סופית: פיילוט המאגר הביומטרי יחל בראשון לינואר

הוועדה לעניין המאגר הביומטרי אישרה את הפעלת הפיילוט בשנים 2013-2014 והכניסה לתוכנית תיקונים שנועדו לקבוע קווים ברורים לבחינת המאגר, כולל שאלת נחיצותו

יאיר מור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר מור

החל מהתאריך 1.1.2013 יוכלו אזרחי ישראל להוסיף למסמכי הזיהוי שלהם אמצעים ביומטריים במידה ויחפצו בכך, כך אישרה היום הוועדה המשותפת למדע וטכנולוגיה, פנים והגנת הסביבה וחוקה, חוק ומשפט בכנסת. בדיון הוועדה, בו נכחו חברי הכנסת אברהם מיכאלי, דוד רותם ועתניאל שנלר, אושר הצו המתוקן המסדיר את תוכנית הפיילוט ומגדיר את דרך הניהול של הניסיון ואת הפרמטרים שייבחנו על מנת לקבוע בסופו האם מדובר בהצלחה או כישלון.

הצו המתוקן נועד לתת מענה להוראת בג"ץ מיולי האחרון לשנות את תוכנית הפיילוט של המאגר. שלושה שופטי בג"ץ, בראשות השופטת מרים נאור, דחו אז עתירה שדרשה לבטל את הקמת המאגר הביומטרי, אך קבעו כי יש לשנות את הניסיון בן השנתיים כך שיבדוק את עצם נחיצות המאגר במקום להסתפק בבדיקת הדרכים להפעלתו.

בתביעה, שהוגשה ע"י האגודה לזכויות האזרח והתנועה לזכויות דיגיטליות, דרשו העותרים להורות למדינה לבטל הקמת המאגר ואת הניסוי המקדים. לדבריהם, המדינה חיברה באופן מלאכותי בין הצורך בתעודות זהות חכמות הכוללות אמצעי זיהיו ביומטריים להקמת מאגר שירכז את נתוני זהותם הביומטריים של כלל האזרחים. "מאגר ביומטרי מרכזי אינו נחוץ, וגם לא נועד, למנוע זיוף של מסמכי זיהוי", נכתב בתביעה. "לשם כך די בהנפקת תעודות עם שבב אלקטרוני (בדומה לכרטיס אשראי) שבו מוטבעים נתונים - ביומטריים או אחרים".

בדיון בבג"ץ החליטו השופטים לדחות את העתירה, בטענה כי אין צורך לבטל את המאגר עוד בטרם הושלם הפיילוט הבוחן את הקמתו, אך הסכימו עם הטענות לפיהן הפיילוט לוקה בחסר מאחר והוא בודק היתכנויות טכניות כגון יכולות ההגנה על המאגר ואינו מתייחס לשאלה האם אי אפשר להנפיק תעודות זהות חכמות ללא מאגר מרכזי.

לפי הודעת הוועדה היום, הצו המתוקן קובע קווים מפורטים לפיהם ייבחנו נחיצותו של המאגר, כמו גם אפשרויות שונות להפעלת מנגנון חוק הזיהוי הביומטרי ללא מאגר מרכזי. בנוסף, כולל התיקון הגדרת מדדים להצלחה או כישלון של הניסיון והגדרת אמצעי ההגנה על המאגר.

הוועדה הדגישה כי במהלך הניסיון בן השנתיים תיעשה פנייה לאזרחים מגיל 16 ומעלה בלבד בהצעה למסור פרטי זיהוי ביומטריים למאגר. הורים לילדים עד גיל 16 שירצו להנפיק עבורם דרכונים ביומטריים, המזרזים את נהלי טרום הטיסה בשדות תעופה רבים ברחבי העולם, יוכלו לפנות למדינה מרצונם.

בתגובה להחלטה מסר מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, כי "רשות האוכלוסין מילאה את כל המשימות שהוטלו עליה כדי להביא את מדינת ישראל לידי ביצוע של אחד הפרויקטים הלאומיים החשובים ביותר. רשות האוכלוסין וההגירה, מצדה, ערוכה לתחילת הפרויקט בתאריך שנקבע".

זיהוי טביעת אצבע. כולנו מוסרים מידע לחברות, כל הזמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"