ההמון הזועם |

עוזי וייל עונה למתלוננים: "התחרפנתם כולכם?"

קרוב ל-2,000 איש השתתפו במימון ספרו החדש של עוזי וייל וגייסו 128 אלף שקל - אלא שכעת מסתבר, כי הספר, "חמישה חלומות" כבר יצא לחנויות באמצעות מוציא לאור גדול ומוכר - הוצאת מודן

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

(עדכון): וייל כתב בפייסבוק שלו לפני כרבע שעה: "טוב, אז...
הבנתי שחיפשתם אותי, ולא הייתי.

אז קודם כל, סליחה שלא הגבתי - הייתי קבור במחסן ענק, חותם על אלפיים ספרים בשבילכם, מכניס למעטפות ומלקק בולים. אין לכם מושג כמה זה מגעיל לצאת החוצה לאור היום, ולגלות שהעולם התהפך. שהדבר היפה הזה שקרה - תמיכתם של אלפיים קוראים שאיפשרה לי לכתוב את הדבר הכי טוב שכתבתי אי פעם - הפך לגל עכור של התלהמות.

אבל, פרה פרה.

1. לא רימיתי, לא הוניתי, לא עקצתי - תגידו, השתגעתם כולכם?
מעולם,
חוזר: מעולם!
חוזר ושונה וחוזר: מעולם!!
לא אמרתי שהספר יצא בהוצאה עצמאית.
להפך: שוב ושוב אמרתי, גם בפייסבוק, גם בסרטון, גם באתר עצמו, שהספר יצא בהוצאה רגילה, בחנויות רגילות, במבצעים רגילים. בסרטון אפילו הדגשתי את העובדה שמי שיקנה אותו במבצעי 4 במאה, יקנה אותו יותר בזול.
מה שביקשתי זה את תמיכתכם, כדי שאוכל להתפנות ולסיים אותו.
זה הכל.
אמרתי את זה במפורש - אני צריך עוד זמן.

עוזי וייל

ובזכות תמיכתם, זה בדיוק מה שקרה - ניתקתי טלפונים, ישבתי וכתבתי, וגמרתי את הספר. בזכותכם.

2. מה הצעתי בתמורה? מהדורה מיוחדת.
לא הוצאה עצמאית, לא מרד חברתי, לא לשרוף חנויות ספרים -
מהדורה מיוחדת, חתומה, עם הקדשה אישית.
אמרתי את זה בפירוש. שוב ושוב ושוב.
מי שקנה את ספרי לא בשביל לקרוא אותו, אלא כדי לדפוק את הסיסטם - יאלץ פשוט לקרוא אותו. אני יודע, זה נורא.

3. ה"איחור" בשליחת הספרים.
לא היה שום איחור. מה שקרה הוא, זה שהוצאת מודן, ששמחה בדיוק כמוני על הבאזז הגדול שהספר עורר, הקדימה את הוצאתו לאור. כך יצא שהספר בחנויות עוד לפני שקיבלתם אותו הביתה.
צודקים, הבטחתי מהדורה מוקדמת, ועקב הבאזז המטורף, לוח הזמנים השתבש.
חדשות טובות: הספרים יצאו לדואר היום.
מי שהזמין עד הזמנה מספר 24055 - שזה קרוב לאלפיים, והרוב המוחלט - יקבל את הספר בדואר תוך כמה ימים. השאר, בתום הזמן שהוקצב לפרוייקט - שזה בעוד שבועיים בערך.

4. הפוסט המרושע של המתרגמת גילי בר הלל:
אני רק יכול לומר שזה מה שקורה למי שמתעסק כל כך הרבה שנים עם וולדרמורט.
תגידי, השתגעת?
לשם מה ההסתה הפרועה?
למה לא לבדוק קודם?
ושוב: מעולם לא אמרתי שאני מוציא את הספר לבדי. מעולם. מעולם.

4. הפוסט הפסיכי של הסופרת אסתי סגל:
תשמעו, דוקטור כרמון ביקש ממני לא להגיב.
אבל אסתי היקרה, אני מבין שאת מרגישה שעברת שילוב של אונס, רצח, שוד, והתמוטטות כלכלית עקב . אז בבקשה תשלחי אלי חזרה את העותק שתקבלי בימים הקרובים, ואחזיר לך את כספך. אם גם את יכולה להחזיר את התואר "סופרת" באותה הזדמנות, זה יעזור לכולנו.

5. לגבי הוצאת מודן:
אני יותר מגאה בהוצאת מודן, שלא עמדו בדרכי, ואיפשרו לי למכור בעצמי - למרות שמן הסתם זה גרם הפסד לצומת ספרים, שהם שותפים בה.
רק להבהרה:
מי שקנה את המהדורה החתומה, ממני, לא עקף את ההוצאה - אלא את רשתות הספרים.
הן "האיש הרע" בסיפור. הן אלה שמשאירות אצלן 80 אחוז ממחיר הספר. הן אלה שמוכרות 4 במאה. אותן עקפתי - לא את ההוצאה.

אין לי אלא שבחים על ההתנהלות של "מודן" עד עכשיו - על התמיכה, המקצועיות, וההשתדלות למען הספר.
וזה שמודן שותפים ב"צומת" - בחיאת רבק, נראה לכם שאני הממונה על ההגבלים במשק?
אני משאיר ליאיר לפיד להילחם בבעלויות צולבות. אני, בינתיים, כותב ספרים.

6. הכסף:
128 אלף שקלים,
מינוס 6 אחוז עמלת האתר הד סטארט, מינוס 3 אחוז עמלת סליקת כרטיסי אשראי, פחות 55 אלף מחיר הספרים, פחות 15 אלף דמי משלוח בדואר, פחות 5000 שקל הוצאות הפקה, פחות 18 אחוז מעמ, פחות 50 אחוז מס הכנסה.
תעשו חשבון לבד: 17 אלף שקל.
זה מה שיוצא, בסוף, בניכוי הוצאות ומסים.
17 אלף שקל נטו.
שבזכותם לקחתי חודש חופש לגמור את הספר.

7. לסיכום:
כתבתי ספר. נתקעתי. הייתי זקוק לזמן נוסף כדי להשלים אותו.
פניתי לקהל קוראיי. התמיכה היתה מעל המשוער.
גמרתי את הספר. יצא יפה. יותר יפה ממה שציפיתי. הכי יפה שאי פעם יצא לי.
בגאווה ואושרה שלחתי אותו היום לכל תומכיי, עם הקדשה וחתימה ותודה מיוחדת.

ואז, פתאום...

אני מבין את זעמו של מי שטעה וחשב שמדובר בהוצאה עצמית. אולי הייתי צריך להבהיר את שוב, עוד פעם, נוסף על השמונה פעמים שאמרתי את זה במפורש.

אבל חברים, התחרפנתם כולכם?"

קרוב ל-2,000 איש נענו בשבועות האחרונים לבקשתו של הסופר עוזי וייל והשתתפו במימון ההוצאה לאור של ספרו החדש. וייל, שהצליח לגייס 128 אלף שקל דרך אתר מימון ההמונים Headstart ביקש לגייס מהגולשים סכום של כ-50 אלף שקל כדי להשלים את כתיבת הספר ובתמורה הבטיח למממנים לשלוח אליהם עותק במכירה מוקדמת, תמורת 50 שקל לכותר. ההיענות היתה היסטרית - ווייל הצליח לגייס בתוך כמה ימים סכום גדול פי שלושה כמעט מהסכום שביקש.

אלא שכעת מסתבר, כי הספר, "חמישה חלומות" כלל לא הגיע למשתתפים במימון, וכבר יצא לחנויות באמצעות מוציא לאור גדול ומוכר - הוצאת מודן. נגזר מכך שמודן היא זו שלמעשה נשאה בעלויות הפקת הספר: העבירה מקדמה לסופר, השתתפה בעלות הגהה, העריכה, ההדפסה וההפצה - כל אותן עלויות שבגינן ביקש וייל לגייס את הסכום באמצעות הקוראים. כמו כן נראה כי מודן אמורה לקבל אליה חלק גדול מהכנסות שנוצרו לווייל, כיוון שכעת היא בעלת הזכויות על הספר. יתר על כן, בסרטון שהעלה וייל ובו הסביר מדוע הוא פונה למימון ההמון, טען הסופר כי הוא מסתייג משיטת ה"ארבע במאה" הנהוגה בחנויות הספרים - ואולם כעת מתברר שהספר החדש משתתף במבצע "3 ספרים ב-99 שקלים", ברשת צומת ספרים.

מעריצים רבים שנרתמו לפרויקט הביעו היום אכזבה מהחלטתו של עוזי וייל וכמה מהם פרסמו סטטוסים זועמים בדפי הפייסבוק שלהם. כך כותבת בפייסבוק המתרגמת גילי בר הלל סמו: "וואו. איזה סיפור משונה. אני תוהה אם וייל ידע שהוא מטעה ומנצל את המשתתפים בפרוייקט מימון ההמונים שלו, או אם במובן בסיסי מאוד הוא לא מבין שמה שהוא עשה זה נגד האתיקה הבלתי כתובה של האינטרנט. לעניות דעתי, כל מה שנעשה כאן הוא חוקי ואין עילה לתביעה, ואף על פי כן צודקים מי שתרמו וחשים מרומים. וייל - במכוון או בשוגג - מכר דרך הקיקסטארטר שלו חלום שקרי. מי שתמך בו חשב לתומו שהוא תומך ביוזמה שחורגת מכללי המו"לות המסורתית ובונה מודל חדש של קנייה ישירה מהסופר. בדיעבד, התברר שהם סתם נתנו לסופר כסף במתנה, יקבלו את הספר באיחור, ובעקיפין גם יתרמו להוצאת מודן, שהיא חלק מהמערכת הרקובה שהם שמחו לעקוף. וייל, ליכלכת בענק. אני מקווה רק שלא חירבת את אפשרות הקיקסטארטר לסופרים אחרים".

העורכת אסתי סגל כותבת בבלוג שלה: "שמחתי לגלות שהספר של וייל יצא בהוצאת מודן. אותו ספר שאני נתתי 100 שקל כדי שהסופר חסר הכל יוכל להוציא אותו לאור. אני ועוד 1,971 תומכים, שביחד גייסנו לסטארט אפ שלו 128,127 שקל. כן כן. זוכרים את ההתרגשות העזה שהרעידה את דפי הפייסבוק (מטאפורית מטאפורית, אני יודעת שאין דפים מנייר שיכולים לרעוד בפייסבוק) כשעברה כבזק השמועה שווייל רוצה להוציא ספר והוא מבקש מאיתנו מימון לצורך העניין? זוכרים איך התפעלנו כולנו מהווידיאו האינפנטילי שהעלה (הפוך על הפוך כמובן. לא אינפנטילי – אינטליגנטי להחריד) ואיך כל אחד רץ לשים קצת כסף ולקבל העתק חתום של הסופר האהוב עלינו - אבא של דב הכותל ושל רונית כרמלי, רווקה? רק חבל שהוא שכח לספר לנו שהספר עומד לצאת בהוצאה מסודרת. אפילו לא הוצאה קטנה. הוצאה גדולה ומבוססת. זה שאנחנו חשבנו שזו הוצאה עצמית שלו – זה על אחריותנו בלבד. הוא לא אמר בשום מקום הוצאה עצמית, רק סיפר לנו כמה הוא לא אוהב את הזניית הספרות עם ה"אבא במאה", על זה כמובן התגולל במיטב מסורת ההומור הווילי, ואנחנו גנחנו ונשפכנו ו… כמובן רצנו לגהץ את הכרטיס באתר ההדסטארט שפתח לצורך העניין".

ב-29 למאי, כתב וייל בנושא: "טוב, אני מבין שצריך הודעה מיוחדת, אז...

התנצלותי הכנה בפני מי שתמך בפרוייקט, וציפה לקבל את הספרים לפני כולם. זו היתה הכוונה, אבל כדור השלג הזה התגלגל כל כך מהר וכל כך חזק, שלא היתה לי שום שליטה על זה. הספר היה אמור לצאת לחנויות בחגים, אבל הוקדם לשבוע הספר, במידה רבה בגלל הצלחת הפרוייקט.

מהרגע שהספרים מודפסים, כל מה שההוצאה צריכה לעשות זה לשים אותו בחנויות. אני צריך לקבל אקסלים מסובכים עם אלפיים שמות, שברובם חסרים פרטים, לחתום ולהקדיש ולבייל ולשלוח בדואר. תאמינו לי שאני עושה כל מה שאפשר כדי שזה יקרה בימים הקרובים, וכולכם תקבלו את הספרים ממש בקרוב.

שוב תודה, על התמיכה ועל ההבנה".

בכל אופן, מכיוון שפרויקט גיוס הכסף לספרו של וייל נסגר רק בעוד 6 ימים, אנשים המרגישים כי אינם כבר מעוניינים לתרום לפרויקט יכולים למשוך את התרומה. בדף הפייסבוק של headstart נכתב: "כל מי שמעוניין לבטל תמיכה ו/או לקבל החזר מכל סיבה שהיא, מוזמן לעשות זאת באמצעות פניה מסודרת לאימייל info@headstart.co.il עם מספר התמיכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב