מנמל ת"א לתפוח הגדול: וויקס גייסה 127 מיליון דולר בנאסד"ק

מחיר הנפקת וויקס גוזר לחברה שווי של 765 מיליון דולר ■ בעלי המניות מימשו אחזקות ב-33 מיליון דולר ■ עם פתיחת המסחר עלתה המניה ב-13%

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

רגע לפני ההנפקה המתוקשרת של טוויטר, הגיעה לנאסד”ק נציגה ישראלית נוספת מענף האינטרנט, וויקס ‏(Wix‏). החברה השלימה שלשום גיוס של 127 מיליון דולר בהנפקה ראשונה ‏(IPO‏) של מניותיה לציבור. שווי החברה לפי מחיר ההנפקה מסתכם בכ-765 מיליון דולר.

וויקס נרשמה למסחר והחלה להיסחר אתמול בנאסד”ק. עם פתיחת המסחר עלה מחיר המניה ב-13%. לרגל ההנפקה החברה הטיסה את 20 עובדיה הוותיקים לניו יורק לטקס החגיגי של צלצול הפעמון בבורסת נאסד”ק. מחיר המניה שנקבע לוויקס בהנפקה עמד על הגבול העליון - 16.5 דולר למניה. בעלי המניות שמכרו מניות בהנפקה, ישלשלו לכיסם 32.8 מיליון דולר. שאר הכסף, כ-95 מיליון דולר, ייכנס לקופת וויקס. החתמים בהנפקה היו ג’יי.פי מורגן, צ’ייס בנק אוף אמריקה, מריל לינץ’ ו-RBC קפיטל מרקטס.

בסוף אוקטובר פירסמה וויקס את תוצאותיה לרבעון השלישי ולינואר־ספטמבר 2013. בסוף ספטמבר היו לוויקס 39 מיליון משתמשים ב-190 מדינות - 706 אלף משתמשים משלמים. מהתשקיף עולה כי וויקס רשמה קצב צמיחה מהיר בשנים האחרונות, אבל עקב הוצאות שיווק גבוהות החברה עדיין רושמת הפסדים. וויקס מעסיקה 452 עובדים - 383 בישראל ו-68 בארה”ב. 240 עובדים עוסקים במחקר ופיתוח במשרדי וויקס הממוקמים בנמל תל אביב.

הנהלת וויקס, נאסד"ק

גיוס של 53 מיליון דולר עד להנפקה

הפלטפורמה של וויקס מאפשרת לכל אדם לבנות אתר אינטרנט, גם ללא ידע בתכנות או בעיצוב. התוכנה נחשבת לאינטואיטיבית וקלה לשימוש. לאחר הרשמה קצרה וחינמית, המשתמש נדרש לבחור את הקטגוריה שאליה משתייך האתר ‏(מוסיקה צילום וכיוב’ ‏).
בשלב הבא המשתמש נדרש לבחור תבנית שלפיה יעוצב האתר. לאחר מכן נפתח חלון עריכה, שבו ניתן לשנות את התוכן ואת העיצוב, לשלב תמונות ולהכניס לינקים או קטעי וידאו. המודל העסקי של החברה מבוסס על מודל הפרמיום - המשתמשים יכולים לפתח את האתר בחינם ואף להפעיל אותו בתת־דומיין תחת הדומיין של וויקס; הפעלתו בדומיין נפרד כרוכה בתשלום.

וויקס, שהוקמה ב-2006 על ידי גיורא קפלן והאחים נדב ואבישי אברהמי, נחשבת אחת מחברות האינטרנט הישראליות הגדולות והמבטיחות. בעבר סירבה החברה להצעות רכישה שקיבלה בשווי של יותר מ-200 מיליון דולר. ב-2011, כשהכנסות החברה היו עשרות מיליוני דולרים, הסתמן כי תמשיך למסלול הנפקה בנאסד”ק.

עד כה גייסה החברה 53 מיליון דולר. המשקיעים בוויקס הן הקרנות בנצ’מרק ישראל, בסמר ונצ’ר פרטנרס, מנגרוב קפיטל פרטנרס ואינסייט ונצ’ר פרטנרס. אבישי אברהמי מחזיק ב-4.6% מהמניות, וגיורא קפלן מחזיק ב-4.5% מהמניות. התשקיף חושף כי בסבב הגיוס הרביעי של החברה ב-2010 מכרו שלושת המייסדים מניות בשווי כולל של 3 מיליון דולר, ובסבב ב-2011 הם מכרו מניות בשווי של 6 מיליון דולר. מנהלי החברה והדירקטורים מחזיקים בסך הכל 49.8% מהמניות. רון גוטלר, שניהל את כספי ג’ורג סורוס והיה יו”ר נייס, הוא דירקטור בחברה בעל אחזקות זניחות.

צמיחה מהירה ועקבית

מהתשקיף שפירסמה וויקס ניתן לראות צמיחה מהירה ועקבית בהכנסותיה. החברה רשמה 15 רבעונים רצופים של צמיחה בהכנסות ובמספר המנויים המשלמים, נכון לסוף ספטמבר. בינואר־ספטמבר 2013 הסתכמו הכנסות החברה ב-55.5 מיליון דולר, לעומת 30.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2012. 56% מהכנסות וויקס במחצית הראשונה של 2013 הגיעו מצפון אמריקה, 23% מאירופה, 11% מאמריקה הלטינית, והשאר - מאסיה ושאר העולם.

ההפסד הנקי של וויקס בינואר־ספטמבר הסתכם ב-17.8 מיליון דולר את 2012 סיימה וויקס עם הכנסות של 43.7 מיליון דולר - עלייה של 77% ועם הפסד נקי של 15 מיליון דולר לוויקס יש הפסד מצטבר של 78 מיליון דולר מאז הקמתה, ובסוף ספטמבר הסתכם הגירעון של החברה ב-24 מיליון דולר בהון העצמי. הגירעון נסגר בזכות גיוס ההון הנוכחי. תזרים המזומנים החופשי של החברה נהפך לחיובי רק ב-2013 והגיע ל-164 אלף דולר בלבד. סעיף ההוצאות העיקרי של וויקס הוא מכירות ושיווק - 29 מיליון דולר ב-2012 ו-37.2 מיליון דולר בינואר־ספטמבר 2013.

וויקס פועלת כיום בשוק מרובה במתחרים. לצד מערכות ניהול תוכן כמו WordPress ו-Joomla שדורשות ידע טכני רב באופן יחסי, מתמודדת וויקס גם מול חברות כמו Weebly ו-Homestead המציעות פלטפורמה דומה יותר לזו של וויקס. המתחרה הגדולה ביותר של וויקס היא Webs שהוקמה ב-2001 ונמכרה ב-2011 ל-Vistaprint תמורת 117.5 מיליון דולר.

"כל דולר שיוצא לשיווק חוזר אחרי חמישה חודשים"

"ככל שנפסיד יותר בטווח הקצר, נהיה יותר רווחיים בטווח הארוך והבינוני. המרכיב העיקרי בהוצאות שלנו הוא שיווק. כל דולר שיוצא לשיווק, חוזר אלינו אחרי חמישה חודשים - כך אמר סמנכ”ל הכספים של וויקס, ליאור שמש, לאחר פתיחת המסחר אתמול בנאסד”ק. שמש אמר כי להערכתו, החברה תגיע לרווחיות בתוך מספר שנים.

"וויקס הגדילה את הכנסותיה שנה אחרי שנה", הוסיף שמש. "יש לנו כ-41 מיליון משתמשים בפלטפורמה, אנחנו גדלים ביותר ממיליון משתמשים בחודש ומקווים להמשיך לצמוח באופן הזה. אנחנו צומחים בקצב מטורף, ולכן הלכנו להנפקה. נשתמש בכסף כדי להגדיל את צוות העובדים, ובמיוחד את צוות הפיתוח. אנחנו שמחים מאוד על ההנפקה של טוויטר. זו חברה אחות שלנו - כמה מהמשקיעים של וויקס הם משקיעים של טוויטר, למשל קרן אינסייט.

שמש חשף כי וויקס קיבלה בתקופה האחרונה הצעות רכישה וסירבה. עם זאת, שמש לא התייחס להצעות קונקרטיות. "החברה, ההנהלה והמייסדים האמינו שאפשר לקחת את החברה להנפקה וליצור חברה גדולה בעולם האינטרנט הצרכני, לכן לא ראינו צורך למכור את החברה", אמר שמש.

עוד גילה שמש כי היה ביקוש יתר למניית החברה ברוד שואו - ביקוש שהתבטא בעליית מחיר המניה לאחר פתיחת המסחר. לדבריו, בשלב זה וויקס אינה שוקלת רישום כפול גם בבורסת תל אביב. "השוק שאנחנו פונים אליו הוא שוק אמריקאי", אמר שמש. "נוח לנו שאנחנו בשוק שמבין אותנו ומאפשר לנו לצמוח בצורה טובה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית