הגולשים הישראלים ממשיכים לזרום לפייסבוק - וכספי המפרסמים בעקבותיהם

פייסבוק משחררת לראשונה נתונים רשמיים: הישראלים עשו לייק 764 מיליון פעם בחודש האחרון, וכתבו 129 מיליון תגובות - פי שניים מבשנה שעברה ■ המפרסמים הולכים בעקבות המשתמשים: "פייסבוק פוגע באתרי התוכן יותר ממה שפגעה בהם המחאה החברתית"

מיה אפשטיין, פרשנות
מיה אפשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה אפשטיין, פרשנות
מיה אפשטיין

במקביל לקריאת כתבה זו, סביר להניח שלרבים מכם פתוח בדפדפן חלון נוסף על פייסבוק ואתם מזגזגים בינו לבין הקריאה. ואולם בחודשים האחרונים החלו להישמע ספקות לגבי כוחה של הרשת החברתית: סקר שפירסם בפברואר מכון המחקר internet Pew הראה כי 61% מהאמריקאים, תושבי האומה שמרכזת את המספר הרב ביותר של משתמשי פייסבוק, דיווחו כי הפסיקו מיוזמתם את השימוש בפייסבוק למשך כמה שבועות. בכתבה שפורסמה באתר סוכנות הידיעות רויטרס בחודש שעבר, נכתב כי המשקיעים בעמק הסיליקון נוהים אחר רשתות חברתיות חדשות ותוכנות מסרים מיידיים במובייל שמועדפות על בני נוער.

אלעד ברינדט-שביט, מנהל הלקוחות הישראלים במטה האירופי של פייסבוק, לא מודאג. לדבריו, השימוש של הישראלים בפייסבוק רק עולה והולך. לפי ברינדט-שביט, הישראלים מבלים בפייסבוק 11 שעות בחודש בממוצע - נתון שנותר יציב יחסית לאורך השנתיים האחרונות. מדובר בזמן השימוש הגבוה ביותר למשתמש לפי חברת המחקר קומסקור, וכשעה וחצי יותר ממה שמבלים הישראלים בחודש באתר Ynet ויותר מכפול מהזמן החודשי הממוצע בוואלה, הפורטל הגדול בישראל.

לדברי ברינדט-שביט יש 4 מיליון משתמשים אמיתיים בפייסבוק, כלומר גולשים שנכנסים לאתר כמה פעמים בחודש, והמעורבות של המשתמש הישראלי בפייסבוק עולה והולכת. מספר הלייקים שהישראלים מחלקים הוכפל בשנה האחרונה וטיפס מ-300 מיליון ב-2012 ל-764 מיליון ב-2013 עד כה. צמיחה נרשמה גם במספר התגובות לפוסטים, שכיום הוא 129 מיליון בחודש. הישראלים מעדכנים 13 מיליון סטטוסים בחודש ומעלים 384.8 סרטוני וידאו.

חוקי פייסבוק

60% מהישראלים החברים בפייסבוק נכנסים מדי יום לרשת החברתית. כ-52% מהגולשים הם גברים, לעומת 48% נשים. לדברי ברינדט-שביט, השימוש ברשת החברתית בגילים המבוגרים עולה: 9% מהמשתמשים הישראלים בפייסבוק הם בני 55 ומעלה ו-8% מהם הם בני 55-45. באופן לא מפתיע, מרבית המשתמשים הישראלים ברשת החברתית הם צעירים - 13% בני 17-13, 28% בני 24-18, 27% מהמשתמשים הם בני 34-25, ו-15% מהמשתמשים בישראל הם בני 44-35.

"בפייסבוק יש 4 מיליון משתמשים פעילים בישראל, כלומר משתמשים שנכנסים לאתר כמה פעמים בחודש. לא כולל פרופילים מזויפים שאנחנו מאתרים ומורידים", אומר ברינדט-שביט ל-TheMarker. למרות רכישותיה של חברות ישראליות, פייסבוק לא פתחה משרד בישראל, ומנהלי הלקוחות המטפלים בישראל נעים על קו תל אביב-דבלין. לצד ברינדט-שביט, שהחל לטפל במכירת הפרסום ברשת החברתית כחלק מ-masa ‏(גוף המכירות המשותף של nana10 ומיקרוסופט שעבר לפני כשנה וחצי לפייסבוק‏), פועלת נציגה נוספת, והשניים מנהלים את הלקוחות הישראלים בפייסבוק. הרשת החברתית מגייסת כעת עוד שני אנשי צוות שיטפלו בשוק הישראלי, מה שעשוי להעיד על מגמת התחזקות של הפרסום הישראלי בפייסבוק.

בפייסבוק עושים מאמצים למשוך את המפרסמים ולמתג את עצמם כפלטפורמת פרסום שעונה על כל הצרכים השיווקיים: גם מיתוג וגם פרסום מבוסס תוצאות. עם זאת, פייסבוק שומרת את הקלפים קרוב לחזה ולא מוכנה לומר כמה משקיע אצלם המפרסם הישראלי, למעט התשובה הלקונית: "בין מספר דולרים בודד ביום לעשרות אלפים ביום, תלוי במפרסם".

ברינדט-שביט מציין כי ההוצאה של סטארט-אפים על שיווק בפייסבוק עלתה פי ארבעה בשנה האחרונה. "רוב המפרסמים בישראל מפרסמים בפייסבוק בצורה כזו או אחרת, ואנחנו מזהים הרבה מפרסמים בישראל שמבינים את הערך המכירתי והמיתוגי ברשת החברתית", הוא אומר.

אם בעבר הכלי הפרסומי בפייסבוק היה מודעות הצד, מודעות אלה כבר לא אפקטיביות - הגולשים מהמחשב מתעלמים מהן, ובמובייל לא רואים אותן כלל. הכלים הפרסומיים שבמכירתם משקיעה פייסבוק הם בעיקר כלי הפרסום במובייל, ששם נמצא גם הקהל: לפי הנתונים שנמסרו מפייסבוק, 11% גולשים לפייסבוק רק מהמובייל. 46% מהישראלים נכנסים לפייסבוק מהמחשב, ו-27% נכנסים ממכשירי אייפון - נתון גבוה בהשוואה למקובל במדינות אחרות בעולם. 18% נכנסים בעיקר ממכשירי אנדרואיד. 5% גולשים באתר המותאם למובייל ו-1% נכנסים בעיקר מפיצ'ר-פון - כלומר מכשירי סלולר פשוטים התומכים בפייסבוק. 2% מהישראלים משתמשים באייפד כאמצעי הגלישה העיקרי בפייסבוק - נתון גבוה בהשוואה לעולם.

במקום מודעות צד, עברו המפרסמים להשקיע בפוסטים ממומנים, בפרסום וידאו בעמוד הכניסה, בקופונים ובמודעות להורדת אפליקציות מתוך הפיד. לדברי ברינדט-שביט הבחירות בישראל סייעו למפרסמים להבין את כוחו של פוסט ממומן. "מנהלי שיווק ראו תכנים של לפיד, בנט ויחימוביץ' בפיד שלהם - והבינו את הכוח".

קמפיינים גדולים נשארים באתרי התוכן

כיום מתחלקת עוגת הפרסום הדיגיטלי בישראל בין כמה גופים עיקריים - כ-40% מהפרסום הדיגיטלי מרוכז בגוגל, וכ-25% מגיע לאתרי התוכן הישראליים. שאר העוגה נחלק בין פייסבוק לשחקנים נוספים, כמו יוטיוב, ולפי הערכות בענף הפרסום הדיגיטלי פייסבוק ממשיכה להתחזק. הנפגעים העיקריים הם אתרי התוכן הישראלים. "בשלוש השנים האחרונות הפרסום בפייסבוק בישראל הכפיל עצמו", אומר שחף בר-גפן, מנכ"ל קבוצת ווב3, שעוסקת בניהול פרסום דיגיטלי. "עוגת הפרסום באינטרנט קטנה, אבל בגוגל זה לא מורגש, כי היקף הפרסום שם קבוע. הצמיחה של פייסבוק ויוטיוב היכתה את אתרי התוכן יותר מהמחאה החברתית".

"כשיש דילמה אם לעשות קמפיין בוואלה או ב-Ynet - אתרים עם טראפיק מכובד - אני אעדיף להעביר תקציבים לפייסבוק, ששם יש הקלקות אמיתיות", אומר מנהל דיגיטל של אחד ממותגי הקמעונאות הגדולים בישראל. "קמפיינים גדולים עדיין יעלו גם באתרים הגדולים, אבל אם יש לי תקציב מוגבל ואני רוצה הקלקות, אני אעביר תקציב לגוגל ולא אוריד מפייסבוק. אני כן אשקיע בבאנרים בעמוד הבית, אבל אוריד בתקציב הבאנרים קטנים בערוצים המשניים".

גם בשוק הישראלי פייסבוק לא חסינה מאיומי התחרות, ואולם לדברי בר-גפן מי שמאיים לנגוס בתקציבים שלה הוא בעיקר רשת פרסום הדיספליי של גוגל, Google Display Network, אך גם הכלי הפרסומי הזה לוקח תקציבים בעיקר מאתרי התוכן הוותיקים ופחות מהרשת החברתית. לדברי בר-גפן מה שכן משפיע על רווחי פייסבוק הוא העברת תקציבים מפרסום באינטרנט הנייח לפרסום במובייל, שם פייסבוק עדיין מרוויחה פחות.

נתוני החזר ההשקעה (ROI‏) מפרסום בפייסבוק משתנים מכלי לכלי, אך לדברי בר-גפן מי שיעסיק מנהלי קמפיינים מיומנים ויעילים בפייסבוק יוכל להשיג תוצאות טובות בסכומים נמוכים, מה שלא כל שחקן יכול לעשות באתרי התוכן הישראלים. "כדי לקנות מדיה בזול בוואלה אתה צריך להיות משרד פרסום גדול. בפייסבוק 80% מהכלים נמכרים בשיטת מכרז. כדי לקנות מדיה בזול בפייסבוק אתה רק צריך ניסיון". ניכר שלפי כלל זה, הפרסום בפייסבוק מיטיב עם עסקים קטנים ובינוניים, ולדברי ברינדט-שביט הפרסום של סטארט-אפים ישראלים בפייסבוק צמח בקרוב לפי 4 בשנה האחרונה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב