ג'נבנד רכשה את פרינג תמורת כ-40 מיליון דולר

חלוצת יישומי ה-VoIP הישראלית, שבתחילת דרכה ניצבה לצד סקייפ, תהפוך למרכז פיתוח של ג'נבנד, חברת ציוד ותוכנה לספקיות תקשורת וחטיבה עסקית תחת המותג פרינג ■ פרינג ביצעה לפני כשנה וחצי תפנית עסקית שבמסגרתה הוחלפו רוב העובדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבע שנים אחרי היווסדה נמכרה פרינג ‏(fring‏) הישראלית לחברת התקשורת העולמית ג'נבנד ‏(Genband‏) תמורת 30–40 מיליון דולר. פרינג היא אחת החברות הבולטות בעולם בתחום יישומי ה-VoIP, המאפשרים ביצוע שיחות על גבי פרוטוקול האינטרנט.

בשנים האחרונות התקשתה החברה לעמוד בתחרות, ולפני כשנה וחצי הפך רועי תימור־רוסו למנכ"ל וביצע שינוי מיקוד עסקי במטרה לפנות לקהל הארגוני עסקי ולספקיות הסלולר. המכירה הנוכחית התאפשרה, בין השאר, בשל מהלך זה. כחלק מהמהלך פוטרו מרבית עובדי פרינג ובמקומם גויסו עובדים חדשים. כיום מעסיקה החברה כ–30 עובדים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המנהל שלכם מהגיהנום? אל תתנו לו להרוס לכם את החיים

הכירו את חברות הטכנולוגיה שנרתמות לטובת הצרכן הפיננסי הישראלי

בי.ג'י. קומאר, נשיא חברת ג'נבנד (מימין) ורועי תימור־רוסו, מנכ"ל פרינג

במהלך השנים הושקעו בפרינג כ–35 מיליון דולר על ידי הקרנות פיטנגו, Northbridge Venture, וריטאס ו–VenFin. עם המשקיעים בחברה נמנה גם יוסי ורדי. ב–2011 רכשה מיקרוסופט את סקייפ ‏(Skype‏), המתחרה העיקרית של פרינג תמורת 8.5 מיליארד דולר.

עימות תקשורתי חזיתי

פרינג היא אחת החלוצות בתחום יישומי ה–VoIP שמסייעים למשתמשים להקטין עלויות תקשורת. החברה נחשבה לפורצת דרך בהבאתן של תוכנות אלה לפלטפורמה הסלולרית - בניגוד למתחרה הגדולה סקייפ, שבראשית דרכה הציעה תוכנה דומה שיועדה למחשבים בלבד.

כיום פרינג היא אחת משורה של חברות ישראליות העוסקות בתחום ה–VoIP והמסרים המיידיים, בהן כמה מהחברות המצליחות בעולם. הגדולה ביותר היא Viber, המדווחת על כ–200 מיליון משתמשים. חברה ישראלית־אמריקאית אחרת, ooVoo, נמנית אף היא עם היישומים המצליחים בתחום. מתחרה בולטת נוספת של החברה היא WhatsApp.

בתחילת דרכה זכתה פרינג לפופולריות עולמית רחבה: עוד לפי השקת האייפון איפשרה פרינג ביצוע שיחות על גבי פרוטוקול אינטרנט למכשירי סלולר פשוטים ומכשירים חצי חכמים, ואיפשרה בין השאר ביצוע שיחות בין משתמשי פרינג למשתמשי סקייפ.

עד 2010 הרחיבה פרינג את מעגל שירותי השיחות והמסרים המיידיים שעם משתמשיהן יכלו משתמשי פרינג לבצע שיחות למסנג'ר, ICQ ו–Google Talk וכן את ההתממשקות של היישום לרשתות חברתיות.

אפשרות השיחה עם משתמשי סקייפ נחשבה לאחת התכונות המרכזיות של פרינג. במהלך מעורר מחלוקת החליטה סקייפ ב–2010 לחסום את אפשרות השיחה בין שני השירותים. מהלך זה גרר עימות תקשורתי חזיתי בין החברות, ופרינג אף פירסמה הודעה פרובוקטיבית לעיתונות שבה כינתה את אנשי סקייפ "פחדנים": "בארבע השנים האחרונות הובלנו את החדשנות בתקשורת בסלולר ולאחרונה אף הוספנו אפשרות לביצוע שיחות וידיאו", ציינה החברה בהודעתה. "כעת, כשפרינג הרחיבה את יכולתה לתמוך בשיחות וידיאו לכל המשתמשים, סקייפ מונעת מאיתנו לעשות כן. הם מפחדים מתקשורת פתוחה. פחדנים".

סקייפ מצדה פירסמה פוסט בבלוג הרשמי של החברה ובו טענה כי פרינג הפרה את תנאי הרישיון של סקייפ ופגעה בחוויית המשתמשים. במאי 2011, כ–10 חודשים לאחר שחסמה את פרינג, נרכשה סקייפ בידי מיקרוסופט תמורת 8.5 מיליארד דולר.

בעקבות המהלך של סקייפ ציין אבי שכטר, מייסד פרינג ומי ששימש בתקופה זו כמנכ"ל, כי אינו צופה שהמהלך יפגע בהצלחתה של פרינג, והחברה אף פיתחה תוכנת מחשב כחלופה למשתמשי סקייפ. בדיעבד התברר המהלך כמכריע - האפשרות לתקשורת עם משתמשי סקייפ התגלתה כמאפיין שייחד את פרינג משירותים רבים שהגיעו לשוק באותה תקופה, ותוך חודשים ספורים איבדה החברה את בידולה.

הגיעה לקו הגמר

מאז שהשיקה פרינג את שירות ה–VoIP הסלולרי שלה ב–2006, השתנתה זירת הסלולר לבלי הכר. רשתות דור שלישי הגדילו באופן משמעותי את רוחב הפס, ומהפכת הסמארטפונים הקלה מאוד על היכולת לשווק יישומים ללקוחות. אל מול יישומים שדרשו התקנה מוקדמת על המכשיר על ידי היצרניות או המפעילות עצמן, כיום במודל חנויות היישומים ניתן להשיק שירותים דומים לאלה של פרינג בעלויות נמוך בהרבה.

התחזקותה של הזירה הסלולרית הביאה לפתחה של פרינג מתחרות כמו מיקרוסופט, אפל, גוגל ופייסבוק. שתי האחרונות שילבו שירותים דומים לאלה של פרינג על גבי פלטפורמות של רשתות חברתיות - פייסבוק באמצעות תוכנת מסרים מיידיים וגוגל באמצעות השירות Huddles, שירות שיחות וידאו המאפשר שיחה מרובת משתמשים.

כחצי שנה לאחר מכירת סקייפ נכנס רועי תימור־רוסו, מנכ"ל החברה הנוכחי, ומי ששימש במשך שנים סמנכ"ל השיווק בחברה לתפקידו של שכטר. בחודשים הראשונים אחרי כניסתו לתפקיד, הוביל תימור־רוסו, מג"ד "אלכסנדרוני" במילואים ואחיו של האלוף טל רוסו, מהלך רה־ארגון רחב בחברה, שכלל את פיטורי מרבית העובדים, אז כ–40 עובדים, והבאת עובדים חדשים תחתיהם.

"היינו מובילים בערוץ מסוים, אך הזירה השתנתה. אנחנו יכולים להמשיך במלחמה על כל משתמש מול המתחרות, אך החסמים בתחום ירדו. עוד שנתיים יכולים להיות 70 שחקנים. גם אם השירות שלנו מעביר מידע ב–20 אלפיות שנייה פחות - זה לא מה שיעשה את ההבדל", הסביר אז תימור־רוסו.

"פרינג נהייתה אחת מתוך הרבה מתחרות וזה הביא את הדירקטוריון והמשקיעים להחלטה שדרוש שינוי פונדמנטלי", ציין תימור־רוסו בראיון עם TheMarker. "כשמוניתי למנכ"ל זה היה כחלק מהבנה ביני לבין הדירקטוריון שאנחנו מנסים משהו שונה", הוא הוסיף.

מכפיל נמוך 
על ההשקעה

לג'נבנד, חברה אמריקאית המפתחת מערכות VoIP לספקיות סלולריות, שמשרדיה הראשיים נמצאים בטקסס, זוהי הרכישה הראשונה בישראל. בשנה שעברה בחר "וול סטריט ג'ורנל" בג'נבנד, המעסיקה כ–1,600 עובדים, כחברת הטכנולוגיה מגובת ההון סיכון המצליחה בארה"ב. עם לקוחותיה נמנות כ–600 ספקיות תקשורת ברחבי העולם, בהן AT&T ,Comcast, בריטיש טלקום ווירג'ין. אחת המשקיעות המוקדמות בג'נבנד היתה JVP הישראלית.

בעקבות הרכישה תיהפך פרינג למרכז הפיתוח של ג'נבנד בישראל והחברה צפויה לגייס עובדים נוספים. פרינג תמשיך לשמור על שמה ותחתיה תוקם חטיבה עסקית בג'נבנד. סכום הרכישה משקף לפרינג, שהתקשתה להתבדל ממתחרותיה, מכפיל נמוך על ההשקעה.

לצד השיחות עם ג'נבנד, דירקטוריון פרינג והמשקיעות פעלו לאחרונה למציאת קונה לחברה, וההצעה של ג'נבנד היא אחת מכמה הצעות שהתקבלו. לפיטנגו ול–Northbridge כ–50% ממניות החברה, וחלקה של פיטנגו גדול מעט יותר. העובדים הנוכחיים בפרינג צפויים לקבל בונוס שכר, אך אין בידיהם אופציות.

יישומי VoIP, שסקייפ הוא המוכר בהם, התחילו כאיום עצום על ספקיות התקשורת. פחדן של ספקיות התקשורת היה שמשתמשים יבצעו שיחות כאלו על חשבון שיחות הקול הרגילות. סקייפ הספיקה כבר לפגוע בחברות לשיחות בינלאומיות ובחברות הסלולר חששו משידור חוזר. הדברים הגיעו לידי כך שסלקום הכניסה לחוזיה סעיפים המתירים לה לחסום תוכנות VoIP. עד היום יש חברות סלולר בעולם החוסמות אפליקציות כאלו, כפי שסיפר בעבר מנכ"ל וייבר.

אלא שחברות הסלולר גילו שניתן לרתום את טכנולוגיית ה–VoIP לצדן. כך, כשלקוח נוסע לחו"ל הן יכולות לספק לו תוכנת שיחות כזו עם המספר שלו במחיר נמוך יחסית - תוכנה שבה הוא יכול לעשות שימוש כשיש לו קישוריות Wi–Fi.

פרינג הציגה לראשונה את השירות המיועד לספקיות תקשורת בדצמבר 2012. "ההחלטה שנדרשה מאיתנו היתה לעבור ממיקוד בלעדי בשוק הצרכני, להוספה של תחום ה–B2B", הסביר תימור־רוסו. בעקבות ההשקה הצליחה פרינג להיכנס למעגל של ספקיות הסלולר הגדולות. "הצלחנו לייצר דילים שהפכו לעסקות", הוא הוסיף.

ספקיות סלולר שיישמו את המערכת החדשה שפיתחה פרינג יאפשרו ללקוחותיהן לקבל שיחות VoIP בחו"ל גם ממי שחייג את המספר של המשתמש ולא התחבר אליו ישירות דרך פרינג. מודל פעילות כזה דורש ממשק בין המערכות של פרינג לאלה של ספקית התקשורת. האחרונות יכולות להציע את השירות ללקוחותיהן כחבילה מוזלת לנסיעות בין מדינתיות במחיר כולל קבוע. כיום מציעות כמה חברות שירות כזה, בהן חברות בספרד, במחיר כולל הכל של 20 יורו.

"ספקיות התקשורת הבינו שהן לא יכולות להלחם בשירותי שיחות בפרוטוקול אינטרנט", הסביר בראיון בי.ג'י. קומאר, נשיא חברת ג'נבנד, שהגיע לאחרונה לישראל. "הן הבינו שאם הן לא יעשו את זה, מישהו אחר יעשה את זה. פרינג מביאה לנו מותג חזק ויכולות מוכחות בפיתוח מוצר צרכני. היא יודעת לתת שירות ענן ל–50 מיליון משתמשים. היכולת הזאת הושגה בזכות תהליך לימוד ארוך".

עד היום בוצעו בישראל שתי עסקאות דומות לעסקה הנוכחית בין ג'נבנד לפרינג - חברת Outsmart נרכשה על ידי VocalTec וחברת mailvision נרכשה על ידי אודיוקודס ‏(מתחרה של ג'נבנד בתחום הפתרונות לספקיות התקשורת‏).

לדברי קומאר, המגעים בין ג'נבנד לפרינג החלו במארס בעקבות פנייה של ג'נבנד ליצירת ממשק בין המוצרים של שתי החברות. מגעים אינטנסיביים יותר החלו לאחר שפרינג השיגה לשירות החדש לקוח משלם ראשון ממעגל חברות הסלולר הגדולות - אחת המפעילות בשוק הצרפתי. "העבודה מול מספר גבוה של ספקיות תקשורת תאפשר לג'נבנד להביא את המוצר החדש של פרינג לשוק רחב הרבה יותר. כיום יש למוצר לקוח גדול אחד. התחזית שלנו היא שבתוך שנה יהיו למוצר 8–10 לקוחות", ציין קומאר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב