בית המשפט: מיקרוסופט לא הפרה זכויות היוצרים על הגופן נרקיסים

בשבוע שעבר נדחתה בבית המשפט המחוזי מרכז תביעה נגד מיקרוסופט על השימוש בגופן העברי "נרקיסים". התובעים ישלמו את הוצאות המשפט של מיקרוסופט, והגופן ימשיך להיכלל בגרסאות Windows.

יאיר מור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר מור

עתירה נגד מיקרוסופט על השימוש בגופן "נרקיסים" במערכת ההפעלה חלונות נדחתה בשבוע שעבר ע"י שופט בית המשפט המחוזי מרכז פרופ' עופר גרוסקופף. השופט קבע כי לא רק שמיקרוסופט לא תידרש לשלם על המשך השימוש בגופן, אלא אף הטיל על התובעים לשלם לה את הוצאות המשפט בסך 120 אלף שקל. את מיקרוסופט ייצגו במהלך המשפט עורכי הדין רם ז'אן, אייל שגיא ודנה אמיר ממשרד עמר רייטר ז'אן ושות'.

התביעה, שהוגשה עוד בעשור הקודם, טענה כי מיקרוסופט משתמשת בגופן ללא רישיון ואף יוצרת גרסאות מותאמות שלו ע"י הצעת היכולת להשתמש בגרסאותיו המוטות והמודגשות. התובעים היו יוצר הגופן, צבי נרקיס ז"ל, צבי רוזנברג וחברת מאסטרפונט, שיצרה גרסה דיגיטלית של הגופן, והם תבעו פיצוי בסך מיליון שקל. ואולם, כפי שהוכיחה מיקרוסופט, זכויות השימוש בגופן נמכרו לה ב-1992 בתיווך חברת כיוון מחשבים, בהסכם שאינו מוגבל בזמן.

השופט גרוסקופף קבע כי התביעה אינה מבוססת, וציין כי התובעים עצמם ידעו זאת, שכן ב-2003 תבעה מאסטרפונט את נרקיס על מכירת זכויות השימוש בגופן למיקרוסופט. גם נרקיס עצמו העיד ב-2009 כי הוא זוכר את ההסכם שאפשר למיקרוסופט להשתמש בגופן. בנוסף, טענתה של מאסטרפונט כאילו מיקרוסופט הפרה את זכויותיה על הגרסה הדיגיטלית של עיצוב הגופן מתעלמת מהעובדה כי היא מתבססת על גרסה דיגיטלית אחרת שלו שנוצרה במיוחד עבורה ע"י כיוון, שמנכ"לה העיד על עצמו כי "רצינו גם אנחנו לקדם את Windows בעברית... הייתי משתמש ה-Windows הראשון בארץ".

"גם במקרה זה הובהר שאין לשער מראש מה רב כושר ההמצאה ומה גדולה הבקיאות של יודעי דין", ציטט השופט את בית המשפט העליון. הוא הוסיף כי הטענה לפיה מיקרוסופט פגעה בזכויותיו של נרקיס בכך שאינה מעניקה לו את הקרדיט על עיצוב הגופן בקובץ הפרטים שלו, מופרכת ע"י עצם שמו של הגופן - נרקיסים. "כפי שמקובל ביחס לחלק מהגופנים, זיהוי הכופן עם יוצרו נעשה באמצעות קריאת הגופן על שם היוצר". עם זאת, הוא פסק כי על מיקרוסופט להוסיף את שמו של נרקיס לקובץ האודות של גופן נרקיסים.

כאמור, לאור כל זאת, נדחתה התביעה. תשלום הוצאות המשפט למיקרוסופט יחולק ל-20 אלף שקל שישולמו מעיזבונו של צבי נרקיס, ו-100 אלף שישולמו ע"י התובעים האחרים.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"