פורום MIT ליזמות: "יזמות היא תהליך מלא דם, יזע ודמעות"

באירוע "אתגרים בשנה הראשונה של סטראט-אפ", שנערך במסגרת שבוע היזמות העולמי שמתקיים השבוע, השתתפו יזמות צעירות כמו מורן ניר, מייסדת ומנכ"לית FunkKit לצד יזמות ותיקות כמו רוני רוס מייסדת חברת פנורמה

ענבל אורפז
ענבל אורפז

"מה זה יזמות? סיכון, הון, וחוסר וודאות" כך סיכמה רים יוניס, שהקימה יחד עם בעלה עימאד את חברת הציוד הרפואי אלפא ואומגה, את השאלה שהעסיקה את באי פורום MIT ליזמות שהתכנס השבוע. באירוע "אתגרים בשנה הראשונה של סטראט-אפ", שנערך במסגרת שבוע היזמות העולמי שמתקיים השבוע, השתתפו יזמות צעירות כמו מורן ניר, מייסדת ומנכ"לית FunkKit לצד יזמות ותיקות כמו רוני רוס מייסדת חברת פנורמה. "ההורים שלנו לא היו יזמים ותמיד חיכו למשכורת בסוף החודש. אצלנו במשפחה התנגדו למה שאנחנו הולכים לעשות - שני מהנדסים בוגרי טכניון עוזבים משכורות קבועה ואף אחד לא יודע לאם הם הולכים" סיפרה יוניס על חוויתה האישית שמוכרת ליזמים רבים.

גם גלית צוקרמן, מייסדת ומנכ"ל חברת המכשור הרפואי Medasense Biometrics, התייחסה לקשים שבתחילת הדרך: "המוטו של ההתחלה הוא ביצה ותרנוגלת - אתה מגיע למשקיע ומציג טכנולוגיה נפלאה עם שוק ענקי. מציגים למשקיע את הפרזנטציה, הרעיון והצוות ואז הוא מבקש אבטיפוס - אבל צריך כסף גם בשביל זה".

חלק מרכזי מהערב הוקדש למתן טיפים ועצות ליזמים מתחילים. "אם אתה רק אומר שיוסי ורדי מושקע בך - זו דלת שנפתחת, זה חייב להיות משהו טוב" אמרה מישל דגני ספקטור, יזמת וסמנכ"ל פיתוח עסקי ב-IPgallery. "העצה שלי: תישארו בגראז' כמה זמן שאתם יכולים", הוסיפה ספקטור. ג'ולי ד. אדמס, סגנית היועץ הכלכלי בשגרירות ארה"ב בישראל המליצה ליזמים להצטייד בעו"ד ורואה חשבון כבר ביום הראשון להקמת החברה.

אלה מטלון, מנכ"ל פורום MIT ליזמות ויו"ר שבוע היזמות הגלובלי, ציינה כי קרנות משקיעות בסופו של דבר רק בחצי אחוז מן החברות - כלומר חברה אחת מכל 200 חברות. לכן, היא הציעה ליזמים לבוא להתייעץ עם הקרנות כדי להוריד את חומות ההתנגדות שלהן. כמו כן היא המליצה ליזמים להשקיע וללמוד כיצד להתלבש וכיצד לדבר בפני קהל. מטלון סיפרה כי ערב קודם לכן, באירוע "יזמים על הבר" שהתקיים בתל-אביב בנוכחות רון חולדאי, סיפר נועם בנד, לשעבר מנכ"ל חברת דוטומי של יאיר גולדפינגר שנמכרה לאחרונה ב-295 מיליון דולר, כי הוא הלך לקורס מיוחד כדי ללמוד כיצד להציג נכון את הדברים.

"יזמות היא תהליך מלא דם יזע ודמעות, קשה מפחיד מסוכן וארוך. לפעמים התוצאה היא הצלחה גדולה, אבל גם בתהליך עצמו יש הרבה סיפוק" אמרה רוני רוס, שסיפרה לקהל על התהליך שקרה מהיום שהקימה את חברת התוכנה פנורמה ועד שזו נמכרה למיקרוסופט ב-20 מיליון דולר בשנת 1996. "אז זה היה סכום דימיוני שהעיתונים חשבו לא לפרסם, כי זה היה נראה להם מוזר" היא הטעימה. בשלב הראשון התמקדה החברה ב-65 לקוחות גדולים בישראל מכל המגזרים - חברות ביטוח, בנקים, שירות בתי הסוהר ועלית. לאחר שצברה את הניסיון בישראל הייתה מוכנה פנורמה לצאת לשוק האמריקאי. "השוק הישראלי הוא שוק בטא נפלא - קטן תחרותי ודרשני" אמרה רוס והוסיפה כי "הדרישות האיזוטריות שבאו מישראל ייצגו בסופו של דבר את הדרישות מהלקוחות העולמיים".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"