גוגל קנתה את ווייז ב-1.03 מיליארד דולר

נתניהו למייסד: אתם תורמים לקופת המדינה ■ מניית גוגל ירדה ב-1.1% לאחר הודעת הרכישה ■ גוגל: "זו קהילה שבה נהגים אובססיבים לתנועה" ■ צפו בראש הממשלה מברך את מייסדי החברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי שבועות ארוכים של דיווחים על מגעים עם ענקיות הטכנולוגיה העולמיות, הודיעה הערב גוגל כי השלימה את רכישת חברת הניווט החברתי הישראלית ווייז (Waze) גוגל תשלם עבור החברה הישראלית 1.03 מיליארד דולר - הסכום הגבוה ביותר ששולם עד היום לרכישת חברה שמפתחת יישום סלולרי. בהודעתה ציינה גוגל כי צוות הפיתוח של ווייז ישאר בישראל. בעקבות פרסום ההודעה, ירדה מניית גוגל ב-1.1%.

"כדי לעזור לכם להתגבר על עומסי התנועה אנחנו גאים להכריז שהשלמנו את רכישת ווייז. קהילת משתמשי ווייז, היא קהילה של נהגים עם אובססיה לנתוני תנועה - קהילה שצומחת במהירות ועובדת יחד כדי למצוא את המסלולים הטובים ביותר מהבית לעבודה, בכל יום", ציין בפוסט מטעם גוגל בריאן מקלנדון, סגן הנשיא האחראי על תחום המיקום בחברה.

"נכון לעכשיו ישאר צוות הפיתוח של ווייז בישראל ויפעל באופן עצמאי", הוסיף קלנדון. "אנחנו נרגשים מהאפשרות להוסיף למפות גוגל חלק מהפיצ'רים של עדכוני התנועה שמספקת ווייז, ולשפר את היישום של וויז עם חלק מיכולות החיפוש של גוגל. אנו עובדים בצמוד לקהילה התוססת של וויז שמהווה חלק מה-DNA של היישום כדי להבין מה נדרש לו כדי לגדול ולשגשג. קהילת ווייז והצוות המסור יצרו מקור נהדר של תיקוני דרך ועדכונים מהירים. אנו מברכים אותם עם בואם לגוגל ומצפים לעבודה המשותפת איתם במאמץ ליצור מפה מלאה, מדוייקת ושימושית של העולם", ציין מקלנדון בפוסט.

"לארי פייג', בריאן מקלנדון והצוותים של גוגל מאפס עקבו מקרוב אחר התקדמותנו והם נרגשים ממה שהישגנו", ציין נועם ברדין, מנכ"ל ווייז בפוסט שפורסם במקביל בבלוג הרשמי של החברה הישראלית. "באופן מעשי לא ישתנה כלום ביישום. אנו ניוותר אותה קהילה, מותג, שירות וארגון - ההיררכיה בתוך הקהילה, תחומי האחריות ותהליכי העדכון הקיימים יוותרו על כנם. נמשיך להוסיף למוצר ולשירותים שאנו מספקים חידושים, ולהפוך אותם לחברתיים יותר, פונקציונליים יותר ושימושיים יותר לנהגים. כולנו מחוייבים לחזון של וויז לעוד שנים רבות - עובדי החברה, מנהליה, מייסדיה ואני", כתב ברדין.

"למה לא נשארנו עצמאיים? שאלנו את עצמנו "האם וויז תהיה פרוייקט שכיף להשתתף בו וחברה שכיף לעבוד בה גם כחברה ציבורית?"", מוסיף מנכ"ל ווייז. "בבחירה במסלול של הנפקה לעיתים קרובות מוסטת תשומת הלב לבנקאים, עורכי דין, ולשביעות הרצון של וול-סטריט. בחרנו להקדיש את הזמן שלנו לקהילת משתמשי ווייז. גוגל מחוייבת לעזור לנו להשיג את המטרה המשותפת שלנו ולספק לנו את העצמאות והמשאבים הנדרשים כדי להצליח בכך. בחנו חלופות רבות, ואנו מאמינים שגוגל היא השותף הטוב ביותר עבור ווייז, עבור עורכי המפות, מנהלי האזורים, ולכ-50 מיליון משתמשי היישום בכל העולם".

בשלב הנוכחי ימשיכו עובדי ווייז לעבוד במשרדי החברה ברעננה. ברדין, שניהל את הפעילות של ווייז מעמק הסיליקון בתקופה האחרונה, יחזור לישראל וימשיך להוביל את הפעילות של המרכז בארץ שיעבוד בשיתוף עם גוגל מאפס. הערכות הן כי כחלק מהעסקה קיבלה הנהלת ווייז מחוייבות להמשך פעילותה של החברה כעצמאית לשלוש שנים. עם זאת, בטווח הארוך יותר צפויה ווייז להיטמע לגמרי בתוך גוגל. ההערכות הן שבאחת הגרסאות הקרובות של אנדרואיד ווייז תשולב כחלק ממערכת ההפעלה.

עד כה לא הגיעה פניה לגוגל משום רגולטור אמריקאי, אירופאי, או ישראלי במטרה לבדוק פרטים הנוגעים לעסקה. כמו כן, לא פנתה גוגל מיוזמתה לרגולטורים כדי לקבל חוות דעת מקדמית, בגלל שלהערכת החברה העסקה לא מעוררת שאלות משפטיות בתחום התחרות משום שלא מעט חברות פועלות בתחום המיפוי וישנן חברות נוספות שמחזיקות במאגר נתונים זה. ההערכות הן כי אם העסקה מעוררת תהיות בקרב רגולטורים, אז הפניות תגענה בימים הקרובים אחרי שהרגולטורים יבדקו את העסקה.

השבועות האחרונים היו סוערים עבור הנהלת וייז. החברה ניהלה מו"מ עם פייסבוק לקראת מכירה. בין החברות הייתה מחלוקת לגבי עתיד מרכז החברה בישראל - פייסבוק ביקשה לסגור את הפעילות המקומית ולהעביר אותה לעמק הסיליקון. בכירי ווייז קיבלו פניות מחודשות מאפל, גוגל ומיקרוסופט ביום שלמחרת החשיפה כי הם נמצאים במשא ומתן מתקדם לקראת מכירת חברת הניווט לפייסבוק, בתחילת השבוע נודע כי גוגל ווייז הגיעו להבנות לגבי מתווה המכירה.

ווייז הוקמה ב-2008 על ידי אהוד שבתאי, אמיר שנער ואורי לוין. מנכ"ל החברה. המודל העסקי של האפלקציה מבוסס על ציון מותגים במפות האפליקציה, לצד הצגת הודעות על הנחות ומבצעים בקרבת המשתמש. עד מכירתה, גייסה ווייז 67 מיליון דולר. באוקטובר 2011 המולטי-מיליארדר לי קאשינג השקיע בחברה 30 מיליון דולר באמצעות קרן ההשקעות שלו, הורייזון ונצ'רס, לצד קרן ההון סיכון קליינר פרקינס. כשנה קודם לכן, גייסה החברה 25 מיליון דולר לפי שווי של 100 מיליון דולר. בסבב זה השתתפו מיקרוסופט לצד הקרנות ורטקס, מאגמה, בלו ראן וקוואלקום ונצ'רס.

ההחלטה של גוגל לרכוש את וייז משקפת בעיקר את רצונה של חברת האינטרנט לחסום את מתחרתה פייסבוק. גוגל מחזיקה בשירות ניווט המתחרה לזה של וייז המתבסס על שירות המפות שלה, שהוא כנראה הנרחב והטוב בעולם. גוגל משקיעה כסף רב בשירות זה, כולל צילום רחובות (Street View) וצילומים אוויריים באמצעות מטוסים ולווינים. לפייסבוק אין שירות מתחרה מסוג זה, ולכן החיבור האסטרטגי בינה ובין וייז הוא מתבקש יותר. לכן, ייתכן כי גוגל הציעה סכום גבוה יותר עבור וייז, שכן גם חסימת המתחרה פייסבוק מהווה עבורה ערך אסטרטגי שווה ערך כספי רב. עסקה שכזו תוציא את וייז מהתחרות, ותשאיר את גוגל כחברת הניווט החזקה ביותר.

האקזיט גדול המימדים של ווייז יצר שורה של מתעשרים חדשים ובראשם מייסדי החברה: אהוד שבתאי: מייסד שותף, סמנכ"ל טכנולוגיות שיגרוף 63 מיליון דולר; אורי לוין: מייסד שותף, נשיא וייז שיקבל 30 מיליון דולר ואמיר שנער, מייסד שותף, סמנכ"ל מו"פ, שיהנה מ-51 מיליון דולר. המחיר אותו תשלם גוגל הוא הגבוה ביותר ששולם עבור חברת מובייל ישראלית - ואחד האקזיטים הגדולים שרשמה חברה מקומית בשנים האחרונות. בנוסף ליזמים ולצוות הנהלה, ובראשו נועם ברדין, גם העובדים שהיו שותפים לבניית החברה יוכלו לממש אופציות. עם זאת, רוב הכסף שתייצר העסקה יזרום לידיים זרות. שורה של קרנות הון סיכון וגופי השקעה תאגידיים השקיעו בחברה מאז הקמתה 67 מיליון דולר.

אף שבין המשקיעים בווייז יש גם קרנות הון סיכון ישראליות, כגון מגמה וורטקס. הגופים המוסדיים הישראלים ממעטים להשקיע בקרנות הון סיכון - ורוב הכסף יחזור למשקיעים זרים. : וייז גם תשלם כמה מיליוני שקלים למדען הראשי - החזר על מענקים שקיבלה בראשית דרכה.

מספר מנהלי השקעות שהשקיעו בווייז, באמצעות השקעה במגמה וורטקס, שמחו לשמוע על סגירת העסקה. בין גופי ההשקעה ניתן למצוא את הפניקס, כלל ביטוח וכן את חברת הביטוח הראל. קשה עדיין להעריך כמה הרוויחו העמיתים, שכן מדובר בהשקעה אחת מני רבות בקרנות הללו.

העמית בסופו של דבר נהנה מהתשואה הכוללת שהקרן (ורטקס ומגמה) תיתן להם. חברת הפניקס השקיעה כ-7 מיליון דולר בקרנות ורטקס ומגמה (3 מיליון דולר במגמה ו-4 מיליון דולר). כלל ביטוח גם הם בין החוגגים עם השקעה של כ-15 מיליון דולר ואילו הראל השקיע בורטקס 3 3.8 מיליון שקל ובקרן מאגמה 2 השווי הוא 7 מיליון שקל.

קרן תמורה, גוף ללא מטרת רווח, שתומך בתוכניות רווחה וחינוך לנוער בישראל, צפויה לקבל בעקבות המכירה 1.5 מיליון דולר. עבור הקרן שמקבלת מניות בחברות סטארט-אפ ישראליות שבוחרות להשתתף בתוכנית התרומה לקהילה יהיה זה האקזיט הגדול ביותר מאז נוסדה.

את גוגל ייצגו בעסקה עוה"ד אשוק צ'נדרשיקר ועידו צמח ממשרד גולדפרב זליגמן ושות'.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות