בג"ץ הורה למדינה לשנות את פיילוט המאגר הביומטרי

בדיון שנערך היום דחה הרכב של שלושה שופטים תביעה לביטול המאגר הביומטרי, אך הורו לנציגי המדינה לעדכן את הפיילוט כך שיבחן האם הוא נחוץ ומהן החלופות

יאיר מור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר מור

הרכב של שלושה שופטי בג"ץ בראשות מרים נאור דחה היום את העתירה שהגישו האגודה לזכויות האזרח, התנועה לזכויות דיגיטליות, פרופ' קרין נהון ודורון אופק בדרישה לבטל את הקמת המאגר הביומטרי. השופטים דחו את העתירה בטענה כי היא מקדימה את המאוחר, אך הורו למדינה לשנות את הפיילוט של תוכנית הקמת המאגר כפי שהתבקש בעתירה.

העתירה הוגשה בחודש פברואר, ודרשה מבית המשפט העליון להורות למדינה לבטל את הקמת המאגר הביומטרי, או לחילופין לשנות את הקריטריונים הבוחנים את הקמתו כך שיכללו את השאלה הבסיסית האם היא מוצדקת. לדברי העותרים גופי המדינה "כרכו שלא לצורך את התכנית להקמת המאגר ביחד עם ההנפקה של תעודות זהות חכמות", בעוד שהנפקת תעודות זהות חכמות אפשרית גם ללא הקמת מאגר מרכזי של נתוני הזיהוי. "מאגר המרכז מידע ביומטרי של כל תושבי המדינה הוא משאב מידע רגיש ואדיר, ומהווה מנגנון
מעקב ושליטה חסר תקדים. הוא מסב פגיעה קשה ובלתי נחוצה לכבוד האדם, לחירותו ולזכותו לפרטיות", כתבו העותרים.

בדיון הבוקר הסכימו שלושת השופטים - נאור, חנן מלצר ויצחק עמית - כי דרישתה העיקרית של העתירה, לבטל את המאגר הביומטרי, מקדימה את זמנה, מאחר ובתוכנית הפיילוט ישנן מספר אפשרויות שעשויות להוביל ממילא לביטולו. גם הדרישה החלופית שהציבה התביעה, לבטל את הפיילוט של המאגר, נדחתה, אך לאור קבילות התובעים בנוגע להיותו של הפיילוט לוקה בחסר באשר למבדקים אותם הוא מבצע הורו השופטים לנציגי המדינה לעדכן את הוראות הפיילוט כך שיבדוק את נחיצות המאגר, חלופות אפשריות וימנה גורמים חיצוניים שיפקחו על הבדיקות.

צילום: bloomberg news

בתגובה להחלטת השופטים מסר השר מיכאל איתן כי "החלטת בג"ץ מהיום מחייבת את ראש הממשלה, שר הפנים והיועץ המשפטי לממשלה לשקול את ביטול המאגר הביומטרי. במשך שנים מתעכבת תעודת הזהות החכמה, בשל החיבור האומלל בין הוצאת תעודות אלה להקמת מאגר ביומטרי מסוכן, בזבזני ולא נחוץ. בעולם כבר הבינו את מה שמתעקשים כאן לבצע ובמדינות מתקדמות כגון בריטניה והולנד בוטלו המאגרים הביומטריים, והאזרחים יכולים להינות משירותי ממשל מתקדמים ללא העול של המאגר הפולשני והמיותר הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית