בלעדי |

הסטארט-אפ החדש של יואל גת

אחרי שייסד את גילת לוויינים, פונה יואל גת לתעשיית השבבים ומקים את סאטיקספיי שמכוונת לשוק הסיני

ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז

יואל גת הוא דמות ותיקה ומוכרת בתעשיית ההיי-טק הישראלית. ב-1987 הקים גת עם שותפיו את גילת לוויינים, ומאז סובבים חייו המקצועיים סביב שני תחומים מרכזיים: טכנולוגיות לוויינים והשוק הסיני, שאליו נחשף במהלך עבודתו בגילת, ולאחר מכן בחברות נוספות שהקים וניהל. ביוני פירסם גת את הספר "סין, סיפור אהבה", ששמו מעיד על תוכנו. כמו בספרו, כך גם בחברה החדשה שהקים, גת שם את סין במרכז.

"לארה"ב יש את אפל, גוגל, הוליווד וליידי גאגא; לסין יש אמונה, תקווה, רצון עז של אנשים להצליח, יכולת ומשאבים. בשלוש השנים האחרונות גדלה כלכלת סין ביותר מ-10% בכל שנה, ולא נראה שמשהו יכול לעצור את הצמיחה. עתידה עדיין לפניה, בעוד שארה"ב מלקקת את פצעיה ומשלמת את מחיר חטאי העבר שלה - מעצמה עולה מול מעצמה יורדת", דברים אלה נכתבו בספר, שבו עוסק גת בניגודים הרבים שבין שתי המעצמות והשפעתם על אנשי ההיי-טק הישראלים.

הספר של גת מגולל את קורותיהם של חברת רייסאט (RaySat), שאותה הקים ב-2006, שלוש שנים לאחר שעזב את גילת לוויינים. החברה פיתחה אנטנות שטוחות לקליטת שידורי לוויין בכלי רכב שאיפשרו גישה לאינטרנט תוך כדי תנועה. אחד השווקים העיקריים שבו פעלה החברה באמצעות רעייתו, סימונה, הוא סין. ב-2010 נרכשה החברה על ידי גילת לוויינים ב-25 מיליון דולר.

כיום נמצא גת בשלבים הראשוניים להקמת סטארט-אפ חדש, סאטיקספיי (SatixFy), שיעסוק גם הוא בתחום הלוויינים, והפנייה לשוק הסיני היא חלק מהותי כבר בשלב תכנון המוצר. "אין לי שום ספק שתעשיית ההיי-טק הישראלית צריכה להסתכל על סין ולא על ארה"ב בתור שוק יעד", אומר גת בראיון ל-TheMarker.

יואל גת (שני משמאל) וצבי שלגו עם נציגי המשלחת הסינית מהעיר צאנגז'וצילום: אבשלום שושני

"במקרים רבים אני מרגיש שבתרבות שלנו אנחנו קרובים יותר לסין מאשר לארה"ב", מסביר גת. לדבריו, הדמיון בין הישראלים והסינים הוא בעיקר בערכים ובמערכות היחסים. "אם איש עסקים ישראלי מצליח להגיע לסיטואציה שבה יש לו שותף סיני שמכיר אותו, אוהב אותו, מאמין לו ועובד עמו - הסיני יהיה מוכן לחטוף כדור בשבילו. בארה"ב זה לא קיים. לכאורה, בתור ישראלים אנחנו מאמינים שיש לנו קירבה גדולה יותר לתרבות האמריקאית. אנחנו כאילו מבינים אותם, כי אנחנו מדברים אנגלית כמעט כמותם ואנחנו חושבים שאנחנו מבינים אותם היטב, אבל זה ממש לא נכון. לוקח הרבה זמן עד שאתה מבין את הדקויות", אומר גת.

מובן שקיימים פערים תרבותיים מול סין, אך לטענת גת ההשקעה משתלמת. "יש כמה רבדים, וצריך לקבל שלא מבינים את כולם - שזו בעיה קשה לישראלים, ולכן זה מסובך מאוד - אבל הכסף, הצמיחה והרעב לטכנולוגיה נמצאים שם", הוא אומר.

לטענת גת, בסין חל שיפור בכל הנוגע להגנה על קניין רוחני - סוגייה שממנה חוששות חברות ישראליות רבות. לדבריו, הממשלה הסינית מטפלת בנושא, ומניסיונו, ככל שהמוצר מורכב ומתקדם יותר, כך קשה יותר להעתיק אותו.

"טכנולוגיה שבונים עם פטיש ואזמל"

גת, 60, חשף אמש את הפעילות של סאטיקספיי במפגש של מועדון השבבים הישראלי, שהתקיים תחת הכותרת "להבין את סין". במפגש השתתפו גם מנכ"ל ASG ויו"ר המועדון, שלמה גרדמן, וכן צבי שלגו, יו"ר לשכת המסחר הישראלית בשנגחאי ומנכ"ל חברת PTL Group, המספקת שירותים לחברות טכנולוגיה ישראליות שפועלות בסין כמו טאואר, ג'ון ברייס, מטריקס גלובל ו-ADT.

סאטיקספיי נוסדה בראשית 2012. "אני עוסק בתחום הלוויינים עשרות שנים. צברתי ידע והחלטתי שהגיע הזמן לבנות רכיב שיהיה לבנה בסל של מוצרים לווייניים עתידיים", אומר גת. לצורך הקמת החברה גיבש גת קבוצה של שמונה אנשים מעולם התקשורת והשבבים. בשלב זה מממן גת את החברה מהונו הפרטי, השקעה שמתקרבת למיליון דולר, והוא נמצא בתהליך של בחירת שותפים להמשך ההשקעה.

שבב התקשורת שמפתחת החברה יימצא במודם שמתאם בין האנטנה לציוד של הלקוח הסופי (המשתמש הצרכני), ויאפשר הוזלה משמעותית של הציוד של הטרמינל הלווייני, גלישה מהירה יותר ומגוון רחב של יישומים לווייניים חדשים. מטרת השבב היא לייעל תהליכים שנעשים על ידי השבבים הקיימים כיום מבחינה טכנולוגיה וצמצום העלויות. כמו כן, השבב החדש צפוי להרחיב את השימוש בטכנולוגיות תקשורת לוויינית לשווקים חדשים, כמו שוק המכוניות - כך שיאפשר יישומים חדשים של תקשורת ושידורים, דוגמת קליטת טלוויזיה ורדיו במכונית. הרכיב צפוי לצאת לשוק לקראת סוף 2013.

אחד היישומים המרכזיים של השבב יהיה שילובו במערכות שמאפשרות גלישה ביתית באינטרנט לווייני באזורים שבהם לא פרושות רשתות DSL או כבלים. אחת המטרות בפיתוח השבב היא הפחתת עלויות הגלישה הלוויינית, שכיום מסתכמות בעלות חודשית של עשרות דולרים וציוד בשווי מאות דולרים. סאטיקספיי החלה לעבוד על פיתוח הפתרון עם יצרני ציוד גלישה במערב ובסין.

גת, שנכנס לעשור השביעי לחייו, בחר להקים חברה בתחום השבבים - עולם שבו הפיתוח ארוך ואטי, וכרוך בהשקעות גדולות. "זו טכנולוגיה שבונים עם פטיש ואזמל. אנחנו לא בדור שיודע לעשות חברות אינטרנט, אבל בניית תעשייה בהחלט מעניינת אותנו", אומר גת. "חברות פאבלס (חברות שמתכננות שבב אך לא מייצרות אותו, ע"א) הן ההפך מחברות אינטרנט. הכל הפוך - זה פיתוח אטי שדורש המון כסף, שאורך המון שנים, ודורש אנשים רבים".

לגת, שחדש בתעשיית השבבים הישראלית, כמה תובנות על התעשייה. "אני מלא התפעלות מהמקצועיות של התעשייה. אבל אני מתקשה מאוד לקלוט אנשים - אין היצע גדול של מהנדסים".

אמנם מי שמנסה לגייס כיום מהנדסים בתחום השבבים מתחרה עם חברות כמו אפל, אך לדברי גת, גם קבוצות שמלינות על קשיים למצוא עבודה בהיי-טק לא מגיעות אליו. "הכי מפתיע אותי שאומרים שיש בעיה להעסיק עובדים מבוגרים. אשמח מאוד להעסיק בני 45-60, אך אני לא מוצא אותם. הייתי שמח לקלוט אנשים כאלה - הם רוצים לעבוד, אין להם ילדים קטנים בבית ויש להם המון אנרגיה. אני לא בחור צעיר ואני יודע כמה אנרגיה יש לי וכמה שנים אני מוכן לעבוד", הוא אומר.

לטענתו, חלק מהבעיה נעוץ בכך שהעובדים מעדיפים את החברות הגדולות והבטוחות - כמו ברודקום, קוואלקום או אינטל - על פני ההזדמנות לעשות דברים מהפכניים בסטארט-אפים. הוא מצר גם על כך שלא קיים שיתוף פעולה בין חברות שבבים ישראליות לצורך הפחתת עלויות פיתוח רכיבים שישמשו את כל המעורבים בתהליך.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן