נוקיה-סופט |

האם רכישתה של חטיבת סלולר מזדקנת תציל את ענקית התוכנה?

סטיבן אילופ, שהתמנה למנכ"ל נוקיה ב-2010, לא הצליח להציל את החברה מקריסה ■ האם רכישת החברה כעת תסייע למיקרוסופט בתחרות מול אפל וגוגל? התשובה עדיין לא ברורה, אך ייתכן שהיא מסתתרת בין הנתונים העסקיים של שתי החברות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

7.2 מיליארד דולר - זה הסכום ששילמה מיקרוסופט עבור נוקיה. למען הדיוק, היא לא רכשה את נוקיה כולה, היא רכשה את נוקיה המוכרת לצרכן - חטיבת הטלפונים הסלולריים, כולל כל הפעילות, העובדים, המותג, הפטנטים ופעילות המיפוי.

ב–2011, כשמיקרוסופט רכשה את סקייפ, סטארט־אפ סקנדינבי, היא שילמה 8.5 מיליארד דולר. כשנוקיה עצמה רכשה ב–2007 את Navteq, כיום חטיבת המיפוי, שנמכרה אף היא למיקרוסופט, היא שילמה עליה לבדה 8.1 מיליארד דולר. זה לא אקזיט, לא מיזוג ולא ג’וינט־ונצ’ר: בהתחשב בנתוני עסקות רכש קודמות, שבהן היו מעורבות הן מיקרוסופט והן נוקיה, נראה כי מדובר במכירות חיסול ‏(ראו תרשים‏).

ברבעון השני של 2013 ייצרה נוקיה הכנסות של 7.4 מיליארד דולר, אך החברה הפינית הלא קטנה הזו עדיין שורפת מזומנים בקצב גבוה, וב–2012 הגיעה להפסדים בסך 1.4 מיליארד יורו.

סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט (מימין), וסטיבן אילופ, מנכ"ל נוקיהצילום: בלומברג

מה מיקרוסופט לא רוכשת בעסקה הזו? נוקיה מחזיקה עדיין בחברת תשתיות תקשורת המוכרת בעולם בשמה Nokia Siemens Networks. באחרונה נוקיה קנתה החוצה את חלקה של סימנס במיזם המשותף, וכעת לחברה קוראים Nokia Solutions and Networks. חברת התשתיות הזו בונה בישראל, למשל, את הרשתות החדשות של גולן טלקום ושל HOT מובייל. מדובר בפעילות הרבה יותר יציבה מפעילות חטיבת המכשירים של נוקיה - ואכן, בתגובה למכירת חטיבת המכשירים, זינקה מניית נוקיה בבורסה ב–45%.

תהליך דומה של מיקוד עסקי עבר על חברת המכשירים סוני־אריקסון. חברת התשתיות אריקסון החליטה להתרכז בעסקי הליבה שלה ומכרה את החלק שלה במיזם המשותף לסוני. גם חברת התשתיות אלקטל־לוסנט החליטה לצאת מענף המכשירים ומכרה את הפעילות הזו לחברה סינית. ההבדל הוא שבנוקיה המכשירים היו הלב, והתשתיות רק התוספת.

חלונות בעולם השלישי

האם מיקרוסופט עשתה עסקה טובה? המחיר הנמוך שהיא שילמה עבור הנכסים הצרכניים של נוקיה לא הופך את העסקה בהכרח לטובה. מיקרוסופט היא חברת תוכנה, שנכשלה שוב ושוב בעבר כשניסתה להתמודד בזירת החומרה הצרכנית. הצלחת ה–XBox ומערכת המצלמות הנלווית קינקט נראית חריגה אחרי כישלונות כמו טלפון ה–Kin, שהורד מהמדפים אחרי שישה שבועות, וכמו נגן ה–Zune; גם המחשב ההיברידי Surface מסתמן ככישלון.

עם זאת, נוקיה מביאה עמה נכסים משמעותיים: מדי שנה היא מוכרת 200 מיליון טלפונים ניידים רגילים. למעשה, רק ברבעון האחרון עקפו מכירות הסמארטפונים העולמיות את מכירות המכשירים הרגילים ‏(ראו תרשים‏). בשוק המכשירים הרגילים נוקיה תמשיך להיות חזקה. אם בכל מכשיר רגיל שנוקיה מוכרת תוכל מיקרוסופט להגדיר את בינג כמנוע חיפוש, את outlook.com כמייל הבסיסי ואת סקייפ כתוכנת מסרים מיידים ו–VoIP, היא תוכל להזניק את נתחי השוק של מוצרים אלה.

ייתכן גם שמיקרוסופט רכשה את נוקיה כתעודת ביטוח: אם נוקיה היתה מגיעה לחדלות פירעון, ווינדוס־פון - מערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט - היתה סופגת מכה קשה. נתח השוק העולמי של ווינדוס־פון נע בין 2% ל–4%. זהו אמנם נתח שוק קטן, אך הוא צומח. לפי מחקר חדש של Kantar Worldpanel ComTech, במדינות כמו בריטניה, גרמניה, צרפת ומקסיקו, בערך אחד מכל עשרה סמארטפונים שנמכרים מבוסס על ווינדוס־פון. לפי נתונים אלה, ווינדוס־פון מצליחה למצב את עצמה בתור מערכת ההפעלה השלישית, אחרי שהדיחה את בלקברי ממקומה בדירוג.

רכישות בולטות

משתמשי אנדרואיד ו–iOS הם מסורים למדי: רק 27% מהם מחליפים מערכת הפעלה בעת החלפת מכשיר, וגם זו לרוב החלפה בין אנדרואיד של גוגל ל–iOS של אפל, או להפך. ווינדוס־פון מגייסת בעיקר לקוחות חדשים, ו–42% ממי שבוחר בה הם אנשים שנטשו את המכשיר הפשוט שלהם.

לפחות בחלקו, הגידול במכירות מכשירי הווינדוס־פון נובע מהצמיחה במכירות מכשירי לומיה - סדרת מכשירי הווינדוס־פון של נוקיה. ברבעון הראשון של 2013 נמכרו 5.6 מיליון מכשירי לומיה בעולם, וברבעון השני המספר עלה ל–7.2 מיליון ‏(ראו תרשים‏). על אף הצמיחה, אלה עדיין מספרים קטנים. מכשיר הגלקסי S4 לבדו ‏(לא כל סדרת הגלקסי של סמסונג‏) מכר 10 מיליון יחידות בחודש הראשון מההשקה שלו. נוקיה שחקנית קטנה מאוד בתחום הסמארטפונים, ולא נכנסת כלל לדירוג חמש הגדולות, על־פי חברות המחקר.

הרכישה הנוכחית עשויה גם לאיים על שותפותיה הנוכחיות של מיקרוסופט - יצרניות כמו HTC וסמסונג - אך האיום מצדה של גוגל גדול יותר, וקרוב לוודאי שהן יעדיפו להמשיך ולהחזיק בסדרת ווינדוס־פון, ולו כדי לאיים במעט על גוגל.

אפשר לבחון את עסקת נוקיה־מיקרוסופט גם כחלק ממאבק בין פלטפורמות התוכנה־חומרה המשולבות המובילות בעולם. במרוץ הזה משתתפות כיום ארבע חברות: אפל, גוגל, אמזון ומיקרוסופט ‏(ראו תרשים‏). פייסבוק, שבהחלט משתווה לחברות אלה בהשפעתה על עולם הטכנולוגיה, איננה שחקנית חומרה נכון לעכשיו. אפל היא החברה המזוהה יותר מכל עם המודל של פיתוח מקביל של תוכנה וחומרה. גוגל החלה את דרכה כחברת אינטרנט, אך רכשה את חטיבת הסלולר של מוטורולה - וכעת יש לה גם זרוע חומרה משמעותית. עוד מוצרי חומרה של גוגל הם מחשבי הכרומבוק, מחשב הפיקסל ומוצר הכרומקאסט. אמזון היא אמנם ספקית שירותי רשת וענן, אך לצד זאת, היא מפתחת ומשווקת את הקינדל.

מיקרוסופט, שהרחיבה בשנים האחרונות את יכולות החומרה שלה, בין השאר על ידי הרחבת שיתוף הפעולה עם חברת ARM, מתחמשת כעת בזרוע חומרה משמעותית - נוקיה, שנמצאת ביחסים הדוקים מאוד עם מפעילות סלולר בכל העולם, ומחזיקה באחת משרשראות האספקה הטובות בעולם. העולם מתכנס כעת לקרב בין ארבע הענקיות האלה, ומיקרוסופט לא יכלה להיות בחיסרון בתחרות זו.

הסבר נוסף לרכישה נוגע להיבטים של מיסוי. מיקרוסופט יושבת על קופת מוזמנים של 77 מיליארד דולר. 69.6 מיליארד מתוכם מוחזקים בקרנות להשקעה מחוץ לארה”ב, במטרה להימנע ממס החברות בארה”ב. כפי שהסבירה סמנכ”ל הכספים של החברה, איימי הוד, הרכישה תתבצע מכספים אלה, ותבוטל הגדרתם כמיועדים להשקעה מחוץ לארה”ב. אחרת, מיקרוסופט היתה נאלצת לשלם עליהם מס של עד 35%. רכישת סקייפ האירופית תמורת 8.5 מיליארד דולר ב–2011 בוצעה במתכונת דומה ומטעמים דומים.

הזיגזג של נוקיה

השקת האייפון בסוף יוני 2007 היתה אירוע חסר תקדים בשוק התקשורת: המכשיר שאותו הציג סטיב ג’ובס, מנכ”ל אפל דאז, הצליח לשבור את הפרדיגמות הקיימות על עיצוב מכשירים סלולריים.

ואולם האייפון לא הרג את נוקיה בין־לילה, וגם לא האנדרואיד. שלוש שנים מאותה השקה, בספטמבר 2010, כשמונה סטיבן אילופ למנכ”ל נוקיה, החברה הפינית החזיקה עדיין 33% משוק מכשירי הסלולר העולמי ו–35% משוק הסמארטפונים.

אחד ההסברים למינויו של אילופ, לשעבר איש מיקרוסופט, היתה שהוא יסייע למכור את מכשירי נוקיה בארה”ב - שוק שבו תמיד היתה חלשה. האנליסט טומי אהונן, פיני במקור, אסף נתונים שמשווים את המצב שבו היתה נוקיה ביום שבו נכנס אילופ לחברה, אל מול מצבה כיום - שנתיים וחצי אחרי המינוי ‏(ראו טבלה‏). נתח השוק של נוקיה מכלל המכשירים ירד ל–14%, ונתח השוק בענף הסמארטפונים ירד ל–3%. כשאילופ נכנס לחברה, שווי מניית נוקיה הסתכם ב–9.70 דולרים - וביום שבו מיקרוסופט הודיעה על רכישתה, שוויה הסתכם ב–3.90 דולרים בלבד. אילופ נכנס לחברה עם דירוג אשראי A מ–S&P, והוא מכר אותה כעת עם דירוג זבל. הוא נכנס לחברה עם מחזור רבעוני של 12 מיליארד יורו ורווח רבעוני של 884 מיליון יורו - ומכר אותה עם מחזור של 5.6 מיליארד יורו והפסד של 115 מיליון יורו ברבעון.

גם התקוות להתחזקותה של נוקיה בשווקים בארה”ב לא התגשמו: כשאילופ נכנס לתפקיד, נוקיה מכרה 2.6 מיליון מכשירים שלה ברבעון בצפון אמריקה. כיום היא מוכרת רק חצי מיליון מכשירים ברבעון. בסין מכרה נוקיה 22 מיליון מכשירים ברבעון - ואילו כיום, 4 מיליון בלבד.

אילופ כנראה עמד בראש נוקיה בתקופה שבה החברה היתה לאחת ממשמידות הערך הגדולות של המאה האחרונה. נוקיה נתפסה לא מוכנה למהפכת

הסמארט־אפליקציות־טאץ’. בתחילה, הפתרון של נוקיה לאיום הסמארט החדש היה לפתח עוד את סימביאן, מערכת ההפעלה הביתית. בפברואר 2010 החליטה החברה שזה לא מספיק והודיעה על פלטפורמה חדשה, MeeGo, בשיתוף עם אינטל.

ההכרזה נעשתה בכנס העולם הסלולרי עוד לפני קיומו של מוצר אחד שרץ על MeeGo. שנה מאותה הכרזה, כשלנוקיה היה כבר מכשיר מבוסס מיגו, N9, המנכ”ל הטרי החליט לנטוש את הפלטפורמה, והחברה חתמה על שיתוף פעולה עם מיקרוסופט והימרה על מערכת ההפעלה ווינדוס־פון. אילופ החליט כלל לא לשווק את N9.

אהונן טוען כי בנקודה זו נחרץ גורלה של נוקיה. במבט לאחור, קשה שלא להצדיק את הטענות שהושמעו עם מינויו של אילופ לתפקיד: כבר ביום שנכנס המנכ”ל החדש לחברה הפינית, היו מי שטענו כי הוא סולל את הדרך להשתלטותה של מיקרוסופט. מיקרוסופט אמנם השתלטה על נכסי החברה רק שנתיים וחצי מאוחר יותר, אבל השמדת הערך תחת ניהולו של אילופ הפכה את החברה ליעד קל וזול בהרבה לרכישה.

בדומה לאופן שבו יוצאי מודו הישראלית הקימו חברות רבות, גם יוצאי נוקיה מנסים כבר עתה להחיות מבחוץ את רוחה של החברה. חברה פינית בשם Jolla מנסה כעת להחיות את MeeGo, ומכשיר ראשון של החברה יגיע לשוק עוד השנה. ביום שבו הוכרזה עסקת נוקיה־מיקרוסופט, הוקמה בסינגפור Newkia, חברה של יוצאי החברה שמתכוונת להשיק מכשירים דמויי נוקיה במראה ובתחושה, עם מערכת הפעלה אנדרואידית.

מרכז פיתוח כחול־לבן

הצרכן הישראלי לא צפוי לעמוד בפני דרמה גדולה בעקבות העסקה, בוודאי שלא בטווח הזמן הקצר. גם אם תחת הבעלות החדשה תחליט נוקיה לנוע בכיוונים חדשים, מוצרים חדשים לא צפויים להגיע לשוק, לפחות במהלך השנה הקרובה. בינתיים, תמשיך נוקיה להוציא מכשירי לומיה, שיצליחו באופן חלקי בחלק מהשווקים.

בישראל נוקיה עדיין זוכה למעט חסד נעורים. בתחום מכשירי הסלולר הרגילים, לחברה נתח שוק של 44% ברבעון הראשון של 2013, אך זו ירידה מנתח שוק של 58% ברבעון הרביעי של 2012. בסמארטפונים, לעומת זאת, נוקיה מתבססת כפלטפורמה השלישית בגודלה בישראל, עם נתח שוק מכובד של 8.4%.

נוקיה משווקת בישראל על ידי יורוקום של שאול אלוביץ’. אם מיקרוסופט תחליט לשנות את שרשרת האספקה שלה, עשויה להיות לכך השפעה על יורוקום. קצת אחרי שגוגל רכשה את מוטורולה מוביליטי, היא סגרה נציגויות רבות בעולם, ובהן את זו הישראלית.
השפעה נוספת של העסקה עשויה להתבטא בייעודיו של מרכז הפיתוח הישראלי של מיקרוסופט. המרכז, שמעסיק כיום כ–600 עובדים, עוסק בעיקר בתחומי הענן ואבטחת המידע, אך העסקה החדשה עשויה לעודד את הנהלת מיקרוסופט ליצור בישראל גם פעילות מובייל, מתוך כוונה להעמיק את הקשר עם מאות חברות ההזנק הישראליות שעוסקות בתחום זה.

לפי דו"ח שפירסמה בסוף השבוע האחרון IDC, גם אחרי רכישת נוקיה, מיקרוסופט צפויה להגיע לנתח של 10% בשוק הסמארטפונים העולמי רק ב-2017. זוהי תחזית בהחלט לא אופטימית עבור צמד חברות, שכל אחת מהן שלטה בתחומה ביד רמה עד לפני זמן לא רב. עם זאת, ייתכן שגם תחזית זו אופטימית: גם אם היא תתחזק בתחום הצרכני, ייתכן שהמהלך הנוכחי יאריך את הניסיון של מיקרוסופט לחדור לתחום הצרכני - ובסופו של דבר, ימנע מהחברה לבצע מהלכים חיוניים כבר כעת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון