מלכת שבבי הסלולר מחפשת חדשנות בישראל

הדרך ללבו של הסמארטפון עוברת בישראל: מנכ"ל מרכז הפיתוח הישראלי של קוואלקום, שבאוקטובר עקפה בשווי השוק שלה את אינטל, מסביר כיצד המפתחים הישראלים יסייעו לענקית השבבים לעמוד בסטנדרטים הגבוהים שנדרשים ממעבדים למכשירים ניידים

אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה
אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה

>> את המושב הראשון של תערוכת CES בלאס וגאס בשבוע שעבר לא פתח כרגיל מנכ"ל מיקרוסופט. את מקומם של ביל גייטס וסטיב באלמר, שמילאו את משבצת הפתיחה של תערוכת האלקטרוניקה הגדולה בעולם ב-13 השנים האחרונות, תפס השנה פול ג'ייקובס, מנכ"ל חברת השבבים קוואלקום (Qualcomm).

מיקרוסופט הכריזה כי מועדי התערוכה אינם חופפים יותר את מחזורי פיתוח המוצרים שלה, אך עבור רבים מדובר בסימן נוסף לשינוי המשמעותי ביותר שעוברת תעשיית המחשוב - עלייתם לגדולה של המכשירים הסלולריים והיווצרות קטגוריות ניידות חדשות, ובראשן הטאבלטים.

צילום: בלומברג

המהפכה הסלולרית שהחלה בשנות ה-90 הפכה את קוואלקום, מפתחת תקן ה-CDMA, לאחת ממעצמות השבבים הגדולות בעולם. באוקטובר עקף בראשונה שווי השוק של קוואלקום את זה של אינטל, שמספר העובדים בה גדול בערך פי ארבעה.

למרות זאת, קוואלקום, שמרכז הפיתוח שלה בישראל יחגוג השנה 20 שנה להיווסדו, לא נחשבה עד לאחרונה שחקנית מרכזית מבין החברות הבינלאומיות הפועלות בישראל ומעסיקות בה אלפי עובדים, כמו אינטל, יבמ, מוטורולה ו-HP. במשך שנים לא ביצעה החברה רכישות בישראל, מספר העובדים בה שמר על יציבות, והחברה לא מיהרה להיחשף בתקשורת.

בשנים האחרונות נראה כי קוואלקום שינתה כיוון בכל הקשור לפיתוח בישראל. בשלוש השנים האחרונות היא רכשה שלוש חברות ישראליות: ב-2010 רכשה את iSkoot מבית שמש, שפיתחה תוכנה שאיפשרה שילוב של אפליקציות במכשירי סלולר, בסכום של 60-80 מיליון דולר; באוגוסט 2012 הודיעה על רכישת DesignArt Networks, שעוסקת בפיתוח שבבים לאנטנות סלולריות זעירות, תמורת 140 מיליון דולר; ובנובמבר הודיעה על רכישת חברת EPOS, שמפתחת עט מגע למכשירים ניידים, בעסקה בהיקף של 20-30 מיליון דולר.

איל בר דודצילום: איל מרילוס

מספר העובדים במרכז הפיתוח של קוואלקום בחיפה הגיע ב-2012 ל-270, לאחר גידול של כ-50% בשנה, ובסך הכל מעסיקה כיום החברה בישראל כ-420 עובדים. בנוסף, מאז 2008 מפעילה החברה בישראל נציגים של קרן ההשקעות התאגידית שלה, Qualcomm Ventures. לאביב אסולין, נציג הקרן בישראל, הצטרף בחודש שעבר שותף נוסף, מוני חסיד. עם החברות שבהן השקיעה הקרן נמנות Corrigon ,Panoramic Power ,Pontis ,Siklu ו-Waze.

איל בר דוד, העומד בראש מרכז הפיתוח המקומי של קוואלקום ב-14 השנים האחרונות, אומר כי "בשנים האחרונות השוק הישראלי זכה להכרה מצד הנהלת קוואלקום העולמית, וזה התבטא גם בגידול האורגני של מרכז הפיתוח וגם בהגברת האינטנסיביות של ההשקעות. ההכרה הזו נוצרה בגלל הכוח ההנדסי המעולה שיש כאן", אומר.

"קוואלקום עשויה להיות אינטל החדשה"

הכנסותיה של קוואלקום, החברה בעלת נתח השוק העולמי הגדול ביותר בתחום שבבי הליבה לסמארטפונים, כמעט וחומשו בעשור האחרון. בעוד שב-2003 היו הכנסות החברה כ-4 מיליארד דולר, ב-2012 הן הסתכמו בכ-19 מיליארד דולר. הכנסותיה בשנה האחרונה הפכו את קוואלקום לחברת השבבים השלישית בגודלה בעולם, אחרי אינטל וסמסונג.

קוואלקום לא היתה חברת השבבים היחידה שהציגה צמיחה חדה שכזו. הכנסותיה של ברודקום גדלו מ-1.6 מיליארד ב-2003 ל-7.4 מיליארד דולר ב-2011; הכנסות מארוול צמחו מחצי מיליארד דולר ל-3.6 מיליארד דולר. בשנים אלו גדלו גם הכנסות אינטל מ-30.1 מיליארד דולר ל-54 מיליון דולר. עם זאת, לפי נתוני PwC, הכנסות כלל התעשייה בתקופה זו גדלו מ-166.4 מיליארד דולר ל-299.5 מיליארד דולר - צמיחה של 79%, שיעור זהה לשיעור הצמיחה בהכנסות אינטל.

ההבדל בין אינטל לחברות האחרות ברשימה אינו רק בגודלה. בשונה משאר החברות אינטל כמעט שלא לקחה חלק בגידול המשמעותי ביותר שידעה התעשייה - הגידול בהכנסות מפיתוח שבבים למכשירים סלולריים ולתשתיות סלולריות. אף שהכנסות אינטל עדיין גבוהות בהרבה מאלו של קוואלקום, קצב הצמיחה של האחרונה מהיר הרבה יותר, והתחזיות לעולם המכשירים הניידים מבטיחות לה שנים לא מעטות של הצלחה.

"אינטל זכתה לשווי השוק הגבוה ביותר בשוק השבבים במשך יותר מעשור באמצעות אחיזתה בשוק המחשבים האישיים, ונדמה היה שזה יהיה המצב לנצח", ציינו כתבי המגזין הכלכלי "פורבס" באוקטובר, כששווי השוק של קוואלקום עקף את זה של אינטל. "עכשיו קוואלקום עשויה להיות אינטל החדשה. היא מחזיקה בעמדת מפתח בעולם הסלולר, באופן דומה לעמדה שהיתה לאינטל בעולם המחשבים האישיים. אף חברה אינה קרובה אליה באחיזת השוק בסמארטפונים, טאבלטים ותשתיות סלולר", הוסיפו כתבי "פורבס".

"קוואלקום רכבה על ההצלחה של המוצר האלקטרוני הנמכר ביותר מעולם - הטלפון הסלולרי", אומר בר דוד. "בתחילת דרכה זו היתה חברה שעסקה בתחום התקשורת. התקן שהיא פיתחה נהפך בתחילת שנות ה-2000 לתקן סטנדרטי בדור השלישי של הרשתות הסלולריות, וזו היתה נקודת הפריצה".

את התקן בפיתוחה ניצלה קוואלקום כדי להשיג דומיננטיות בתחום שבבי המודם למכשירים סלולריים, שליטה שהרחיבה בעשור האחרון לעוד ועוד רכיבים בתוך המכשיר הסלולרי, כשהיא מנצלת את נוכחותה כמעט בכל מכשיר. "בזמן שכל המתחרים ניסו לסגור את הפער במודם הסלולרי, קוואלקום כבר עסקה בכניסה לתחום המעבדים המרכזיים ולאחר מכן לעולם שבבי העיבוד הגרפי", מסביר בר דוד.

ישראל כמנוע לחדשנות

אחת ההכרזות המשמעותיות בתערוכת CES בשבוע שעבר היתה ההכרזה של קוואלקום על פיתוח פלטפורמה להזרמת נתונים בקצב מהיר, המבוססת על פיתוחיה של חברת Vilocity הישראלית.

קוואלקום אינה החברה הבינלאומית היחידה שמראה בשנים האחרונות עניין מוגבר בישראל. אפל, שהכריזה בשנה שעברה על הקמת מרכז פיתוח בתחום השבבים בישראל ועל רכישת חברת אנוביט, היא אולי הדוגמה הבולטת ביותר. חברות נוספות שהרחיבו משמעותית את נוכחותן כאן הן ברודקום, סמסונג ו-Huawei. יחד עם NVIDIA, שאין לה מרכז פיתוח מקומי אך בכיריה נוחתים בישראל לעתים תכופות, המשותף לחברות אלה הוא השתתפותן באחד המאבקים המרתקים של עולם הטכנולוגיה בעשורים האחרונים - המאבק על לבו של הסמארטפון.

העשורים האחרונים היו עידן הזהב של חוק מור לשבבי מעבד מרכזי למחשבים, אך בשנים האחרונות מוסבת התחרות לזירת הסמארטפון. מהפכת הסמארטפונים, שאותה החלה אפל עם השקתו של האייפון ב-2007, הפכה את המכשיר הסלולרי למחשב לכל דבר. ככל שהדרישות שלנו מהמכשיר שבכיס גדלות, כך עולות גם דרישות העיבוד הנדרשות ממנו וכל מפתחות השבבים נמצאות כיום במירוץ חימוש להשגתן של דרישות אלה.

השבב הסלולרי, שהיה רכיב חבוי במכשיר הסלולרי "הטיפש", נהפך לאמצעי שיווק לכל דבר, כשמהירויות המעבד נכתבות על אריזות המכשיר, בדומה למפרט המופיע על אריזת המחשב האישי. לדברי מאט גרוב, סמנכ"ל הטכנולוגיות של קוואלקום, החברה צופה כי היקף נתוני הסלולר המשודרים צפוי לצמוח פי 1,000 במהלך העשור הקרוב. גידול כזה ידרוש שדרוג מתמיד של שבבים, גם בתשתיות הסלולר וגם במכשירים.

כדי לענות על דרישות אלה, ציין גרוב, מתכוונת קוואלקום להשתמש בשלוש אסטרטגיות: הרחבת השימוש באנטנות סלולריות זעירות בתוך בניינים ומחוץ להם; הגדלת מספר האנטנות בכל מכשיר סלולרי; ושימוש בתדרים שמוקצים כיום לגופים ביטחוניים ולשירותי חירום.

בשתיים מתוך שלוש האסטרטגיות האלה משחקים מרכזי הפיתוח בישראל תפקיד משמעותי. מרכז הפיתוח המבוסס על רכישת DesignArt Networks מהווה את חוד החנית של קוואלקום בכל הקשור לפיתוח שבבים לאנטנות סלולריות זעירות. הגדלת מספר האנטנות צפוי להיות אחד הפרויקטים המרכזיים שבהם יעסוק מרכז הפיתוח החיפאי של החברה.

בדומה למתחרותיה המרכזיות בפלח מכשירי העילית - NVIDIA, טקסס אינסטרומנטס, סמסונג ואפל - גם קוואלקום מבססות את פיתוח המעבד המרכזי לסמארטפון על ספריית ה-IP של חברת ARM הבריטית. בשילוב עם הדומיננטיות של שתי מערכות הפעלה מרכזיות - iOS של אפל ואנדרואיד של גוגל - הדמיון בין המוצרים יצר תחרות עזה, שמחייבת את החברות לייצר חדשנות מתמדת. גם אפל, שמפתחת את שבבי הליבה לאייפון בעצמה, הבינה זאת - ולכן רכשה את אנוביט ופתחה את מרכז הפיתוח שלה בישראל.

לצד הרחבת יכולות הבסיס מנסות המתחרות לבדל את עצמן באמצעות שיתוף פעולה עמוק עם חברות המפתחות יישומים. "אין ספק שלישראל תפקיד מרכזי ביצירה של חדשנות עולמית", קובע בר דוד. "חברה כמו Waze, למשל, הצליחה לקחת המון רכיבים - מפות, רשתות חברתיות ויכולות של המכשיר - ולהפוך אותם יחד לבונבוניירה. זה מה שהשחקנים הבינלאומיים מחפשים פה".

קוואלקום

תחום פעילות: פיתוח שבבים למכשירים ניידים ותשתיות סלולר הכנסות ב-2012: 19.1 מיליארד דולר

מספר עובדים: 26,600 בעולם, מהם 420 בישראל רכישות בישראל: DesignArt Networks, iSkoot ,EPOS

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"