אינטל אחראית ל-17% מתקציבי המו"פ של תעשיית השבבים בעולם

העלייה בשיעור ההשקעות במו"פ בשוק השבבים נשמרת מאז שנות ה-80. את הרשימה מובילות אינטל, קואלקום ו-TSMC, והתורמות העיקריות הן מותגי השבבים וחברות המפעלים בהזמנה

רוני ליפשיץ
TechTime
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני ליפשיץ
TechTime

בשורת תחזיות שפורסמו לאחרונה מעריכים אנליסטים כי המכירות בשוק השבבים (Semiconductors) העולמי השנה צפויות להישאר ללא שינוי או אפילו לרדת בהשוואה לשנת 2011. לעומת זאת, תקציבי המו"פ של היצרניות נמצאות בעלייה זו השנה השנייה ברציפות, ולהערכת חברת המחקר IC Insights הן יסתכמו השנה בכ-53.4 מיליארד דולר. מדובר בעלייה של 10% בהשוואה ל-48.7 מיליארד דולר בשנת 2011.

להערכת החברה, היקף מכירות השבבים השנה יסתכם בכ-330 מיליארד דולר, נתון שיציב את את שיעור הוצאות המו"פ על כ-16.2% מההכנסות. ראוי לציין שהחברות המובילות בשוק משקיעות יותר ממיליארד דולר בשנה כל אחת במחקר ופיתוח.

מנתוני שנת 2011 עולה כי החברה המובילה בתחום ההשקעה בפיתוח היא אינטל, שהיתה אחראית ל-17% מכלל תקציבי הפיתוח בתחום השבבים העולמי בשנה שעברה. כאשר מצמצמים את הרשימה ל-10 החברות המובילות – חלקה בעוגת הפיתוח עולה לשיעור מדהים של 32%. ככל הנראה, התחרות על שוק האבזרים הניידים ועל טכנולוגיות חסכוניות באנרגיה היו מהגורמים העיקריים שדחפו את השקעותיה של אינטל. בשנת 2011 היא ביצעה קפיצת מדרגה והגדילה את תקציבי המו"פ שלה בכ-27%, להיקף של 8.35 מיליארד דולר.

מעבדה של אינטל ישראלצילום: יח"צ

גם מתחרותיה של אינטל רשמו גידול בהוצאות המו"פ: חברת Qualcomm הגדילה את תקציבי המו"פ ב-25% לכ-2 מיליארד דולר, ויצרנית השבבים הטייוואנית TSMC הגדילה את התקציב ב-23% לכ-1.5 מיליארד דולר. החברה בעלת מרכיב המו"פ הגדול ביותר בעסקיה היא מארוול, שתקציב המחקר והפיתוח שלה הגיע ל-30% מהמכירות ב-2011.

ראוי לציין ששיעור המו"פ מכלל המכירות מאופיין בעליות וירידות לאורך השנים, אולם הוא מתייצב על מגמת עלייה עם המעבר לפרוסות סיליקון גדולות בקוטר 300 מ"מ וכיום המעבר ההדרגתי לפרוסות של 450 מ"מ.

התהליך אינו מפתיע, והמגמה ההיסטורית מציירת תמונה ברורה: בשנות ה-70 וה-80 תפס תקציב המו"פ שיעור של 7%-8% מהמכירות. בתחילת שנות ה-90 טיפס השיעור ל-10%-12% מהמכירות, בתחילת שנות ה-2000 הוא טיפס ל-15% ובשנת 2008 הגיע כבר ל-17.5% מהמכירות.

בהשוואה עולמית, ארצות הברית עדיין מובילה ובשנת 2011 היתה אחראית לכ-57% מכלל תקציבי פיתוח השבבים בעולם. במקום השני מדורגת יפן (17%) ואחריה יבשת אירופה כולה (10%). טייוואן מחזיקה ב-8% מתקציבי הפיתוח העולמיים, קוריאה ב-7%, וסין מספקת רק 1% לעוגת תקציבי המו"פ.

מעניין לציין שחברות ה-Fabless (חסרות המפעלים) הפכו לגורם מרכזי - הן אחראיות ל-29% מכלל תקציבי הפיתוח, היצרנים (IDM) אחראים ל-66% מהתקציבים, ויצרניות עצמאיות בהזמנה (דוגמת טאואר-ג'אז הישראלית) אחראים לכ-5% מתקציבי המו"פ בעולם השבבים.

לפוסט המקורי ב-TechTime

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם