קיבלתם שיחה ממספר שמתחיל ב-000? אין סיבה להיבהל

הודעות שנפוצו בימים האחרונים הזהירו משתמשים שלא לענות לשיחות ממספרים בעלי מבנה בלתי שגרתי. בפועל, מסביר בכיר בפלאפון, מדובר באיום סרק

יאיר מור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר מור

בימים האחרונים נפוצו בערוצים שונים התראות בנושא שיחות מסתוריות ממספרים המתחילים בספרות 000, 999 ו-059. לפי ההודעות, שהופצו ב-SMS, במייל ובפייסבוק, מי שמקבל בימים אלה שיחה ממספר שמתחיל באחד מצירופי הספרות הנ"ל צריך לדעת שמדובר בחמאס, המנסה לאכן את מיקומו. ההמלצות נעו בין "לא לענות" לבין הפצרות לכיבוי הטלפון, הוצאת הסוללה ואף צעדים דרסטיים יותר העלולים להזיק למכשיר.

תוך זמן קצר הוצף עמוד המשטרה בשאלות של אזרחים מבולבלים ששאלו עד כמה זה נכון, והמוני גולשים דיווחו בבהלה על מכרים או קרובים שענו לשיחות כאלו ועתה אינם יודעים מה לעשות.

למעשה, הבהלה סביב השיחות המסתוריות היתה חסרת שחר, שכן אין שום אפשרות טכנית שחמאס יוכל לאכן את מיקומו של משתמש באמצעות שיחה כזו. "על שיחות שמגיעות ממספרים כאלה יש הרבה תלונות", מסביר ל-TechNation דורון קורץ, סמנכ"ל ההנדסה והטכנולוגיות של פלאפון. לדבריו, מספרים המתחילים בספרות 000 הם הזיהוי שמתקבל על-ידי מפעילות תקשורת בינלאומיות בעת ששיחה ממספר חסוי מועברת בין מדינות - כלומר: כל מי שמחייג ממדינה למדינה ממספר טלפון שאינו מזוהה יופיע אצל הנמען כמתקשר ממספר כזה.

"אדם שנמצא במדינה אחרת, ולא יושב על הרשת הסלולרית שלך, לא יכול לדעת את מיקומך", מוסיף קורץ. "רק אפליקציה שהשרתים שלה יודעים איפה אתה יכולה לעשות זאת - אם הורדת אפליקציה כמו rest, כל פעם שתיכנס אליהן הן יבדקו איפה אתה נמצא". עם זאת, הוא מדגיש, "אין קשר בין שיחות לשירותי מיקום. הטכנולוגיה היום מסוגלת להעביר בו-זמנית שיחות ונתונים אבל אין ביניהם קשר". גם ב-הודעות SMS, הוא אומר, "הדבר היחיד שחוזר הוא הודעה שהמכשיר קיבל את ההודעה. אין בזה משהוא שקשור למיקום".

במלים אחרות: שיחות ו-SMS אינם מסוגלים לסכן את המשתמש, אלא אם מדובר בסכנה שבניפוח החשבון על-ידי שימוש במספרי פרימיום דוגמת אלה המשמשים להצבעה בתוכניות כגון "כוכב נולד". לכן, אין בעיה במענה לשיחות חשודות, אך רצוי לא לחייג חזרה למספרים לא מזוהים.

טלפונים בטוחים מאפשרים תקשורת איתכם בלי החסרונות העצומים של הסמארטפון

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד