הצעת חוק חדשה: גיוס כסף לסטארט-אפים גם מהקהל הרחב

בלעדי: תיקון לחוק ניירות ערך שהגיש חבר הכנסת אבישי ברוורמן יאפשר לעסקים לגייס כסף במימון חברתי (Crowdfunding) בלי להנפיק מניות או להגיש תשקיף

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז

נאבקים בריכוזיות בשוק האשראי באמצעות ההמונים: ערוץ מימון חדש לסטארט-אפים ועסקים קטנים בישראל עשוי להיפתח בקרוב. הצעת חוק חדשה שהוגשה השבוע לכנסת מציעה מענה לאשראי הגבוה על הלוואות הנדרש מעסקים צעירים והמחסור בכספי הון סיכון להשקעה בחברות צעירות. תיקון לחוק ניירות ערך שהגיש ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) יאפשר לעסקים לפנות לערוץ של מימון חברתי, כלומר לגייס כסף מהקהל הרחב (Crowdfunding) מבלי להנפיק מניות לציבור או להגיש תשקיף.

"יש פה אפשרות של פריצת דרך לעסקים קטנים ובינוניים" אומר ברוורמן, שמקדם את החוק כחלק מקבוצה של חוקים בנושא תחרותיות בשוק האשראי אותם הוא עתיד להגיש במהלך מושב הכנסת. "ההתפתחויות באינטרנט מאפשרות ליצור התאגדויות שנותנות מחדש את האפשרויות לצרכן הקטן ולאיש העסקים הקטן והבינוני" מסביר ברוורמן.

ההשראה להצעת החוק היא החקיקה האמריקאית JOBS Act, ראשי תיבות של "Jump-up Our Business Startups" - "הזנקת עסקי הסטארט-אפ שלנו", עליה חתם הנשיא ברק אובמה לפני חודש. החוק האמריקאי פותח לראשונה את האפשרות לגייס כסף מן הקהל הרחב שעד כה הייתה אסורה על פי חוק. החוק הישראלי יאמץ תקנות דומות, תוך שינויים והתאמות. לפי הערכה של רו"ח אורן בר-און, שותף בכיר בארנסט אנד יאנג ישראל, שפורסמה לאחרונה ב-TheMarker אימוץ תקנות דומות בישראל יזרים מדי שנה לשוק הסטארט-אפ המקומי 20-30 מיליון דולר בשנה.

"שוק האשראי בישראל סובל מריכוזיות רבה והנגישות אליו מוגבלת לחברות ועסקים רבים במשק הישראלי. עסקים בתחילת דרכם ועסקים קטנים ובינוניים מוצאים, לא אחת, כי לא יוכלו להסתייע במערכות המימון הקיימות", נכתב בהצעת החוק, "על מנת לתמרץ יזמות צעירה וחדשנית, ולהרחיב את נגישות מקורות האשראי לעסקים בתחילת דרכם ולעסקים קטנים ובינוניים, ונוכח השינויים הגלובאליים באופיו של גיוס ההון בעולם, מתחייב שינוי מתאים גם בשוק ההון הישראלי".

"שינוי זה הכרחי על מנת שסביבת הכלכלה הישראלית תהווה, גם היא, קרקע פורייה לצמיחת מיזמים חדשים ולפיתוח עסקים קטנים ובינוניים ותאפשר נגישות טובה יותר למקורות מימון עבור גופים רבים אשר עד כה "הודרו" משוק האשראי, באופן אשר יתרום לפיתוח הכלכלה והחברה הישראלית, בין היתר, על ידי מניעת "בריחה" של יזמים לשווקים בינלאומיים".

לפי הצעת החוק החדש חברה תוכל לגייס עד 2 מיליון שקלים בשנה מהקהל הרחב באינטרנט. כל משקיע יוגבל להשקעה של עד 5,000 שקלים במשך 12 חודשים, אלא אם הרשות לניירות ערך תעלה את הסכום בהתבסס על נכסי המשקיע או כושר השתכרותו. לפי החוק האמריקאי היזמים יוכלו לגייס עד מיליון דולר בשנה, והחברות יידרשו להגיש ל-SEC (הרשות לניירות ערך) דו"חות כספיים, כולל הצהרת הנהלה או דו"ח של רואה חשבון חיצוני או ביקורת שמבוססת על גודלה של ההשקעה.

היקף ההשקעה למשקיע בחוק האמריקאי נקבע לפי כושר השתכרותו: 2,000 דולר או 5% מהכנסתו השנתית לבעלי נכסים או הכנסה שנתית הנמוכים מ-100 אלף דולר, או 10% מההכנסה או משווי הנכסים, אך לא יותר מ-100 אלף דולר לבעלי הכנסה גבוה יותר. המגבלה נועדה למנוע מצב שההשקעה תפגע באופן מהותי במשקיע במידה והם יפסידו.

גם על האתרים המשמשים לגיוס כסף יוטלו מגבלות. לפי הצעת החוק האתרים ידרשו להרשם במרשם שתנהל הרשות לניירות ערך. האתרים יחוייבו ליידע את המשקיעים בדבר הסכנות הכרוכות בהשקעה מסוג זה, לדאוג לאבטחת המידע באתר, לפרסם פרטים מדוייקים של החברה המגייסת ולוודא כי הכספים המגויסים מועברים לחברות המגייסות רק לאחר שגוייס סכום היעד. כמו כן, על האתר לדרוש מהחברה המגייסת דו"חות ומסמכים ולפרסמם על מנת לאפשר למשקיעים קבלת החלטת השקעה מושכלת בהתאם להוראות שייקבעו על ידי הרשות. באתר המשמש לגיוס יפורטו מטרות הגיוס ומצבה הפיננסי של החברה המגייסת. החוק קובע כי במידה ויגרם נזק למשקיעים האתר יהיה אחראי.

עו"ד יהונתן קלינגר, העוסק בתחום ומלווה מספר סטארט-אפים, התייחס להצעת החוק של ברוורמן ואמר "חוק שיאפשר קבוצות מימון בישראל יתרום רבות לתעשיית ההיי-טק הישראלית. אלא, שהחוק עצמו ידרוש שינויי חקיקה מרחיקי לכת במבני התאגידים בישראל וידרוש גם חשיבה מחדש על הדרך בה מדינת ישראל גובה מסים".

עוד הוא הוסיף "כאשר מתקדמים בחקיקה בסגנון הזה, עם הרצון לסייע, צריך לעשות זאת בצורה זהירה מאוד ולא למהר לתוך נושאים חמים. צריך לקיים שימוע ציבורי נרחב, ולקדם הצעת חוק ממשלתית. אני מקווה שההצעה של אבישי ברוורמן תדאג לכך, ושמדינת ישראל תעשה זאת. חבל שפיזורה המתקרב של הכנסת לא יאפשר דיון אמיתי בחוק."

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?