לא רק אולמרט: האלוף גדי שמני נכנס להון סיכון

שמני קיבל אישור לקיצור תקופת הצינון יתחיל לפעול באופן מיידי לפיתוח עסקי של סטארט אפים ישראלים בשוק האמריקאי ובמתן שירותי ייעוץ להקמת פתרונות לחיסכון בחשמל ברשות הפלסטינית ובירדן

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

מוושינגטון לעולם הסטארט אפים: האלוף (במיל') גדי שמני קיבל את אישור בית המשפט המחוזי בירושלים לקיצור תקופת הצינון כדי שיוכל לפעול לפיתוח עסקי של סטארט אפים ישראליים בארה"ב. שמני כיהן כנספח צה"ל בארה"ב עד ספטמבר 2012 ולפני כן היה אלוף פיקוד המרכז.

שמני ישתחרר מצה"ל ב-1 ביולי, ותקופת הצינון שלו היתה אמורה להימשך שנתיים. בית המשפט הכיר במועד סיום תפקידו של שמני כנספח צה"ל בארה"ב בספטמבר אשתקד כתחילתה של "תקופת צינון פנימית", אף שטרם שוחרר רשמית מצה"ל.

גדי שמני

בית המשפט אישר לשמני להתחיל לעסוק באופן מיידי בפיתוח עסקי של סטארט אפים ישראלים בשוק האמריקאי ובמתן שירותי ייעוץ לאזרח ישראלי המייצג קבוצה אמריקאית שמעוניינת להשקיע בבניית פתרונות לחיסכון בחשמל ברשות הפלסטינית ובירדן. החל מחודש יוני, יוכל שמני לעסוק בתחומים עיסוק נוספים בארה"ב שאינם נוגעים לעניינים בטחוניים ושאינם כרוכים במגע עם גורמי שלטון או גורמים עמם היה בקשר במסגרת תפקידו כנספח צה"ל בארה"ב.

"סיימתי את תפקידי כנספח צה"ל בארה"ב בחודש ספטמבר 2012. אבקש היתר מיידי לצורך עבודה בפיתוח עסקי של חברות הזנק ישראליות בשוק האמריקאי", כתב שמני בבקשה שהגיש לבית המשפט, "לא היה לי קשר עם החברות הללו במהלך תפקידי כנספח, לא אעסוק בעניינים בטחוניים, לא אפעל מול גורמים שלטוניים ולא יהיה צורך בנוכחותי בארה"ב".

שמני גם פירט את האופן בו ילווה את החברות: "מדובר בעיקר בחברות ישראליות קטנות מאוד, ברובן שייכות לאנשים צעירים מאוד עם רעיונות נפלאים והון עצמי קטן, שמנסות לפרוץ לשווקים גדולים במטרה להשיג מימון שיאפשר להם להרחיב את פיתוח המיזם ולשווקו. הרוב המכריע של חברות אלו עוסק בפיתוחים שקשורים לעולם האינטרנט, רשתות חברתיות אפליקציות לטלפונים חכמים, רעיונות חדשניים בתחום אנרגיה ירוקה, טכנולוגיות לכריית מידע ממוחשב וכיוצא באלו.

"מהות העיסוק הינה ייעוץ לחברות הישראליות בכל הנוגע לגורמים שאליהם מומלץ לפנות בשוק האמריקאי וכן קישור בין היזמים הישראלים למשקיעים פוטנציאליים בארה"ב. המשקיעים אליהם יופנו היזמים הינם גורמים בארה"ב שלא באתי עמם במגע במסגרת תפקידי הצבאי בארה"ב. העבודה תבוצע בעיקרה בישראל ובשלב זה לא מתוכנן ביצוע של העבודה בארה"ב", טען שמני בבקשה שהגיש.

בית המשפט קיבל את בקשתו של שמני ופסק: "תפקידו כנספח צה"ל לא כלל עיסוק ברכש או בעסקאות בטחוניות, אלא בשיתוף פעולה צבאי בלבד, ולנוכח כך, התחומים בהם מבקש המבקש (שמני) לעסוק אינם נוגעים לעניינים ביטחוניים כלל וכלל והינם שונים בתכלית מהנושאים בהם עסק במסגרת תפקידו כנספח צה"ל בארה"ב. ניצבת למולנו גם התחייבותו של המבקש, שלא לעסוק בעניינים ביטחוניים, כמו גם התחייבותו, שלא לייצג את לקוחותיו ומל גורמים שלטוניים או גורמים עימם עבד במסגרת עבודתו כנספח צה"ל - עד תום שנתיים מסיום תפקידו.

"העובדה שבשלב הראשון המבקש לא יהיה נוכח בארה"ב לצורך עיסוקיו, מפחיתה גם היא פגיעה אפשרית בטוהר המידות או במראית עין של פגיעה כזו. לכך מצטרפת העובדה, שפרישתו של המבקש מצה"ל נעשתה על פי תכנון מראש, בשל הגיעו לגיל פרישה וללא קשר לעיסוק המבוקש. לבסוף, עומדת לזכותו של המבקש הצהרתו לפיה בזמן שירותו כנספח צה"ל הוא לא הכיר את הגורמים עימם הוא מבקש לעבוד. עובדות אלה מפיגות את החשש, שהמבקש ניצל בתקופת שירותו את מעמדו וסמכויותיו לטובת קידום ענייניו האישיים אצל הגורמים עימם הוא מבקש לעבוד אחרי פרישתו".

ביום חמישי הודיע ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, כי יעמוד בראש קרן הון סיכון חדשה, ג'נסיס אנג'לס, שמעורבים בה גם משה חוגג, מנכ"ל הסטארט־אפ מובלי, ואיש העסקים הקזחסטאני קנגס רקישב. היועץ הראשי לחברה יהיה יובל רבין, בנו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית