלאה, מתוך הבנה כי יש ערך לתחרות על איכות הרשת והטכנולוגיה.

אך בינתיים השתנו הרוחות, ובראש משרד התקשורת עומד השר גלעד ארדן, שהיה עד לאחרונה השר להגנת הסביבה ושמתחילת הקדנציה מדבר על צמצום מקורות הקרינה. בשלב זה, החסם העיקרי לאישור ההסכם הוא הרשות להגבלים עסקיים, שחוששת כי רשת משותפת תפגע בתחרות המבוססת על תשתיות. יש לציין כי במשך שנים בחרו החברות ספקי רשת שונים, ולעתים אף טכנולוגיות שונות ‏(פלאפון דבקה במשך שנים ברשת CDMA‏). חשש נוסף הוא מהעברת מידע תחרותי בין החברות, מה שמכונה לעתים שולחן עגול.

במסמך מדיניות מ–2010 קבעה הרשות כי היא מסכימה לשיתוף אתרים כל עוד הוא פסיבי - כלומר שיתוף בנדל"ן, בתורן ‏(העמוד שעליו מורכבת האנטנה‏) ובחשמל, אבל לא בציוד המשדר. עם זאת, באחרונה גילתה הרשות גמישות מסוימת, ובשבועות האחרונים אישרה לגולן טלקום לבצע שיתוף אתרים עם פרטנר בציוד המשדר. הרשות ניסחה תנאים מגבילים להסדר החדש, וקבעה כי את התיאומים יבצעו רק אנשי הנדסה, וכי אנשי השיווק והמכירות משתי החברות לא ישוחחו ביניהם.

הרשות צריכה לקבוע מהו הצעד הנכון ביותר ליעילות המשקית, קרי כמה רשתות נחוצות כדי לשמור על תחרות - שתיים עד שלוש, כפי שמציע ההסדר החדש, או חמש, כפי שהיה עד כה. ברמה העסקית, אישור ההסכם על ידי גורמי הרגולציה יפתח משחק חדש בשוק הסלולר המקומי, ובמקום חמש חברות עם חמש רשתות, יהיו חמש חברות על שתיים־שלוש רשתות. התסריט הטבעי הוא שגולן תנסה לחתום על הסכם שיתוף רשתות דומה עם סלקום ‏(המארחת שלה כיום‏), אם כי אין זה מן הנמנע שסלקום ופלאפון יחליטו על הקמת מיזם רשת דומה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא