מתחילים לספור את הצופים ברשת

אתר TVLand המרכז הפניות לצפיה בתוכניות טלוויזיה באינטרנט יצר מדד רייטינג שמשקף את נתוני הצפיה בסרטים וסדרות באינטרנט

מיה אפשטיין
מיה אפשטיין

יותר ויותר צופים מהגרים בשנים האחרונות מהטלוויזיה לאינטרנט, מוותרים על המנוי לכבלים ועוברים לצפות בסדרות ובסרטים ברשת בלבד. דו"ח שפרסמה חברת הייעוץ Convergence בחודש מעריך כי בשנתיים האחרונות התנתקו 2.5 מיליון אמריקאים משירותי הכבלים והלווין, לטובת צריכת וידיאו דרך שירותי סטרימינג כמו נטפליקס.

גם בישראל, למרות היעדר שוק מפותח של שירותי של צפיה בסטרימינג, קיימת מגמה של מעבר לצפיה בתכני ווידיאו באינטרנט; לפי סקר TIM המציג מגמות גלישה באינטרנט לחודש ינואר 2012, 51% מהגולשים בגילאי 13 ומעלה נוהגים לצפות בסדרות ותוכניות טלוויזיה שכבר שודרו בעבר באמצעות האינטרנט.

למרות המגמה המתחזקת, מדידת הרייטינג נסמכת עדיין על הרגלי הצפיה המסורתיים. בדיקת הרייטינג לשידורי הטלוויזיה בישראל מתבצעת כיום בשיטת הפיפל-מיטר. במסגרת השיטה, קופסה אלקטרונית מותקנת בבתיהן של 580 משפחות שנבחרו כמדגם מייצג של אוכלוסיית צופי הטלוויזיה בישראל. בדירוג נכללים ערוצי רשות השידור, החינוכית, קשת, ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 9 וערוץ המוסיקה. שיעורי הצפיה באינטרנט לא נמדדים.

אתר TVland המרכז את אפשרויות הצפייה ברשת בתכנים טלוויזיונים של קשת, רשת, ערוץ 1, ערוץ 10 וואלה, ynet, וכן HOT, yes וערוץ המוסיקה - יצר מדד רייטינג לצפיה בתכני וידיאו באינטרנט, במטרה להשלים את נתוני הרייטינג המסורתיים. TVland משמש אגרגטור של תוכניות זמינות לצפיה ברשת ומפנה את הגולשים לצפיה באתר ספקית התוכן - לדוגמה אתר מאקו של קשת או תכני HOT ב-Ynet וכך יכולים בעלי האתר לדעת כמה גולשים ביקרו בפרק של תוכנית מסוימת.

מאחר והמדד כולל רק צפיה באתרים ישראלים, הוא לא שונה מאוד מהמדד של וועדת המדרוג לטלוויזיה. במדד הרייטינג השבועי שפרסם טי וי לנד לשבוע שהסתיים ב-18 לאפריל, לדוגמה, הגיע הפרק התשיעי של ארץ נהדרת למקום הראשון עם 14.5% צפיה, בעוד שבמדד של ועדת המדרוג זכה הפרק ל-18.5% צפיה. יחד עם זאת ניתן למצוא במדד תכנים כמו "תנוחי" של הוט, "בובה של לילה" המשודרת בעורץ הספורט ושידור חוזר של "הישרדות VIP", מה שמעיד על השיעורים הגבוהים של צפיה נדחית באינטרנט.

המדגם של טי וי לנד כולל 1,500 צופים, שהועברו לתוכניות דרך אתר טי וי לנד, כך שלא נכללים בו צופים שצפו בתוכניות ישירות דרך אתרים כמו מאקו או וואלה. יחד עם זאת התבצעה מניפולציה שתבטיח פרופורציה זהה של גיל ומגדר לפי האוכלוסיה הכללית, כפי שהיא מוגדרת במדד וועדת המדרוג של האינטרנט, במערכת גמיוס.

המדד מראה גם שעות צפיית שיא באינטרנט, ולפיו שעת צפיית השיא בתכנים באינטרנט מאוחרת יותר משעת צפית השיא בטלוויזיה, 23:00 במקום 21:00. לפי צחי דסלטו, מנכ"ל אתר טי וי לנד, הדבר נובע ממועד ההעלאה של הפרקים המלאים לאתרי יצרניות התוכן, שמתרחשת לאחר השידור בטלוויזיה. אתר טי וי לנד הוקם לפני שנתיים על-ידי צחי דסלטו ודניאל פרישקו בהשקעה של מיליון שקל ומחזיק בתנועה של כ-80 אלף גולשים ביום בממוצע. בחודש מארס נחתם שיתוף פעולה בין טי וי לנד ל-ynet.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?