brazil.co.il |

"למי שרגיל להתחרות באסיה, ברזיל היא גן עדן"

בשעה שההיי־טק הישראלי ממוקד בשווקים של ארה"ב, הודו וסין התעוררה ברזיל ונהפכה במהירות לכלכלת הסלולר הרביעית בגודלה בעולם, עם 55 מיליון משתמשי סמארטפונים. סטארט־אפים ישראליים שזיהו את ההזדמנות מדווחים על קהל משתמשים הצמא לחידושים ומאמץ טכנולוגיות בזריזות

אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה
אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה

"בברזיל אנחנו צומחים מהר יותר מאינסטגרם", קובע מנכ"ל ומייסד Mobli, משה חוגג. ל-Mobli, רשת חברתית סלולרית לתמונות ווידאו שמתחרה באינסטגרם, כעשרה מיליון משתמשים. בברזיל יש לחברה כשני מיליון משתמשים, נתון ששני רק למספר המשתמשים בארה"ב, ובקצב צמיחה גבוה בהרבה יותר. "חברות אינטרנט ומובייל ישראליות מתעסקות באובססיביות בשוק בארה"ב. אנחנו לא מתרכזים רק בשוק האמריקאי. בארה"ב יש 300 מיליון תושבים, ברוסיה 150 מיליון ובברזיל 200 מיליון. אנחנו לא חייבים לפנות רק למשתמשי אינסטגרם האמריקאים - העולם גדול ולא אחיד. לא בכל שוק אינסטגרם היא המובילה השוק", מוסיף חוגג.

כדוגמה לכוחה של מובלי בברזיל מציין חוגג כי בסיומה של התוכנית Panico, המקבילה הברזילאית ל"ארץ נהדרת", מופנים הצופים לערוץ של התוכנית ב-Mobli. לכמחצית משחקני נבחרת ברזיל בכדורגל חשבונות בשירות של Mobli, והחברה מקבלת פניות על בסיס שבועי לראיונות מכלי התקשורת בברזיל. "לא השקענו בשיווק בברזיל - זה פשוט קרה", הוא מוסיף.

כתבות נוספות באתר TheMarker

פרשנות // פצצות הזמן שמחכות לליידרמן והשאלות שעולות עם מינויו

פרופ' ליאו ליידרמן ימונה לנגיד בנק ישראל; קרנית פלוג פורשת מתפקידה

גם חברות אינטרנט ומובייל ישראליות נוספות, כמו לה־מארק, Wix ,Viber ו–Waze שנרכשה על ידי גוגל, גילו שהשוק הברזילאי נהפך לאחד משוקי היעד העיקריים שלהן, ועבור חלקן לשני בחשיבותו אחרי ארה"ב ומערב אירופה. השוק האמריקאי הוא אמנם שוק האינטרנט והמובייל הגדול בעולם, אך הוא גם הרווי ביותר, והנעשה בשוק בארה"ב אינו משקף בהכרח את הנעשה בשאר העולם. בדומה לשוק הסיני, שבו פועלות כפילות מקומיות שמציעות שירותים דוגמת אלו של גוגל, אי־ביי ופייסבוק, מדינות כמו רוסיה, הודו, ברזיל ויפן הן שווקים עצומים שבהן יכולות חברות האינטרנט הישראליות לגדול ולצמוח.

הפגנה בריו דה־ז'ניירוצילום: אי-פי

התחרות הקשה מול חברות אמריקאיות בולטת במיוחד בתחומי המדיה. זוהי אחת הסיבות לבחירתם של יזמי חברת המדיה הישראלית FTBpro ליצור אתר תוכן שעוסק דווקא בכדורגל. "כדורגל הוא תחום גדול בעולם, אבל לא מאוד אמריקאי", הסביר אסף פלד, מנכ"ל החברה. "זה הופך אותו לאחד התחומים היחידים שמאפשרים צמיחה של חברות מדיה גדולות וגלובליות שאינן אמריקאיות". החברה, שהשלימה לפני כחודשיים גיוס של 5.8 מיליון דולר, פעילה כיום בספרד, בריטניה ואיטליה, ומתכוונת בעקבות הגיוס להיכנס למדינות נוספות, בהן ברזיל. סטארט־אפ ישראלי נוסף בתחום הספורט, 365scores, שפיתח יישום להצגה של תוצאות ספורט בזמן אמת, הצליח באחרונה לתפוס את המקום הראשון ברשימת אפליקציות הספורט המורדות ביותר בברזיל.

"בהשוואה לאסיה יש פחות תחרות"

במחצית השנייה של העשור הקודם החלה תעשיית האינטרנט והמובייל הישראלית להשקיע מאמצים רבים בחדירה לשווקים במזרח אסיה ובהודו. מדינות שהיו עוד קודם לכן יעד לביקורים תכופים של חברות חומרה, אבטחת מידע ותוכנות ארגוניות נהפכו ליעדים פופולריים לחברות קטנות בהרבה שמחפשות שווקים חדשים שבהם יוכלו להצליח. למרות הההאטה בצמיחתה של כלכלת ברזיל, היווצרותו של מעמד ביניים וקצב אימוץ גבוה של סמארטפונים וטכנולוגיות במדינה הפכו את הכלכלה הגדולה בדרום אמריקה ליעד נוסף - שנהפך לעתים לאפשרות המועדפת על פני השווקים האסיאתיים.

אנה הליז ראד באירוע לקהילת משתמשי Wix בברזילצילום: wix

"כבר שש שנים אנחנו עובדים קשה באסיה כדי לפצות על המצב באירופה", מסביר אייל רשף, מייסד ומנכ"ל איגוד המובייל הישראלי ‏(IMA‏). "בארבע השנים האחרונות התחלנו לרכז מאמצים גם בדרום אמריקה, בדגש על ברזיל ומקסיקו". רשף חזר בתחילת השבוע מסיור בברזיל ובמקסיקו שבו השתתפו מנהליהן של שש חברות סטארט־אפ ישראליות. "למי שרגיל להתחרות באסיה, ברזיל היא גן עדן", הוא קובע. "בהשוואה לאסיה יש פחות תחרות, ונוח יותר לעבוד עם שרשראות ההפצה".

בברזיל, הכלכלה השביעית בגודלה בעולם, 200 מיליון תושבים. הצמיחה הגבוהה של כלכלת המדינה הואטה מאוד ב-2013. המדינה, שנערכת למונדיאל 2014 ולאולימפיאדת 2016 שתיערך בריו דה־ז'ניירו, מבצעת השקעות גבוהות בשיפור התשתיות והקמת מתקני ספורט. ההאטה בצמיחה וההשקעות לקראת אירועי גביע העולם הם שניים מהגורמים למחאה החברתית שהוציאה מיליוני ברזילאים לרחובות בסוף יוני. המפגינים מחו על יוקר המחיה, חולשתם של השירותים הציבוריים ועל השקעות העתק באירועי גביע העולם בכדורגל. המחאה שכוונה נגד נשיאת המדינה, דילמה רוסף, תועדה כמו במקומות אחרים בעולם ברשתות החברתיות, אך הפעם רבות מהתמונות הגיעו דווקא לשירותים של חברות ישראליות. "במהלך ההפגנות ביוני הועלו למובלי אלפי תמונות ישירות מההפגנות", מציין חוגג.

לפי נתוני חברת המחקר נילסן, במחצית הראשונה של 2012 שיעור הסמארטפונים מכלל מכשירי הסלולר בברזיל היה 36%, זהה כמעט לנתון המקביל ברוסיה ‏(37%‏), נמוך משמעותית מבסין ‏(66%‏) אך גבוה בהרבה מבהודו ‏(9%‏). הפער הגדול מסין בשילוב עם הצמיחה בכלכלת ברזיל מראה על פוטנציאל הצמיחה בשנים הקרובות. בתחזית ארוכה מעט יותר צופה חברת המחקר ABI Research כי עד 2018 ייהפכו מדינות BRIC ובהן ברזיל לשוק הסמארטפונים הגדול בעולם, כשהן עוקפות את ארה"ב, מערב אירופה ויפן.

"המחאה מראה על התעוררות של מעמד הביניים. מבחינת השחקניות הטכנולוגיות, הקטנת פערים - העברה של הון מהמאיון העליון למעמד הביניים - היא תהליך נחוץ", מוסיף רשף. "ברזיל היא כיום אחד משלושת השווקים הצומחים ביותר, לצד סין והודו. יש בה אוכלוסייה אורבנית בערים גדולות כמו סאו פאולו, ריו דה־ז'ניירו, בלו הוריזונטה וקוריטיבה שמחזיקות בתשתיות מתקדמות. לסטארט־אפים ישראליים בתחומי המובייל ברזיל רלוונטית בהרבה מסין. תהליכי המכירה בברזיל נוחים בהרבה, הם כרוכים בפחות סיכונים עסקיים, יש שם פחות תחרות פנימית ושולי הרווח טובים. רוב הסטארט־אפים לא יכולים לעמוד במשך הזמן הארוך שדרוש כדי להצליח בסין. מעבר לכך הקהל הברזילאי צורך הרבה תוכן ומוסיקה, וזה עוזר מאוד לחברות אינטרנט ומובייל", הוא מוסיף.

תהליכים עסקיים מהירים

חברות המובייל שפונות לקהל המשתמשים הסופיים אינן חברות האינטרנט הישראליות היחידות שפועלות בברזיל. גם למטומי, איירון־סורס ו-Idomoo, שפונות לארגונים ועסקים, פעילות משמעותית במדינה. Idomoo החלה לפעול בברזיל בתחילת 2012.

החברה פיתחה פלטפורמה להפיכתם של מסמכים דוגמת חשבוניות שמוציאות חברות סלולר לסרטוני וידאו מותאמים אישית, ועם לקוחותיה נמנות כיום שתיים ממפעילות הסלולר הגדולות בברזיל, TIM Brasil ו-GVT. ההכנסות במדינה הפכו את ברזיל לשוק היעד השלישי בגודלו עבור Idomoo, אחרי ארה"ב ומערב אירופה. בעקבות הגידול בפעילות פתחה החברה משרד שיווק בסאו פאולו שבו מועסקים שני עובדים. "הגענו בעקבות פניות שקיבלנו - עד אז מכרנו בעיקר באירופה ובארה"ב", קובע ירון קליש, נשיא החברה ואחד ממייסדיה.

מנכ"ל איגוד המובייל הישראלי, אייל רשף

"עשינו כמה מהלכי חדירה לשוק, וברזיל ודרום אמריקה בכללותה נהפכו בזמן האחרון להרבה יותר מעניינות", קובע קליש. "זו מדינה עם מספר גדול של תושבים, מתקדמת מבחינה טכנולוגית, שמהווה כניסה לדרום אמריקה בכללותה". הוא מציין כי התרבות העסקית בברזיל מקילה על עבודתן של חברות ישראליות: "ברזיל פתוחה לחדשנות והתהליכים העסקיים בה מהירים - קל לייצר פגישות ראשונות עם האנשים הרלוונטיים. שלא כמו בהודו וסין, אופן קבלת ההחלטות בברזיל דומה למה שאנחנו מכירים באירופה ובארה"ב ואפילו עוד יותר מהיר. תהליכי המכירה יותר קצרים מאלו שהכרנו.

"באופן יחסי קל לעבוד בברזיל - בסין והודו קשה מאוד לעבוד בלי שותף מקומי", אומר קליש. בנוסף סבור קליש כי בחברות הברזילאיות מעריכים את הטכנולוגיה הישראלית: "חברות ישראליות נתפשות אצלם כפורצות דרך והם אוהבים לעבוד אתן", הוא מציין.

"האתיקה העסקית בברזיל היא מערבית לחלוטין. אם סגרת עסקה - העסקה תקרה", אומר רשף. "במקום האגדות על אטיות וסמבה פגשנו אנשים שמונעים מתחרות ורצים מהר מאוד. מעבר לכך, ברזיל היא מעצמה מקומית, והיא הופכת לשוק רפרנס שיכול להוביל לכניסה למדינות נוספות. פקטור נוסף הוא התרבות הפתוחה והחדשנות בברזיל, שדומה לישראל - המשתמשים בברזיל נכונים מאוד להתנסות בשירותים ויישומים חדשים, הרבה יותר מבמדינות כמו בלגיה או הולנד", הוא מציין.

ברזיל שנייה רק לארה"ב במספר המשתמשים בפלטפורמת פיתוח האתרים של Wix: שישית מ-36 מיליון המשתמשים של Wix מגיעים מברזיל. "בכל חודש מצטרפים 200 אלף ברזילאים לשירות שלנו", אומר עומר שי, סמנכ"ל השיווק של החברה. על פי חברת דירוג האתרים Alexa, וויקס היא גם האתר ה-150 בגודלו בברזיל.

ב-2011 השיקה Wix את גרסה 10 של הפלטפורמה, שכללה פורטוגזית. "אז נוצרה הקפיצה הגדולה במספר המשתמשים בברזיל", קובע שי. כשנה לאחר השקת גרסה 10 הקימה Wix חברה בת ייעודית כדי לסייע לה לבצע בילינג בברזיל. "הבנו שעל כל משתמש משלם שיש לנו בברזיל יש משתמש או שניים שניסו לשלם ולא הצליחו, כי לא היו להם כרטיסי אשראי בינלאומיים. לא בכל מדינה תפוצת הכרטיסים הבינלאומיים גבוהה כמו בישראל", קובע שי, שמוסיף כי מספר המשתמשים המשלמים של החברה בברזיל הוא השלישי בגודלו בעולם, אחרי ארה"ב ובריטניה.

במקביל להקמתה של חברת הבילינג גייסה Wix עובדת שעוסקת בקידום הפלטפורמה בפעילויות לא מקוונות, כמו ערבי קהילה והדרכה ברחבי ברזיל. "בסיס המשתמשים הגדול ביותר של Wix בברזיל הוא במדינות סאו פאולו, ריו דה־ז'ניירו ומינאס ז'ראיס", מסבירה אנה הליז ראד, נציגת החברה בברזיל. "אנחנו מארגנים אירועי משתמשים בערים אלו, בעיקר בריו שממנה מחלחלים טרנדים לשאר המדינה. יש לנו סדנאות חודשיות בנושאים כמו עיצוב רשת, מסחר מקוון ועבודה עם עורך האתרים של Wix", היא מסבירה.

לדברי ראד ואנדרה גוולמן, מנהל קהילת המשתמשים של Wix בפורטוגזית, מרבית המשתמשים של Wix בברזיל הם בעלי עסקים קטנים, בעלי חנויות מקוונות ולא מקוונות, עצמאים, צלמים, מוסיקאים ואמנים. "יש גם הרבה סלוני יופי, מסעדות, אתרי מסחר ושירותי תיירות", הם מוסיפים. "מרבית המשתמשים לא מודעים לכך שמדובר בשירות של חברה ישראלית והם מופתעים כשאנו מציינים זאת במפגשים, אך התפישה הרווחת היא שישראל מצטיינת בתחומי ההיי־טק והם שמחים לגלות זאת".

חסמים מקומיים

רועי קרתי, ממייסדי Initial Capital

"המשתמשים הברזילאים מתוחכמים מבחינה טכנולוגית. אנחנו מחזיקים כיום בתמיכה בפורטוגזית, מענה טלפוני בפורטוגזית, ויוצרים תוכן ייעודי למשתמשים בשפה - מבחינת המשתמשים הברזילאים אנחנו מתנהגים כחברה מקומית", קובע שי מ-Wix. הוא מוסיף כי בתקופה הקרובה תנהל החברה קמפיין שיווק ברדיו בברזיל.

עבור חברות דוגמת Wix שמתקרבת להנפקה ו-Mobli, שגייסה עד היום 28 מיליון דולר, הפנייה לשוק הברזילי כרוכה בסיכון מועט באופן יחסי. לא כך כשמדובר בסטארט־אפים צעירים עם משאבים מצומצמים יותר. הצורך בהתאמה של השירות לפורטוגזית, אופני התשלום והסליקה המקומיים והליכים ביורוקרטיים מורכבים יכולים להפוך לחסם משמעותי ומכריע בפני חברות כאלו.

"ברזיל מעניינת מאוד אבל היא לא קלה מבחינה עסקית", קובע רועי קרתי, ממייסדי Initial Capital, גוף הון סיכון שממקד את השקעותיו בחברות ישראליות וברזיליות. "האסטרטגיה שלנו בברזיל היא השקעה בחברות שמכוונות לשוק המקומי. פונות אלינו הרבה חברות ישראליות בשלבים מוקדמים שרוצות להפוך את ברזיל לשוק היעד המרכזי שלהן - אנחנו לא ממליצים על זה. מההיבטים של שפה וביורוקרטיה, לחברה ישראלית בתחילת דרכה לא מדובר בשוק אידיאלי, ודאי לא כשוק יעד ראשון", הוא מוסיף.

משה חוגגצילום: ניב קנטור

בין השאר מציין קרתי כי חברות ישראליות נתקלות בקשיים בהוצאת כספים מהמדינה. "אנחנו מכירים את הבעיה הזאת", מציין שי מ-Wix. "מבחינתנו זו פחות בעיה - הכוונה שלנו היא להגדיל את מספר המשתמשים בברזיל ואנחנו מבצעים שם השקעות במדיה, כך שהתזרים נהפך להשקעות", הוא מוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"