נטוויז'ן התנתקה ממחלף האינטרנט הישראלי - לקוחות הספקיות הקטנות מתקשים בגלישה

מדובר בעשרות אלפי לקוחות של החברות 018 אקספון, Fast ו-Icomm ■ נטוויז'ן התנתקה מהמחלף כדי לחסוך את התשלום עליו, ודורשת מהספקיות תשלום נוסף כדי להתחבר לשרתים שלה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

חברת 013 נטוויז'ן התנתקה הבוקר (ג') באופן חד צדדי ממחלף האינטרנט הישראלי. מדובר ב"צומת", (השם המקצועי הוא IIX) שאליו היו מחוברים, עד עכשיו, כל ספקיות האינטרנט. המחלף אפשר לכל ספקית להגיע לאתרים שמתאכסנים אצל ספקית אחרת. המחלף סייע במיוחד לספקיות קטנות כי לשלוש הספקיות הגדולות חיבורים ישנים ביניהם. נטוויז'ן התנתקה מהמחלף כדי לחסוך את התשלום עליו (כמה מאות אלפי שקלים בשנה), ועכשיו היא דורשת כי כל ספקית קטנה שרוצה להתחבר אליה צריכה לשלם לה כ-70 אלף שקל בשנה.

ספקיות האינטרנט הקטנות זועמות. לקוחות שלהן כרגע לא יכולות לגשת לתכנים שנמצאים אצל נטוויז'ן. 3 ספקיות לפחות פנו מהבוקר למשרד התקשורת ודרשו לחייב את נטוויז'ן להתחבר מחדש למחלף. הספקיות הן 018 אקספון, Fast ו-Icomm. יחדיו הן מייצגות עשרות אלפי לקוחות.

כך כתב מנכ"ל Fast, אייל תמיר, למשרד: "היום ב-10 בבוקר נטוויז'ן נתקו את הקווים. שלהם, כרגע אנחנו לא יכולים להגיע לאף אחד מלקוחות נטוויז'ן. מאות אלפים שיושבים בנטוויז'ן לא יכולים להגיע אלינו. הג'ונגל התחיל, אני מבקש מהמשרד להתערב היום, ולכפות אליהם להרים את הקישור. הנזקים שנגרמים כבר עכשיו, מהווים מכת מוות לחברתנו, נטוויז'ן יודעים את זה ובגלל זה הם עושים את זה. יש לעצור את הבריונות בצורה מידית, זוהי התנהגות של העולם התחתון, לא של ספק גדול במדינה. אנחנו לא נשלם דמי PROTECTION לנטוויז'ן".

ניר שטרן

מנכ"ל אקספון, איציק בן אליעזר, כתב: "מחלף האינטרנט הישראלי מהווה נקודת המפגש של כל ספקי האינטרנט ומהווה נקודת קישור גומלין. פעולה זו מהווה פגיעה חמורה בתחרות. העדר קישור נטוויז'ן למחלף מרע באופן דרמטי עד בלי אפשרי את הנגישות של ספקי האינטרנט האחרים ולקוחותיהם לשרתים המחוברים לנטוויז'ן. פעולה דרסטית כזו הנעשית גם ללא תיאום מהווה הפרה לכאורה של סעיף 5.4 לרישיון ISP".

סעיפי הרישיון שהספקים מצוטטים אוסרים על הדברים הבאים: "בפעילותו של בעל הרישיון לא תהיה מעשה או מחדל העלול לפגוע בתחרות בתחום הבזק או להגבילה, או לפגוע בטובת הציבור. לבצע שינויים מהותיים במערכת המתוארת בנספח א לרישיון ללא קבלת אישור בכתב מראש של המנהל. "שינוי מהותי" - שינוי שיש בו כדי להשפיע באופן מהותי על מתן השירותים לפי רישיון זה. לעקוף, בכל דרך שהיא, רשת בזק ציבורית של בעל רישיון כללי או שירות תמסורת של על רישיון מיוחד".

מנטוויז'ן נמסר כי "השינוי אינו פוגע בשירות ללקוח וכי בשל שינויים טכנולוגיים שחלו בשנים האחרונות, לרבות הקמת קישורים ישירים בין ספקי אינטרנט, התייתר הצורך לקיים חיבור נוסף בין נטוויז'ן ל-IIX. לאחר שנטוויז'ן קיימה עם ה-IIX מספר פגישות ובהן לא נמצא פתרון שימנע תשלומים מיותרים בגין שירות שאינו נדרש, הודיעה נטוויז'ן ל-IIX על כוונתה להתנתק. נטוויז'ן יצרה קשר מקדים גם עם ספקיות האינטרנט הבודדות שאינן מחוברות אליה והציעה להן לקבל את השירות שקיבלו עד כה מה-IIX, בתשלום נמוך מזה ששולם על ידן ל-IIX. ככל הידוע לנו, למעט ספק אחד, כל ספקיות האינטרנט הביעו שביעות רצון גדולה מההצעה שניתנה להן, וחלקן כבר הקימו את החיבור החדש לנטוויז'ן".

מאיגוד האינטרנט נמסר כי "מחלף האינטרנט הישראלי פועל מאז 1996, ומקושרים אליו כל ספקי האינטרנט המורשים הפעילים. המחלף מהווה גורם מאזן ומייצב בשוק ספקי האינטרנט בישראל, שהוא מטבעו שוק לא גדול. המחלף מעודד מאד את התחרות, מאפשר גם לספקי אינטרנט שאינם גדולים מאד להתקיים ולספק שירות ובכך מסייע לשפר את מגוון השירותים שמציע השוק ללקוחות עסקיים וביתיים כאחד.

"התנתקות של ספק גדול מה-IIX עשויה, מטבע הדברים, לפגוע בתחרותיות, לצמצם את שכלול השוק ולפגוע בספקים הקטנים. אם אכן מתכוון אחד הספקים הגדולים להישאר מנותק, אנו יכולים רק להצר על כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"