תקלה "חמורה ביותר" פוגעת במערכת המחשוב של בתי המשפט

מנהל בתי המשפט השופט מיכאל שפיצר הודה במייל שנשלח לשופטים כי מומחי המחשב אינם מצליחים לגלות את מקור התקלה, וביקש מהם "אורך רוח". ראשי לשכת עורכי הדין: מאז שדרוג מערכת נט המשפט המצב גרוע מאי פעם

עידו באום
עידו באום
עידו באום
עידו באום

ביום ראשון השבוע, בשעה 23:01 בלילה, שיגר מנהל הנהלת בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר, מייל לכ-700 שופטים ורשמים בבתי המשפט שנושאו "תקלות במערכת המחשב". שפיצר פתח את הודעתו הלילית לשופטים בתיאור לקוני של מצב מערכת נט המשפט, המשמשת עשרות אלפי משתמשים ביום: "מיום עלייתה של התוכנה באופן מלא, ב-2 בספטמבר 2012, אנו חווים תקלות במערכת שבמרכזן האיטיות הקשה בפעילותה, דבר הפוגע ביכולת העבודה של כל המשתמשים בה. חרף כל המאמצים, עד עתה לא עלה בידי מומחי המחשב לאתר ולזהות את מקור התקלה".

לאחר דיונים בנושא, סוכם כי למחרת, יום שני, יתפרסו אנשי המחשוב בארבעה בתי משפט ברחבי הארץ כדי לבדוק מהו מקור התקלות. במקביל, מומחים של החברות המעורבות בפרויקט - בהן יבמ, נס ומיקרוסופט - ינסו "ללכוד סוף סוף את מקור התקלה, לזהותו ולתקנו", כפי שכתב שפיצר.

במייל, שהגיע לידיTheMarker, הבהיר שפיצר כי "נפתחה תקלה בדרגת חומרה גבוהה ביותר המטופלת על בסיס של 24 שעות ביממה", אך מיד הוסיף בנימה פסימית כי "אין בפי בשורות של ממש, ואני שב ופונה אליכם בבקשה לשמור על אורך רוח חרף המצב המורכב". בסיכום מכתבו איחל המנהל לשופטים "ליל מנוחה".

יום למחרת כתיבת המייל, הותר לפרסום ששלושה גברים נעצרו על ידי המשטרה בחשד למעורבות בפריצה למערכת המחשוב של בתי המשפט, הורדת אלפי מסמכים חסויים וסחר בהם בתשלום. האיטיות של המערכת אמנם מקשה על תפקודם של השופטים ועורכי הדין, אך היא מתגמדת לנוכח מחדל אבטחה שעלול להסב נזק לחיי אדם ולטוהר ההליכים המשפטיים.

הבדיחות על מערכת המחשוב של בתי המשפט נט המשפט, שכונתה על ידי חלק ממשתמשיה 'מת המשפט' כבר מזמן לא מצחיקות. המערכת קירטעה כבר מיומה הראשון ב-2003. הממשק למשתמש מסורבל, קשה לסרוק ולשלוח מסמכים באמצעותה, הניווט במערכת מצריך פעולות מיותרות, האיטיות מעצבנת, וקריסה פתאומית או צורך לאתחל את המערכת מחדש קורים פעמים רבות תוך כדי שימוש.

אולם בית משפט, ארכיון

לאורך השנים המשתמשים חרקו שיניים, ואילו הנהלת בתי המשפט שיפרה חלקים במערכת, והפעלתה הקלה על חייהם של המשתמשים בכך שמנעה מהם להגיע פיזית לבית המשפט לצורך עיון בתיק, הגשת מסמך או צילום מסמכים אחרים בתיק.

לפני כחודש הושבתה המערכת למשך כשבועיים, אשר במהלכם בוצע שידרוג של המערכת. כעת מתברר כי השדרוג הביא להאטה במערכת ולתקלות חוזרות ונשנות בה, שהביאו שופטים ועורכי דין להתלונן על תקלות. במכתב ששיגרו חמישה יושבי ראש המחוזות של לשכת עורכי הדין לשפיצר ביום ראשון השבוע, ציינו עורכי הדין כי "מאז ה'שדרוג' המערכת מקרטעת ומצבה גרוע מאי פעם. עורכי דין וגם שופטים ועובדי בתי המשפט מדווחים על רצף של תקלות".

עורכי הדין מלינים כי הנהלת בתי המשפט אינה מיידעת אותם בתקלות, מה שמחמיר את מצבם. "אין ספק, לא ניתן להמשיך לנהל את העבודה במצב זה", כותבים עורכי הדין וקוראים לשפיצר ליידע אותם לגבי הצפוי ולהודיע על התקלות. הם מבקשים כי "עד לשיקום המערכת, נדרשת התחשבות בעורכי הדין, שעקב התקלות אינם מצליחים לבצע את עבודתם השגרתית, ובכלל זה לקבל מידע נחוץ, לעיין בתיקים ולהגיש כתבי דין".

בתשובה לפנייה השיב שפיצר לעורכי הדין עוד באותו יום כי "המערכת הקודמת סיימה את חייה ואת תקופת האחריות ולא היה מנוס מהחלפתה במערכת חדשה. במהלך השדרוג הורחבו פסי התקשורת והוספו שרתים, כל זאת כדי לתת מענה לצרכים ההולכים וגדלים לציבור המשתמשים בה". שפיצר הסביר כי התברר להנהלת בתי המשפט כי "בשלב ההפעלה הועמסה המערכת בכמות שיא של משתמשים ופעולות ליום. מאחר שלא ניתן היה לבחון את המערכת בתנאי אמת קודם לכן, התגלו במהלך העלייה לאוויר תקלות שונות שבמרכזן איטיות בעבודה שהכבידה על עבודת כלל המשתמשים בה". הוא ציין כי "תקלות שונות טופלו, וחרף זאת טרם נפתרו כל הבעיות, ואנו ממשיכים בעבודה סביב השעון לפתור אותן".

לצורך הרגעת הרוחות הפנה שפיצר את עורכי הדין להיות בקשר עם שלומית לוי-לביא, סמנכ"לית בכירה חטיבת תפעול ומזכירויות בהנהלת בתי המשפט, והבהיר כי "השופטים מיוזמתם מכירים בקשיים שמהם סובלים גם עורכי הדין ואני מביאים זאת בחשבון בכלל שיקוליהם".

_______________________________________________________________

מבקר המדינה דרש "לייצב" את נט המשפט

דו"ח מבקר המדינה שפורסם במאי השנה כלל פרק שהתמקד בהליכים ובפעולות למחשוב מערכת בתי המשפט. זהו דו"ח מעקב של המבקר אחר תיקון ליקויים שהתגלו בדו"ח קודם של המבקר שפורסם ב-2010.

בסיכום הדו"ח הנוכחי ציין המבקר כי על הנהלת בתי המשפט לייצב את המערכת ולהגביר את קצב תיקון התקלות הפוגעות בתפקודה ובאמינותה; לבצע סקר סיכונים מקיף לגבי המערכת הן בתחום החומרה והן בתחום התוכנה; להשלים את מיפוי התהליכים והדרישות של כלל המשתמשים ואת מוקדי הסיכון הגלומים בה ולבחון אם לא נדרשים שינויים במערכת בעקבות התקלות שהתרחשו בה.

המבקר הוסיף כי על ההנהלה "לבצע מכרז לתפעול המערכת ולתחזוקתה; לבצע לה בדיקות קבלה נאותות וסקרי שביעות רצון בקרב משתמשיה".

מדוברות בתי המשפט נמסר בתגובה כי "מערכת בתי המשפט מצויה בעיצומו של תהליך שיפור מערך המחשוב ובו גם יישום ההמלצות מדו"חות מבקר המדינה. התהליך אורך זמן, ותלוי משאבים אשר ניתנים למערכת בהדרגה. אנו משוכנעים כי בסופו ייושמו כל ההמלצות, ומערכת בתי המשפט ואזרחי מדינת ישראל ייצאו נשכרים מכך. מערכת בתי המשפט לקחה בכובד ראש את האמור בדו"ח ופעלה רבות ליישום ההמלצות שהובאו בו.

"ממצאי דו"ח ביקורת המעקב מצביעים על כך שמערכת בתי המשפט עשתה כברת דרך ארוכה בכל הקשור לתחום המחשוב, ומצויה בשלבים מתקדמים של תהליך שיוביל ליישום ההמלצות שעלו מן הדו"ח. מערכת בתי המשפט ראתה בחיוב רב את ההמלצות שהובאו בדוח, ולפיכך הפנתה משאבים רבים לעניין, והשקיעה חלק נכבד מאוד מתקציבה כדי להביא ליישום ההמלצות.

"בימים אלה הותקנה גרסה משודרגת של היישום נט המשפט והיא כרגע בשלבי התייצבות. מדובר בשדרוג של פלטפורמת הפיתוח מפלטפורמה מיושנת לחדישה בהתאם לתוכניות העבודה. המעבר הוא תהליך מורכב, אך בטווח הבינוני והארוך יאפשר ייצוב והגברת קצב תיקון התקלות באופן טוב הרבה יותר משהיה ניתן במערך הוותיק.

בנוגע לצורך לבצע סקר סיכונים מקיף הן בתחום החומרה והן בתחום התוכנה, נמסר כי "הנהלת בתי המשפט מעסיקה חברה חיצונית ופועלת בהתאם להמלצות החברה וספקיות התוכנה". אשר לצורך להשלים את מיפוי התהליכים והדרישות של כלל המשתמשים ואת מוקדי הסיכון הגלומים במערכת ציינה הדוברות כי "המיפוי מבוצע ומתבצע באופן שוטף בהובלת הגופים המקצועיים והמשתמשים הראשיים של המערכת. השינויים והשיפורים הללו מתועדפים על ידי המערכת וממתינים לביצוע בהתאם לתזרים התקציבי ולמצב תשתיות המערכת שאמורות להכיל אותם".

בנוגע לביצוע מכרז לתפעול המערכת ולתחזוקתה, נמסר כי הנהלת בתי המשפט פירסמה בשבועות האחרונים מכרז לתפעול ותחזוקת האפליקציה. צפי הוצאת מכרז התשתיות טרם סוכם, והוא מצוי כרגע בדיונים בכדי להקטין את הסיכון שבהחלפת שני הרכיבים בו-זמנית. בהתייחס להוראת המבקר בנוגע לצורך לבצע סקרי שביעות רצון בקרב משתמשיה צוין כי סקר שביעות רצון צפוי להתקיים במהלך 2013. לשם כך הוקם צוות משותף להנהלת בתי המשפט ולשכת עורכי הדין, לצורך ניסוח השאלון ומנגנון הפעולה.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה