קול האינטרנט |

"הטכנולוגיה הופכת את תוכנית הרדיו לנצחית"

הפודקאסטים, שידורי רדיו שזמינים ברשת להורדה ולהשמעה בכל עת, חוגגים עשור - ובזכות הסמארטפונים אף צוברים יותר ויותר מאזינים

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

א' נסע באחרונה עם ילדיו במכונית המשפחתית. הילדים שמעו ברדיו משהו שהדליק אותם, ואמרו לו: "אבא, תחזיר רגע אחורה". "אי אפשר להחזיר אחורה, זה רדיו", הוא השיב. הילדים לא הבינו על מה הוא מדבר.

ככה זה אצל דור ה–On Demand - הם ‏(ואולי גם אנחנו‏) רגילים לצרוך כל דבר בזמן שלהם. יוטיוב, VOD וכל שירותי ה–Start Over הרגילו אותם לטוב. הרדיו נראה כמו דינוזאור מהעבר הרחוק. זו מדיה שאפשר לצרוך רק בזמן אמת, ללא האפשרות להקליט ולשמור, לעצור, להריץ אחורה ולקפוץ קדימה. זו גם מדיה שמוגבלת למקום, בעיקר כשזה נוגע לרדיו האזורי. הרדיו גם עדיין עשוי לסבול מבעיות קליטה ואיכות.

יש גם דרך אחרת. "פודקאסט היא טכנולוגיה של הפצת תוכניות רדיו דרך האינטרנט. זה לא רדיו סטרימינג ‏(חי‏) אלא טכנולוגיה שמאפשרת לכל אחד להאזין לתוכנית הרדיו שהוא בוחר בה בכל זמן, אם זה 5 שנים אחרי שהיא שודרה, ב–4 לפנות בוקר או ב–12 בצהריים, ובכל מקום: בבית, באוטו, בזמן הריצה או בזמן שיוצאים עם הכלב לטיול", הסביר רן לוי, הפודקאסטר העצמאי הידוע והמצליח בישראל, בעל התוכנית "עושים היסטוריה". לתוכניות האזינו כבר יותר ממיליון פעם.

מוטי ליפמן

את הדברים אמר לוי בכנס +FM‏, שעסק ברדיו ונערך באחרונה במרכז הבינתחומי בהרצליה. הפודקאסט רחוק מלהיות טכנולוגיה חדשה. היא איתנו כבר כעשור. למעשה, אפל כינתה את נגן ה–iPod על שם הטכנולוגיה. הגורם החדש הוא מהפכת הסמארטפונים של השנים האחרונות, שהופכת את ההאזנה לזמינה עוד יותר, בתנועה ובכל מקום.

"קחו תוכנית כמו טל ואביעד, שמשדרים רק בשעות הבוקר ורק באזור מסוים", מדגים מוטי ליפמן, מנכ"ל iCast, אתר הפודקאסטים הישראלי הגדול ביותר. "או תוכנית כמו חותרים למגע של טייכר וזרחוביץ'. תסתכלו בדף הפייסבוק של התוכניות - אלפי האזנות לכל פרק. מרגע שמסתיימת שעת שידור, עוברות 3 דקות והיא עולה אצלנו, ואם היא לא עולה, אנשים ישר שואלים 'איפה הפרק', 'למה הוא לא עלה'" לתוכניות שליפמן מציין, הראשונה מ–99FM והשנייה מגלי צה"ל, יש 1.7 מיליון ו–1.3 מיליון האזנות עד כה, והמספרים גדלים משבוע לשבוע.

ליפמן סיפר בכנס +FM‏ על המיזם, שנוסד כבר ב–2006. "ב–iCast יש 3,000 פודקאסטים ‏(תוכניות‏) עם 50 אלף פרקים ו–6 מיליון האזנות, וגידול משמעותית משנה לשנה. החזון שלנו היה לבנות פלטרפורמה שמשרתת את כולם, לא משהו נישתי לתחנה אחת או שדרן אחד. הפודקאסטים מגדילים את המודעות לרדיו ואת החשיפה לתכנים, כי הטכנולוגיה הופכת את התוכנית לנצחית". בשיחה עם TheMarker הוא מוסיף כי "הקמנו את האתר כדי להיות ארכיון האודיו העברי. זה לא רק רדיו, אלא גם הרצאות וגם ספרים קוליים. אנחנו עושים AOD, שזה כמו - VOD רק לאודיו".

הספרים הדיגיטליים הם התפתחות טרייה בפלטפורמת iCast. למעשה, זו הפעם הראשונה שלמיזם יש מודל עסקי והכנסות. "אצלנו אין פרסומות, כי אנחנו מאמינים שתוכן איכותי מביא אנשים. אנחנו מוכרים ספרי אודיו במחיר של 50 שקל לספר מקור, 35 שקל לספר נוער, 40 שקל לספר שירה ו–20 שקל לספר ילדים. בנוסף, יש מודל מנוי שדרכו, ב–40 שקל, אדם יכול להאזין לספרים עד 100–150 שעות בחודש".

iCast מחלקת את הרווחים בינה לבין בעל הזכויות על הספר - או הסופר או הוצאת הספרים. ליפמן מעיד על אימוץ גבוה של ספרי האודיו. "יש 24 אלף עיוורים, אבל יש 15% מהאוכלוסייה שהם עם בעיות קשב וריכוז. יש ישראלים בחו"ל שהתרחקו מהעברית - ויש עוד קהלים. ילדים שהקשיבו לספר, ב–50% מהמקרים חזרו לקרוא בו, כך שזה כלי חיוני לבעלי לקויות למידה".

הרדיו באינטרנט מזנק

iCast מעדיפים שמי שיקריא את הספרים הם הסופרים עצמם, ואם לא אז שחקנים וקריינים מקצועיים, ומציעים מגוון שנע מנתן דטנר ועד דני קושמרו. "אף אחד לא יודע באמת לקרוא שירה, אבל כשהמשורר קורא שיר שלו, פתאום אתה מצליח להתחבר לטקסט. בפייסבוק שלנו אתה יכול לראות תגובות של אנשים. מישהי סיפרה שהיא סיימה להאזין לספר החדש של יהלי סובול בשבועיים לאורך הבישולים של יום שישי. פעמים רבות, אנשים מספרים שהם ממתינים באוטו עד שהפרק בספר מסתיים, ורק אז יוצאים".

iCast השיגה באחרונה חוזה מסחרי עם ספריות ציבורית בישראל, וניתן להשאיל את ספרי האודיו שלה אצלן על גבי דיסק. החברה מעסיקה חמישה עובדים, בהם גם איל קיציס, שהוא גם השותף הקבוע של ליפמן לטניס.

לא רק לתוכניות מוסדיות

פודקאסטים משרתים לא רק תוכניות רדיו מסורתיות ומוסדיות, אלא גם שדרים עצמאיים. אנשים עם חלום לשדר רדיו, שמקליטים לבד בביתם תוכניות, ומעלים אותם לרשת. רן לוי הוא אולי המייצג הבולט שלהם בישראל, עם יחסית מעט תחרות.

לוי התחיל להפיק את "עושים היסטוריה" ב–2008. התוכנית נסובה על פרקים מיוחדים, מסקרנים ואף פיקנטיים בהיסטוריה. ההשוואה לתוכנית "שעה היסטורית" המיתולגית של פרופ' מיכאל הרסגור המנוח מתבקשת, וגם לוי הזכיר אותו בהרצאה בכנס הרדיו. "אני אהבתי את שעה היסטורית, אך את מספר הפעמים שהאזנתי לה אפשר לספור על 10 אצבעות, בגלל שזה שודר בשבע בערב ביום שישי, בזמן הארוחה המשפחתית, שבה לא מקשיבים לתוכניות".

מצעד הפזמונים של iCast

לדבריו, "עושים היסטוריה משודרת מאז 2008, פעם בשבועיים־שלושה. אני המפיק והמגיש, עם צוות מצומצם שעוזר לי. יש לעושים היסטוריה בין 15 ל–20 אלף מאזינים לכל תוכנית. הפודקאסט היא טכנולוגיה מדהימה שמאפשרת לשדר במנותק מזמן ומקום לנצל את הזנב הארוך של האינטרנט. יש מסה של אנשים שלא נמצאים מול הרדיו בזמן השידור. יש ילדים שהיו בני 10 שהתחלתי לשדר - וכיום הם מתחילים להאזין לי מתוכניות שהעליתי ב–2008. יש לי קהילה של מאזינים באוסטרליה, גרמניה וארה"ב". לוי מעיד שכל הוצאות ההפקה שלו לא עולות על 5,000 שקל בשנה - ולתוכנית יש גם אתר נפרד, אפליקציה סלולרית, ואף נותני חסות.

אמיר הוא מאזין "כבד" לפודקאסטים ולספרים דיגיטליים, בעיקר זרים אך לא רק. "בתחום הספרים אני מנוי לאתר Audible, אתר הספרים הקוליים של אמזון, שבמנוי של 15 דולר לחודש מאפשר האזנה לספר כל חודש", הוא אומר. "הפודקאסט הישראלי היחיד שאני עוקב אחריו הוא 'עושים היסטוריה'. אני פשוט מוריד את הקובץ כל פעם שפרק עולה.

"כיום אני מאזין גם לתוכנית בשם Hardcore History של עיתונאי חובב היסטוריה בשם דן קרליין. הוא מעלה סדרות של חמישה פרקים, שעתיים כל פרק. היתה סדרה על ג'ינגיס חאן, ועוד סדרה על החזית המזרחית במלחמת העולם השנייה. יש עוד תוכנית מה–BBC שאני מאזין שלה, בשם In Our Time. אלה דברים קצת גבוהיי מצח, אבל זו זירה שהיא קצת כזו. מי שמתעניין בדברים יותר פופולאריים - יש לו רדיו".

מתי אתה מאזין?

"באוטו, בדרך לעבודה, במקום להקשיב לניב רסקין. בסוף השבוע האחרון היינו בטיול משפחתי, וכל הדרך הקשבנו לספרי ילדים".

מחצית מהצרכנים - מעל גיל 34

אם אתם מבלים זמן רב בדרכים, ונמאס לכם להאזין לתוכניות האקטואליה המתישות ברדיו, תמיד תוכלו להקשיב לתוכנית ההיסטורית של לוי, תוכנית על אייפון וטכנולוגיה של זיו קיטרו, תוכנית פוליטיקה שרחוקה מהמיינסטרים כמו "הכל פוליטי" של ישי מנוחין, וכמובן מוזיקה נהדרת כמו "פרוגרסיב וחיות אחרות" של בועז כהן מ–88FM או "מחשבות על החיים" של ברק חיון מקול הקמפוס.

להאזין לפודקאסטים זה קל מאוד. הדרך הכי בסיסית היא להירשם כמנוי לפודקאסט. בכל פעם שעולה פרק חדש מקבלים התרעה למייל עם קישור. מהקישור אפשר להאזין לתוכנית בסטרימינג או להוריד למחשב או לטלפון הנייד. פודקאסטים הם קבצי MP3 פשוטים שניתן להאזין להם בכל מחשב, טלפון סלולרי או נגן. אפשר לשמור אותם בספריית הדרופבוקס - וכך לגשת אליהם מכל מכשיר.

שיטה קצת מתקדמת, אך גם נוחה יותר, היא לקבל את הפוקדאסט לתוכנת RSS. לוחצים על כפתור ה–RSS בעמוד התוכנית - ונרשמים. בינתיים, עד שתיסגר ביולי, אפליקציית Reader של גוגל היא תוכנת ה–RSS הפופולארית ביותר, ומאפשרת האזנה לקבצים הישר מתוך הממשק שלה.

מומלץ להירשם לתוכניות ב–Reader, אף שהתוכנה נסגרת. הסיבה היא שמרבית אפליקציות הפודקאסטים בטלפון הנייד יודעות לייבא את רשימת התוכניות מה–Reader של גוגל, ולא מתוכנות RSS אחרות. תוכנה מעולה לפודקסאטים במובייל היא BeyondPod, אך יש עוד מתחרות רבות אחרות, כמו OneCast ו–Stitcher Radio , שהן תוכנות מעולות גם לניווט וגילוי של תוכניות חדשות להאזנה. ל–iCast הישראלית יש אפליקציית אייפון, ועובדים שם גם על גרסה לאנדרואיד. לחובבי אפל ומוצריה, נגן ה–iTunes הוא הדרך שלכם להירשם ולקבל פודקאסטים.

איך מייצרים פודקאסט?

בא לכם להתחיל תוכנית רדיו משלכם? זה לא מסובך. צריך להצטייד במיקרופון טוב להקלטות, שיכול לעלות החל מכמה עשרות שקלים. צריך תוכנה שיודעת להקליט MP3 - זו יכולה להיות התוכנה המובנית במחשב, אך עדיף תוכנה קצת יותר עשירה בפונקציות, כמו audacity החינמית.

באתר iCast ניתן למצוא רשימה של אתרים עם דגימות מוזיקה שניתן להשתמש בהן בכדי להעשיר את התוכנית, המוכר מביניהם הוא Podsafe Music Network. אחרי הקלטת התוכנית, אפשר פשוט להעלות אותה בחינם לאתר iCast ולהתחיל להפיץ לחברים וברשתות חברתיות. אפשר לקחת את הנגן שנוצר לתוכנית ולהטמיע אותו באתר, בבלוג או בעמוד פייסבוק. אפשר אפילו די בקלות להרים אפליקציה סלולרית לתוכנית שלכם באמצעות שירות פשוט בשם 3stepapps.com.

אחד מכל שלושה אמריקאים מאזין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?