השקעה של אופסימיסטים

לאחר שנים של גאות נהפכו חברות הסלולר לשק החבטות של המשקיעים ■ לאחר שאיבדו מחצית משוויין, עולות כעת שאלות על עתיד התעשייה ■ האם הרע מכל כבר מאחוריהן? האם הגיע הזמן לחזור לקנות מניות פרטנר וסלקום בזהירות, או שמא מוטב להסתלק בלי להביט לאחור? ■ כל הסיבות להיות אופטימים או פסימים

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

>> לקנות או לא לקנות - זו השאלה. עד לא מכבר, כאשר מכונת המזומנים של חברות הסלולר נראתה בלתי ניתנת לעצירה, היו מניות סלקום ופרטנר חביבות מאוד על המשקיעים. הסיקור האוהד, לצד אינטרסים משותפים לבעלי השליטה ולמשקיעים לטווח קצר, הזניקו את המניות לשיאים.

שר התקשורת משה כחלון

אלא שלפתע השתנו הרוחות. התחרות גברה, ובעלי הבית נקלעו למצוקת מזומנים. כתוצאה מכך קרסו המניות ב-40%-50%, וכעת הן בשפל של כחמש שנים - 31 שקל למניית פרטנר, 58 שקל למניית סלקום.

משקיעים לטווח ארוך ניצבים כעת בפני דילמה לא פשוטה. מצד אחד, ייתכן שזה הזמן לאסוף מניות זולות של חברות תזרימיות. מצד שני, השנה החדשה מביאה אתה שלל איומים, ובראשם כניסתן לענף של מירס, גולן טלקום ומפעילות ה-MVNO (רשתות וירטואליות). רמת הסיכונים בענף גבוהה, ומעטים המשקיעים שמוכנים לשים את כספם על קרן הצבי.

האנליסט צחי אברהם מכלל פיננסים מסביר את הדילמה: "טווח התסריטים ל-2012 רחב מאוד. השוק כבר מתמחר את הסיכונים לשנה הבאה, ולכן ממש 'מגרד בידיים' להמליץ על המגזר. אבל הבעיה היא שגם תסריט גרוע עוד יותר בא בחשבון. חברות הסלולר היו שמחות ללחוץ על כפתור 'פאסט פורוורד' ולקפוץ לסוף 2013, לזמן שבו התחרות אמורה לרדת מדרגה". הקרב בין הפסימיים לאופטימיים מגיע כעת לשיא, והמומחים חלוקים בדעתם לגבי הבאות.

4 סיבות טובות לפסימיות

תחרות, תחרות, תחרות

ענן שחור מרחף מעל ענף הסלולר, ושמו תחרות. "לחברות הסלולר לא היה לאן לברוח מגשם הבשורות הרעות שניחת עליהן בשנה האחרונה", אומר אברהם, "והן עדיין לא מצאו מחסה. הנקודה הקריטית לשוק הסלולר, מבחינת תמחור המניות, היא גולן טלקום: לולא היא, מחיר המניה הנמוך היה טיעון מנצח. מיכאל גולן רוצה לשנות את כללי המשחק, ושינוי כללי המשחק פירושו חדירה אגרסיבית לשוק דרך מסלולים אטרקטיביים במיוחד. לשלוש הגדולות לא תהיה ברירה אלא להוריד את מחיר החבילות שהן משווקות".

אין חדשות טובות באופק

לדברי האנליסט אמיר אדר ממגדל, לחברות אין שום נקודת ציון חיובית בעתיד הקרוב: "אנחנו לא רואים שום זרז חיובי באופק. להערכתנו, הודעה של חברת סלולר על כניסה לתחום חדש כמו הטלוויזיה הרב ערוצית (ששוויו שקול לחמישית משוק הסלולר) עשויה להיתפש כחוסר מיקוד עסקי. אם, למשל, היא תגרוף 5% מההכנסות של שוק הטלוויזיה וכתוצאה מכך תאבד 1% משוק הסלולר, שכרה יוצא בהפסדה. במונחי רווח, מדובר בנתחי שוק גבוהים אף יותר".

איום על גורמי הרווח

ההזדמנויות של חברות הסלולר

מבט מהיר על מבנה ההכנסות של החברות מגלה את הסיכון הגלום בו: מחיר הדקה נמצא בתהליך מתמשך של צניחה, שבגלל התחרות צפוי להתגבר ב-2012; על ה-SMS מאיימות תוכנות כמו Whatsapp; את מקומם של שירותי התוכן של חברות הסלולר תופסים שירותים חיצוניים (Waze הוא דוגמה לכך); את שירותי התוכן מהספקיות החיצוניות (ע"ע משחקי הטריוויה) חסמה באחרונה הרגולציה; ובאחרונה חשפנו כאן כי גם עושק הרומינג (שיחות מחו"ל) בסכנה עקב פעילותה המתכוננת של גולן טלקום.

אין סוף להשקעות

חרף האיום על שורת ההכנסות, החברות נמצאות בעיצומן של השקעות תשתית רחבות היקף. בדצמבר האחרון הכריזה פלאפון על מהלך בהיקף של עשרות מיליוני דולרים לשדרוג הרשת שלה, ובתחילת ינואר הכריזה סלקום על מהלך דומה בהיקף של 100 מיליון שקל. למעשה, מדובר במרוץ חימוש תשתיתי שיחייב את שלוש החברות להוציא הרבה כסף ב-2012. הדבר נכון שבעתיים אם משרד התקשורת יוציא השנה מכרז לתדרי דור 4 (LTE), שיחייב את החברות לרכוש תדרים בסכום גבוה. יש להזכיר שגם סלקום וגם פרטנר עסוקות בהשלמת המיזוגים עם נטוויז'ן וסמייל - מה שיגזול מהן גם תשומות IT וגם קשב ניהולי.

6 סיבות טובות לאופטימיות

זול פה

נתחיל מהמובן מאליו. הירידה במחירי המניות של סלקום ופרטנר הפכה אותן לזולות במיוחד. אורי ליכט מ-IBI טוען שפרטנר מתומחרת אף נמוך יותר מסלקום, מה שהופך אותה לאטרקטיבית יותר: "השווי הסחיר של סלקום גבוה ב-13% משווי השוק של פרטנר, והיא נסחרת לפי מכפיל EBIDTA (רווח תפעולי תזרימי) של 5.8, לעומת מכפיל של 5 בלבד שבו נסחרת פרטנר".

נמשיך לדבר

אנשים ממשיכים וימשיכו לדבר בטלפון. האנליסטים צריכים להכניס למודלים שלהם גידול שנתי של 1.8% באוכלוסייה, ולזכור שמהפכת הסמארטפונים בישראל טרם הושלמה - ועוד עומדת בפנינו מהפכת טאבלטים, שתביא לגידול בביקוש לחבילות גלישה גדולות. פרת המזומנים של הרשתות הקוויות - הגישה לאינטרנט - רלוונטית מתמיד גם למשתמש הנייד. גם אם מחיר הדקה ימשיך להישחק, חברות הסלולר יוכלו להעלות את מחירי חבילות הגלישה. בזק, שהכנסותיה מ-ADSL מחפות על השחיקה בדקות השיחה, עושה זאת כבר שנים.

פעילויות חדשות

מנועי צמיחה נוספים בענף הסלולר יגיעו בקרוב לבשלות. פירמת רואי החשבון PwC פירסמה מחקר חדש על שוק התקשורת שכותרתו "כניסה למגזרים עתירי צמיחה". "דור הצרכנים הבא יגביר את נדידת ההכנסות משירותי הקישוריות המסורתיים לשירותי ערך מוסף חדשים", כותבים החוקרים. לטענתם, תחום התשלומים בסלולר צפוי לצמוח עד 2015 בשיעור שנתי של 73%, תחום הפרסום והקופונים הסלולריים יצמח ב-40%, ושוק היישומים לצרכן בשיעור דומה. תחום האפליקציות הארגוניות והעסקיות יצמח ב-10%, וככל הנראה חברות הסלולר יתחילו למסחר את נתוני הלקוחות שלהם - ענף שצפוי לצמוח עד 2015 ב-8% בכל שנה. ועוד ענפים ממתינים להתגלות: תקשורת מכונות (M2M), שירותים מבוססי מקום, ואולי דברים שאיננו מעלים בדעתנו.

האיומים על חברות הסלולר

התכנסות

לדברי בכיר בשוק הסלולר, עם כל הכבוד לגולן טלקום ומירס, המודל העסקי של החברות החדשות אינו יציב, ובטווח הארוך צפוי השוק להתכנס: "השנה הקרובה תהיה שנת משבר. לא התרגלנו למשברים בענף הטלקום, אבל זה עניין מחזורי בכל תעשייה. העולם כולו הולך לקונסולידציה בתחום התקשורת".

יש להזכיר בהקשר זה את המיזוג של אורנג' UK עם Mobile-T, ואת האצ'יסון (המחזיקה ב-3 האוסטרית) שרכשה באחרונה את אורנג' אוסטריה. אמיר אדר מסכים: "בסופו של דבר יהיו מיזוגים וייוותרו שלוש או ארבע שחקניות שיחזיקו יחד ביותר מ-85% מהשוק".

השוק הקווי

שתי רפורמות שמתבשלות בשוק הטלפוניה הנייחת הן השוק הסיטוני וכניסת חברת החשמל לתחום התקשורת. הן יאפשרו לפרטנר ולסלקום לחדור לענף התקשורת הקווית על כל ענפיו, ולהגדיל במידה ניכרת את נוכחותן בהם. מדובר בכסף גדול: על פי נתוני משרד התקשורת, ב-2010 גילגל ענף הטלוויזיה הרב-ערוצית 3.8 מיליארד שקל, ומגזר הטלפון הנייח - 4.1 מיליארד שקל. מתי ייצאו הרפורמות לדרך, וכמה כסף יצליחו חברות הסלולר לגרוף? עדיין לא ברור. אמיר אדר מעריך שעד 2015 יצליחו פרטנר וסלקום לתפוס 12% (כל אחת) מהכנסות שוק הטלפוניה. נזכיר עוד כי בעתיד הקרוב צפויה הורדת הקישוריות הקווית, ואפילו עניין זניח-לכאורה זה יכניס לכל חברת סלולר 50-70 מיליון שקל בשנה. גם ביטול ה-Naked ADSL עשוי להיטיב עם ספקיות הטלפון הקטנות.

כותרות עושות טוב

בחודשים הקרובים צפויה פרטנר לעמוד במרכז תשומת הלב. העיתונים ידברו על גופי ענק שמתעניינים בה ועל רכישת נתחים גדולים ממנה. כל כותרת כזאת עשויה להקפיץ את המניה. רק בשבוע שעבר שיחררה סקיילקס, המחזיקה בפרטנר, הודעה צפויה למדי על בחירת שני בנקים שילוו את המכירה. למחרת זינקה המניה ב-3.5%. טיעון נוסף קשור לבעל הבית בחברה. לדברי ליכט, "יש סיכוי שבתקופה הקרובה נראה את אילן בן-דב מוכר את אחזקותיו במחיר גבוה ממחיר השוק - מה שעשוי לצמצם את 'הפרמיה השלילית של בן-דב' שהשוק נותן למניית פרטנר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו