ראיון |

מייסד ויקיפדיה: "אנחנו משפיעים על העולם יותר מפייסבוק"

עם חזון להביא את ויקיפדיה בחינם למאות מיליוני המשתמשים בסלולר בעולם השלישי, ג'ימי ויילס לא מתכוון לתת לאנציקלופדיה שלו להשתרך מאחורי קצב החדשנות של גוגל ופייסבוק במובייל ■ "רעיונות עוצמתיים יותר מכסף - כך היה תמיד"

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדן פלדמן
נדן פלדמן

מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, לא נותן למשאבים הצנועים שברשותו להרתיע אותו. "המשימה של ויקיפדיה היא לתת לכל אדם בעולם אנציקלופדיה בכיס. האתגר הגדול שלנו כיום הוא חדירת האינטרנט בעולם המתפתח, כי מיליארד האנשים הבאים שיקבלו גישה לרשת נכנסים אליה במהירות גבוהה מכפי שמישהו דמיין - בייחוד באפריקה - ואנחנו רוצים להיות שם כשזה קורה".

לנגד עיניו רואה ויילס מאות מיליוני משתמשים חדשים בעולם השלישי שמקבלים גישה בחינם לאנציקלופדיה בסלולר - ואת ויקיפדיה עצמה ממשיכה להתרחב. כך, בעוד שגוגל ופייסבוק מתכננות לשפוך מיליארדים על מיזמים מרחיקי לכת להנגשת האינטרנט בעולם העני, ויילס הצליח לתפור עסקה שבה כולם מרוויחים - בלי להוציא דולר אחד.

אין לו יותר מדי ברירות. ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית שהקים בתחילת שנות ה-2000, נאלצת להמשיך ולקושש תרומות מהגולשים, אף שהיא אחד האתרים הנצפים בעולם וכבר נהפכה לאחד מעמודי התווך של האינטרנט, לא פחות מאותה ענקית חיפוש משגשגת והרשת החברתית שאין בלתה.

"אנחנו ארגון ללא כוונת רווח", מבהיר ויילס כשהוא נשאל מדוע ויקיפדיה לא מנסה לפתח ערוצי הכנסות מסחריים שיקלו על התחזוקה השוטפת ויספקו לה כיסים עמוקים לפיתוח מיזמים. לפי הערכות, פרסום מודעות היה מעניק לה שווי של 5 מיליארד דולר. "מהבחינה הזאת אנחנו יותר כמו הצלב האדום ופחות כמו פייסבוק".

נראה שוויילס, 47, שאת צעדיו הראשונים באינטרנט עשה בהקמת פורטל התוכן הפורנוגרפי בומיס, צבר ניסיון עשיר בהצהרות שהולמות את מעמדו כמעין שליח הומניטרי של העולם הדיגיטלי.

ג'ימי ויילס, מייסד ויקיפדיה

"זה נראה לי לא סביר שלאנשים כמו מארק צוקרברג או ג'ף בזוס יש עוצמה גדולה יותר רק משום שהם מיליארדרים", אומר ויילס, שהוגדר כבר מזמן כיזם האינטרנט הגדול היחיד שלא נהפך למיליארדר. לדבריו, "רעיונות עוצמתיים יותר מכסף, וכך זה היה תמיד. אני חושב שההשפעה שלנו שונה משל פייסבוק ועמוקה יותר. לפייסבוק אמנם יש הרבה יותר משתמשים מוויקיפדיה, אבל צריך לזכור שמה שגולשים עושים בפייסבוק שונה מאוד מהתפקיד שלנו. התפקיד שלנו הוא לספק אנציקלופדיה חופשית לכל אדם בעולם - זאת השפעה עמוקה יותר מבחינה תרבותית".

גלישה ללא תשלום בסמארטפון

בראיון ל-TheMarker שהתקיים בביקורו האחרון בישראל, ויילס שופך אור על האתגרים המרכזיים שעומדים בפני ויקיפדיה ומנדב פרטים על מיזם ויקיפדיה זירו, שנועד לספק לאתר קפיצת מדרגה בתחום המובייל. "אנחנו מקימים שותפויות עם ספקיות סלולר במדינות מתפתחות כדי להציע את ויקיפדיה ללא חיוב על זמן גלישה במובייל. הרבה אנשים בשווקים מתעוררים שרוכשים את הסלולרי הראשון חוששים לגלוש באינטרנט כי זה יקר. זה שוק של 400 מיליון איש שברגע שיהיה להם סמארטפון הם יקבלו גישה לוויקיפדיה בחינם".

אנחנו עדים להתפתחות המואצת של הטכנולוגיה ושל האינטרנט. אתה לא חושש שוויקיפדיה, על משאביה המוגבלים, לא תוכל לעמוד בקצב החדשנות?

"אנחנו במאמץ תמידי לחשוב על ממשק מודרני, ואנחנו רוצים להמשיך ולפשט את ממשק העריכה לעורכים. הכלים שלנו טובים, פשוט צריך לשפר אותם. אנחנו משקיעים הרבה במובייל, יש לנו צוות פיתוח מיוחד שעוסק בזה. האפליקציה של ויקיפדיה לא צריכה להיות מורכבת, אלא פשוט לעבוד טוב, ובזה אנחנו משקיעים. אתגר נוסף שיש לנו הוא לאפשר לאנשים לערוך ולהוסיף ערכים דרך המובייל. לקרוא ויקיפדיה דרך הסלולר עובד לא רע, אבל לערוך ולכתוב זה כמעט בלתי אפשרי - אולי מלבד בקוריאה, שם עושים המון דברים בסלולר.

נראה שבקוריאה מצבכם נוח יותר מאשר בסין.

"הצנזורה בסין היא אתגר. זה משהו שמתוך עיקרון מעולם לא שיתפנו אתו פעולה, אבל אנחנו לא יכולים לעצור אותם מלצנזר. קיים איום שהם פתאום יחסמו שוב את ויקיפדיה, הם כבר צינזרו ערכים".

איך אתם מנסים להתמודד עם זה?

"אנחנו מנסים להפוך את ויקיפדיה לכמה שיותר שימושית כך שזה יקשה עליהם לחסום אותנו בלי שייאבד חלק משמעותי מהשימושיות של האתר. בנוסף, אנחנו מפרסמים הודעות לעיתונות שמבטאות את ההתנגדות המובהקת שלנו לצנזורה. נפגשתי פעמיים עם שר התקשורת הסיני בבייג'ין ודנו בנושא. אנחנו לא רואים עין בעין, אבל לפחות הגענו לנקודה שבה הם לא יחסמו את ויקיפדיה בן לילה מבלי לקיים דיון אתנו לפני זה".

בעבר אמרת שאפל טועה בכך שהיא מנסה לשלוט דרך גישת הגן הסגור של התוכנות שלה. מה בדיוק הטעות כאן? הרי הגישה הזאת הניבה מוצרים שחוללו מהפכה עצומה בעולם הטכנולוגיה.

"התגמול שאפל מקבלת מתפישת הגן הסגור הוא רווח עצום בטווח הקצר, אין ספק, אבל ככל שהזמן עובר רואים שהיא מאבדת דומיננטיות. ראינו את זה קורה בעבר עם מיקרוסופט בשוק מערכות ההפעלה ב–PC, וכעת זה חוזר על עצמו בשוק המובייל עם אפל מול אנדרואיד, כשנתח השוק של אנדרואיד - בעלת הקוד הפתוח - הרבה יותר גדול משל אפל.

"אחד הדברים הנהדרים לגבי תוכנות קוד פתוח הוא שניתן לבדוק אותן שוב ושוב מחדש, ומנגד אחת הבעיות של תוכנות סגורות הוא שאם החברה שממנה קנית את התוכנה שתלה בה 'דלת אחורית' סודית, אין לך דרך לדעת זאת, וזה מסוכן. באופן טבעי, הרבה מאוד חברות אינטרנט משתמשות כיום בקוד פתוח כי זה בטוח יותר, וזהו כלי יעיל נגד חדירה לפרטיות של סוכנויות ממשלתיות כמו NSA".

"גיקים של מחשבים הם לרוב גברים"

ויילס אינו חושש אמנם להתיר את חרצובות לשונו נגד בעלות עוצמה כמו סין ואפל, אך גם הוא נאלץ להתמודד עם ביקורת, שאינה תואמת את היותו חבר של כבוד במסדר אבירי הקוד הפתוח. במשך שנים הוא הוגדר בוויקיפדיה "דיקטטור נאור לכל החיים" ‏(Benevolent Dictator for Life - BDFL‏). התואר הזה אמנם הוענק באופן בלתי רשמי לכל מובילי הקוד הפתוח, אך אי הנוחות ממנו גברה לאחר שבסוף 2012 פורסם כי ויילס סגר דיון עורכים בוויקיפדיה שעסק בקשריו עם ידידו טוני בלייר ושירותי הייעוץ שמעניק בלייר לשליט קזחסטאן - דיקטטור קצת פחות נאור.

זאת לא היתה הפעם הראשונה שעורכים בוויקיפדיה התלוננו כי ויילס מנצל את מעמד ה-BDFL להפרת תקנון עריכת התכנים באתר. הבולט שבהם היה כמובן ניסיונו לשנות את הערך שלו בעיצומו של פולמוס סוער שעסק בשאלה אם הוא מייסד יחיד או שותף של ויקיפדיה. בנוסף, טוענים שהוא מנותק מהנעשה בעמק הסיליקון ועולם הטכנולוגיה, ומחובר מדי לידוענים שנהנים ללחוש לו באוזן מה צריך לתקן בערך עליהם בוויקיפדיה.

בינתיים, ויילס ממשיך להסביר לאנשים עשירים ומשפיעים בקוקטיילים יוקרתיים על הפוטנציאל האדיר של התאגיד השיתופי שהקים. באוקטובר הוא עשה זאת בישראל, כשהגיח לביקור קצרצר שכלל השתתפות בכנס על חופש הביטוי שאירגנה קרן נדב, שאותה ייסד איש העסקים ליאוניד נבזלין, המחזיק ב-20% מעיתון "הארץ".

עיתוי הביקור הגיע במהלך תחרות אתרי המורשת הבינלאומית של ויקיפדיה, ובמסגרתה הוזמן הציבור להעלות תמונות לוויקישיתוף של אתרי המורשת ולהשתתף במגוון סיורים וסדנאות ללא עלות. "המעניין בפרויקט הזה הוא שהוא צד את תשומת הלב של אנשים ברחבי העולם. זאת תחרות התמונות הגדולה בהיסטוריה לפי ספר השיאים של גינס. מאות אלפי אנשים השתתפו בה".

ואולם גם תמונת האנשים המעורבים בוויקיפדיה בעייתית. לאחרונה ספג ויילס ביקורת נוספת, הפעם על שלטון הגברים בוויקיפדיה, שעירערה עוד יותר את עיקרון השוויוניות שאחראי במידה רבה להצלחת האתר ומקימו. לפי נתונים שמסר ויילס בעצמו בכנס של הארגון בהונג קונג ביוני, 87% מהעורכים בוויקיפדיה הם גברים.

"יש כמה סיבות לכך שרוב העורכים הם גברים, אבל המרכזית היא שתהליך העריכה של ויקיפדיה כמעט מחייב להיות גיק מחשבים. וגיקים הם לרוב גברים", מסביר ויילס. "זאת בעיה רחבה יותר ממשהו שקורה רק בוויקיפדיה. אנחנו רוצים להעלות את זה, אבל גם ביעד השאפתני ביותר אנחנו מנסים להעלות את שיעור הנשים העורכות ל-25%".

הנתונים בישראל מעידים על שיפור בשיעור הנשים העורכות בהשוואה לממוצע העולמי - 23%. ויילס חולק שבחים למהדורה העברית, אך מעלה בעיה שמופיעה גם במדינות אחרות: "המהדורה העברית סובלת מכך שכל כך הרבה אנשים דוברים אנגלית, כך שהם מעדיפים במקרים רבים לקרוא ערכים בשפה הזאת. יש אנשים בישראל שתורמים רק לוויקיפדיה באנגלית, ואנחנו אומרים להם 'זה נהדר, אבל אנחנו רוצים שתתרמו גם למהדורה העברית'. עם זאת, ביחס למספר דוברי העברית זאת גרסה גדולה למדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו