ירידה של 29% בהשקעות קרנות הון סיכון ישראליות ברבעון הראשון

בהשוואה לרבעון הקודם, כך לפי נתוני המאני טרי שמפרסמת היום PwC. בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד חלה עליה של 19%. זאת בניגוד לנתוני IVC הרבעוניים שהצביעו על ידי של 2% בגיוסי חברות היי-טק ישראליות בהשוואה לרבעון הקודם

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

ירידה של 29% בהשקעות של קרנות הון סיכון בהשקעות בחברות היי-טק ישראליות ברבעון הראשון של השנה בהשוואה לרבעון הקודם, כך לפי נתוני MoneyTree שפירסמה היום פירמת רואי החשבון Pwc Israel. המחקר בוחן השקעות שבוצעו על ידי קרנות ישראליות או קרנות שיש להן נציגות בישראל כמו סקויה או בנצ'מרק, והוא בחן סך הכל 35 קרנות. לפי הדו"ח, חברות ישראליות גייסו 196 מיליון דולר - עלייה של 19% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

לפי נתוני המאני טרי, 51 חברות היי-טק ישראליות גייסו הון ברבעון הראשון של 2013, לעומת 52 חברות שגייסו הון ברבעון הקודם ו-48 חברות שגייסו הון ברבעון המקביל אשתקד. ממוצע ההשקעה בחברה עמד על 3.6 מיליון דולר ברבעון הנוכחי, לעומת 5.3 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-3.4 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

על רקע פרסום הדו"ח אמר רובי סולימן, שותף, ראש מגזר ההיי-טק ב-PwC Israel, כי "ברבעון הראשון של 2013 אנו עדיין עדים לרמת השקעות נמוכה יחסית בחברות מושקעות הון סיכון. מגמה זהה קיימת בארה"ב, כשברבעון זה רמת ההשקעות הון הסיכון שם היא הנמוכה ביותר בשנתיים האחרונות. זאת בעוד כי נראה שנוכחותם בשוק של גופי השקעה אחרים, כגון: אנג'לים, קרנות פרטיות, חממות, אקסלרטורים וכו', גוברת וכך גם כמות ההשקעות שאינן הון סיכון, בשלבים מוקדמים של החברות. בשלבי גיוס הון מאוחרים ומשמעותיים יותר נתקלות החברות בקשיים ובמיעוט אפשרויות לגיוס הון בשוק הישראלי, מה שגורם למיזמים רבים יותר ויותר לצאת ולגייס בחו"ל".

צילום: אילן אסייג

הנתונים שפירסמה PwC מראים על מגמה שונה מזו שעלתה מהדו"ח הרבעוני של חברת המחקר IVC Online. לפי נתוני IVC, ברבעון הראשון של 2013 חלה ירידה של 2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד - 169 חברות גייסו ברבעון הראשון של השנה 474 מיליון דולר בהשוואה ל-485 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2012. כמו כן, חלה ירידה של 4% בהשוואה לרבעון הקודם בו גוייסו 494 מיליון דולר.

ניתן להסביר את הפער במתודולוגיה של כל אחת מהחברות בכך ש-PwC כוללת בנתונים רק השקעות שבוצעו על ידי קרנות ישראליות או קרנות שיש להן נציגות בישראל כמו סקויה או בנצ'מרק. זאת בשעה ש-IVC כוללת את כל ההשקעות שבוצעו בחברות ישראליות, כולל השקעות של משקיעים פרטיים והשקעות תאגידיות.

לפי נתוני IVC, היקף הפעילות של קרנות ההון סיכון הישראליות גדל ברבעון הראשון של השנה: הקרנות השקיעו 147 מיליון דולר, עלייה של 5% בהשוואה לרבעון הקודם ועלייה של 18% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. עלייה זו באה לידי ביטוי גם בנתוני PwC. בסך הכל, לפי IVC, מתוך הסכום שגוייס ברבעון הראשון של השנה, 364 מיליון דולר, שהם 77% מסך ההון שגוייס, הושקעו בסבבים בהם השתתפו קרנות הון סיכון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר