מירילשווילי ולבייב מכרו חלקם בפייסבוק הרוסית בכ-1.3 מיליארד ד' - ללא ידיעת בעלי המניות

שני הצעירים, בנו של המיליארדר מיכו מירילשווילי וחברו לספסל הלימודים לשעבר, מכרו את חלקם ברשת החברתית, שלה יותר מ-200 מיליון משתמשים רשומים ■ שאר בעלי המניות בחברה - המייסד פול דורוב והאיש העשיר ברוסיה, אלישר אוסמנוב - חוששים כי היא תביא לשינוי באופי האתר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איש העסקים הגיאורגי־ישראלי יצחק ‏(ויאצ'יסלב‏) מירילשווילי מכר את חלקו ברשת החברתית הגדולה ברוסיה, וקונטקטייה, בכ-1.12 מיליארד דולר, לפי שווי חברה שמוערך ב-2.8 מיליארד דולר - כך דיווח ביום חמישי העיתון הכלכלי הרוסי ודומוסטי. גם הצעיר לב לבייב, שאינו הבעלים של אפריקה ישראל אלא בן כיתה של מירילשווילי, מכר את חלקו באתר.

השניים החזיקו במשותף ב-48% מהמניות בחברה - מירילשווילי, בנו של והמיליארדר הגיאורגי־יהודי מיכאיל מירילשווילי, החזיק 40% מהמניות ולבייב ב-8%. העסקה לוותה בדרמה לאחר שהתברר ששני בעלי המניות הנוספים בחברה - מייסד האתר ואלישר אוסמנוב, האיש העשיר ברוסיה - לא ידעו על קיומה עד שפורסמה בתקשורת.

הפרופיל של דורוב ברשת החברתית וקונטקטייה

בתגובה לפניית TheMarker אמר מירילשווילי בסוף השבוע כי הוא שבע רצון מסגירת העסקה, וסירב להתייחס למחיר שבו היא נחתמה. בנוגע לטענות השותפים בוקונטקטייה כי הם אלו שהיו בעלי זכות ראשונים לרכישת מניותיו הבהירו מקורבים למירילשווילי כי הוא מכר את מניותיו בחברת האחזקות שהחזיקה במניות הרשת החברתית - חברת אחזקות שלגבי מניותיה לא היתה לאף גורם זכות סירוב במקרה של מכירת מניותיה.

ביום שישי אחר הצהריים טס מירילשווילי בחזרה לישראל מרוסיה, שבה שהה עם שותפו לבייב עד לסגירת העסקה. מירילשווילי סירב להתייחס לפרטי העסקה ולסכום שבו בוצעה, אך מסר שהוא מרוצה מהתנאים שבהם נסגרה. "זוהי השלמה של שלב מאוד חשוב בחיים שלי. ההשקעה בוקונטקטייה היתה עסקה מצוינת עם גידול פנומנלי", צוטט מירילשווילי ב"ודומוסטי". לבייב אמר לעיתון כי כשותף ברשת חברתית הוא זכה בניסיון פנטסטי.

יונייטד קפיטל פרטנרס ‏(UCP‏), קרן רוסית בשליטת איליה שרבוביץ', קנתה מהשניים את אחזקותיהם. ב"ודומוסטי" נטען כי לפי מקורות המקורבים לעסקה, המגעים בין הצדדים החלו בינואר, העסקה נחתמה ב-2 באפריל והעברת הכספים הושלמה ביום רביעי. בדיווחים של סוכנויות הידיעות אישרה דוברת הקרן את קיום העסקה אך לא את הסכום שבו בוצעה.

וקונטקטייה היא הרשת החברתית הפופולרית ביותר ברוסיה. באתר רשומים יותר מ-200 מיליון משתמשים, ומבקרים בו בממוצע 47 מיליון משתמשים ביום. לפי חברת דירוג האתרים אלקסה, וקונטקטייה הוא האתר השני בפופולריות שלו ברוסיה, לאחר מנוע החיפוש הרוסי Yandex, ומספר 25 בעולם.

וקונטקטייה הפכה את מירילשווילי בגיל 28 לאחד הצעירים העשירים בישראל וברוסיה. אביו מיכאיל הוא נשיא זק"א העולמי ושותף של עופר נמרודי בחברת הכשרה אנרגיה.
למרות נסיעות תכופות לרוסיה, מרכז חייו של מירילשווילי הוא בישראל. מימוש האחזקה בחברה הרוסית, על הנזילות הגדולה שיקנה לו, עשוי לבשר על הגדלת פעילותו בישראל, בעיקר בפעילות קרן ההון סיכון כיתאים. מלבד קרן ההון סיכון מחזיק מירלשוילי יחד עם אביו בחברת פלאריום גלובל המפתחת משחקי רשת ומעסיקה בהרצליה 60 עובדים, בחברת יהלומי חושן השוכנת במתחם הבורסה ברמת גן ובהשקעות נדל"ן מניב ברחבי הארץ.

אימפריית הימורים ונדל"ן

מיכאיל מירילשווילי נולד ב-1960 בגיאורגיה, וב-1977 עבר לסנקט פטרבורג ‏(אז לנינגרד‏), שם למד רפואה והתמחה ברפואת ילדים. בראשית שנות ה-80 השתלב בעסקי המשפחה שפיתח אביו. בשנות ה-90 החזיקה המשפחה באימפריה עסקית בתחומי ההימורים והנדל"ן.

באוגוסט 2000 נחטף אביו של מירילשווילי, שכיהן כנשיא הקונגרס של יהדות גיאורגיה והיה האיש החזק בקרב יהודי המדינה. כעבור יומיים שוחרר האב, וחודש וחצי לאחר החטיפה נמצאו גופותיהן של שניים מהחוטפים. בעקבות האירוע נעצר מירילשווילי והואשם בשורת עבירות, שהחמורה שבהן היתה רצח. בסופו של דבר הוא נידון לשמונה שנות מאסר על קשירת קשר לביצוע עבירה. לאחר שחרורו מהכלא החליט מירילשווילי לעלות עם משפחתו לישראל. בתקופה שבה מירילשווילי האב ישב בכלא הוא התקרב ליהדות, בין היתר על רקע קשר שנוצר בינו לבין הרב של קהילת חב"ד בסנקט פטרבורג. עם הגיעו לישראל העלה מירילשווילי הילוך בפעילות זו.

יצחק מירילשווילי נולד בלנינגרד ב–1984 ועלה לישראל ב–1995. כיום הוא מתגורר בהרצליה פיתוח עם אשתו ושני ילדיו. ב–2006 השלים מירילשווילי את לימודיו באוניבריסטת טאפטס האמריקאית, ולאחר שחזר לרוסיה חבר להקמת וקונטקטייה.
כמו אביו, גם מירילשווילי נמנע מחשיפה תקשורתית. משפחת מירילשווילי בולטת בפעילות פילנתרופית במוסדות הקהילה הגרוזינית בישראל, באירועים של חב"ד וביוזמות נוספות. משפחת מירילשווילי השקיעה בישראל בעיקר בנדל"ן ובהיי־טק.

בספטמבר האחרון השקיע יצחק מירילשווילי בקבוצה היחידה שניגשה למכרז להפעלת הערוץ הייעודי למורשת ישראל. כמו כן הוא מנהל את קרן הון סיכון שלה מייעץ איש הפיננסים וההון סיכון שלמה קאליש.

בריאיון שפורסם ב–2011 ב"פורבס" הרוסי נשאל מיכאיל מירילשווילי בנוגע לתחומים החמים והמעניינים להשקעות בעתיד הקרוב, וענה: "טכנולוגיות מידע. נסחפתי אחריהן כשהבן שלי ויאצ'יסלב יחד עם השותפים שלו, החבר מימי בית הספר פול דורוב והחבר מהאוניברסיטה לב לבייב, תיכננו והקימו את הרשת החברתית וקו נטקטייה. הם צעירים ומאוד מתקדמים".

עוד הדגיש מירילשווילי באותו ריאיון את חשיבות ההשקעה בוקונטקטייה לתיק הנכסים שלו: "וקונטקטייה יקר מאוד עבורי, הוא פרי מוחם של בני והשותפים שלו. הם באו אתו, בנו אותו והוציאו אותו לפועל. מבחינת הפרויקטים שלי, במונחים של שווי שוק אין שום פרויקט שעוקף את וקונטקטייה, אבל אם לוקחים סוג אחד של פרויקטים - למשל פיתוח נדל"ן - אז בערך המצרפי ברור שהוא גדול יותר".

השותפים: לא הוצע לנו לרכוש את המניות

"יש הרבה מיליארדרים אזרחי ישראל שבמדינת ישראל בכלל לא מכירים אותם, והם מאוד מוכרים ברוסיה. כך המצב גם באוקראינה. חלק גדול מהם לא מסתירים את זה שיש להם אזרחות ישראלית", טוען אלכס טנצר, עיתונאי ומומחה לרוסיה. טנצר מוסיף כי "רוב האוליגרכים באים לארץ רק כתיירים. הם באים לכאן לחתן את הילדים, אבל את מס ההכנסה הם בסוף משלמים בחו"ל כי הם לא מצליחים לעשות כאן עסקים. מדינת ישראל מפסידה הרבה כסף בגלל זה".

בעלי המניות הנוספים בוקונטקטייה, המייסד פאבל דורוב ואלישר אוסמנוב, הופתעו מהעסקה ומכך שלא ניתנה להם הזדמנות לקנות את האחזקות בעצמם, נכתב ב"ודומוסטי". דורוב אמר לעיתון הרוסי כי לבעלי המניות יש זכות קדימה ברכישת המניות, אך העסקה לא הובאה לידיעתם. כמו כן, מקורבים ל-Mail.ru טענו בדיווח כי גם להם לא הוצע לרכוש את המניות, על אף שאוסמנוב טען בעבר כי הוא מעוניין להגדיל את אחזקותיו בחברה.

אוסמנוב הוא האיש העשיר ביותר ברוסיה. קבוצת Mail.ru שבשליטת אוסמנוב מחזיקה
ב-40% מהמניות בחברה, והמייסד דורוב ב-12%.

Mail.ru היתה גם בעלת מניות בפייסבוק. דורוב מרכז בידיו את ההשפעה הרבה ביותר בוקונטקטייה, לאחר שב-2012 העביר אוסמנוב לניהולו את האחזקות שלו בחברה.
דורוב, מנכ"ל החברה, הקים את וקונטקטייה ב-2006 עם מירילשווילי שלמד עמו באוניברסיטת סנט פטרבורג ועם לבייב. האתר הושק לראשונה בספטמבר 2006, ובדומה לרשת החברתית פייסבוק, בתחילת דרכו הוא התמקד במעגלים החברתיים של סטודנטים באוניברסיטאות ברוסיה. לצורך הקמת החברה לווה יצחק מירילשווילי מאביו 30 אלף דולר. כל אחד מהמייסדים, לפי המידע שפורסם ב"ודומוסטי", החזיק ב-20% מהמניות, וה-40% הנותרים היו בבעלות סבו של מירילשווילי. בהמשך ירש אותן אביו של מירילשווילי, ומאוחר יותר רכשה Mail.ru אחזקה זו.

מירילשווילי ולבייב ניסו למכור את החלק שלהם ברשת החברתית כבר ב-2011, אך לא הצליחו מאחר שדרשו עבור החברה תג מחיר של יותר מ-3 מיליארד דולר, נטען ב"ודומוסטי". במאי 2012, לאחר הנפקת פייסבוק, הודיע דורוב כי וקונטקטייה תדחה את תוכניותיה להנפיק מניות לציבור. "ההנפקה הראשונית לציבור של פייסבוק הרסה את האמונה של משקיעים פרטיים רבים ברשתות חברתיות", צייץ דורוב בחשבון הטוויטר שלו.

בקיץ שעבר הציעה מרשל גרופ לרכוש את חלקם של מירילשווילי ולבייב לפי שווי חברה של 2.6 מיליארד דולר. בסופו של דבר, לפי הדיווח ב"ודומוסטי" שמבוסס על מידע שנמסר מבנקאי השקעות שהיה מעורב בעסקה, לבייב ומירילשווילי החלו במגעים האחרונים למכירת חלקם בחברה לפי שווי של יותר מ-3 מיליארד דולר והתפשרו על שווי של 2.8 מיליארד דולר.

מאז שפורסם כי מירילשווילי ולבייב מכרו את חלקם בחברה, עסקה התקשורת המקומית והבינלאומית ברוסיה בהשלכות האפשריות של העסקה. מייסד ומנכ"ל האתר דורוב התבטא נגד העסקה, וביטא חשש כי היא תביא לשינוי באופי האתר ובניהולו. בדיווחים אחרים בתקשורת הזרה הובע חשש כי בעלי המניות החדשים ימכרו אותן לאוליגרך המקורב לשלטון - מה שיאפשר לשלטונות הרוסיים להתערב בתוכני הרשת החברתית שמנהליה סירבו בעבר להסיר דפים אנטי־ממסדיים, למשל כאלה ששימשו לארגון הפגנות.

במקביל למכירת המניות בוקונטקטייה ללא ידיעת הבעלים, עסקה התקשורת הרוסית בפרשה נוספת הקשורה באתר: בסוף השבוע לא הופיע דורוב כבר בפעם השנייה לתחקור הנוגע לתאונת דרכים, שבה היה מעורב לכאורה. בתאונה נפצע שוטר ממכונית מרצדס לבנה, בבעלות וקונטקטייה, שאותה עצר.

השתתפה בהכנת הידיעה: אירנה זברסקי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות