כנס הסינגולריות |

"מי שיחזיק מעמד עוד כ-50 שנה בערך יזכה לראות תקופה נהדרת"

ריי קורצוויל: "אני מאמין שלבסוף נצליח לתכנת את הביולוגיה ונתגבר על המחלות" ■ ינקי מרגלית: "בשנת 2045 נוכל לקנות מחשב שיהיה פי מיליארד בעל כוח מיחשוב מאשר המוח האנושי ב-1,000 דולר"

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

"מי שיחזיק מעמד עוד כ-50 שנה בערך יזכה לראות תקופה נהדרת" - כך אמר היום ריי קורצווייל, הוגה תיאוריית הסינגולריות, בכנס הסינגולריות הראשון של ישראל, שנערך בתל אביב בחסות TheMarker וקרן רמון. בכנס משתתפים מדענים, אנשי טכנולוגיה, מהנדסים ואחרים שמעוניינים להבין כיצד הטכנולוגיה תשפיע על עתיד האנושות בשורה של נושאים, בהם בינה מלאכותית, טכנולוגיות מידע, גוף האדם, חלל, רובוטיקה.

ינקי מרגלית, הוגה הכנס, סיפר איך הוא רואה את הסינגולריות: "האנושות הולכת לשלב טכנולוגיה בעתיד. היא לא רק תשתפר אותנו אלא תהיה חלק מכל אחד מאיתנו. ריי קורצווייל טען שהסינגולריות קרובה. בשנת 2045 נוכל לקנות מחשב ב-1,000 דולר שיהיה פי מיליארד בעל כוח מיחשוב מאשר המוח האנושי. תהיה נקודה שבה המחשבים יהיו חכמים יותר מבני אדם. למחשבים יהיו ילדים. תוכנות יפתחו תוכנות. פיטר דיאמנדיס, מאמין נוסף של הסינגולריות טען שהטכנולוגיה רק תעזור לאנושות", אמר מרגלית.

ריי קורצווייל

מרגלית סיפר על האתגרים של האנושות: "העולם מונה שבעה מיליארד איש. קשה לכלכל כמות גדולה כל כך של אנשים. ולא רק זאת שהאו"ם חוזה שהאוכלוסייה תגדל לעשרה מיליארד. השאלה היא האם כדור הארץ יכול לכלכל כמות כל כך גדולה של אנשים. בכל המדינות צורכים יותר מזון ואנרגיה. כדי שהאנושות תחזיק מעמד ותכלכל את עצמה היא תצטך שישה כדורי ארץ. אבל הטכנולוגיה תוכל להחזיק את האנושות".

מרגלית תיאר את השיפורים הטכנולוגיים, למשל בתחום החקלאות: "החדשנות והטכנולוגיה בחקלאות תסייע לכדור הארץ. ככל שהשנים עוברות, הטכנולוגיה מסייעת להפיק יותר חיטה. זאת באמצעות שיפור בביוטכנולוגיה, רובוטיקה וטכנלוגיות מידע". לטענת מרגלית, רק באמצעות טכנולוגיה וקפיצות דרך בהתקדמות הטכנולוגיה נוכל לעזור לכדור הארץ במציאות שבה יותר אנשים צורכים אוכל ויותר אנשים צורכים אנרגיה. "ההישרדות של כדור הארץ תלויה בחדשנות ובטכנולוגיה".

ריי קורצווייל אמר בסרטון וידיאו שהוכן במיוחד לכבוד האירוע: "טכנולוגיה היא הפתרון לרעב, עוני ואפילו שלום. שוחחתי על כך עם נשיא המדינה, שמעון פרס". בהמשך, חלק קורצווייל שבחים למדינת ישראל. "מדינת ישראל מדהימה מבחינת רמת המדע והטכנולוגיה שלה. מספר זוכי פרסי נובל מעיד על כך. תעשיית הסטארט אפים הישראלית דומה לעמק הסיליקון".

קורצווייל סיפר שבכנסים שונים שנערכים בנושא הסינגולריות אפשר לשמוע דעות שונות ומגוונות על התקדמות הטכנולוגיה והמדע אבל למרות המחלוקות, כולם מבינים ומסכימים שהטכנולוגיה מתקדמת בקפיצות אקספונציליות (מעריכית). "בשנת 1981 לא חשבתי שאוכל לנבא איזו טכנולוגיה תהיה בעלת השפעה ואיזו חברה תצליח. אבל מה שכן היה לי ברור שהתקדמות תהיה בקפיצות. כבר היום השבב בתוך הסמארטפון הרבה יותר חזק ביחס לדורות הקודמים מלפני כמה שנים. ובעוד דור כוח המיחשוב שלו יהיה עוד יותר חזק".

קורצווייל סיפר כי אחד התחומים שצפויים להבשיל בצורה משמעותית הוא הדפסה תלת ממדית. "המגזין 'אקונומיסט' פירסם כתבה על מדפסת תלת ממדית שייצרה כינור. היום 70% מהמוצרים המיוצרים ניתן להדפיס באמצעות מדפסת תלת ממדית. בעוד עשר שנים 100% מהמוצרים שמיוצרים בתעשייה יוכלו להיות מודפסים בתלת ממד".

קורצוייל סיפר שבעתיד הלא רחוק יותר מכשירים זעירים, ננו-טכנולוגיים, שייכנסו לגופנו: "אני מאמין שלבסוף נצליח לתכנת את הביולוגיה ונתגבר על המחלות. בשנה הקרובה אני אמור להוציא ספר חדש שמטפל בסודות המחשבה. הידע שלנו על המוח האנושי הולך וגדל. אנחנו מגיעים למצב שבו אנחנו יכולים למדל ולמחשב את הפעילות המוחית. ואת הידע הזה אנחנו מיישמים בפיתוח בינה מלאכותית. יש כבר מחשב שמנצח בשעשועון "ג'פרדי" ומחשב (של יבמ,ג.ג) בשם ווטסטון שמאבחן חולים".

קורצווייל ציין בסיום דבריו כי בניגוד לתחזיות של סופרים מלפני 100 ו-200 שנה, ההתקדמות המדעית מוכיחה שהאנושות נמצאת במצב טוב שהולך ומשתפר. "תוחלת החיים עולה ולא רק במדינות מפותחות, אלא גם במדינות מתפתחות. מבחינת חינוך שילשנו את מספר בתי הסר במדינות מתפתחות. מי שיחזיק מעמד עוד כ-50 שנה בערך יזכה לראות תקופה נהדרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים