הפייסבוק מת - יחי המלך החדש: קבוצה בווטסאפ

זה החל כאפליקציה חביבה להודעות טקסט בחינם, ובתוך זמן קצר נהפך לרשת החברתית החלופית הצומחת ביותר בעולם ■ עם 27 מיליארד הודעות ביום, פונקציית הקבוצות של ווטסאפ כובשת משפחות, חברים, כיתות, קולגות לעבודה ושכונות מגורים

ישראל פישר
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל פישר
ישראל פישר

מי שיושב לפגישה עם גלי, 36, תל אביבית ואמא לשלושה ילדים, לא יכול שלא להבחין שהיא נוכחת־נפקדת. היא אמנם יושבת מול בן השיח שלה, אבל כל כמה דקות היא מקבלת הודעות, לפעמים בשרשרת, ששואבות אותה לעולם אחר. “זה כך מאז שיש לי ווטסאפ”, היא מסבירה בהתנצלות. “יש לי בערך עשר קבוצות בכל רגע נתון, וזה מסיח את הדעת ושואב אותי מהמציאות שאני נוכחת בה, ומחייב אותי לתקשר עם אנשים שרחוקים ממני”.

לדבריה, “אם מישהו כותב לך משהו דרמטי - אתה לא יכול להתעלם מזה. זה לא מנומס. ואז יכול לקרות מצב שאני מנומסת בקבוצה אבל לא אל מי שלידי”. לגבי הקבוצות שהיא חברה בהן אומרת גלי כי “חלק מהקבוצות הן אד־הוקיות. למשל, אם נוסעים עם כמה זוגות חברים לטיול אז מקימים קבוצה כדי לקבוע איפה לעצור לאכול, במקום להתקשר לכולם. יש לי גם קבוצה פונקציונלית של הורים בחוג של הילד. ככה אנחנו מתארגנים על הסעות משותפות. יש קבוצות קבועות של חברות - לי יש ארבע קבוצות שונות כאלה. יש קבוצות משפחתיות - לי יש רק אחת של בני הדודים, אבל לרוב מכריי יש יותר קבוצות כאלה. ויש לי גם שתי קבוצות מקצועיות, של קולגות מהעבודה”.

ווטסאפ - השטן החדש שמפחיד את ההורים

זו משאבת זמן אדירה.

"כן. יש לי יחסי אהבה־שנאה עם הקבוצות האלה. מצד אחד הן משעשעות ושימושיות, אך מצד שני לפעמים בא לי פשוט להתפטר מכל הקבוצות האלה. אבל אני לא עושה את זה - כי אני בטח אחשוש שמשהו מתרחש ואני לא חלק ממנו. אם יום אחד אני אתגרש", היא צוחקת, “אפשר יהיה להכריז על הווטסאפ כאשם המרכזי, לצד פייסבוק ואינסטגרם".

לצפייה בסמארטפונים וטאבלטים

אצל יארה דיאב, תלמידת כיתה י”ב מבית הספר עירוני ה’ בחיפה, לנוכחות של ווטסאפ אין תחרות עם כל רשת חברתית אחרת. “מה שלא קורה בווטסאפ - פשוט לא קורה”, חורצת דיאב - ומתארת בקצרה את אחת המגמות התקשורתיות המעניינות של השנה האחרונה: נדידת בני הנוער מפייסבוק לווטסאפ כזירת ההתרחשות המרכזית. “יש לי מלא קבוצות”, ממשיכה דיאב, “יש קבוצה של השכבה שיש שם את רוב הילדים בשכבה, או לפחות את החברים שלי - זה המון אנשים. ויש קבוצה של רוב הבנות בשכבה, וגם קבוצות קטנות רק עם חברות”.

מה קורה עם פייסבוק? אין לכם שם קבוצה כיתתית?

דיאב: “יש לנו אמנם גם קבוצה בפייסבוק, אבל יותר נוח בווטסאפ. בכלל, אני פעילה יותר בווטסאפ. פעם כל השיחות היו בפייסבוק, אבל כיום אני כבר לא מעלה תמונות או סטטוסים וכבר לא שולחת סמסים. הכל עבר לווטסאפ”.

גם לשירה רייב, 16, מרמת גן ברור איפה קורים רוב הדברים: “אני משתמשת הרבה יותר בווטסאפ - זה נגיש יותר לכולם ואנשים מחוברים יותר לזה מאשר בפייסבוק”. חברתה נעם רוהר אף מגדילה לעשות, ואומרת כי זה מחליף את רוב שיחות הטלפון שהיא נהגה לעשות, “כי זה הרבה יותר נוח ונגיש”, היא מספרת.

קבוצת ווטסאפ של חברות מרמת גן. למצולמות אין קשר לנאמר בידיעה

רוהר לא לגמרי יודעת כמה קבוצות יש לה, “אבל אני די בטוחה שיותר מ–20 קבוצות. יש קבוצות גדולות עם 30 אנשים - קבוצות כיתתיות, ויש קבוצות קטנות יותר של חברות טובות או של הבנות בצופים”. בקבוצת הצופים חברה גם רייב: “היו לי פעם 1,000 הודעות ממתינות בווטסאפ. נשבעת לך”, היא אומרת. “הקבוצה שלנו היא קבוצה של 30 בנות מהשכבה בצופים ויש כל הזמן עדכונים ולאן הולכים, ואני כל הזמן צריכה להיות מעודכנת. אני בודקת את ההודעות פעם בשעה”

מחקר שערכה השנה חברת בזק הישראלית מחזקת את דברי הנערות: בני הנוער בישראל הפחיתו באופן משמעותי את פעילותם בפייסבוק, והיו מעדיפים לוותר על אפליקציית פייסבוק לפני שהיו מוותרים על ווטסאפ.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הכירו את הממונה על חוק שימור הטירוף

הראה לי את המטבח שלך ואומר לך אם אתה ישראלי

שלחתי ווטסאפ למורה

אבל רגע לפני שההורים מחרימים את הטלפונים, כדאי לדעת שבני הנוער עושים בווטסאפ גם שימושים חינוכיים למדי. לדיאב יש קבוצה כיתתית - ומי שפתח אותה הוא מחנך הכיתה, איציק שלם, 31. “יש למשרד החינוך ממשק שנקרא משוב - תוכנה שבה מפורסמות הודעות, ציונים, הכל - אבל התלמידים שלי לא אוהבים את זה, הם מאבדים את הסיסמא, וגם ההורים לא נכנסים אליה. חיפשתי פלטפורמה שכולם רואים. אם מתבטל להם למשל שיעור, הם מקבלים הודעה. לפני שהיה ווטסאפ הייתי שולח 25 מסרונים כדי שכולם יראו את ההודעה, אבל כיום לכולם יש טלפון חכם”.

החיבור לווטסאפ הכיתתי הוא כלי עבודה נוח עבור שלם, אבל הוא גם חודר הרבה יותר לתוך חייו הפרטיים. “קורה לפעמים שילד שואל ב–23:30 בלילה מה קורה מחר בבוקר. הוא מתעצל לבדוק את ההודעות הקודמות, ואז מתחיל רצף של הודעות שעונות לו. זה אמנם מציק להתנהל בעבודה בשבת או ב–23:30, אבל אני לא אדיש לזה. אם פתחתי את הערוץ הזה - זה לא פייר. זו בחירה שאתה עושה ולוקח בחשבון את הדברים האלה”.

שלם לא מעז להשתיק את הכיתה: “ביום שאני אשתיק אותה - יקרה חס וחלילה משהו. גם את הקבוצות הפרטיות שלי אני לא משתיק. אם לא בא לי להיות חלק ממשהו, אני רואה מה קורה ולא מגיב”.

מעבר לנוחות הגדולה שהוא מוצא בווטסאפ, שלם טוען כי דווקא הפעילות הזאת, אף שהיא מגיעה ישירות למכשיר הסלולרי שלו, מאפשרת לו לכבד את פרטיות התלמידים: “אני מודה שבפייסבוק היה לי יותר מעניין, כי גיליתי את העולם שלהם ויכולתי להביא את הנושאים לכיתה. מהצד השני, נכנסתי שם לפרטיות שלהם, והם לא תמיד חושבים על זה כשהם מאשרים את המורה. כיום, כשאני פחות בפייסבוק ויותר בווטסאפ, קל לילדים להגדיר לעצמם מרחב פרטי”.

משפחת אדלס זקס

לא רק שלם אוהב את הדרך הזאת. דיאב מאשרת ש”רוב המורים משתמשים בווטסאפ ואני חושבת שלכל הכיתות יש קבוצות”. שלם מספר כי “לקראת הבגרויות גם המורים המקצועיים מתחברים לזה - וזה נהפך לרשת חברתית כיתתית מאוד פשוטה”.

גם לרוהר וחברותיה יש קבוצות חינוכיות: “יש לי קבוצה של הכיתה, עם המחנכת, קבוצה נפרדת עם המורה ללשון, וקבוצה עם המורה לתיאטרון”. לדבריה, “יש בזה משהו נורא מקרב, כי המורים יוזמים את זה. הם יכולים לשתף דברים לא רק דרך בית ספר. אנחנו גם יודעים למה הקבוצה מיועדת, ולא קורה ששולחים למורה הודעות באמצע הלילה”.

20 מיליארד הודעות ביום

מה שהתחיל כאפליקציה נחמדה וחינמית להודעות טקסט נהפך בזכות פונקצית הגדרת השיחה הקבוצתית לרשת חברתית משל עצמה, שמאפשרת קבוצות אינטימיות המתעדכנות באופן שוטף. כולם נמצאים שם: תלמידים, חברים, קרובי משפחה, בני דודים, יש אפילו קבוצות כיתתיות ושכבתיות, קבוצות ממקום העבודה וקבוצות שכונתיות. האפליקציה גם מציבה בעיה בפני פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם, שמציעה אמנם אפשרויות רבות יותר, אבל בכל מה שקשור לתקשורת הבסיסית - העדיפות של ווטסאפ עולה בקרב המשתמשים - ובעיקר הנוער.

בסקר ענק שנערך בהודו ביוני, שבו השתתפו 17.5 אלף בני נוער, אמרו 75% כי הם מעדיפים לשלוח הודעת טקסט מאשר לנהל שיחת טלפון. 74% אמרו כי הם מעדיפים לתקשר בפלטפורמות חברתיות מאשר לשלוח מיילים או הודעות טקסט. ליותר מ–90% מבני הנוער יש ווטסאפ ופייסבוק. בחודשים האחרונים נפוצו שמועות כי גוגל מעוניינת לרכוש את ווטסאפ תמורת יותר מ–2 מיליארד דולר - סכום מרשים עבור חברה קטנה שהוקמה רק ב–2009 ומעסיקה רק כ–50 עובדים. בעבר דווח כי גם פייסבוק מעוניינת לרכוש את ווטסאפ, אחרי שלא הצליחה להתחרות בה עם אפליקציית המסנג’ר שלה.

באפריל הגיעה החברה לציון דרך חשוב, אחרי שהגיעה ליותר מ–300 מיליון משתמשים - ועקפה את טוויטר. אם זה לא מספיק, מנכ”ל החברה, ז’אן קואום, אמר אז כי בווטסאפ עוברות מדי יום 20 מיליארד הודעות, פי שניים מתנועת ההודעות היומית בפייסבוק. מאז טוענת החברה כי מספר ההודעות היומי זינק ל–27 מיליארד - הרבה יותר ממספר המסרונים הרגילים, שמספרם מוערך בכ–18 מיליארד.

“אנחנו חברה שמנסה להיות מאוד אפקטיבית - זמן שווה כסף. אנחנו מדגישים מולטי־טסקינג ומנסים להיות בכמה עולמות בו זמנית”, אומר פרופ’ יאיר עמיחי־המבורגר, ראש המרכז לחקר הפסיכולוגיה של האינטרנט במרכז הבינתחומי בהרצליה ומחבר הספר "הטוב, הרע והמכוער באינטרנט". “פייסבוק מייצג את זה בצורה יפה מאוד. אנשים מעלים כל הזמן סטטוסים. ווטסאפ מייצג גם את המגמה של יעילות תקשורתית מקסימלית, אבל הוא הרבה יותר מכוונן ושונה במהותו בכמה גורמים: יש שם בדרך כלל היכרות מוקדמת. אם אתה לא יודע את מספר הטלפון של בן אדם, אתה לא יכול להתחבר אליו”.

“בנוסף”, אומר עמיחי־המבורגר, “בווטסאפ אין פרופיל, תעודת זהות שמציגים לעולם. אין מנוע חיפוש שאתה מחפש את האדם המסוים שמתאים לך בצורה כזו או אחרת. הווטסאפ לא בנוי לתגובות מאוחרות. בפייסבוק חלק גדול מתנהל בצורה הרבה יותר אטית ומחושבת. הווטסאפ נבנה מסביב לקבוצות קטנות - ככל שהקבוצה מתרחבת האפקטיביות יורדת. עם זאת, אומר עמיחי־המבורגר, “התחרות בין פייסבוק לווטסאפ לא משמעותית. כשאתה מסתכל על שיתוף תמונות בפייסבוק, הבמה הרחבה לא עוצרת אנשים מלשתף. הווטסאפ אמנם מוצלח בקרב משפחה וחברים קרובים, אך הוא לא תחליף לפומביות של פייסבוק”.

מחמאות על הקובה

יעל עדו, 28, ברמנית ותחקירנית מתל אביב, מאוד מתקשה לישון בימי שישי בבוקר. הסיבה: 28 חברי הקבוצה “משפחת עדו ירושלים” אוהבים לשלוח זה לזה תמונות של מאכלי השבת שהם מכינים. “זה יכול להיות מעיק, אבל אני לא שמה את הקבוצה על השתק. גם אני שולחת להם מדי פעם תמונות של הקובה שלי - ומקבלת עליו מחמאות”, היא צוחקת.

חברי הקבוצה הם הדודים של עדו מצד אביה, נשותיהם וילדיהם. מבחינתה, הקבוצה נותנת לה אפשרות לשמור על קשר עם כל חלקי המשפחה. “הדודים שלי מבוגרים ואין להם פייסבוק, אז זה מאפשר לי לראות מה קורה בחיים שלהם. זה נחמד, כי הודעות משמחות הם כותבים בקבוצה: לא מזמן בת דודה שלי התארסה והודיעו על זה בווטסאפ, אז הקבוצה ציפצפה בגדול. אני מקבלת הודעות שבת שלום נחמדות והרבה מתכונים. מצד שני, הם גם שולחים כל מני סרטונים שרצו כבר לפני הרבה זמן בפייסבוק ורק עכשיו הגיעו אליהם - וזה מציק”.

הקבוצה של משפחת אדלר־זקס מפתח תקוה מונה רק 14 משתתפים - הצעיר ביותר בן 14 והמבוגרת ביותר בשנות ה–70 לחייה. הם מקפידים להתעדכן בחיים זה של זה ומשנים תדיר את שם הקבוצה, “בהתאם לרוח התקופה”, אומר ינון אדלר, יועץ תקשורת בן 35 בגלאי תקשורת. “בחג, למשל, השתנה שם הקבוצה ל’שנה טובה’”.

לדבריו, “יש לכולם בקבוצה שפה משותפת, תקשורת פתוחה וישירה. בגלל שהנושאים משותפים לכולם, אז אף אחד לא משתעמם. יש בזה משהו מלכד ומשתף. הקבוצה מאפשרת לי לשמור על קשר עם המשפחה גם בלי מפגשים משפחתיים גדולים, שלא קורים בתדירות קבועה”.

אבל למרות השבחים של עדו ושל אדלר, בעיני עמיחי־המבורגר הווטסאפ האינטימי הוא אמנם התפתחות חיובית לעומת פייסבוק הגדולה והמציצנית, אבל עדיין הוא חושש מאובדן האינטימיות דווקא במעגלים הכי קרובים: “צריך לזכור שכאן לא יכול להיגמר הקשר. אני חושב שאנחנו בגדול חיים בעולם שהערכים שלו הם אפקטיביות מקסימלית, ניסיון למקסם את עצמינו מבחינת יכולות הקליטה שלנו. הקבוצות האלה הן תוספת לתקשורת, אבל אני רואה פה גם סכנות לזה שנאבד את האינטימיות שלנו”.

העתיד: פרסומות משפחתיות?

הווטסאפ עושה לאנשי השיווק והפרסום כאב ראש. זו זירה כמעט סגורה, שאין להם דריסת רגל בה - עם קהלים ממוקדים ומפולחים. ממש חלומו של כל איש פרסום. “ווטסאפ נהפך לזירת השיחה החמה ביותר. אנשים מכל הגילאים מנהלים בה שיחות חברתיות, משתפים תמונות וסרטונים”, אומר מנהל דיגיטל של מותג גדול. “המותגים כבר התרגלו לקבל גישה לניטור זירות דיגיטליות, והפעם זו זירה בעייתית, שאין להם גישה אליה, הם לא יכולים לנטר אותה או לעשות בה פעילות שיווקית. זו הפעם הראשונה מזה שנים שיש אזור דיגיטלי דומיננטי שחסום בפני אנשי השיווק”.

האם זה עתיד להשתנות? המנכ"ל קואום הצהיר כי ווטסאפ לא הולכת בדרכן של פייסבוק וטוויטר בתחום הפרסום. לאחר שנה חינם, האפליקציה גובה דמי מנוי שנתיים של 99 סנט באנדרואיד ובמערכות הפעלה אחרות. קואום אמר כי “יש לנו התנגדות לפרסום”. הוא הסביר כי “אנחנו מופצצים בפרסומות כל כך הרבה בחיי היומיום, וחשנו שהסמארטפונים אינם המקום לכך. הטלפונים שלנו קשורים באופן כל כך אינטימי אלינו ואל החיים שלנו. להכניס פרסומות למכשיר כזה זה רעיון רע”.

מחקר שערכה השנה בזק הישראלית העלה כי בני הנוער בישראל הפחיתו באופן משמעותי את פעילותם בפייסבוק, והם היו מעדיפים לוותר על אפליקציית פייסבוק לפני שהיו מוותרים על ווטסאפ. נתונים אלה מציבים בפני המשווקים בעיה - כיצד לחלק את תקציב הדיגיטל הממוקד בצעירים, כשהם לא יכולים לחדור לקבוצות, אך יכולים לשלוח הודעות פרטיות באמצעות ווטסאפ.

ואולם משווקים מנסים למצוא דרך להדגיש דווקא את האופי הקבוצתי של האפליקציה. קמפיינים בכל העולם ערכו תחרות בין קבוצות ווטסאפ, וגם חברת קפה קפה הישראלית חיפשה את קבוצת הווטסאפ הישראלית הכי שווה. בחודשים האחרונים קמו בארה”ב חברות המתמחות בשיווק באמצעות האפליקציה. העיקרון דומה לזה של הודעות הטקסט שאנחנו רגילים לקבל מחברות, רק שבמקום רשת הטלפון, ההודעות מועברות על גבי רשת תקשורת הנתונים ‏(דאטה‏), מה שמאפשר באופן עקרוני לשלוח ביתר קלות גם תמונות וקובצי קול.

“אם זה יקרה, זו תהיה פגיעה בווטסאפ”, אומר עמיחי־המבורגר. “זה לא בנוי למסרים שיווקיים. כל ערוץ תקשורת מנסה למנף אותו מבחינה כלכלית. צריך לחשוב על מודל כלכלי אחד. אם כל ההגדרות שדיברנו עליהן תוחמות למשה קבוצה קטנה - ופתאום ייכנסו הפרסומות, זו תהיה פלישה דרסטית לאינטימיות הקבוצתית”.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים