חברות בנות וחשבונות באיי הבתולה: כך מתחמקת אפל ממסים

"אפל, כמו תאגידים רב לאומיים רבים, משתמשת בשיטות חוקיות לחלוטין כדי לשלם פחות מס הכנסה. וכשהחברות הרווחיות ביותר בארה"ב משלמות פחות, הציבור הכללי צריך לשלם יותר"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מאת צ'רלס דוהיג ודיוויד קוסיאניאבסקי, ניו יורק טיימס

אפל, חברת הטכנולוגיה הרווחית ביותר בעולם, הקימה משרד קטן ברינו, נבאדה. היא לא ממציאה כאן טלפונים, לא מנהלת שירות לקוחות ולא מייצרת מחשבים בסביבה. עם קומץ עובדים במשרד היא עשתה משהו מרכזי מאוד לאסטרטגיה התאגידית שלה: היא חמקה מתשלום מסים במיליוני דולרים בקליפורניה ועשרים מדינות אחרות. המשרד ברינו הוא זה שאוסף ומשקיע את רווחי החברה. ומדוע בנבאדה? מכיוון שבקליפורניה, שם נמצא מטה החברה, מס החברות הוא 8.84%, ובנבאדה הוא אפס.

הקמת המשרד ברינו היא אחת מהרבה שיטות חוקיות שבהן משתמשת אפל כדי להפחית את חשבון המס העולמי שלה במיליארדי דולרים מדי שנה. היא הקימה חברות בנות במקומות שבהן המס נמוך, כמו אירלנד, הולנד, לוקסמבורג ואיי הבתולה הבריטיים. בחלקם אין יותר מאשר תיבת דואר או משרד צנוע. כמעט כל תאגיד גדול מנסה למזער את מסיו, כמובן. עבור אפל, החסכון מפתה במיוחד מכיוון שרווחי החברה כה גבוהים. היא צפויה לרשום בשנת הכספים הנוכחית רווח של 45.6 מיליארד דולר - שיא לכל חברה אמריקאית.

אפל משמשת כחלון לדרך שבה ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות ניצלו את חוקי המס בארה"ב שנכתבו עבור העידן התעשייתי ואינם מתאימים לכלכלה הדיגיטלית של ימינו. קל הרבה יותר חברות שמקבלות תמלוגים על מכירת מוצרים דיגיטליים (כמו קבצי שירים) להעביר רווחים למדינות שבהן המס נמוך מאשר לרשתות קמעוניות או יצרניות מכוניות. למרות שטכנולוגיה היא אחת התעשיות הגדולות ורבות הערך בארה"ב, חברות טכנולוגיה רבות משלמות שיעורי מס מהנמוכים ביותר. בשנתיים האחרונות, 71 חברות הטכנולוגיה במדד S&P 500 - כולל אפל, גוגל, יאהו ודל - דיווחו על שיעור מיסוי מזומן שנמוך בשליש משאר חברות ה-S&P 500 (המזומן כולל תשלומים לכמה שנים).

אפל מתבלטת אפילו בין חברות הטכנולוגיה בשיעור מס נמוך. למרות שהחייתה תעשיות, סייעה לצמיחה הכלכלית ושימחה את לקוחותיה, היא מנצלת לרעה פרצות בחוקי המסים, אמרו בכירים לשעבר בחברה. כך לדוגמא, בנתה את כח המכירות כך שאנשי מכירות במדינות עם מסים גבוהים יוכלו למכור מוצרים בשם חברות בנות במדינות עם מסים נמוכים. אפל היתה חלוצה בטכניקה שנקראת "אירי כפול עם כריך הולנדי", שמפחיתה מסים על ידי תיעול הרווחים דרך חברות בנות איריות והולנד ומשם לאיים הקריביים. מאות תאגידים משתמשים בשיטה שלמדו מאפל, אומרים רואי חשבון בחברות אלו.

ללא הטקטיקות הללו, חשבון המס הפדרלי של אפל בארה"ב היה גבוה ב-2.4 מיליארד דולר בשנה שעברה, לפי מחקר של כלכלן לשעבר של משרד האוצר, מרטין סאליבן. החברה שילמה מסים של 3.3 מיליארד דולר בעולם על רווח מדווח של 34.2 מיליארד דולר בשנה שעברה - שיעור של 9.8%. לשם השוואה, וול-מארט שילמה 5.9 מיליארד דולר במסים על רווחים של 24.4 מיליארד דולר, שיעור של 24% - הממוצע עבור חברות לא טכנולוגיות.

למרות שאפל רשומה בארה"ב רווחיה, לפחות על הנייר, זרים ברובם. רוב עובדיה, מנהלים, מעצבי מוצרים, אנשי שיווק, עובדי יצור, מחקר ופיתוח וחנויות הרשת שלה, נמצאים בארה"ב. מומחי מס אומרים שלפיכך יש לצפות שרוב רווחיה יהיו באמריקה. חוקי המס בארה"ב מבוססים על העיקרון שחברה רושמת רווחים במקום שבו היא מייצרת ערך ולא איפה שהמוצרים נמכרים. אולם רואי החשבון של אפל מצאו דרכים חוקיות להקצות 70% מרווחיה למדינות זרות, שם המס נמוך יותר.

אפל, בהודעה רשמית, אמרה כי "כל עסקינו מתבצעים ברמה האתית הגבוהה ביותר, העונה לחוקים ולכללי החשבונאות.. אפל משלמת סכום גדול של מסים, שמסייעים לממשל הפדרלי, המדינות והמקומי", וציינה כי שילמה כמעט 5 מילאירד דולר במסים, בלי לפרט כיצד. כנראה שהסכום כולל את המסים שמשלמים עובדיה.

איך לחמוק ממסים מקומיים

כשמישהו בארה"ב קונה אייפון, אייפד או מוצר אחר של אפל, חלק מהרווחים מהמכירה מופקדים לחשבון בחברת הבת בנבאדה, שנקראת ברייברן והם מושקעים במניות ,אג"ח או ני"ע אחרים. כשהשקעות אלו מניבות רווח, חלק ממנו מוגן מרשויות המס בקליפורניה. מאז הוקמה ברייברן גרפה אפל יותר מ-2.5 מילאירד דולר בריבית ודיבידנדים על יתרות המזומנים וההשקעות שלה בעולם. אם היתה ברייברן בקופרטינו בקליפורניה, היתה אפל משלמת 8.84% מהרווח הזה. בעקבות אפל הלכו עשרות חברות, כמו סיסקו , מיקרוסופט והארלי דיווידסון והקימו חברות בנבאדה.

בקליפורניה עצמה הפחיתו המחוקקים ב-2009 את שיעורי המס לאחר קמפיין של אפל, סיסקו אורקל , אינטל ואחרות, עבור חברות שהמטה שלהן בקליפורניה ופועלות במדינות או ארצות אחרות. השינוי עולה לקליפורניה 1.5 מיליארד דולר בשנה. וזו אחת הסיבות שקליפורניה עומדת בפני משבר תקציבי, עם גירעון של 9.2 מיליארד דולר בשנה הקרובה. המדינה קיצצה בשירותי החינוך ושירותים לנכים , העלתה שכר לימוד באוניברסיטות, קיצצה בהוצאות על גני ילדים וחינוך לגיל הרך.

גורם באפל אמר כי אין זה הוגן לבקר את החברה על שהיא פועלת להפחית את חשבון המס שלה כשאלפי חברות אחרות פועלות באופן דומה. אם אפל תתנדב לשלם יותר מסים, היא תסבול מפיגור תחרותי, ותפגע בבעלי המניות שלה. מדי שנייה בכל שעה ביממה, מיליוני פעמי מדי יום, מקליקים צרכנים על כפתור ה"קנייה" באייטיונס ומשלמים על מוצר של אפל. עם ההקלקה, נכנס לפעולה מנוע פיננסי בינלאומי שמעביר כסף בין יבשות בהינד עפעף. החברות הבנות של אפל בעולם מסייעות לה להפחית מסים לממשלות ארה"ב וממשלות אחרות.

לדוגמא, חברה בת של אפל בלוקסמבורג שמעסיקה כמה עשרות עובדים, משרתת לקוחות ברחבי אירופה, אפריקה והמזה"ת. כשמישהו מוריד שיר, תוכנית טלוויזיה או אפליקציה, הרשימה נרשמת בלוקסמבורג הקטנה. ב-2011, הכנסותיה של החברה המקומית, שנקראת אייטיונס Sa. rl היו יותר ממיליארד דולר, לפי בכיר באפל, כ-20% מהכנסות אייטיונס בעולם.

היתרון של לוקסמבורג פשוט, לדברי אנשים מאפל. מי שמתעל אליה הכנסות משלם מסים נמוכים יותר מבבריטניה, ארה"ב ועשרות מדינות אחרות. קבצים להורדה הם המחשה של חוסר ההתמודדות של מערכות מס בנות זמננו עם כלכלה שנשלטת על ידי מסחר אלקטרוני. אפל, אומרים בכירים לשעבר הפגינה כשרון מיוחד בזיהוי פרצות חוקיות וגיוס רואי חשבון, שכמו מתכנני אייפון, ידועים בחדשנותם.

האירי הכפול הוא מבנה מס שמאפשר לחברה להעביר רווחים למקלטי מס. אפל הקימה בשנות ה-80 שתי חברות באירלנד, בתמורה להטבות מס. ההסדר איפשר לאפל לשלוח תמלוגים ממכירת פטנטים שפותחו בקליפורניה לאירלנד. ההעברה היתה פנימית, וכתוצאה ממנה שילמה אפל מס של 12.5%, במקום 35% בארה"ב. כך יצא שב-2004 נרשמו באירלנד, שבה פחות מ-5 מיליון תושבים, שליש מהכנסות אפל בעולם. החברה האירית השנייה איפשרה לרווחים לזרות לחברות פטורות ממס באיים הקריביים. לחברה, שנקראת בולדווין הולדינגס (בולדווין הוא שם זן של תפוחים), אין משרדים או מספר טלפון, והדירקטור היחיד שלה הוא סמנכ"ל הכספים של אפל, שגר בקליפורניה.

ולקינוח, הכריך ההולנדי: בשל הסכמיה של אירלנד עם מדינות אירופה, חלק מרווחי אפל עוברים להולנד פטורים ממס - ומוסתרים לחלוטין מרשויות המס ומשקיפים חיצוניים. "זהו הסוד הכי ידוע באירופה", אמר רוברט פרום, שהיה חשב אפל בשנות ה-90. לא ידוע כיצד מתפקדים ענייניה הכספיים של אפל בעולם כעת. מומחי מס אומרים כי האירי הכפול מסייע להסביר איך שילמה אפל 3.2% במסים בעולם על רווחיה ב-2011, ו-2.2% ב-2010, ופחות מ-10% במהלך חצי העשור האחרון. אפל סירבה להגיב בנושא. "אפל, כמו תאגידים רב לאומיים רבים, משתמשת בשיטות חוקיות לחלוטין כדי לשמור רווחים מידי מס הכנסה", אמר סאליבן. "וכשהחברות הרווחיות ביותר בארה"ב משלמות פחות, הציבור הכללי צריך לשלם יותר".

"אסטרטגיית המס של אפל ותאגידים אחרים לא רק מפחיתה את המסים שמשלמות חברות אמריקאיות", אמר אדוארד קליינברד, לשעבר ראש מטה הוועדה המשותפת של הקונגרס למיסוי וכיום פרופסור לחוקי מס באוניברסיטת דרום קליפורניה. "גם בגרמניה ובצרפת ובבריטניה זה קורה. החברה לא יכולה להחזיר את הכסף לארה"ב בלי לשלם מסים חדשים". אולם גם לכך יש מענה. לובי של יותר מ-48 חברות לוחץ על הקונגרס להעניק "חופשה ממיסים" לחברות שמחזירות רווחים הביתה. הקואליציה הזו כוללת את גוגל, מיקרוסופט ופייזר. הטבת מס זו תעלה לממשל הפדרלי 79 מיליארד דולר בעשור הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"