פייסבוק רוכשת את אונבו הישראלית תמורת 200-150 מיליון דולר

אונבו הודיעה כי נרכשה ופעילותה בישראל תהפוך למרכז פיתוח מקומי של פייסבוק ■ אונבו פרצה לתודעה הציבורית כחברה שמוזילה למשתמשיה את עלויות הגלישה במובייל ■ בחודש פברואר היא חשפה שירות לדירוג פופולאריות ודפוסי שימוש ביישומי סמארטפון

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם, רכשה את הסטארט אפ הישראלי אונבו (Onavo) תמורת כ-200-150 מיליון דולר. ההודעה על חתימת ההסכם נמסרה הבוקר לעובדי החברה ופורסמה בבלוג של אונבו.

במסגרת ההסכם, תשמור אונבו את משרדיה בישראל, בהם מועסקים כ-30 עובדים, כך שלראשונה פייסבוק תקים מרכז פיתוח בישראל. ברכישות הקודמות של פייסבוק בישראל - סנאפטו ופייס.קום - העבירה הרשת החברתית את הצוותים למשרדיה בעמק הסיליקון. כמו כן, צפויה פייסבוק לשמור על המוצרים שפיתחה אונבו.

כתבות נוספות ב-TheMarker

איזו עיר גובה את הארנונה היקרה ביותר בישראל?

טבע שוקלת: להעביר מפעלים מישראל לאסיה

המרצים נגד הסטודנטים: "הם עילגים ומפונקים"

חברי אונבו, 2013. מימין: גיא רוזן, יובל אריאב, ערן פרידמן, נדב ויצמן, רואי טיגר, דביר רזניקצילום: מאיר פינטו

מאז הקמתה, גייסה אונבו היא גייסה 13 מיליון דולר משורה של משקיעים מובילים: הקרנות Horizons Ventures של לי קאשינג, סקויה קפיטל, Motorola Mobility Ventures, ומאגמה הישראלית. הורייזונס ונצ'רס ומגמה (Magama Venture Partners) הן שתיים מהקרנות שהשקיעו גם בווייז שנמכרה באחרונה לגוגל במיליארד דולר. אונבו מעסיקה 40 עובדים, מתוכם 30 בישראל.

מייסדי אונבו, גיא רוזן ורועי טיגר, חתמו הבוקר על הודעה שפורסמה בבלוג של החברה בה הודיעו "אנו מצטרפים לצוות של פייסבוק". בהודעה נכתב: "פיתחנו מוצרים בקנה מידה עולמי ובנינו צוות מוכשר במיוחד אשר הוביל פריצות דרך טכנולוגיות בתחומים של דחיסת מידע וניתוח אנליטי במובייל. היום אנחנו נרגשים לקראת האפשרות להרחיב את השפעתנו, על-ידי הצטרפות למשימה של פייסבוק - לחבר את העולם.

"פייסבוק וחברות מובילות נוספות בתחום המובייל השיקו לאחרונה את Internet.org, מיזם הממסד את מחויבותה של פייסבוק לשפר את הנגישות לאינטרנט לחמישה מיליארד האנשים הבאים - אתגר שמאוד מלהיב גם אותנו. אנחנו נרגשים להצטרף לצוות של פייסבוק, ומקווים למלא תפקיד מרכזי בהשגת אחד היעדים המשמעותיים ביותר של Internet.org – שימוש יעיל יותר בגלישה סלולרית, שיאפשר ליותר אנשים ברחבי העולם להתחבר ולשתף.

"עם השלמת העסקה, אנחנו מתכוונים להמשיך ולהציע את אפליקציות Onavo כמותג עצמאי. כתמיד, נמשיך להיות מחוייבים לפרטיות המשתמשים באפליקציות שלנו, ומחויבות זו לא תשתנה. אנו מאוד גאים בצוות המוכשר שהרכבנו. מתוך הכרה בכך, משרדינו ברמת גן ישארו פתוחים ויהפכו להיות המשרדים החדשים של פייסבוק בישראל. אנו מתכוונים להמשיך ולקדם את הפעילויות שלנו בשיתוף עם הצוות הנפלא של פייסבוק".

מפייסבוק נמסר כי "אונבו תהווה תוספת מלהיבה לפייסבוק. אנו צופים כי טכנולוגיית דחיסת המידע של אונבו תשחק תפקיד מרכזי במשימה שלנו לחבר עוד אנשים לרשת האינטרנט, כשהכלים האנליטיים שלהם יסייעו לנו לספק מוצרי מובייל טובים ויעילים יותר".

חברת אונבו פרצה לתודעה הציבורית כחברה שמוזילה למשתמשיה את עלויות הגלישה במובייל. באפריל 2011 היא השיקה את אפליקצית Onavo Extend, שניטרה אפליקציות "זללניות" בצריכת דאטה וביצעה דחיסה לנתונים. כך החברה הביאה לירידה של עד 80% בעלויות הגלישה. האפליקציה הושקה בתקופה בה חבילות הגלישה הסלולריות הוגבלו בגודלן וצריכת דאטה לוותה בעלויות גבוהות. האפליקציה הייתה שימושית במיוחד למשתמשים שלקחו עמם סמארטפון לחו"ל ורצו לצמצם את עלויות ה-roaming הגבוהות. ואכן, הרעיון להקמת החברה נולד כשאחיו של המייסד ומנכ"ל החברה, גיא רוזן, קיבל חשבון סלולר מנופח לאחר ביקור בברצלונה.

עובדי אונבו, היום, אחרי ההודעה על העסקה עם פיסבוקצילום: אונבו

הטכנולוגיה שפיתחה החברה בתחום התקשורת תאמה את הניסיון שצברו מייסדיה, רוזן ורואי טיגר, בשירותם הצבאי ביחידת המודיעין 8200. בעת התקנת האפליקציה, המכשיר הסלולרי מחובר לשירות דחיסה שפיתחה החברה ונמצא בענן (כלומר בשירות אחסון של החברה, לא במכשיר של המשתמש). לאחר ההתקנה, בכל פעם שהמשתמש צורך תוכן, הוא נדחס בענן ומועבר אליו תוכן דחוס ו"קל" יותר, כך ניתן להגדיל את ניצולת חבילת הגלישה עד פי 5.

האפליקציה, שהותקנה על ידי מיליוני משתמשים, ניתנה להורדה בחינם והחברה הצהירה כי היא מעוניינת לאסוף כמות גדולה של משתמשים ש"יתמכרו" לשימוש בה, ובהמשך היא תגבה דמי מנוי חודשיים.

בחודש פברואר חשף הסטארט אפ הישראלי את Onavo Insights - שירות לדירוג פופולאריות ודפוסי שימוש ביישומי סמארטפון שנועד לשמש חברות בעלות נגיעה לתוכן סלולרי - חברות משחקים, מפתחות אפליקציה, רשתות פרסום וקרנות השקעה. מסד הנתונים (database) שייצרה החברה נשען על המידע שנאסף בצורה אנונימית ממשתמשים שהתקינו את האפליקציה על המכשיר שלהם וחסכו בצריכת הדאטה.

Onavo Insights, מציג ללקוחות נתונים דוגמת אחוז חדירה לשוק הסמארטפונים בארה"ב, דירוג כללי של פופולריות של יישומים, יישומים מתחרים ומדדי אחזקת משתמשים (Retention Rate) ו-Engagement. השירות החינמי כולל מידע על אפליקציות אייפון בארה"ב והשירות בתשלום כולל מידע על אפליקציות iOS (מערכת ההפעלה של אפל) ואנדרואיד (מערכת ההפעלה של אנדרואיד) בעשרות מדינות.

רוזן טוען כי חברות שמספקות מידע על מספר הורדות של אפליקציות אינן עונות על השאלה "כמה אנשים באמת משתמשים באפליקציה?" – מידע שאונבו יודעת לספק הודות לשירות שהיא מספקת לבעלי הטלפונים הסלולריים. כמו כן, מספקת החברה בשירות הפרימיום מידע שרלוונטי למפרסמים ומפתחי מובייל כמו נתוני Engagement מפורטים של יישומים מתחרים, מדדי יעילות של קמפיינים סלולריים וניתוחים מפורטים על שימושים במכשירים סלולריים. עלות השימוש הממוצעת למנוי בשירות Onavo Insights בתשלום הוא כ-100 אלף דולר בשנה.

מוזילים את עלויות הגלישה

אונבו פונה למשתמשי קצה פרטיים שרוצים לצמצם את צריכת הדאטה שלהם ומצד שני פונה למפתחים ומפרסמים שזקוקים למידע על התנהגות משתמשי מובייל. "כשבחנו את הנכסים שהחברה תבנה באמצעות האפליקציה ראינו את צריכת הדאטה כנכס אסטרטגי. בעולם המובייל יש פער עצום לעומת עולם ה-web או אפילו הטלוויזיה, מאחר שחסרים גורמים עצמאיים שמספקים מידע אמין לגבי 'רייטינג' של צריכת תוכן סלולרי. יש קשיים טכנולוגיים רבים באיסוף וניתוח מידע כזה", הסביר רוזן ל-TheMarker לפני מספר חודשים.

המודל העסקי של אונבו מתבסס על ההכנסות שמגיעות ממשתמשי השירות לעסקים (b2b). "עלינו לשלב יכולת לבנות פתרונות למשתמשי קצה באיכות גבוהה ובעלות ערך אמיתי בבנית פתרונות אטרקטיביים לעסקים. איננו החברה הראשונה שמציעה פתרון חינמי למשתמשי קצה, אך את ההכנסות מניבה מעסקים. חברות אינטרנט רבות, כולל גוגל ופייסבוק, נמצאות בקטגוריה זו" טען רוזן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה