עם תקציב של 52 מ' ש' - האם משרד התקשורת יצליח לעורר תחרות בשוק של עשרות מיליארדים?

במשרד התקשורת טוענים כי התקנים והתקציב אינם מספיקים להתמודדות עם המשימות הרבות ועם כוחן הרב של החברות בענף ■ בינתיים, מתכננים במשרד לקדם את דור 4 בסלולר, לחייב את חברות הטלוויזיה לשווק חבילות בסיסיות מוזלות ולעודד תחרות בבזק ו-HOT

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

משרד התקשורת אמנם מרבה להופיע בכותרות באחרונה - הרבה בזכות הרפורמה הגדולה בשוק הסלולר ודמותו הבולטת של השר הקודם, משה כחלון - אך למעשה זהו אחד המשרדים הקטנים ביותר בממשלה. תקציבו כמעט זניח לעומת סך תקציב המדינה, והוא מופנה ברובו למימון שכרם של עובדי המשרד.

מזה שנים משרד התקשורת אינו גוף ביצועי, אלא גוף מסדיר בלבד, שהיקף פעילותו דומה לגופי הסדרה אחרים, כמו הרשות השנייה ורשות ההגבלים העסקיים. תקציבו ב–2012 היה 49 מיליון שקל בלבד - פחות מתקציב הרשות השנייה, הנמצאת תחת אחריות שר התקשורת. ב–2013 צפוי תקציב המשרד לעלות ל–52 מיליון שקל, וב–2014 לעלות שוב לכ–56 מיליון שקל.

71% מההוצאות - על כוח אדם

71% מהוצאות משרד התקשורת ב–2013 יהיו על העסקת כוח האדם. ב–2012 העסיק המשרד 137 עובדים קבועים וארעיים במשרה מלאה. ב–2013 צפוי מספר העובדים לעלות ל–155, כולל עובדי הרשות השנייה. במשרד האוצר מסבירים כי עיקר הגידול בכוח האדם נובע מההסכם על תוספת 13 תקנים למשרד התקשורת. בנוסף, במהלך 2012 הוחלט על הקמת אגף חירום במשרד התקשורת, שכוח האדם בו מתוקצב כעת בבסיס התקציב.

כתבות נוספות באתר TheMarker

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: אורן נחשון

הבנקים ייאלצו לחשוף את העמלה 
שמניבה להם 2.7 מיליארד שקל בשנה

שריג משנה כיוון: שם קץ לכפל הביטוח בביטוחי בריאות

אנשי משרד התקשורת מתלוננים כבר שנים כי כוח האדם במשרדם אינו מספיק מול המשימות הרבות ומול כוחן הרב של החברות בענף. בעבר אף איימו במשרד כי ללא תוספת כוח אדם הם לא יממשו את רפורמת השוק הסיטוני, שתפקידה להרחיב את התחרות מול בזק ו–HOT בתחום התשתיות הקוויות.

זינוק בתקציב מועצת הכבלים והלוויין

נתון מעניין שעולה מהנוסח הסופי של התקציב נוגע למועצת הכבלים והלוויין, גוף קטן יחסית, המסדיר את פעילות התוכן של HOT ו–yes. גוף זה תוקצב בכ–3 מיליון שקל ב–2012, אך ב–2013 עלה תקציבו ל–3.3 מיליון שקל וב–2014 הוא צפוי לזנק ל–8.1 מיליון שקל.

האוצר מסביר כי “התקציב משמש למימון מחקרים וסקרים עבור המועצה ורכישת שירותי ייעוץ בתחומי השידור הקהילתי, שידורי הספורט, הילדים וכדומה. בנוסף, התקציב מיועד למימון ימי עיון וכנסים, למימון הקשר עם הציבור ומתן מענה לפניותיו, למימון תמיכה בשידורים קהילתיים - וכן למימון הוצאות התפעול של מועצת הכבלים והלוויין. עוד משמש התקציב לתשלום הוצאות שכר של עובדי המועצה לשידורי כבלים ולוויין ושל מינהלת הסדרת השידורים לציבור, ותשלום לחברי המועצה”.

גוף זה צפוי להתמזג עם הרשות השנייה, אם וכאשר הצעת החוק לאיחוד המועצות תגיע לסיום חקיקה. לפני כשבועיים קיבלה הצעת החוק את אישור ועדת השרים לענייני חקיקה. אמנם מדובר כיום בהצעת חוק ממשלתית, אך הניסיון לאחד מועצות נמשך כבר כעשור - וטרם הצליח.

מעודדים תחרות בשוק הקווי

במסמך הצעת התקציב מפרט האוצר את המשימות המרכזיות שמולן ניצב משרד התקשורת בשנות התקציב הקרובות. בראש סדר הדברים מובאת המשימה של המשרד להרחיב את התחרות בתחום התקשורת הקווית, כלומר ליצור שוק סיטוני של תשתיות קוויות, שיאפשר כניסה של מתחרים חדשים בבזק וב–HOT.

הרפורמה מכוונת כך שתעודד בעיקר את סלקום ופרטנר להיהפך לחברות תקשורת כוללות, המספקות סלי שירותים שמתחרים באלה של בזק ו–HOT. אך על אף שרפורמה חשובה זו מעסיקה את המשרד שנים רבות, וכבר ב–2008 הוגשה המלצת ועדה שקראה להסדיר שוק סיטוני בישראל וב–2010 הוגשו המלצות ועדה נוספת - הדבר עדיין לא קרה.

“לצורך קידום נושאים אלה, בכוונת הממשלה לקבל שורה של החלטות שמטרתן לאפשר את הגברת התחרות בתחום התקשורת", נכתב בהצעת התקציב. עוד נכתב כי "הממשלה קיבלה החלטה בנוגע להרחבת היצע תשתיות פס רחב, על ידי מתן אפשרות לחברה בבעלות חלקית של חברת החשמל להציע שירותי תשתית פס רחב על בסיס סיבים אופטיים לבתים”.

הזוכה במכרז על השותפות עם חברת חשמל במיזם זה אמנם הוכרז, אך עדיין לא ברור אם ההשקעה תצא לדרך, שכן רבים מטילים ספק בכדאיות הכלכלית של המיזם. עם זאת, בזק ו–HOT אינן מחכות לחברת חשמל. הלחץ התחרותי שמיזם זה עשוי לייצר בעתיד גורם להן כבר כעת להרחיב את ההשקעות שלהן בתשתיות קוויות.

ככל שמיזם התקשורת של חברת החשמל יתקדם ויקרום עור וגידים, כך בזק ו–HOT יגבירו את קצב ההשקעות שלהן בסלילת סיבים אופטיים עד לבתי הלקוחות. סיבים אלה יאפשרו קצבי אינטרנט של ג’יגה־ביט לשנייה ויותר.

תחום הסלולר 
על אש קטנה

תחום הסלולר, שקיבל את מירב תשומת הלב של השר הקודם כחלון, מקבל עתה קדימות משנית לשוק הקווי. בהצעת התקציב מצוין כי משרד התקשורת צפוי בתקופת התקציב הקרובה לקיים מכרז לתדרים עבור דור 4. “הוקמה ועדה בין־משרדית - ועדת מכרזים - בראשות מנכ”ל משרד התקשורת", נכתב בהצעת התקציב. למרות הקמת ועדת המכרזים, המכרזים לתדרי דור 4 עדיין לא נראים באופק.

עוד מצוין בהצעת התקציב כי המשרד יאפשר לחברות סלולר שלא יזכו בתדרי דור 4 לרכוש שירותים מחברות סלולר מתחרות, לפי פרקטיקה שמכונה “נדידה פנים ארצית”. פרקטיקה זו משמשת כיום את HOT מובייל וגולן טלקום לחדירה מהירה יותר לשוק הסלולר. באוצר מסבירים כי ההחלטה להקל על המפעילים הקטנים נועדה “בכדי להבטיח המשך קיומה של תחרות בין חמישה מפעילים מבוססי תשתית”.

עוד בתחום, צפוי המשרד לנסות להקל על חברות הסלולר את ההשקעות בדור 4 כך שיוכלו לשתף ביניהן תדרים, דבר שיאפשר להם להסתמך זו על התשתית של זו. “המשרד יפעל לעדכן את כלל המסגרת התכנונית בענף הסלולר, כדי לאפשר פרישת רשתות בדור רביעי וכדי לאפשר למתחרים החדשים להשלים את פרישת הרשתות החדשות שלהן”, נכתב בהצעה.

לבסוף, המשרד מתכוון לעורר מחדש את נושא תעריפי הקישוריות, שהסעיר את הענף ב–2010, כאשר כחלון קבע מסלול להפחתת תעריפי הקישוריות בכ–78%. ההפחתה האחרונה תתרחש בתחילת 2014, ולאחר מכן צפוי המשרד לשקול המשך הפחתה או ביטול מלא של תעריפים אלה, הנחשבים מונופוליסטיים.

מנסים להרחיב שידורים חינמיים

בתחום הטלוויזיה מתכנן האוצר שתי רפורמות מרכזיות: הראשונה תחייב את HOT ו–yes לשווק חבילות בסיסיות מוזלות והשנייה תעודד מפעילים חדשים להיכנס לתחום באמצעות הרחבת מערך עידן פלוס, כלומר הערוצים החינמיים המשודרים דיגיטלית. על פי התוכנית, שר התקשורת יוכל להחליט מה תכלול חבילת הערוצים הצרה ומה יהיה מחירה.

“קביעה לעניין חבילת הבסיס הצרה תהיה לתקופה שלא תעלה על שלוש שנים. עד תום תקופה זו צפויה הרחבת מערך עידן פלוס, שיכול להוות חלופה תחרותית לחבילות השידורים שמספקות חברות הכבלים והלוויין”, נכתב בהצעת התקציב. באשר לעידן פלוס, ינסה משרד התקשורת להגמיש את המגבלות שהטיל על ערוצים נוספים הרוצים להשתמש בפלטפורמה, כולל אפשרות לגביית תשלום עבור ערוצים אלה. במקור, הכוונה היתה שערוצים אלה ימומנו רק מפרסום, אך נוכח חולשת שוק הפרסום שוקלים עתה לתת לערוצים אפשרויות מימון רחבות יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918