כך תתחמקו מכל החברות והמוסדות שעוקבים אחריכם באינטרנט

לאחר שנחשף כי חברות הטכנולוגיה הגדולות משתפות את סוכנויות הביון האמריקאיות במידע שלכם, כדאי להכיר את הכלים שיאפשרו לכם להישאר אנונימיים באינטרנט

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

פרטיות היא אחד הנושאים החמים ביותר בעולם הטכנולוגיה כיום. הרוחות עדיין סוערות סביב פרשת PRISM - תוכנית מעקב טכנולוגי שניהלה ארה"ב במשך שנים בשיתוף חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר. בישראל, הדיון בפרטיות מתמקד בינתיים בניסיונות הממשלה ליצור מאגר ביומטרי שיכיל את טביעות האצבע ואמצעי זיהוי אחרים של כל אזרחי ישראל.

הדיון בפרטיות מורכב. הנושא נוגע למי שרוצים לקנות מתנה בהפתעה לבת זוגם, לנואפים מהשורה שרוצים להישאר אנונימיים וגם לממשלות שמנסות להרחיב את בסיס המידע שלהן במטרה להגן על ביטחון הציבור והמדינה - אבל גולשות לעתים לעריצות ודריסה של זכויות אדם.

כתבות נוספות ב-TheMarker

גם הילדים שלכם שם? רשימת בתי הספר הגרועים בישראל נחשפת

נשים, שימו לב: סורק תלת מימד חדש חושף את הסכנות שבעקבים גבוהים

הפגנה נגד תוכנית PRISM בברליןצילום: AP

פרטיות חשובה לאזרחים שומרי חוק, אבל יכולה לשמש מסווה לפעילות עבריינית. אפשר לטעון שבעייתי לקיים דיון הקשור לפרטיות בעידן הרשתות החברתיות, שבו אנשים ממילא משתפים מרצון כל פיסת מידע מחייהם - אך לאדם אמור להיות חופש להחליט מה הוא רוצה לחשוף ומה הוא רוצה לשמור בצנעה.

פרויקט Tor, המיזם הטכנולוגי המוכר ביותר בתחום הפרטיות, מנסה לתת מענה למשתמשים המעוניינים באלמוניות מלאה באינטרנט. באמצעות רשת שרתים המפוזרים בכל העולם, Tor משנה את נתיב הגלישה ומעבירה אותו דרך סבך אלקטרוני של רשתות. הדבר דומה לאדם שאינו רוצה שיעקבו אחריו והולך בדרך פתלתלה.

רשת Tor יודעת לדלג משרת לשרת עד ליעד, בלי להשאיר סימן בין תחנה לתחנה. "אנשים פרטים משתמשים ב-Tor כדי למנוע מאתרי אינטרנט לעקוב אחריהם ואחרי בני משפחותיהם, וכדי לתקשר עם אתרי חדשות או להשתמש בתוכנות מסרים מיידיים גם כשאלה נחסמים על ידי ספקיות אינטרנט", נכתב באתר Tor. "שירותי ההסתרה של Tor מאפשרים למשתמשים להעלות אתרי אינטרנט בלי לחשוף את המיקומים שלהם".

לא רק מיינסטרים. החלופות לשירותים הנפוצים

עוד נכתב באתר כי "אנשים משתמשים ב-Tor למגעים חברתיים רגישים כמו פורומים לנפגעי תקיפה מינית או פגועי נפש. עיתונאים משתמשים בנו כדי לתקשר עם מקורות, וארגונים לא ממשלתיים שפועלים במדינות זרות משתמשים בנו כדי לתקשר עם הבית, בלי שיידעו באותה מדינה שהם עובדים בארגון כזה.

"חברות עסקיות משתמשות בנו כדי לבצע מחקרי שוק בבטחה, ועובדים משתמשים בנו כדי לגלוש לאתרי חיפוש עבודה. גופי מודיעין משתמשים בנו לאיסוף מודיעין ממקורות גלויים וגורמי אכיפת חוק משתמשים ב-Tor כדי לבקר באתרים בלי להשאיר חתימת IP של ארגון ממשלתי".

"גוגל סורקת 
את המיילים"

גיורא הוא בחור ירושלמי שומר חוק המנהל חיים נורמטיביים - אך בכל זאת חרד לפרטיות שלו. "פתחתי את המייל הראשון שלי בשנות ה-90 ביאהו מייל, כי זה היה השירות הפופולרי והמוצלח באותה התקופה", הוא אומר. "אלא שמאז הגיע Gmail, שהוא ללא ספק מייל מפותח יותר עם יכולות רבות. עם זאת, לא עברתי אליו כי גוגל סורקת את המיילים ומצמידה פרסומות בהתאם לתוכן.

"לפני כחודש הכריזה יאהו שהיא תתחיל לעשות שימוש מסחרי במיילים, בדומה לגוגל, אז נטשתי את יאהו מייל ועברתי ל-Outlook. זה פחות עניין של פחד ממשהו ספציפי, זה עניין של זכות לפרטיות. המידע הזה נאגר. קצת כמו המאגר הביומטרי כאן. זה לא שמישהו מקים את המאגר כדי לחולל משהו נורא - אבל מרגע שהמידע יושב באיזשהו מקום, מספר התסריטים של שימוש לרעה גדל. צריך לחנך אנשים לשימוש פרטי ברשת כמו שמחנכים ילדים לגלישה בטוחה".

גיורא משתדל לבזר את המידע בין כמה שיותר ספקי שירותים - כדי שלא יהיה לאף אחד מהם את כל המידע עליו - ומשתדל בעיקר להימנע משירותי גוגל. ארז, בחור תל אביבי שעמו שוחחנו, מציג גישה הפוכה: הוא משתדל לרכז את כל הביצים בסל אחד, ומשתמש כמעט רק בשירותי גוגל, פשוט כי על אבטחת המידע של גוגל הוא סומך.

בתוך חוות שרתים של גוגל. כל המידע נשמר

משתמש בשם אריאל סיפר איך יום אחד הסמארטפון שלו ציפצף, ושירות בשם Google Now הודיע לו שאם הוא רוצה להגיע לפגישה הקרובה, כדאי שייצא לדרך - כי נתיב הנסיעה הצפוי פקוק יחסית. השירות ידע על הפגישה כי היא נרשמה בשירות לוח השנה של גוגל. בעבור אריאל, המידע היה חשוב ושימושי, אבל גם מפחיד.

זו בדיוק חרב הפיפיות של הפרטיות: יש מחיר לשירותי החינם, והשאלה היא אם אתם מוכנים לשלם אותו, או להפך - אם הייתם מוכנים לשלם כסף על שירות שמבוסס על אנונימיות.

למשחק החתול והעכבר הזה אין סוף, ולאחרונה עלו טענות שגם רשת Tor חשופה למעקב ה-FBI - כך שבכל מקרה, אין שירות שיכול להבטיח לכם אנונימיות מוחלטת. עם זאת, בין אם אתם אדישים לפרטיותכם ובין אם אתם קנאים לה, כדאי להכיר כמה כלים טובים שיכולים להחליף את השירותים המוכרים, ושהדגש שלהם הוא אנונימיות מוחלטת.

1. 
מנועי חיפוש

כל חיפוש שלכם בגוגל מתועד בשרתי החברה. גוגל משתמשת במידע גם כדי לטייב את התוצאות, אבל גם כדי להצמיד מודעות מתאימות לחיפוש שלכם. המפרסמים קונים מגוגל מילות חיפוש - את מילות החיפוש שלכם. אם אתם גולשים באופן מזוהה בשירותי גוגל, כלומר לאחר שנכנסתם בשם המשתמש שלכם - המידע שנאגר עליכם הוא כבר אישי.

מול כלי החיפוש הרגילים עומדות כמה אפשרויות אלטרנטיביות ואנונימיות, שהידועה בהן היא DuckDuckGo. זוהי חברה אמריקאית שפיתחה מנוע חיפוש מתחרה למנועים הגדולים. שם החברה המשונה שאול ממשחק הילדים שבעברית נקרא "גולם במעגל". DuckDuckGo שם דגש מיוחד על פרטיות, אבל למרבה ההפתעה זה גם מנוע חיפוש מצוין, בעל כמה תכונות מפתיעות ונוחות, והוא עובד אפילו בעברית.

2. 
דואר אלקטרוני

גוגל ויאהו קוראות לכם את הדואר. זה לא שגוגל ממש מבינה את התוכן, אבל היא כן מזהה את המיילים. רק לאחרונה צוטטו עורכי דין של גוגל שאמרו שאין למשתמשי Gmail סיבה הגיונית "לצפות לפרטיות".

פרויקט בשם Mailpile מגייס בימים אלה כסף באתר מימון ההמונים אינדיגוגו, ועבר כבר את יעד הגיוס שלו: 100 אלף דולר. בפשטות, זה מייל מבוסס תוכנה המותקנת במחשב ולא שירות ענן, שכל התקשורת בו מוצפנת, ונולד מהצורך במייל פרטי יותר. עד שהשירות יושק, אפשר להשתמש בשירותים שאינם סורקים מיילים, כמו outlook.com או שירות מחתרתי יותר בשם mykolab.

מי שלא רוצה לוותר על Gmail יכול להשתמש בתוסף SafeGmail, שמצפין את המיילים. מקבל המכתב גם מקבל שאלה מהשולח, כמו "שם המפקד שלנו בצבא". רק אחרי שהמקבל מקיש תשובה נכונה - הוא, ורק הוא, יכול לקרוא את המייל.

3. 
דפדפנים

מכירים את המקרים שבהם הדפדפן מבקש מכם לשתול עוגיות? אלה לא עוגיות חמאה. מדובר בפיסת מידע קטנה שהאתר שותל בדפדפן כדי לזהות אתכם ולשמור עליכם מידע כמו סיסמה, מוצרים שהתעניינתם בהם ומילות חיפוש שהקשתם. בדפדפנים כרום ופיירפוקס אפשר להפעיל גלישה פרטית, שהיא אנונימית יותר. אך אפשר פשוט להוריד דפדפן אנונימי כמו Tor, או הדפדפן החדש של פייראט־ביי, שמכונה PirateBrowser.

בנוסף, אפשר להפעיל על הדפדפן הרגיל תוספים שנועדו לגלישה פרטית ונטולת עוגיות כמו Disconnect ‏(שגם מאיץ את מהירות הגלישה‏) או Do Not Track Me. גם לגולשים במובייל יש פתרונות: פרויקט Tor מציע את Orbot כתוסף לאנדרואיד, ולמשתמשי iOS יש כלי שמונע איסוף מידע מגורמים חיצוניים, בשם Disconnect kids.

4. 
סלולר

חוק נתוני המידע, הידוע בתור "חוק האח הגדול", מאפשר למשטרה ולגופים אחרים לבקש מידע פרטי מחברות הסלולר בקלות יחסית. המידע הזה כולל את כתובת הלקוח, פירוט השיחות וההודעות היוצאות והנכנסות, אמצעי תשלום - ואף מאפשר במקרים מסוימים איכון סלולרי של מיקום הלקוח. המשטרה עושה שימוש אינטנסיבי בחוק הזה, גם בעבירות פעוטות יחסית.

יש דרך אחת להתחמק ממעקב, כפי שעבריינים יודעים היטב, והיא להחזיק חשבון פרי־פייד ‏(בתשלום מראש‏) בחברת סלולר - ולא חשבון אשראי. כרטיס משולם מראש נרכש באנונימיות מלאה. בעבר היה יקר הרבה יותר לדבר בחשבון פרי־פייד, אבל כיום, בזכות חברות כמו הום־סלולר ויופון, אפשר לקנות כרטיסים כאלה בזול.

5. 
צ'ט ותמונות

יישום סלולרי בשם Snapchat מעורר הרבה עניין בבלוגוספירה הטכנולוגית. זהו יישום שנמצא בין שירות ההודעות וואטסאפ לבין שירות שיתוף התמונות אינסטגרם. ההבדל היחיד הוא שב-Snapchat התמונות אינן נשמרות. הן שורדות שלוש עד עשר שניות - ואז נעלמות לנצח. משתמשים רבים מוצאים את הפיצ'ר הזה אטרקטיבי, והחברה מעבירה כ-200 מיליון הודעות ביום.

בכל הנוגע לתוכנות צ'אט, באתר lifehacker ממליצים על תוכנות צד שלישי שיודעות להתממשק למסנג'רים קיימים, כמו Pidgin ו-Adium או בתוכנה הייעודית Torchat. אם מחפשים חלופה לסקייפ, Jitsi היא הכתובת לשיחות מוצפנות (שגם מתחבר לתוכנות צ'ט רגילות). העברת קבצים גדולים ניתן לעשות באתר Mediacru.sh.

6. 
למיטיבי לכת

למי שרוצה לקחת את עניין הפרטיות לקצה, Tor מציעה מערכת הפעלה שלמה, מבוססת לינוקס ‏(דביאן‏) בשם Tails. באופן כללי, ייתכן ששימוש בהפצת לינוקס הוא בטוח יותר משימוש במערכת הפעלה של אפל ומיקרוסופט - שמשתפות פעולה עם PRISM.

Tor מציעה שירות אחסון ענן מבוסס אמזון, שגם הוא מוסווה. השירות, המכונה Tor Cloud, ניתן חינם לשנה הראשונה, ומאפשר אכסון של 15 ג'יגה־בייט. עוד שירות אחסון שמבטיח לא להציץ בקבצים שלכם הוא SpiderOak.

!hola הישראלית מציעה גם היא תוכנה לניתוב גלישה חליפי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?