איך ה-Big-Data נהייתה כל כך גדולה

ביג-דאטה נשמע לרבים כמו עוד מושג שיווקי בעולם המחשוב הארגוני. אך למעשה, מדובר בתפישה טכנולוגית שעשויה לשנות את העולם - ולאו בהכרח לטובה

סטיב לוהר
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטיב לוהר
ניו יורק טיימס

השנה האחרונה היתה שנת מפנה עבור ה-Big-Data - כמושג, כמונח שגור וככלי לשיווק. Big-Data יצאה מגבולות השיח הטכנולוגי והגיעה אל המיינסטרים.

קצת דאטה בעניין הביג-דאטה: Big-Data היתה נושא שהובלט השנה בפורום הכלכלי בדאבוס שבשוויץ, עם דו"ח ושמו Big-Data, Big Impact. במארס האחרון הכריז הממשל האמריקני על תוכנית מחקר חדשה בתקציב של 200 מיליון דולר בתחום מערכות המחשוב של Big-Data. לריק סלומן, יוצר סדרת הצילומים Day in the Life, יש כעת פרוייקט חדש – "הצד האנושי של Big Data". הניו-יורק טיימס אימץ את המושג בכותרות דוגמת "עידן ה-Big Data" ו-"Big-Data בקמפוס". סימן נוסף לפופולאריות לה זוכה כעת המושג היה הגחתו של ה-Big-Data ל"דילברט", סטריפ הקומיקס של היוצר סקוט אדאמס. "היא מגיעה מכל מקום. היא יודעת את הכל. שמה הוא Big Data", אומרת אחת מדמויותיו של אדאמס.

Big Data בדרך להפוך למם, בזכות שני גורמים המתקיימים במקביל: ראשית, המושג עצמו אינו טכני, הוא קליט ומעלה שלל אסוציאציות. שנית, מלבד מהטמעות המושג עצמו בשיח, צומחות כעת טכנולוגיות אמיתיות עם הבטחה גדולה, וסכנות לצידה.

Big Data הוא מונח שמשמעותו לרוב היא יישום של כלי בינה מלאוכתית, כמו למידה ממוחשבת, לסטים רחבי היקף של נתונים, מעבר לאלו שאוחסנו עד עתה בבסיסי נתונים אופייניים. מקורות הנתונים האלו כוללים, בין השאר, נתונים המגיעים מעקבות דיגיטליות מגלישה באינטרנט, תשדורות ברשתות חברתיות, נתוני חיישנים ונתונים מאמצעי מעקב טכנולוגיים.

השילוב בין היצף המידע ואלגוריתמים מתוכחמים פותח דלתות לאפשרויות עסקיות חדשות. גוגל ופייסבוק, לדוגמה, הן חברות Big Data. נצחונו של מחשב העל "ווטסון" של יבמ בהתמודדות מול אלופי עבר אנושיים במשחק "מלך הטריוויה" בשנה שעברה היה נצחון של מערכות Big Data. בתיאוריה, Big Data יכולה לשפר קבלת החלטות בתחומים מגוונים - מעסקים ועד רפואה - ולאפשר לתהליכי קבלת ההחלטות להפוך למבוססים יותר על מידע וניתוח ופחות על אינטואיציה וניסיון.

"המושג עצמו מעורפל, אך הוא מרמז למשהו אמיתי", קובע ג'ון קליינברג, חוקר במדעי המחשב מאוניברסיטת קורנל. "Big Data הוא פשוט מינוח נוח לתהליך שיכול לשנות את הכל".

בסוף המאה ה-19 התקשו עורכי מרשם האוכלוסין בארה"ב להתמודד עם הכמויות הגדלות במהירות של האוכלוסיה במדינה. פריצת דרך טכנולוגית - מכונת הקריאה לכרטיסים נקובים, שהומצאה על ידי הרמן הולרית' - אפשרה לסוקרים לשקלל את נתוניה של אוכלוסיה שמנתה 63 מיליון תושבים ב-1890. טכנולוגיית קריאת הכרטיסים הנקובים הפכה גם למצע הטכנולוגי של החברה שהפכה ברבות הימים ליבמ.

המונח Big-Data כאילו מכיר בכך שהיחס לכמויות בנתונים משתנה במהירות. בשנת 2008, לפי מספר מדעני מחשב ובכירים בתעשייה, החל המושג לצבור פופולאריות במעגלים הטכנולוגיים. המגזין Wired אף פרסם מאמר שהציג את ההזדמנויות וההשלכות של מבול המידע. סגנון המחשוב החדש, הכריז Wired, היווה את תחילתו של עידן הפטה-בייט. זה היה מאמר מגזיני מצויין, אך התווית "פטה-בייט" היתה טכנית מכדי להכנס לזרם המיינסטרים, ובסופו של דבר פטה-בייטים של מידע הפכו לפעוטים ביחס להיקפי נתונים גדולים יותר - אקסה-בייטים, זטה-בייטים ואף יוטה-בייטים.

מדענים ומהנדסים רבים זלזלו במושג Big Data כמושג שיווקי בלבד, אך יכולת שיווקית טובה נובעת מהיכולת לתמצת ולהעביר תקשורת בצורה יעילה - יכולת חשובה בכל תחום. המתמטיקאי ג'ון מק'רת'י המציא את המושג "אינטליגנציה מלאכותית" ב-1955 לצורך מצגת שהוצגה לקרן רוקפלר כדי להשיג מענק כספי. היתה זו הדגמה של גאונות שיווקית.

"Big Data עוסקת בשימושים חדשים ותובנות חדשות, לא בהכרח בנתונים עצמם", מסביר רוד סמית', סגן נשיא לטכנולוגיות אינטרנט ביבמ. יבמ עצמה גייסה את המושג לצרכיה השיווקיים ב-2008, לאחר שגילתה כי הוא יוצר תהודה בקרב לקוחות. ב-2008 הקים צוות בראשותו של סמית' אתר ובו תיאר את התחום. ב-2011 הציגה יבמ את תגית ה-#IBMbigdata בטוויטר. בנוסף מוציאה החברה ניוזלטר המוקדש לתחום, ובינואר האחרון פרסמה כותר אלקטרוני בשם "להבין Big Data".

מאז נוסדה ב-1976 מפתחת SAS, חברת התוכנה הפרטית הגדולה בעולם, תוכנות שתפקידן לחפש איים של ערך בבסיסי נתונים. מאז נוסדה נפגשה החברה עם סדרת מושגים שיווקיים, החל ב"כריית נתונים", דרך "בינה עסקית" וכלה ב"אנליטיקה עסקית". ג'ים דייוויס, סמנכ"ל השיווק של SAS, חשב ש-Big Data הוא רק עוד מונח כזה.

"בהתחלה ביטלתי את השימוש במושג", הוא נזכר. לקוחות SAS, תאגידים בנקאיים וחברות ביטוח, עסקו במשך עשורים בכרייה של נתוני העתק שלהם. אך מערכות Big Data מנסות לנצל את עולם הנתונים שנמצא גם מחוץ לשרתים הארגוניים. כשהטכנולוגיה של SAS השתנתה כדי לנצל גם את נכסי הנתונים של עידן האינטרנט, השתנה גם השיווק של החברה. בשנה שעברה החלה SAS באימוץ המונחים Big Data ו"כלי אנליטיקה ל-Big Data", לצד המונח בו השתמשה שנים - "כלי אנליטיקה ברמות ביצוע גבוהות" ("High-Performance Analytics"). במאי האחרון מינתה החברה את פול קנט לסגן נשיא האחראי על תחום ה-Big-Data. "היינו חייבים לקפוץ על העגלה", מסביר דיוויס.

נכון לעכשיו, Big-Data עשויה להצטייר כמכרה זהב שיווקי, אך יש לה גם קונוטציות אפלות יותר, כפי שמשתמע מהקרבה הלשונית למונח ה"אח הגדול". "גם אם זה לא נעשה בכוונת מכוון, למונח יש גם הקשרים מעט מאיימים", קובע פרד שפירו, עורך ספק הציטוטים של Yale.

אוהדי התחום טוענים כי ההזדמנויות של עידן ה-Big-Data גוברות על הסיכונים. על אף זאת, טכנולוגיות חכמות שמבטיחות לבחון, לאגור ולהסיק מסקנות מהתנהגויות אנושיות בהיקפים שטרם נודעו צריכות להביא אותנו לחשוב על הנושא פעם שניה לפחות - הן בהקשר של האנשים שבונים את הטכנולוגיות האלו והן בהקשר של מי שמתכוון להשתמש בהן.

צילום: דרימסטיים

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008