סטארהום משתחררת מהחיבוק החונק של החברה האם קומברס

קרן ההשקעות פורטיסימו רוכשת את ספקית פתרונות הנדידה תמורת 80 מיליון דולר. מנהל פורטיסימו, יובל כהן: לא נערוף ראשים

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

"אנחנו מאוד אוהבים חברות שמובילות את הנישות שבהן הן פועלות. סטארהום היא כזאת. יש לחברה פלטפורמה חזקה מאוד והפוטנציאל כאן גדול" - כך אמר יובל כהן, מנהל קרן ההשקעות פורטיסימו.

ביום חמישי האחרון הודיעה הקרן כי רכשה מידי קומברס את מלוא המניות של חברת סטארהום הישראלית תמורת כ-80 מיליון דולר. עבור החברה הנרכשת זוהי אבן דרך חשובה, שכן במשך שנים היא מנסה למצוא את עתידה. לאחר שהחמיצה יותר מהזדמנות אחת לצאת להנפקה בבורסה ונתקעה במשך שנים תחת חברת אם שמצויה בקשיים רציניים הצליחה סטארהום לצאת לחופשי. תחת הבעלות של פורטיסימו עתיד החברה נראה טוב יותר.

"פורטיסימו תאפשר לסטארהום לממש את הפוטנציאל הטמון ביתרונה הטכנולוגי, מיצובה כמובילה בתחום הנדידה וקשריה המצוינים עם הלקוחות", אמר מנכ"ל החברה, איתן אחלאו.

פורטיסמו תשלם עבור סטארהום 54 מיליון דולר מכיסה. קומברס, בעלת השליטה בסטארהום, תקבל בנוסף לתשלום מפורטיסימו 26 מיליון דולר נוספים שסטארהום תשלם לה מתוך קופת המזומנים שלה, כך שבסופו של דבר תקבל קומברס עבור מלוא מניותיה כ-80 מיליון דולר. כהן מבהיר כי גם לאחר העסקה סטארהום לא תישאר נקייה ממזומנים: "סטארהום יציבה מאוד ואין לה חובות. כמו כן יישאר מספיק מזומן". העסקה בוצעה לפי מכפיל EBITDA של 7-6, תלוי ברווח בשנה הקרובה.

"אני מסכים שיש כיום לא מעט גורמי סיכון שעשויים לפגוע בתחום הליבה של סטארהום. החברה באמת לא הצליחה לצמוח באופן מהותי בשנים האחרונות, אך מנגד הצליחה לשמור על רמת ההכנסות ועל הדומיננטיות שלה בשוק. כיום, 50% משוק הנדידה בעולמי עובר דרך השירותים של סטארהום. החברה מייצרת הכנסות של 50 מיליון דולר בשנה והיא מאוד רווחית. הבסיס שלה הוא טוב", אומר כהן.

יובל כהן, שותף מנהל בקרן פורטיסימו

"משימה לא קלה"

"ברור לנו שאנחנו לא קוסמים. אני מבין שלפנינו משימה לא קלה, אך יש לנו כמה כיווני פעולה. אנחנו מתכוונים להתמקד בפיתוח מוצרים ושירותים חדשים בתחום הליבה של סטארהום, כלומר שוק הנדידה. נפתח מוצרים המתאימים לדור רביעי (LTE), ונרחיב את פתרונות הנדידה גם לתחום התקשורת בין מכונות (Machine to Machine). במקביל ננסה להרחיב את בסיס הלקוחות שלנו. שוק הנדידה עדיין לא רווי, ויש לנו עוד הזדמנויות להרחיב את הנוכחות של סטארהום בו".

באשר למבנה החברה הנוכחי, כהן אינו צופה שינוי מהותי: "אין כוונה לבצע עריפת ראשים או פיטורים. אנחנו מתכוונים לשנות את סדרי העדיפויות ולמקד את החברה. לסטארהום תקציב מחקר ופיתוח גדול יחסית, שהופנה לדעתנו למקומות לא יעילים כך שהמוצרים שהחברה פיתחה לא ייצרו לה צמיחה. יש כיום בחברה 210 עובדים, ואין כוונה לפטר. פורטיסימו אינה קרן שנכנסת לחברות כדי לחלוב אותן. זו אמנם יכולה להיות אסטרטגיה נהדרת, אבל לא עבורנו. את התשואה שלנו אנחנו נעשה מאקזיט עתידי ולא מחליבת התזרים של החברה. אנחנו מתכוונים להגדיל את ההשקעות שמבצעת החברה בעתידה, ומקווים כי עיקר המימון לכך יהיה ממקורות עצמיים, כלומר מהתזרים שסטארהום כבר מייצרת".

ההשקעות האחרונות של פורטיסימו במיליוני דולרים

כהן אמנם אומר כי מוקדם עדיין לדבר על אסטרטגיית האקזיט, איך אין ספק כי הדבר כבר נשקל בעת הנוכחית. "יש כאן לדעתי אפשרות להצלחה מהירה יחסית. זה לא סטארט-אפ - זו חברה בוגרת ורווחית שמייצרת רווח EBITDA מכובד. אם נצליח להכניס אותה למומנטום של צמיחה, ייתכן שנצליח להחזיר את החברה למסלול שבסופו היא תונפק (IPO). מבחינת קרן פורטיסימו, סטארהום היא רק ההתחלה. יש לנו תחת הניהול שלנו כחצי מיליארד דולר, ואנחנו גם מגייסים קרן המשך".

בעבר ניסתה החברה להנפיק עצמה אך עצרה תהליכים אלו, במידה רבה בגלל משבר הבקדייטינג של קומברס. כמו כן, החברה לא הצליחה לספר סיפור צמיחה מלהיב דיו כדי לגייס כסף מהציבור. בעבר נאמד שווי החברה ב-150-200 מיליון דולר. קבוצת קומברס, המוחזקת על ידי קרן פידליטי (12%) וקרן סורוס (8%), נמצאת בעיצומו של שינוי במבנה הארגוני. חברת האחזקות קומברס טכנולוג'יס (CTI), המחזיקה במניות קומברס, ורינט וסטארהום, מנסה לממש אחזקות אלו.

_________________________________________________________

האקזיטים של פורטיסימו במיליוני דולרים

הטכנולוגיה שמאחורי שירותי הנדידה הסלולריים / אמיר טייג

סטארהום מספקת פתרונות בתחום שירותי הנדידה (roaming) למפעילים סלולריים. המוצר הראשון של החברה, שנקרא Short code, איפשר למי שנסע לחו"ל לחייג למספרים המקוצרים של חברת הסלולר גם ממדינות אחרות, כך שאדם שרצה לפנות לשירות הלקוחות של פלאפון, למשל, לא נדרש לחייג את הקידומת של מדינת ישראל לפני החיוג.

בהמשך הצטרפו עוד מוצרים, בהם מוצר המאפשר לחייג את המספרים ללא שימוש בקידומת המדינה ומוצר המאפשר למפעיל הסלולרי שאליו שייך המנוי לקבוע בשירותיה של איזו חברה ישתמש במדינה זרה שבה הוא נוחת - כך שהמפעיל יכול לכוון למפעיל זר שאתו יש לו הסכמים טובים יותר.

מודל ההכנסות של סטארהום מבוסס על חלוקת הכנסות עם מפעילי הסלולר מתוך השיחות שלהן מסייעת סטארהום. מוצריה של סטארהום משמשים כ-200 מפעילים סלולריים ברחבי העולם, בהם 20 מבין 30 המפעילים הגדולים בעולם וכן חברות הסלולר המקומיות. יותר מ-50% מהתנועה הגלובלית בתחום הנדידה מתבצעת באמצעות הטכנולוגיה של סטארהום. החברה מעסיקה 210 עובדים, בהם כ-180 עובדים בישראל, לרבות מחלקות הפיתוח.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"