חדשות טובות לחובבי המוסיקה בארץ: אייטיונס זמינה בישראל

חודש לאחר שפורסם לראשונה על הגעתה לישראל, נפתחה חנות המוסיקה של אפל, iTunes, לגולשים ישראלים

מיה אפשטיין, פרשנות
מיה אפשטיין
מיה אפשטיין, פרשנות
מיה אפשטיין

חדשות טובות לחובבי המוסיקה הישראלים: חודש לאחר שפורסם לראשונה ב-TheMarker על הגעתה לישראל, נפתחה חנות המוסיקה של אפל, iTunes, לגולשים ישראלים. החל מהלילה ניתן לרכוש בחנות שירים ישראלים ובינלאומיים מישראל, בשקלים. היצע המוסיקה הישראלי של החנות נמצא עדיין בשלבי עדכון, אך לפי גורם בתעשייה השלמתו צפויה בימים הקרובים.

בכך מסתיימות שמונה שנים של ניסיונות להביא לישראל את חנות המוסיקה הדיגיטלית. בשנתיים האחרונות ניהלה אפל מגעים לפתיחת אייטיונס בישראל, ובחודשים האחרונים הבשילו המגעים והחברה הגיעה להסכמים עם חברות התקליטים בישראל המחזיקות בזכויות על התוכן הדיגיטלי על שירים ואלבומים ישראלים.

itunesצילום: אפל

המגעים בישראל בחודשים האחרונים התנהלו מול אקו"ם, האגודה האחראית בישראל על גביית תמלוגים וחלוקתם ליוצרים, שאישרה אתמול (ג') את פתיחת שערי החנות לרוכשים מישראל.

"המגעים מול אפל התנהלו בחצי שנה האחרונה", מספר יוריק בן דוד מנכ"ל אקו"ם. לדבריו נציגי אפל הגיעו במהלך המשא ומתן לפגישה אחת בישראל, וכי אין להם נציג בארץ. פתיחת החנות בישראל מתבצעת לפי המדיניות של אפל במסגרת פתיחה של השירות למדינות נוספות באזור, דוגמת טורקיה.

"רוב התוכן הזמין לישראל כרגע הוא תוכן זר שכבר נמצא באייטיונס. חברות התקליטים הגדולות עוסקות כעת בהתאמת התכנים לפלטפורמה", אומר בן דוד. הוא מציין כי בהתאם להיקף המכירות בארץ תחליט אפל אם להשקיע בפיתוח ממשק עברי או עריכת תוכן מקומית.

בהודעה רשמית שפורסמה אתמול (ג') באתר של אפל הודיעה החברה על פתיחת iTunes ב-52 מדינות נוספות, כולל טורקיה, רוסיה, הודו ודרום אפריקה. מדובר כמעט בהכפלה של כמות החברות באייטיונס, שפועלת ב-119 מדינות.

העכבות בפני פתיחת החנות לישראל היו הגישה לזכויות ההפצה של תוכן ישראלי, זאת לעומת זכויות על תוכן בינלאומי בהן מחזיקה אפל מכוח ההסכמים שלה עם חברות תקליטים בינלאומיות כמו וורנר, EMI, סוני או יוניברסל. כדי למכור בחנות תוכן מקומי נדרשה אפל לחתום על הסכמי זכויות יוצרים לכל טריטוריה בנפרד.

אקו"ם מסרה כי העניקה רישיון ל Apple לשימוש בכלל הרפרטואר המקומי והעולמי של היוצרים המנהלים דרכה את התמלוגים שלהם. "לעת עתה רק האומנים והיוצרים המיוצגים בחברות התקליטים הגדולות יועלו לחנות המוסיקה בהתאם להסכמים האישיים שלהם עם חברות התקליטים המייצגות אותם", אמר מנכ"ל אקו"ם יוריק בן-דוד.

"במקביל החלה אקו"ם לפעול למען יוצרים עצמאיים, אשר אינם מיוצגים בחברות התקליטים הגדולות על מנת לייצר עבורם ערוץ פנימי שיאפשר להם לעלות את יצירותיהם לחנות ולקבל על כך תמלוגים", הוסיף בן-דוד. "אפל מתעניינת בדברים שנמכרים הכי הרבה. תוכן זר ותוכן ישראלי שנמכר בהיקפים גדולים הוא בעדיפות ראשונית. אין לאפל רצון להתעסק עם מפיקים עצמאיים".

מי שנכנס לאייטיונס אתמול בחיפוש אחר שירים ישראלים נתקל עדיין במבחר מצומצם, לדוגמה של אלבומים בודדים של שלמה ארצי, רמי קליינשטיין או שירים בודדים של אייל גולן – אך כפי שמסרו ל-TheMarker נציגי חברות התקליטים, ניתן לאפל אישור גורף להעלות לחנות את כלל הקטלוג הישראלי למכירה בישראל, וכעת מדובר בהליך טכני של תרגום שמות השירים, האלבומים והיוצרים לעברית והפיכתו לזמין לרכישה מישראל.

מהליקון, אחת מחברות התקליטים הגדולות בישראל, נמסר ל-TheMarker כי ניתן אישור ל-iTunes להעלות לחנות את כל הקטלוג הישראלי של החברה. כרגע זמין חלק מהקטלוג, למשל האלבומים עידן רייכל, שירי מימון, והסינגל החדש של אביב גפן בחיפוש בעברית.

חברת NMC, המייצגת למשל את שלמה ארצי, וחברת יוניסל, בעלת הזכויות על חלקים נרחבים מהמוסיקה הים תיכונית בישראל, ועל תכני חברת התקליטים פונוקול בה נמצא למשל חלק מהקטלוג של אריק איינשטיין, צפויות להציע תכנים באייטיונס בישראל בימים הקרובים. למרות שבאייטיונס נמכרים גם ספרים אלקטרוניים, סרטים, סדרות ופודקאסטים, לציבור הישראלי יהיו זמינים למכירה בשלב זה רק שירים ואלבומים.

לפי המידע שנמסר מאקו"ם, התוכן יימכר במחירים שקבעה אייטיונס: אלבום יימכר תמורת 29.9 שקל. שירים יימכרו בשלוש דרגות מחיר: 1.99 שקל, 2.99 שקל או 3.99 שקל, כאשר חברות התקליטים יקבעו איזה תוכן יימכר באיזה מחיר. מדובר ברווח לצרכן הישראלי משום שמחירי השירים באייטיונס בארה"ב ואירופה יקרים יותר, ונעים בין 69 סנט אמריקאי לשיר (2.63 שקל) ל-1.29 דולר (4.93) ואלבום במחיר של כ-12 דולר.

שירים של כוכבים בינלאומיים כמו ליידי גאגא, ריהאנה, הקילרז או פינק פלויד, וכמובן הביטלס שאפל מחזיקה בבלעדיות על מכירת האלבומים שלה – זמינים כבר לרכישה מישראל.

מי שיחפש זמרים או להקות ישראלים באנגלית יגיע לתוכן ישראלי נוסף, שזמין לרכישה לגולשים מחו"ל דרך מפיצים בינלאומיים המחזיקים בזכויות על התוכן הישראלי במדינות זרות. למעשה, חברות התקליטים בישראל מציעות תכנים ישראלים למכירה לגולשים בארה"ב ובאירופה דרך אייטיונס כבר מספר שנים. גולשים מחו"ל שיחפשו אלבומים של שלמה ארצי או עידן רייכל באנגלית יוכלו לרכוש אותם. לדברי גיל וייט, סמנכ"ל תוכן בחברת יוניסל המחזיקה בזכויות להפצה דיגיטלית של האלבומים של אייל גולן, אתניקס וקובי פרץ -החברה מרוויחה אלפי שקלים בחודש ממכירת מוסיקה באייטיונס לגולשים בחו"ל.

בנוסף לאפשרות לרכוש שירים ואלבומים, נפתח בפני הגולשים הישראלים גם שירות iTunes Match, שירות שהושק בנובמבר 2011 ומאפשר לגולשים להעלות לענן של אפל את ספרית המוסיקה האישית שלהם, גם אם היא כוללת שירים שהורדו באופן פיראטי, ולהאזין לה מאייפון, אייפד או מחשב אישי. מחיר השירות בישראל יעמוד על 89.9 שקל לשנה, לעומת כ-95.5 שקל בארה"ב (24.99 דולר).

עבור שוק המוסיקה הישראלי, ששירותי המוסיקה הדיגיטלית בו מנוהלים בחלקם הניכר על-ידי חברות הסלולר, מדובר בתחרות בריאה שעשויה להיטיב עם השוק כולו, ואולי אף להוות פתח לשחקנים בינלאומיים נוספים להיכנס לזירה.

המתחרה הישיר של אייטיונס בישראל תהיה וואלה מיוזיק, חנות המוסיקה של וואלה ו-NMC שמציעה שיר תמורת ארבעה שקלים, מנוי להאזנה בסטרימינג ב-20 שקל לחודש ואלבום ב-35 שקלים. למרות ש-NMC מציעה את התכנים שלה באייטיונס, היא תצטרך להתמודד עם תחרות מצד ענק בינלאומי שמציע תוכן במחירים זולים יותר. "אנחנו נתאים את המחירים בוואלה מיוזיק למחירים של אייטיונס", אומר רמי ירון - סמנכ"ל שיווק ומכירות ב-NMC-הד ארצי.

שירותי מוסיקה מרכזיים בישראל הם שירותי הסטרימינג שמציעות סלקום ופאלפון, ווליום ו-Musix, המאפשרות האזנה חופשית לספריית מוסיקה על גבי האינטרנט, ללא הורדה של התוכן למכשיר, תמורת 20 שקלים בחודש. שירותי סטרימינג נחשבים לעתיד של תעשיית המוסיקה: לפי נתונים של Strategy analytics שירותי הסטרימינג צמחו השנה בכ-40%, לעומת צמיחה של 9% בשירותי הורדות המוסיקה.

"הכניסה של אייטיונס תגביר את המודעות לצריכת מוסיקה חוקית. יש לצרכן הישראלי עכשיו שתי אפשרויות לצריכת מוסיקה דיגיטלית: תשלום פר קליק ו'אכול כפי יכולתך' (סטרימינג) ושוק המוסיקה בארץ רק ירוויח מזה", אומרת ליאת פריימן, מנהלת התוכן בפלאפון שאחראית על Musix. "לשירותים הישראלים יש יתרון של לוקאליות ועריכת תוכן בשפה מקומית, ופרט לכך הנטיה היא לעבור מבעלות על תוכן לשירותי ענן. אבל מדובר בתחרות לגיטימית שתיטיב עם השוק".

גם ב-NMC , למרות התחרות הישירה, מברכים על המהלך. "הכניסה של אייטיונס טובה לחינוך השוק לקהל הישראלי לרכוש תוכן בכסף. נקווה שספוטיפיי ודיזר ייכנסו גם, בעלי התכנים והפלטפורמות רק ירוויחו", אומר רמי ירון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?