בחוות צרפת, סוס עבודה מפוקסל נפח את נשמתו

שנים לפני המצאת האינטרנט, הובילה צרפת את העולם המקוון עם רשת שירותי המיניטל - שבשיאה שירתה כמחצית מאוכלוסיית המדינה. בשבוע שעבר הרשת נסגרה באופן סופי, והותירה מאות אלפי צרפתים מנותקים מכלי עבודה חשוב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פמפון, צרפת. עקבות קלושים של בוץ וגללי פרות מובילים מדלת משרדו של איב דנה, הממוקם באסם עם נוף הצופה אל עגלי ההולסטיין שלו, אל עבר שולחן מבולגן שעליו נחה קופסת פלסטיק קומפקטית בצבע בז', שהביאה פעם את דנה לחזית הטכנולוגיה. המיניטל, השירות המקוון שהיה פעם מהפכני וקדם לאינטרנט בשנות ה-80, איפשר לצרפתים לחפש במאגר טלפונים לאומי, לרכוש בגדים וכרטיסי רכבת, להזמין מקומות במסעדות, לקרוא עיתונים או להחליף הודעות אלקטרוניות יותר מעשור לפני ששירותים דומים התקיימו כמעט בכל מקום אחר בעולם.

הרשת הזו נהפכה כיום בעיקר לפריט נוסטלגי, עם חיבור החייגן שלה, המסך השחור-לבן והטקסט שנגלל, אות מפוקסלת אחרי אות מפוקסלת. על המיניטל, שנוצר בצרפת, על ידי צרפתים, למען צרפתים - הנסיונות לייצא את הטכנולוגיה כשלו - האפיל כבר מזמן האינטרנט חסר הגבולות. הוא נשאר פעיל, עם זאת, ועדיין יש לו מעריצים, בהם כ-2,500 רפתנים בברטאן, החבל הצפון-מערבי של צרפת, שמסתמכים עליו כדי לקרוא למזריע כשפרה מיוחמת או לבקש שהרשויות יגיעו כדי להיפטר מגוויות בעלי חיים.

כל זה ישתנה בקרוב. רשת המיניטל נסגרת באופן סופי בימים אלה. עלויות התחזוקה גבוהות מדי, והרווחים נמוכים מדי, אחרי שלושה עשורי שירות שהותירו את חותמם על התרבות הצרפתית והעסקים הצרפתיים. כ-400 אלף מהמכשירים עדיין בשימוש ברחבי המדינה, אבל האזור שיושפע יותר מכל יהיה ברטאן, שם המכשירים פותחו ושם חוואים רבים עדיין תלויים בהם. "גם מחשבים הם בסדר, אבל זה לא אותו הדבר", אמר דנה, 47, המגדל 165 פרות לחלב בשטח של 1.2 קילומטרים, הממוקם מעט מערבה מרן, בירת המחוז. "אני לא מאוד 'אינטרנטי'".

החיבור לאינטרנט התפשט לאט יותר בצרפת לעומת שאר אירופה או ארה"ב, בעיקר משום הפופולריות של המיניטל, אומרים היסטוריונים. רק סביב שנת המילניום הגיע האינטרנט לרוב האזור המערבי הירוק והלח הזה, שבולט אל תוך האוקיינוס האטלנטי.

המיניטל היה שימושי עד מאוד עבור החוואים. כשהבינו שהמכשירים יכולים לחסוך זמן וכסף, ארגונים חקלאיים מקומיים פיתחו תוכנות שמסייעות לחוואים, למשל, לנטר את מחירי החזירים, להודיע לרשויות על לידה ומוות של בהמות, או לקרוא את תוצאות המבחנים הכימיים שבוצעו בחלב. "זו הייתה מהפכה", אמר אלן באזיר, מתאם בלשכת החקלאות המקומית, שסייעה בקידום המיניטל לפני 30 שנה. בעוד שחוואים רבים היו מסוייגים בתחילה - קשה לטעון שהמגזר החקלאי בצרפת עומד בחזית הקידמה הטכנולוגית - כמחצית מ-30 אלף רפתני האזור השתמשו במיניטל עד אמצע שנות ה-90, העריך באזיר.

באזיר עוסק כעת בפיתוח יישומים למחשבים ולסמארטפונים בעלי מסך מגע, שהוא מקווה שיחליפו את המיניטל בקרב החוואים באזור. עם זאת, לא ניכר עניין רב בטכנולוגיה החדשה, ומכשירים מועטים נמצאים בשימוש. באזיר חושש שעל אף עשורים שבילו מול המיניטל, חלק מהחוואים עשויים לחזור לניהול בנייר.

בעוד שהם בין האחרונים המסתמכים על המיניטל, החוואים לא היו היחידים שהשתמשו ברשת ואהבו אותה בשיא שנותיה. באמצע שנות ה-90, 9 מיליון מכשירי מיניטל היו בשימוש על ידי כ-25 מיליון צרפתים, כמעט מחצית מאוכלוסיית המדינה, אומרת קרין לפבר, המנהלת האזורית של פראנס טלקום-אורנג', שפיקחה על רשת המיניטל. ב-1996, כמעט 26 אלף שירותים, שפותחו על ידי 10,000 חברות וסטארט-אפים שונים, היו זמינים. כמה וכמה מיזמי הטכנולוגיה הצרפתים המצליחים התחילו את דרכם בפיתוח שירותים למיניטל.

בהתחלה הרשויות הצרפתיות קיוו לייצא את ההמצאה שלהם, אבל הם התעקשו שהמיניטל יימכר כמערכת מובנית, אומרת ואלרי שפר, היסטוריונית תקשורת. חוסר הגמישות הזה סייע להפיכת המיניטל לכשלון מסחרי מחוץ לצרפת, לדברי שפר, במיוחד לאור נורמות התקשורת השונות באירופה ובמקומות אחרים. "כולם קינאו בנו בגלל המיניטל", אומרת שפר, כשהיא מצטטת את מה שהיא מתארת כמשפט שחוק ומוכר, "אבל אף אחד לא קנה את זה".

בצרפת, עם זאת, המיניטל היה נפוץ מאוד למשך שני עשורים. אפילו ב-2007 הרשת ייצרה יותר מ-100 מיליון דולר של הכנסות לפראנס טלקום-אורנג' ולספקי השירותים המקוונים.

היו בעבר שירותים לבדיקת מלאי, הרשמה לקולג' או בדיקת חשבון בנק. כבת עשרה, לפבר בדקה את תוצאות הבקלוריאה, המקבילה הצרפתית לבחינות הבגרות, באמצעות מכשיר המיניטל בחדר השינה של הוריה בפאריס. רוב השירותים כבר לא קיימים, אבל עם תוכנות המיניטל האחרונות שפועלות נמנים שירותי ההודעות הוורודות, שהיו למעשה חדרי הצ'אט למבוגרים הראשונים בעולם (ראו מסגרת). "כשהמסך נדלק, אני מקליד במקלדת שלי את כל המלים חסרות הקול שאנחנו אומרים אחד לשני עם אצבעותינו", שר פולנארף, שנים לפני שמישהו מלבד הצרפתים עשה סייברסקס.

היתה זו העמידות והפרקטיות של המיניטל, עם זאת, שהפכה אותו לפופולרי בעולם החוואות, אומרים חוואים. לדנה יש חיבור אינטרנט בבית האבן היציב שלו, אבל חוקי הבית קובעים שהוא חייב להוריד את מגפי הגומי בגובה הברך שאתם הוא מסתובב לפני שייכנס לבית. הוא לא משוכנע שמחשב היה יכול לשרוד באסם שלו. הילדים שלו צוחקים עליו בגלל חיבתו למיניטל. "הם אומרים שאני קצת שמרן זקן", הוא אומר, "אבל בכל מקרה, זה לא יהיה פה עוד הרבה זמן".

כ-50 קילומטרים מזרחית לדנה, ליד העיירה ז'אנזה, פסקל גוטייה הוא בעליה של חוות פרות חלב מאז 1984. גוטייה תמיד השתמש במיניטל, הוא אומר, ואינו שמח לראות את לכתו של השירות. "הוא אף פעם לא התקלקל", אומר גוטייה, מה שאי אפשר להגיד על המחשב בעל מסך המגע שהוא קנה כתחליף בינואר, תמורת 450 יורו. התוכנה המיוחדת שהוא מריץ, שפותחה על ידי באזיר, אינה מושלמת עדיין וקופאת פעמים רבות, הוא אומר ומוסיף כי "אם המיניטל היה נשאר בסביבה, הייתי נשאר עם המיניטל".

המיניטל שלו עדיין יושב במרכז השולחן המשרדי שלו, צובר שכבה עבה של אבק בין תמונות משפחתיות וניירת. מבקר שאל אם הוא השתמש אי פעם במחשב, שנראה מנמנם בפינה. "אה, לא, לעולם לא!" הוא אמר, "זה מעולם לא פיתה אותי". אין לו כתובת מייל, והוא מוצא את המחשבים המודרניים מעט מבלבלים. "בהתחלה, היו פחות דברים שקפצו על המסך, פחות אפשרויות להתבלבל", הוא אמר. המיניטל, הוא אמר, היה פשוט ויעיל.

זה רק ראוי, אם כך, שהרשת תיסגר בהליך שהוא בלתי מסובך כלל וכלל. לפבר, מפראנס טלקום-אורנג', מסבירה: "אני חושבת שפשוט יש כפתור כיבוי, שאנחנו לוחצים עליו".

חלוצים גם בפורנו / מיטל רוזנבוים

המיניטל הקדים את רשת האינטרנט גם בהיבט אחר: הפורנו. הפלטפורמה איפשרה הרשמה גם לשירותים (אתרים) נפרדים. בין השירותים הפופולריים והרווחיים ביותר במיניטל היו הדפים הוורודים (Les Messageries Roses), ששרדו עד ימיה האחרונים של הפלטפורמה. הדפים הוורודים, שהיו להלכה דפי צ'אט למבוגרים בלבד, הביאו אל צרפת את הסייברסקס ואת האפשרות ליחסים מיניים ללא השלכות כעשור לפני שאר העולם. רבים וטובים עסקו בתעשייה הרווחית, בהם גם גזביה ניאל, מהעומדים מאחורי Free הצרפתית וגולן טלקום הישראלית, שמביע כיום חרטה על עיסוקיו הלא-מהוגנים בתחילת חייו העסקיים.

השפעתה של פלטפורמת מיניטל בכלל, והדפים הוורודים בפרט, ניכרת גם בתרבות הצרפתית הפופולרית. כך למשל, אחד מגיבורי ספרו של מישל וולבק, "החלקיקים האלמנטאריים", שחלק מהתמכרותו לסקס מתבצעת דרך הדפים הוורודים. דפים אלה עוררו דיון מוסרי וחוקי בצרפת, לאור הקלות שבה איפשרו לקטינים גישה לחומר פורנוגרפי. הממשלה הצרפתית בחרה להותיר את האחריות על צריכת הפורנוגרפיה של ילדי המדינה בידי הוריהם, אך עם זאת החליטה למסות את שירותי הפורנו המקוונים. החלטה זו הסתברה כמשתלמת, לאור הגעתם של שירותי הפורנו ושירותי ההיכרויות למקום השלישי בפופולריות בפלטפורמת המיניטל.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי